ילדי התנ"ך החדשים Featured

 m2 tanach
מיזם עתודת תנ"ך ('התנ"ך שלנו') לתלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים עשוי להביא להכפלת מספר המשתתפים בחידון התנ"ך העולמי בשנים הבאות, דתיים וחילונים כאחד. כך זה עובד

נדב גדליה

יהודים שוברים את הראש כדי למצוא פתרון לבעיה הסבוכה של מפיצי ערכי היהדות בדורנו: איך אפשר להגדיל תורה ולהאדירה בלי להיות מוקעים אל עמוד הקלון של ה'הדתה' ולהיסקל שלא על פי דין תורה. גם משרד החינוך טבע בדאגה כיצד ינחיל את ערכינו ההיסטוריים (טוב, את זה מותר ללמד) בילדינו בעת הזאת.

בכל שנה משתתפים 1,200 תלמידים בפעילות חידון התנ"ך העולמי, וכעת מעוניינים במשרד החינוך להכפיל את מספר המתמודדים ל-2,400. אל המספר החלומי הזה מכוונים להגיע בתוך שנים אחדות בעזרת מיזם חדש העונה לשם 'התנ"ך שלנו'. אנשי הפרויקט השכילו להבין שדרך החינוך העתיקה המבוססת על חידונים מאתגרי שכל עשויה להצליח גם בדור הריפרש. וזה כבר מתחיל לעבוד. במסגרת התוכנית התקיימו שבעה חידוני תנ"ך ברשויות המקומיות לתלמידי כיתות ה'–ח'. מאות תלמידים השתתפו בהם, עשרות מהם חילונים למהדרין.

רועי זלצר ואיתי גרנק יזמו את התוכנית של רכזי התרבות היהודית במשרד החינוך, והוציאו לפועל מסלולי לימוד תנ"ך המובילים להשתתפות בחידונים: מסלול לכיתות ה'–ו' ומסלול לכיתות ז'–ח', ומסלול המשך בכיתה י'. "המטרה הייתה לאסוף את התלמידים מבתי הספר הדתיים והחילוניים ולרתום אותם ללימוד תנ"ך ולהשתתפות בחידון התנ"ך העולמי בסופו של דבר. לבנות כאן 'עתודה' לחידון התנ"ך כבר בכיתות הנמוכות", מסביר גרנק. "מתברר שגם החילונים מתעניינים בתנ"ך ואוהבים תנ"ך", אומר זלצר. התלמידים נדרשו ללמוד לבד את החומר לחידון, אך כל תלמיד, מכל רשות שבה התקיים חידון, זכה להיפגש ארבע פעמים עם בוגרי חידון התנ"ך וללמוד מהם טכניקות זיכרון, עמידה בלחץ וכמובן - טיפים לשליפה מהירה של התשובות. "הלימוד עם חתני התנ"ך והמתמודדים, מעבר ללמידה המפרה, יצר קבוצת מנהיגות של תנ"ך, דתיים וחילונים שעוסקים בתנ"ך", מתלהב זלצר. "ממש לא פשוט לקבץ בני נוער לדבר כזה".

זלצר: "רכז התרבות היהודית בזכרון יעקב לא הצליח להיכנס לבתי הספר ולהשיג שיתוף פעולה בשום נושא. לא רק בבתי ספר חילונים, גם בתי ספר דתיים לא רצו לשתף פעולה עם אף אחד. כשהוא הגיע אליהם עם חידון התנ"ך - השערים נפתחו. 70 תלמידים בזכרון התחילו ללמוד לחידון התנ"ך. חמישים מתוכם חילונים"

 

צמאי תורה

אחרי ארבעה מפגשי ההכנה, יצאו התלמידים לסיורים ברחבי הארץ בעקבות גיבורי התנ"ך. לאחר מכן, כשדפי התנ"ך עמוק בליבם, התחרו התלמידים זה בזה בחידוני תנ"ך לכיתות ה'–ח' שהתקיימו השנה לראשונה בשבע רשויות מקומיות: גוש עציון, אזור, זכרון יעקב, אשקלון, מודיעין, אור עקיבא וכפר סבא. תלמידים חילונים ודתיים גם יחד, כאמור. "בשנה הבאה אנחנו רוצים להגיע ל-30 רשויות", חושף זלצר את השאיפות. "זאת לא קפיצה גדולה מדי כי צברנו ניסיון והבנו איך להסביר לחבר'ה את חשיבות העניין. לא פשוט להניע תלמידים ללמוד מחוץ לשעות הלימודים, ועוד תנ"ך". "לרכַּז תרבות יהודית יותר קשה לאסוף 70 תלמידים מאשר להרים אירוע של 3,000 איש", מוסיף גרנק.

ומה דוחף את זלצר וגרנק, מעבר לרצונו של משרד החינוך להגדיל את מספר המשתתפים בחידון התנ"ך שמביא הרבה כבוד לאומה? "יש שאיפה ערכית להגדיל תורה ולהאדירה, כן", אומר זלצר.

מה גורם לתלמידים חילונים ללמוד תנ"ך?

"התנ"ך פותח דלתות", אומר זלצר. "אספר לך סיפור: רכז התרבות היהודית בזכרון יעקב לא הצליח להיכנס לבתי הספר ולהשיג שיתוף פעולה בשום נושא. לא רק בבתי ספר חילונים, גם בתי ספר דתיים לא רצו לשתף פעולה עם אף אחד. כשהוא הגיע אליהם עם חידון התנ"ך - השערים נפתחו. 70 תלמידים בזכרון התחילו ללמוד לחידון התנ"ך. חמישים מתוכם חילונים".

"המציאות מדברת בעד עצמה. מה שבן גוריון הבין בנוגע לתנ"ך גם הילדים מבינים", אומר גרנק."אולי דווקא מכיוון שהם בחומר ובניתוק, היה חסר להם משהו רוחני", מוסיף זלצר. "בסיורים שעשינו התנ"ך קם לתחייה לנגד עיניהם והילדים מאוד התרגשו".

איך ההורים לא טוענים להדתה ע"י רכזי התרבות היהודית במשרד החינוך, המושכים ילדים ללמידת תנ"ך?

"סביב התנ"ך יש קונצנזוס רחב מאוד", אומר גרנק. "מכיוון שזו בחירה, זה אחרת. הרב משה שיל"ת אמר לי פעם: ככל שיש יותר בחירה יש יותר ביקוש ליהדות. רואים שבפרויקטים של סטודנטים יש הצלחה, כי יש בחירה. כך גם בבתי הספר, אין חובה ללמוד את זה, ואם התלמיד בוחר - זאת בחירה של מאה אחוז".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם