מיים שלנו Featured

 5 water
העלאת מחירי המים: תעודת פטירה לחקלאות בישראל
השוואת מחירי המים בין החקלאים נבעה מכוונה טובה, אבל השוויון העיוור שוב הצליח להרוס: גידולים באזורי אקלים יבש וחם זקוקים לכמויות גדולות יותר של מים, והמחיר האחיד יגרום לחקלאים קריסה כלכלית * חקלאי עמק המעיינות פותחים במאבק כדי שהחוק יותאם למקומות הגידול ומנבאים: "אם המחירים יישארו גבוהים, החקלאים פשוט ילכו למקצועות אחרים" * משרד האוצר: "מדובר בתיקון היסטורי שנועד להפסיק אפליה ארוכת שנים בין חקלאים"; רשות המים: "אם ממשלת ישראל סבורה שיש לסייע לצרכן מסוים, הדרך פתוחה בפניה"

נדב גדליה

קשה להסביר לאדם מן היישוב עם מה מתמודדים עובדי האדמה בימינו. נניח לרגע לפשעים בתחום החקלאות ולהשתלטות על האדמות מטעם גורמים עוינים. הפעם מדובר במוצר הצריכה הבסיסי ביותר: מי ההשקיה.

הסאגה החלה בינואר 2017, כשאישרה הכנסת את תיקון 27 לחוק המים, שנועד להשוות את מחירי המים שמשלמים חקלאים ישראלים בכל רחבי הארץ. לכאורה חוק למען שוויון. בפועל, בתחום דינמי כמו חקלאות השוויון הקדוש טומן בחובו הרס רב.

הסיבה פשוטה: אי אפשר להשוות בין כל מקומות הגידול. אזור גידול עידית אינו דומה לאזורי קרקע בינונית, זיבורית או כזו באזור אקלים יבש וחם המצריך כמויות גדולות של מים כדי שמשהו יצמח כמו שצריך. הנפגעים העיקריים מתיקון 27 הם חקלאים באזורי גידול קשים יותר בגליל ובדרום, ובראשם חקלאי האזור החם והיבש עמק המעיינות, המובילים את המאבק.

אף על פי שעברו יותר משנתיים מאז הוחל תיקון 27, רק לפני חודשים אחדים החלו חשבונות המים להגיע לשדותיהם של חקלאי העמק. במקומות מסוימים היו החשבונות כפולים מהמחיר ששילמו החקלאים עד היום. בינתיים הם אינם מתכננים לשלם את החשבונות המנופחים ופותחים במאבק שתכליתו השבת מחירי המים לסכום סביר שלא יגרום להם לסגור את הבסטה.

יריית הפתיחה של המאבק נורתה כששלח ראש המועצה האזורית בעמק המעיינות יורם קרין מכתב רשמי למשרד האוצר, לרשות המים ולעוד גורמים. "לא התעוררנו רק עכשיו", אומר לנו קרין, "אנחנו פועלים כל התקופה הזאת, מאז יצא התיקון לחוק. רשות המים הקימה ועדה מקצועית, והוועדה עבדה במהלך שנה והביאה המלצות שרואות את הדברים נכון, כמו שאנחנו טוענים. אבל האוצר לא נותן לזה תקציבים כדי שהשינוי בתיקון החוק יקרה".

מה אתם מבקשים בדיוק?

"פשוט מאוד: אנחנו רוצים שגם בתיקון 27 תהיה התחשבות בכל מיני גורמים כמו טיב הקרקע, מליחות המים ועוד. לא ייתכן שחקלאי במקום כמו עמק המעיינות ישלם כמו חקלאי שעובד בקרקע שלא מצריכה הרבה מים. חייבים להתחשב בקרקע ובמקום שלה כדי לקבוע מחירי מים שאפשר לעמוד בהם.

"המטרה של החוק הייתה טובה, להקל על חקלאים שמשלמים מחיר גבוה מדי, אבל לצערי משרד האוצר עשה חקיקה מהירה וחשב שאפשר להרוג את מי ששילם עד היום מחיר סביר. חלק מהחקלאות כאן כבר נפגעת בגלל פתיחה של ייבוא ועוד בעיות כמו הפשיעה בחקלאות. כשמוסיפים לזה עכשיו עלויות מים גבוהות שאי אפשר לעמוד בהן זה יהיה המסמר האחרון בארון הקבורה של החקלאות. החקלאים ילכו למקצועות אחרים, ונמצא את עצמנו בלי חקלאים. פשוט ככה.

"במקומות מסוימים יעלו מחירי המים השפירים מ-0.95 ל-2.09 ₪ למ"ק, ומחירי המים המליחים, שהם המים שאיכותם היא הנמוכה ביותר, יוכפלו פי שלושה מהמחיר הנוכחי", מסביר קרין. "לפי התיקון הקיים יעלה מחיר המים פי 2.4 בממוצע, ואם מביטים על כל חקלאי העמק הוא עלול להצטבר להפסד של 42 מיליון ש"ח תוספת בכל שנה רק בעמק המעיינות".

יורם קרין, ראש המועצה האזורית עמק המעיינות: "המטרה של החוק הייתה טובה, אבל לצערי משרד האוצר עשה חקיקה מהירה וחשב שאפשר להרוג את מי ששילם עד היום מחיר סביר. חלק מהחקלאות כאן כבר נפגעת בגלל פתיחה של ייבוא ועוד בעיות כמו הפשיעה בחקלאות. כשמוסיפים לזה עכשיו עלויות מים גבוהות שאי אפשר לעמוד בהן זה יהיה המסמר האחרון בארון הקבורה של החקלאות"

 

לצאת מהשדה אל הרחובות

במכתב שהוציאו מטעם המועצה המקומית עמק המעיינות כתבו החקלאים: "לצערנו רשות המים ומשרד האוצר מתעקשים להתעלם מהעובדות והמשמעויות של הכללים שהם אישרו. הם מתחפרים בעמדה שחקלאי העמק צריכים לשלם מחיר כפול למ"ק מים לחקלאות, בעוד אנו יודעים היטב שאין כמעט מגדלים בעמק שיכולים לשלם מחירים כאלו, והמשמעות תהיה ייבוש השדות וקריסת החקלאות כולה בעמק".

יש תחושה שלא ממש 'סופרים' את החקלאים. נראה לך שהמאבק יצליח?

"אנחנו מאוד מקווים שהמאבק יצליח. בסופו של דבר גם ברשות המים וגם באוצר, אני מקווה, לא רוצים לסגור את החקלאות של עמק המעיינות ובכלל. הם יבינו שהמגדלים כאן לא יכולים לעמוד בעלויות המים החדשות. זה לא שמבקשים הנחה".

החקלאים יודעים לצאת לרחובות?

"חקלאים אוהבים לעבוד בשקט בחקלאות, אבל הפעם אין ברירה, אנחנו נוציא אותם לרחובות. גייסנו את מרכז המועצות האזוריות ואת כל מי שחשובים להם פרנסה, כלכלה, שטחים פתוחים, צפרות, נוף. דברים שלצערי פחות מבינים את החשיבות שלהם. נעשה הפגנות, נחסום את העמק, ואם בקיץ לא יקרה כלום, נשבית את פתיחת שנת הלימודים בעמק ובעוד מקומות. אין לנו ברירה. אנחנו רואים שלא מצליחים להתקדם. אני מקווה שמשרד האוצר יתעשת ויתקן את תיקון 27 לפני שיהיה מאוחר מדי".

"ראיתי את המכתב ואני תומך במאבק הזה לגמרי", אומר ארז וייסמן, מנהל אגודת מים בגליל. "זאת לא בעיה רק בעמק המעיינות. יש פה עניין פוליטי לחלוטין שמעורב בו גם משרד האוצר. בלי מעורבות פוליטית חזקה למען החקלאים וההבנה שהחקלאות היא ערך למדינה לא נצא מזה.

"המאבק הזה הכרחי, כי חקלאי צריך להתפרנס בכבוד, ויש להביא בחשבון את עלויות הגידול והמים כשקובעים את מחיר המים. יש הרבה עלויות, והמים הם סביב ה-30 אחוז מההוצאות. זה יכול לייקר את המחיר פי שניים לפעמים. הייקור הזה משמעותי מאוד".

"אנו מאמינים שהאמת תנצח", הם חותמים באופטימיות את המכתב שהפיצו לכל גורמי הממשלה, "אך הפתרון לא יגיע ללא נחישות ומאבק בלתי מתפשר על המשך קיום הבית והחקלאות בעמק".

תגובות:

פנייתנו למשרד החקלאות הועברה למשרד האוצר בטענה שהם מטפלים בעניין.

ממשרד האוצר נמסר כך: "תיקון 27 לחוק המים הוא תיקון היסטורי שנועד להפסיק אפליה ארוכת שנים בין חקלאים ששילמו 2.5 ש"ח לקוב לכאלה ששילמו 2 אגורות לקוב. משרד האוצר מציע לחקלאי עמק המעיינות מודלים לתמיכות בדומה לחקלאים אחרים אשר הושפעו מהתיקון ומקיים דיונים בנושא עם נציגיהם".

מרשות המים נמסר: "תיקון 27 נועד בין היתר להביא למצב שכלל צרכני המים יישאו באופן הדרגתי בעלויות ריאליות של אספקת שירותי המים (כנדרש בחוק).זאת מתוך הבנה בסיסית שכלל מקורות המים שייכים לכלל הציבור (ולא לחלקו),וכלל הצרכנים צריכים לשאת בעלויות של כלל מערכת המים, הכולל גם את מערך ההתפלה המפואר שהוקם, ובלעדיו לא הייתה אספקה סדירה של מים. התיקון הוביל גם לירידת תעריפים ניכרת לחלק נכבד מצרכני המים לחקלאות באופן שמקטין פערים שהיו בין צרכני החקלאות השונים.

"חשוב להדגיש כי גם במצב הנוכחי את משק המים החקלאי עדיין מסבסדים שאר צרכני משק המים בהיקף של מאות מיליוני ₪ לשנה, ומכיוון שמשק המים פועל כמעין משק כספים סגור מובן כי כל הפחתת תעריף לצרכן זה או אחר תבוא בהכרח על חשבון שאר הצרכנים, ולכן אינה נכונה.

"אם ממשלת ישראל סבורה כי יש לסייע לצרכן זה או אחר, פתוחה בפניה הדרך לתקצב ולסייע צרכנים אלו בדרכים שונות.

"נציגי משרד האוצר ונציגי רשות המים מקיימים דיונים רבים עם נציגי אזור עמק המעיינות במטרה לסייע לאזור (לדוגמה, על ידי תמיכה תקציבית בהשקעות שונות), במגמה שאזור זה ימשיך לשגשג ולהתפתח. מעבר לתעריף תומך ועלייה הדרגתית הוצעו לאזור מענקי מדינה עצומים לכחמש שנים בעבור פיתוח מפעלי המים באזור, ייעול השימוש ותמיכה ישירה גבוהה ביותר בשל העלייה ההדרגתית ועוד".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם