חורבן מתוצרת בית Featured

 4 segal
השבוע הודלפה ידיעה האומרת כי הוסכם שהאתר בשער הרחמים, שבו הקימו לאחרונה מסגד רביעי בשטח הר הבית, יעבור לידי הווקף הירדני * הירדנים הכחישו את הידיעה, כי אפילו מהמצב הזה הם לא מספיק מרוצים * לעומת זאת, בצד הישראלי, לא היה מי שיכחיש או אפילו יגנה את חילול מקום קודשנו * בין המצרים תשע"ט

ארנון סגל

רק אמרת שער הרחמים, ועוררת פרץ של זיכרונות: אגדות, מסורות, רגשות יהודיים, כיסופים ותפילות של דורות. לפי הארכאולוג לין ריטמאייר השער בנוי על מקומו של שער שושן הקדום, פתח הכניסה המזרחי להר הבית עוד מימי הבית הראשון, המקום שממנו יצאו השעיר לעזאזל אל המדבר בכל יום הכיפורים וגם הפרה האדומה אל הר הזיתים. כל המטען הזה לא הועיל לו בחצי השנה האחרונה, שבה הפך בית השער העתיק – כלומר חלקו הפנימי – למסגד בחסות שלטון הליכוד. מסגד רביעי בהר.

מסגד אל אקצה נוסד לפני יותר מ-1,300 שנים. שלושת המסגדים האחרים בהר הבית, לעומתו, הוקמו בימי שלטון נתניהו: המסגד באורוות שלמה ב-1996, המסגד בשערי חולדה ב-1998, וב-2019 הפך שער הרחמים למסגד. כל צמרת הממשלה התחייבה שלא תניח למסגד הזה לקום. גם לשכת נתניהו עצמו התחייבה לכך. אז התחייבה.

מאוחר יותר, ההיסוסים הכרוניים של שלטון הימין – אלו שהביאו לפני שנתיים בדיוק לסילוק גלאי המתכות משערי ההר – מנעו ממנו לפרק את המסגד המחוצף הזה שנוסד בן לילה במתחם השער היהודי העתיק. השר ארדן האשים בתחילה את בית המשפט וטען שהשופטים הם המונעים הוצאת צו סגירה מחודש לשער. כעבור שבוע כבר סיפק בית המשפט את הצו המיוחל, אבל גם זה לא גרם לממשלה שדרשה אותו לממש את הצו ולהעיף את הפולשים מהשער לכל הרוחות. המסגד החדש בשער הרחמים לא נסגר אף לא לשנייה.

השבוע הפריח נתניהו בלון ניסוי בעניין – הוא שחרר לחדשות 12 ידיעה חמה היישר מהפורום הביטחוני הסודי ביותר בלשכתו, ולפיו נרקם הסכם עם הירדנים שבעקבותיו ייסגר המתחם לחצי שנה לטובת שיפוצים – ביטוי מכובס להרס עתיקות המקום בניגוד גמור לחוק – ולאחר מכן האתר ישמש את הווקף, גם זאת בניגוד לחוק. משמעות "הסכם הפשרה" הזה הוא כמובן כניעה מוחלטת לתכתיב הבריוני של הירדנים, אלה שהפסידו את הר הבית במלחמה נשכחת לפני 52 שנים ומאז רק מהדקים את אחיזתם בו.

בממלכה השכנה, מכל מקום, מיהרו להבהיר שמבחינתה מתחם השער הוא חלק ממסגד אל אקצה הגדול ולא יסכימו לשום פשרה בנוגע לו – גם פשרה שהיא למעשה כניעה ישראלית ללא תנאי. בשורה התחתונה יש לשער שהמסגד שפועל במקום ללא הפרעה כבר חצי שנה ולאחרונה אף נפרשו בו שטיחים ונתלו מאווררים, יוסיף להתקיים גם הלאה ללא כל הפרעה. נתניהו ימכור משהו לבוחריו במטרה להצדיק זאת, ובוחרי הימין הרי קונים הכול.

בכל אופן, נראה שהניסוי שערך נתניהו השבוע באמצעות חדשות 12 נחל הצלחה מבחינתו. הוא המתין ברוב קשב לראות אם יקום בימין קול מחאה אדיר לאור הידיעה הזו, על חילול הקודש ועל אובדן הכבוד הלאומי והעצמי שלנו, אבל ציפור לא צייצה וגם (כמעט) שום פוליטיקאי לא צייץ בטוויטר במחאה: לא אלקין, לא ארדן שנתן את דברתו לכך שלא יוקם שם מסגד, אפילו לא שקד ובנט שפוטרו זה מכבר ואין להם מה להפסיד. השר סמוטריץ', יש להודות, שיגר מחאה מנומסת, אך אף היא לא כזו שעשויה לגרום לנתניהו לחשוש מהרעדת אמות הסיפים אם יימשך חילול הר הבית.

מה יכול ללמוד ראש הממשלה מהניסוי הזה? שבכל הימין כולו אין כיום מי שיאתגר את המשך שלטונו אפילו אם ישלים סופית את הפקרת ההר לידי מנציחי חורבנו. "ציון היא דורש אין לה", ביכה ירמיהו, ומתברר שמאז ועד עתה טרם צמח מי שידרוש אותה. בימי בין המצרים תשע"ט החורבן עוד לגמרי כאן, בהבדל משמעותי אחד מאלפיים השנים שקדמו לנו – הפעם מדובר בגלות מבחירה. בחורבן מתוצרת עצמית.

נתניהו שיגר בלון ניסוי והמתין לראות אם יקום בימין קול מחאה. אבל ציפור לא צייצה וגם שום פוליטיקאי לא צייץ בטוויטר. בכל הימין כולו אין מי שיאתגר את המשך שלטונו אפילו אם ישלים סופית את הפקרת ההר

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כפיים למהפכה

  מאמר מאת הרב אברהם...

להתכונן לשנת קורונה?

  מאמר מאת  הרבנית ד"ר...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם