הינקוביצים, יזמים בע"מ Featured

 10 yazamim
תיזהרו שלא להסתחרר: בניהו ואיתמר ינקוביץ באו לכאן לאכול את כל העולם. זה התחיל בספר פק"ל טיולים שהפך ללהיט מחתרתי בין בני הנוער, נמשך בערוץ יוטיוב עם צילומי רחפן, ויש להם גם סטארט-אפ של כוסות קפה עם תובנות מעוררי מחשבה של גדולי ישראל * מה המנוע? "אנחנו צריכים להיות גאים בהיותנו נוער שמחובר לתורה ולמצוות, והמטרה שלנו היא להגיד לנוער שזה יהיה בין השורות של כל יוזמה שלכם"

נדב גדליה

הינקוביצים הם שני אחים צעירים למדי. הגדול, בניהו (21), הוא תלמיד מן המניין במרכז הרב ומנחה סמינריונים ותיק בתנועות הנוער אריאל ובני עקיבא. הצעיר, איתמר, עוד רגע בן 17, לומד בישיבה לצעירים בירושלים, שבה למד גם אחיו הגדול בצעירותו. שניהם, בעיקר בניהו, חיים את תורות הרב קוק ומה שמכונה בפיהם "הרוח הגדולה".

אבל הינקוביצים אינם מסוגלים לשלב ידיים ולהמתין עד שרוחו הגדולה של הרב קוק תאפוף את עם ישראל, לכן הם קמים מכיסא הגיימרים ומשיקים מיזמים מקוריים שיעשו טוב לעם ישראל ויחזקו את הנקודות שהדגיש הרב קוק בכתביו.

הם אומנם משתייכים לזרם הציוני-תורני באזור החיוג של שכונת קריית משה ירושלים, אך משתדלים בכל כוחם להנגיש את התורות הגדולות לעמך בית ישראל השרויים בעלטה, קצת לא נעים לומר. את עוז רוחם הם ינקו מהבית. רק אל תשאלו כמה אחים יש להם שם. "בבית שלנו לא אומרים כמה אנחנו במשפחה", צוחק בניהו. "אימא שלנו ספרדייה, והיא לא מרשה להגיד", הוא מתעקש.

גולת הכותרת של מגוון המיזמים שהינקוביצים עוסקים בהם היא ללא ספק הספרון-חוברת 'הלב והמעיין' שהוציאו לפני חודשים מספר: פק"ל טיולים מדליק המסקר 35 מעיינות סודיים יותר או פחות, מפות, מאה שירים ואקורדים ישראליים המתאימים לטיולים בארץ הקודש, שירי ארץ ישראל, גבעות ועוד, מתכונים לשטח, דברי תורה לטרמפים בדרך העולה אל המעיין, שעות של מניינים בשטח וכמובן תפילת הדרך וברכת המזון. סך הכול 220 עמודים מעוצבים שנמכרו כשלגונים אחרי טבילה במעיין שכוח.

המהדורה הראשונה, אלף עותקים, כמעט אזלה. כעת עומדים הינקוביצים בפני הוצאת מהדורה חדשה. הצלחה מסחררת שלא על מנת לקבל מזומן. "כל חוברת נמכרה ב-25 שקלים, סכום העלות של ההוצאה לאור וזה הכול", אומר איתמר. "אנחנו ב"ה יצירתיים ומשתדלים לצאת מהקופסה", מסביר בניהו את הצלחת הספר בציבור. "באים לשדר לעולם שאפשר ליצוק תוכן בכיף בלי להתפשר על רוח. זה למעשה המסר שלנו, דוס אבל פתוח, אפשר להיות סחבק בלי להתפשר".

למה דווקא ספר מעיינות למען עם ישראל?

איתמר: "הרעיון עלה כשהייתי מדריך באריאל. בניהו קרא ספר בבית, ואני שוטטתי באיביי כדי למצוא צ'ופר לחניכים".

בניהו: "איתמר חיפש מתנות שיתאימו לבר מצווה של החניכים, כל מיני פק"ל קפה, ערסל, דברים בסגנון שזולים באיביי. בדיוק סיימתי סמינריון, והצעתי לו ליצור במקום זה משהו עם תוכן, אבל לא ספר שיישאר בארון. אמרנו: יאללה, בוא ניצור חוברת מעיינות שיש בה גם תוכן רוחני-תורני מגניב מעבר למעיינות עצמם, לטיפים, לשירים ולמתכונים לשטח".

מאחר שאיתמר גם מעצב גרפי, שכחנו לומר, הם פשוט התחילו לעבוד. כשגילו שהדפסת כל זה יוצאת קצת יקרה במעט עותקים, הם צירפו עוד כמה מדריכים שחיפשו מתנה משמעותית לחניכים, וכך הגיעו כבר ל-300 עותקים. כשאמרו להם בבית הדפוס שבאלף עותקים המחיר מתחיל להתאזן, בלי להתבלבל הם הלכו בגדול. "לקחנו הלוואה, ולמעשה גם לקחתי בשביל המיזם את הכסף של הרישיון ששמרתי", אומר בניהו. אחר כך הם גם שכנעו כל מיני אנשים טובים לתרום ולהשקיע. אפילו המורה לנהיגה של בניהו תרם מרוב שהתלהב מהרעיון.

ומה עלה בגורל הכמות שיצאה מהדפוס? 500 יחידות עפו מיד ליד בתוך פחות מחודש. "עשינו כל מיני קומבינציות מכירה ושיתופי פעולה עם חברים מהישיבה", מספר איתמר. "עשינו ממש השקה בישיבה ופרסום רק כדי שהספר יגיע לכמה שיותר אנשים".

איתמר: "היה נראה לי מה זה חנוני כל הקטע של היוטיוברים, ולא האמנתי שאעשה את זה בעצמי. אבל בסוף החלטתי לנסות להקים ערוץ שיהיו בו צילומי רחפן של ארץ ישראל וקריינות הסבר על המקום כדי לחזק את החיבור לארץ ישראל בקרב יהודים בגולה. רוב התגובות יהודיות, והן באות מכל העולם. יהודים מאוד מתרגשים לראות את הארץ, ולך תדע, אולי יקרה מזה משהו והם יעלו ארצה".

חוברת המעיינות הפופולרית הובילה לרעיון חדש: "עכשיו אנחנו עומדים לחבר את חוברת ההדרכה לחודש הארגון של אריאל. הנושא הוא 'להיות בן אדם גדול'. אני אכתוב, ואיתמר יעצב". שיתופי הפעולה הרוחניים אינם נגמרים כאן. השניים מפיקים יחד הרבה סרטוני בר מצווה: בניהו כותב את התסריט ומצלם, ואיתמר עורך ומצלם צילומי רחפן.

כבר תקופה שהם עובדים בשיתוף פעולה עם הוצאת ספרים של ישיבת מרכז הרב: איתמר בנה את האתר של הוצאת הספרים ומעצב את הכריכות של חלק מחומרי ההוצאה. לא מזמן הוא אף זכה לעסוק בתוכן טהור ולא רק בצד הטכני בהוצאת חוברת ששמה 'נשמה יתרה', שכוללת שיחות וחבורות של הרב שלמה גולדשטיין, הרב שלו בישיבה לצעירים.

ובחזרה למעיינות: "אנחנו עובדים עכשיו על רעיון לספר נוסף שפותח מחשבה ומתכננים גם אתר מעיינות שיהיה מותאם לתיכוניסטים. יהיו שם מלא חבר'ה מטיילים, והם ישלחו תמונות, מסלולים, רעיונות למשחקי חברה. בעצם הרעיון של 'הלב והמעיין', רק באתר. תוכן סחבק באתר גדול ומקצועי".

כוסו של הרב קוק

הינקוביצים אומנם עובדים יחד – בניהו מביא את התוכן בעיקר, ואיתמר אמון על הצד הטכני של העיצוב הגרפי – אך חיידק היוזמה הרוחני החל לדגור בשניהם הרבה לפני שהוציאו יחד את חוברת המעיינות המדוברת. "כשהייתי תיכוניסט", נזכר בניהו, "חשבתי איך אדם יפתח את הבוקר בצורה טובה, ועשיתי 'כוס התבוננות', משהו מגניב".

קריאה בקפה?

בניהו צוחק. "לא, לא, זו כוס של בעל התניא, הרב קוק ורבי נחמן. שלושה סוגים. על כל כוס יש פתגמים ומימרות של הרבנים האלה. בכל יום אדם שותה את הקפה שלו עם משפט אחד וחושב עליו לעומק. זה מה שרציתי שיקרה. עשרים משפטים על כל כוס קפה. מכרתי כל כוס ב-40 שקלים".

זה די יקר.

"נכון, אבל אלו העלויות. הדפסתי עשר כוסות בכל פעם. עשיתי את זה בדרך היקרה. הלכתי לחנות מתנות פרטית. בינתיים מכרתי 90 כוסות למרות המחיר. אנשים מחפשים תוכן".

בניהו: "כשהייתי תיכוניסט, חשבתי איך אדם יפתח את הבוקר בצורה טובה, ועשיתי 'כוס התבוננות'. זו כוס של בעל התניא, הרב קוק ורבי נחמן. על כל כוס יש פתגמים ומימרות של אחד מהם. בכל יום אדם שותה את הקפה שלו עם משפט אחד וחושב עליו לעומק"
ארץ הקודש ממעוף הציפור

גם איתמר הצעיר אינו טומן ידיו בצלחת כשאחיו הגדול אינו בסביבה ושוחה לבדו בעולם היזמות. הפעם בכיוון של חיבור יהודים ארץ הקודש. הקונספט: ערוץ יוטיוב, ירווציון, שמשדר תמונות מהרחפן שלו. בינתיים יש כמעט אלף מנויים רשומים (!) והיד עוד נטויה.

מה לחניך ישל"ץ בעולם התוהו של יוטיוב? "יש לי חבר שנולד בספרד ועובד כמנקה אצלנו בישיבה", מספר איתמר. "היה לו ערוץ יוטיוב שבו הוא היה שם שירים ישראליים עם כתוביות בספרדית, והיו לו מאה אלף מנויים. אם לשיר של הזמר המקורי, הישראלי, היו מיליון וחצי צפיות, לתרגום שלו היו שישה מיליון. אין לי מושג איך זה. הבנתי שלספרדים בגולה יש קטע כזה שהם אוהבים את ישראל. אמרתי לו: 'למה שלא תעשה מזה כסף?' הוא לא רצה. אמר שזה לנשמה. התרשמתי מאוד, אבל בסוף סגרו לו את הערוץ בגלל זכויות יוצרים". הסוף הטרגי הוביל את איתמר להתקרב לאחיו בגולה.

"היה נראה לי מה זה חנוני כל הקטע של היוטיוברים, ולא האמנתי שאעשה את זה בעצמי", הוא מודה, "אבל בסוף החלטתי לנסות להקים ערוץ שיהיו בו צילומי רחפן של ארץ ישראל וקריינות הסבר על המקום כדי לחזק את החיבור לארץ ישראל בקרב יהודים בגולה. שיגרום ליהודים בכל העולם לכמיהה. רוב התגובות יהודיות, והן באות מכל העולם. יהודים מאוד מתרגשים לראות את הארץ, ולך תדע, אולי יקרה מזה משהו והם יעלו ארצה. כיף לראות תגובות, זה מעורר אותי לצלם עוד סרטון. צילמתי באילת, בחברון, בירושלים, בכל מיני מקומות. בכותל אני לא יכול כי יורידו לי אותו".

כסף מנלן לכל הפרויקטים שלכם?

בניהו: "כנראה נצטרך באיזשהו שלב למצוא מימון מסודר. כרגע לא. אבל אנחנו מבינים שאם רוצים להמשיך היטב נצטרך כסף, אין מה לעשות".

איתמר: "לדעתי אם מחפשים כסף זה פחות מתקבל על הלב של הציבור. 'הלב והמעיין' הצליח כי ידעו שיש מטרה חיובית וזה לא בשביל כסף. אבל מה לעשות, בניהו צריך להתחתן".

בניהו: "איתמר מעולם לא היה עם רגליים על הקרקע. אם היינו הולכים לפי מה שהוא רצה היינו אמורים לצאת בהפסדים על 'הלב והמעיין'. אתה שומע איך הוא מדבר. הייתי צריך לאפס אותו כי מצידו היינו מורידים את המחיר של 'הלב והמעיין', ולא היה כיסוי להוצאות".

לגדול ולהגדיל

מה דוחף אתכם לעשות את כל זה ולחשוב תמיד בגדול?

איתמר: "יש לנו זמן ויש לנו דברים שאנחנו יכולים לתרום לעולם, אז למה לא? אנחנו רואים שיש ביקוש גדול לתוכן נגיש. זה נותן כוח והרבה סיפוק. חבל להפסיד את ההזדמנות הזאת".

בניהו: "בעיקרון זה כיף. בסופו של דבר אני לומד בישיבה ורוצה לגדול שם הרבה שנים, אבל בין לבין לתרום את הכישרון שקיבלתי לעם ישראל, ואני ב"ה מצליח בינתיים לשלב בין הדברים שאני לומד למה שאני מוציא לאור. לדוגמה, דברי התורה לטרמפים ב'לב והמעיין' בנויים על הדברים שקיבלתי מרבותיי ומהרב שפירא, ראש הישיבה, מורי ורבי.

"אני שולח מסרון בכל שישי בתפוצה כדי להעביר לעולם את מה שאני לומד בצורה מסודרת. חשוב להוציא החוצה, למה לשמור לעצמך? בכלל, המקום שאני גדל בו, גם ישל"ץ וגם מרכז הרב, כולל הרבה תוכן שאנשים בחוץ לא מכירים, וחבל. אנחנו לא מתפשרים על הרוח הגדולה".

איתמר: "בבחירות האחרונות ראיתי שיש איזו עייפות, אבל כשמבקשים משהו ספציפי כמו מתנדב ל'איחוד מפלגות הימין' כולם הולכים ומחלקים פלאיירים, תולים שלטים בראבק. חבר'ה היפראקטיביים. הרבה מהנוער רוצים לתת ומחפשים את ההזדמנות".

מה לדעתכם הדבר שהכי חשוב לחזק בקרב בני הנוער?

"הגאווה שאנחנו דתיים", אומר בניהו ללא היסוס.

מה זה אומר?

"שאדם לא צריך להתבייש בזה שהוא דתי. שיראה בזה טוב ולא משהו חונק. צריך להראות שהתורה מחיה את האדם. אני חולם להנחות מפגשים לנוער שיסבירו על זה שהתורה מחברת את החיים".

מחשבות קדימה שלכם?

איתמר: "הייתי רוצה לעשות סדרה, צנועה כמובן, על נערי גבעות. הם מאוד מגוונים ונעים בין חרדים לחילונים, ולדעתי זה יכול לגרום לחיבור בעם, כמו ששבבניקים הסבירה יותר את החרדים. בע"ה אני רוצה לחבר ולהראות שיש אפשרות ליצור משהו אחר ונקי".

בניהו: "תכלס, זה נתון – אנחנו עם מיוחד. אנשים ניסו להילחם בזה, והיטלר הזכיר להם את זה. השאלה היא כמה יגיעו לאמת הזאת ומתי. כל העניין הוא רק ליצור מהמקום הזה קדימה. אני בונה על זה כעת מצגת שמסבירה שלפני הכול אנחנו עם הנצח, אחר כך שאנחנו עם סגולה ולא ככל העמים, אחר כך על התפקיד שלנו כעם מיוחד, ומתוך זה אני מגיע לקיום התורה, שמחייבת אותנו לחיות בצורה מסוימת".

בכנות, העיסוק בכל הפרויקטים מפריע ללימודים?

איתמר: "ב"ה ראיתי שהקטע של הבגרויות ניתן לצמצום. אפשר ללמוד לפני הבגרות מתוך מיקודיות, ולהצליח. חבל על הזמן. לצערי אני מרגיש שיש הרבה זמן לא מנוצל. בישיבה התיכונית פחות לוחצים, ואם יורדות חמש נקודות במגן, לא נורא אם עשית בזמן הזה משהו חשוב. אני לא אלחם על המאה, וציון סביר פלוס זה סבבה לי".

בניהו: "אני לומד בישיבה במשרה מלאה. אני עושה את הדברים האלו בבין הזמנים ובמוצ"שים, כשאין סדרים בישיבה. בינתיים אני רווק, אז יש לי זמן. בינתיים... לגבי איתמר, מאוד חשוב לי שלא יחסום לעצמו את העתיד למרות שיש משפט כזה שבגרויות אפשר להשלים וילדות אי אפשר. אני לא מסכים עם המשפט הזה, כי קשה אחר כך לעשות בגרויות. עם זאת אני יודע שבפועל בני נוער יוצאים למעיינות בתקופת הבגרויות, ואני מעדיף שבמקום בטן-גב יתעסקו במיזמים חיוביים".

התורה מעניינת את כולם

כשמדברים על קירוב משנתם של הינקוביצים סדורה. "פעם זה היה דע מה שתשיב לאפיקורס, היום זה 'תגרום לו לשאול אותך בכלל'", צוחק בעצב בניהו. "אין, אין התעניינות. יש אדישות. אני מרגיש את זה מאוד בקהל הישראלי.

"לא מזמן הייתי בתחנה המרכזית בטבריה, והיה שם חילוני חמוד עם עגילים. פתאום הוא התחיל לדבר איתי על שוביניזם ודתיים. אמרתי לו שיש מצווה לתת מתנה לאישה בכל יום טוב. וככה, ברגע אחד, הוא עזב את התלונות על שוביניזם. כשיש מפגשים כאלה עם בני נוער דתיים שאוהבים את התורה זה משפיע על העם, וראיתי את זה לא פעם".

"התורה קשורה להכול", הוא מוסיף. "אני בודק מה מעניין את מי שאני פוגש ואז אומר משהו שיכול לעניין אותו. סרטים? התורה מתחברת גם ליצירת וידאו. הנה, עכשיו יש תוכנית עכשיו ב'רצים למשנה' ביוטיוב".

ציפור קטנה לחשה לי שלשניכם אין וואטסאפ. נו, עד כמה החיים קשים?

איתמר: "אני בלי וואטסאפ כבר הרבה זמן. בהתחלה היה מעצבן שאין, אבל מתרגלים. הרבה יותר כיף לדבר עם אנשים בטלפון. התנתקתי, בהתחלה מהקבוצות, ואחר כך עצבן אותי האייקון הירוק. לא יודע, לא קרץ לי. קלטתי שאני סתם נכנס, לא מבין למה".

"זה כמו מקרר שאתה פותח לבדוק אם יש משהו לאכול, ואתה יודע שאין שם כלום כי בדקת לפני שנייה", אומר בניהו בקלילות בדרך אל המיזם הבא, אש בעיניו.

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם

***

מעיין
עין מבשר

תיאור קצר:

עין מבשר הוא מעייןחמוד קרוב כל כךלכביש עד שהוא היה יכול לאבד את האפקטהטבעי שבו אילולאהיו סמוכים אליו כלכך הרבה עצי פרי ויופיטבעי. המעיין צמוד לכיכר של הרחובות סוויסה, אורןורקפת, מעבר לגדרהירוקה של הכביש.לרדת במדרגותולהיכנס. בלי לעשותשטויות, אהה?

מה הלו"ז?

משחקים הפלות למים

בקרבת מקום:

עין נוקפה

פסקה קצרה באווירת המעיין

"מאז ומעולם, מעשים היסטוריים גדולים נעשו ע"י המעטים... מי שהם הרבים אינם בהכרח הגדולים, ולהיות מעטים אין פירושו להיות קטנים" (הרב מאיר כהנא הי"ד).

מניין באזור

רחוב כלנית 21 בבית הכנסת מבשר שלום

מנחה: 20 דקות לפני השקיעה

ערבית: 20 דקות אחרי השקיעה

אני העבד

מילים: עוזי חיטמן

לחן: הראל טל

 

 

דבר תורה לטרמפ

פרשת מסעי

המשך חכמה אומר שערי המקלט קולטות רק בזמן שהלוויים גרים שם. מדוע? מפני שעל הרוצח בשגגה נאמר "בבלי דעת", והכוונה לחוסר בדעת התורה. דברים לא מתגלגלים סתם בעולם, וכדי שהאדם יחזיר לעצמו את הדעת שאבדה לו צריך להביא אותו למקום שבו השבט של "יורו משפטיך ליעקב" (דברים לג, י).


מתכון להכנת פונדו
הגרסה הרגילה

הקדמה:

החלטתם לעשות טיול מעיינות עם רכב ודלקן, וכחלק מהחוויה רציתם קינוח לפיצה שהזמנתם? פונדו מפנק!

ציוד:

340 גרם שוקולד חלב (מריר לפונדו פרווה), חתוך לקוביות.

1 כוס שמנת להקצפה (שמנת צמחית לפונדו פרווה)

יש אומרים: קורט מלח

לטבילה: בננות חתוכות, תפוחים וכדומה וכן במבה זורם

אופן ההכנה:

מחממים את השמנת בסיר קטן על אש בינונית עד לקבלת בועות קטנות של רתיחה. מכבים את האש, מוסיפים את השוקולד ומערבבים עד לקבלת מרקם אחיד.

תתפנקו, מותר לכם...

 

הגרסה הפשוטה

הקדמה:

מטיילים בשמש? זה קינוח שיפנק אתכם טוב-טוב בסוף המסלול!

ציוד:

שוקולד מקופלת מיני

פרי אהוב עליכם

אופן ההכנה:

בתחילת הטיול שימו באחד התאים החיצוניים את השוקולד, ובאחד התאים הפנימיים את הפרי. בסוף הטיול או באחת ההפסקות תשלפו את השוקולד, שכבר נמס, חתכו מעט בקצה העטיפה והזליפו על הפרי את השוקולד הנוזל!


 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם