ארצות הברית נגד ה-BDS Featured

 7 bds
השמאל והימין האמריקני מאוחדים נגד ה-BDS
בהחלטה תקדימית שילבו ידיים שתי המפלגות בארצות הברית, הרפובליקנית והדמוקרטית, והכריזו כי שתיהן מתנגדות לתנועת החרם על ישראל * למרות מחאתן של שתי חברות הקונגרס המוסלמיות עברה ההחלטה ברוב עצום של 96% אחוזים

אביגיל זית

דמוקרטים ורפובליקנים בבית הנבחרים האמריקני החליטו פה אחד לגנות את תנועת החרם על ישראל, ה-BDS. ההחלטה עברה ברוב עצום של 398 נציגים לעומת 17 נציגים בלבד שהתנגדו.

למי שלא בעניינים: לפני כמעט 15 שנה הקימו 171 ארגונים פלסטיניים את תנועת ה-BDS. מטרת התנועה היא לאלץ את ישראל לפעול על פי החוק הבינלאומי באמצעות לחץ הכולל חרמות אקדמיים, כלכליים ותרבותיים על ישראל.

את החלטת הגינוי הציגו בפעם הראשונה לפני כמה חודשים נציגים משתי המפלגות, הדמוקרטית והרפובליקנית. לשם ההשוואה, דמיינו החלטה פוליטית שעוברת בכנסת כאן בישראל ותומכים בה אנשי מרצ והבית היהודי כאחד. יתרה מזאת, ההחלטה התקבלה רק זמן מועט אחרי ויכוח פנימי במפלגה הדמוקרטית באשר ליחס הרצוי לישראל ומדיניות ארצות הברית כלפיה

התנועה הזו פועלת ברחבי העולם לקידום חקיקה אנטי-ישראלית, ומעודדת הסברה והפגנות בקמפוסים שונים ולפני אנשי עסקים ואומנים כדי שלא יבואו לישראל. מדינת ישראל פועלת במישורים דיפלומטיים לעצור את הסחף שה-BDS יוצרים, וארגונים שונים קמו כדי להילחם בתופעה.

את החלטת הגינוי הציגו בפעם הראשונה לפני כמה חודשים נציגים משתי המפלגות, הדמוקרטית והרפובליקנית. לשם ההשוואה, דמיינו החלטה פוליטית שעוברת בכנסת כאן בישראל ותומכים בה אנשי מרצ והבית היהודי כאחד. יתרה מזאת, ההחלטה התקבלה רק זמן מועט אחרי ויכוח פנימי במפלגה הדמוקרטית באשר ליחס הרצוי לישראל ומדיניות ארצות הברית כלפיה אשר התעורר בעקבות התבטאויות אנטישמיות של חברת הקונגרס הדמוקרטי אילהן עומאר.

מעתה באופן רשמי הקונגרס האמריקני רואה בחרם ובסנקציות שקידמה תנועת ה-BDS ניסיון דה-לגיטימציה לישראל. בהחלטה נאמר כי בית הנבחרים האמריקני "מתנגד לתנועת החרם העולמי, העיסוק והסנקציות (BDS)שמכוונת לישראל ולכל המאמצים לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל".

עם זאת הקונגרס האמריקני הוסיף סעיף שלפיו הוא "מאשש את תמיכתו החזקה בפתרון באמצעות משא ומתן לסכסוך הישראלי–פלסטיני, וכתוצאה מכך שתי מדינות – מדינת ישראל היהודית הדמוקרטית ומדינה פלסטינית בת קיימא ודמוקרטית – החיות זו לצד זו בשלום ובביטחון הדדי".

כמובן, היו גם שונאי ישראל בקהל: שתי חברות הקונגרס המוסלמיות מהמפלגה הדמוקרטית. האחת היא אותה אילהן עומאר, שמוצאה סומלי, והאחרת היא רשידה טליב, בת להורים פלסטינים. שתיהן נחשבות תומכות נלהבות של תנועת ה-BDS. בחשבון הטוויטר שלה כתבה טליב כי תנועת החרם מנהלת "קמפיין לא אלים שמטרתו להפעיל לחץ כלכלי ופוליטי על ישראל בעקבות הפעולות שזו נוקטת נגד הפלסטינים". טליב טענה כי מטרת ההחלטה היא להשתיק את ההתנגדות למדיניות הישראלית ביהודה ושומרון וכי היא "אינה חוקתית".

ממכון המחקר NGO Monitor, הפועל נגד תנועת ה-BDS, נמסר: "בעוד תנועת החרם שוללת את הזכות להגדרה עצמית של העם היהודי, החוק מדגיש את תמיכתה של ארצות הברית בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. יתרה מזאת, הוא מכיר במה שידוע כבר שנים: שתנועה זו פוגעת ביהודים ברחבי העולם וחותרת נגד פתרון מוסכם לסכסוך בין ישראל לפלסטינים. העובדה כי חוק זה התקבל ברוב מוחץ של יותר מ-380 קולות מוכיחה כי מי שמנסים לשלול את זכות הקיום של מדינת ישראל נמצאים בשוליים של השיח הפוליטי בארצות הברית".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם