מהגרים בארצנו Featured

 6 ilipins
"הגירה היא תהליך שיש בו שלב שממנו והלאה הוא בלתי הפיך. אנחנו ממש בדקה ה-90 לפני השלב הזה"
מדוע האריתראים והסודנים הם עוד הבעיה הקטנה של ישראל לעומת מהגרי העבודה שמגיעים דרך שדות התעופה, ועד כמה אכן מדובר באיום חברתי ודמוגרפי? כיצד הצליחה בעבר משטרת ההגירה לאכוף אכיפה טובה למדי, ומדוע בוטלה האכיפה בשנים האחרונות? ועוד על השיח התקשורתי מתמקד בגירוש ילדים בעוד אימותיהן משתמשות בילדיהן כבכלי סחטנות רגשי להבאת כל המשפחה לכאן * שיחה מדאיגה עם יונתן יעקבוביץ', מנכ"ל המרכז למדיניות הגירה ישראלית * וגם דברים על מוסר התורה בעניין מפי הרב יעקב אריאל שליט"א

איתמר מור

בשבועיים האחרונים עלה לכותרות עניינה של קבוצת אימהות מהפיליפינים, כולן מהגרות בלתי חוקיות שלהן ילדים שנולדו וגדלו בישראל, ורשות האוכלוסין וההגירה מבקשת להחזירם לארץ המוצא שלהן. התקשורת, שלא במפתיע, התגייסה וניצבה לימינם, ואפילו שר החינוך הרב רפי פרץ נקט עמדה בעניין.

רובנו מכירים את תופעת המסתננים מסודן ומאריתריאה הנכנסים לישראל באמצעות גנבת הגבול בין ישראל למצרים. בישראל גרים כיום כ-40 אלף מסתננים שכאלה, ולהם כ-8,000 ילדים שכבר נולדו בישראל. אבל הקבוצה המוכרת פחות וגדולה בהרבה היא קבוצת המהגרים הלא חוקיים שנכנסו לישראל בדלת הכניסה הראשית, בנתב"ג, באשרת תיירים או כעובדים זרים, אולם מעולם לא עזבו את המדינה.

בישראל יש כיום כ-100 עד 150 אלף מהגרים בלתי חוקיים (הפערים במספרים תלויים בשיטות החישוב, בהערכות וכן ביחס למעמדם של מי שכבר החלו בהליכים לקבלת מעמד קבע). לקבוצת מהגרים זו יש כ-3,000 ילדים שנולדו בישראל.

יונתן יעקבוביץ', מנכ"ל המרכז הישראלי למדיניות הגירה ישראלית, הוא אחד הפעילים הבולטים בנושא בשנים האחרונות. הוא נחשב בר סמכא ובקיא במספרים ובתהליכים שעוברים המהגרים ובעקבותיהם החברה הישראלית. לדבריו, תופעת ההגירה הבלתי חוקית היא לא פחות ממהפכה דמוגרפית המאיימת על דמותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

"הבעיה הגדולה ביותר במניעת הגירה בלתי חוקית לישראל היא חוסר היכולת הכמעט מוחלט לפעול בלי לפגוע בתיירות הישראלית", מסביר יעקובוביץ'. "המהגרים הלא חוקיים באים ברובם ממדינות מזרח אירופה: אוקראינה, מולדובה ורוסיה. הקבוצה הבאה בגודלה היא מאסיה, מהפיליפינים ומהודו. יש עוד כמה אלפים מאפריקה, ממדינות כמו גאנה, ניגריה ואתיופיה.

"אי אפשר לסגור את המדינה לתיירות מהמדינות האלה. גם חיוב ויזה בכניסה לישראל אינו יעיל. לפני שבועיים שמעתי על קבוצה מאורגנת של עשרים תיירים מהודו שמדריך טיולים קבע איתם במלון למחרת הגעתם. המדריך הגיע למלון, ואין אנשים. החדרים היו ריקים. מסתבר שכולם נכנסו במסווה של תיירים בקבוצה מאורגנת, ורגע אחר כך התפזרו והלכו לחפש עבודה. הדרך היחידה למזער את התופעה היא שלא לאפשר למי שכבר פה להישאר, לאכוף את החוק בקשיחות, וזה לא נעשה".

במקרה של ילדי העובדים מהפיליפינים נטען שמדובר בסך הכול בכמה עשרות אנשים בלבד. אם מדובר בתופעה נרחבת כל כך, למה לא לוותר במקרה זה, שבו מדובר בילדים?

"הקבוצה שעלתה עכשיו לכותרות אומנם מזערית, אולם היא מייצגת רק את מי שזרועות המדינה הגיעו אליהם, ובאיחור רב. הם נעצרו במהלך השנה האחרונה, והמדינה עשתה איתם הסכם ג'נטלמני שלפיו הם וילדיהם לא יגורשו באמצע שנת הלימודים. האימהות חתמו על התחייבות לעזוב שבועיים לאחר סוף שנת הלימודים, ב-15 ביולי.

"כעת הן מתעלמות מההתחייבות שלהן, מצפצפות על החוק ונוקטות כל טריק מלוכלך על מנת שלא לצאת. חשוב להבין שכלל אוכלוסיית המהגרים ממתינה לראות מה תהיה ההכרעה של מדינת ישראל במקרה הנוכחי. אם גם הפעם תיכנע המדינה, נראה גל פניות לרשות האוכלוסין בדרישה לקבל מעמד חוקי. יהיה קשה מאוד למדינה להסביר מדוע היא מסרבת. המהגרים מצידם יעשו הכול כדי לטרטר את המערכת, כי הם הבינו שזו הדרך למנוע הרחקה. מתן מעמד קבוע לקבוצה הפיליפינית משמעו לתת מעמד לעשרות אלפי אנשים, ולזה יש השלכות מרחיקות לכת מבחינה כלכלית, דמוגרפית וגם על דמותה של מדינת ישראל".

"לפני שבועיים שמעתי על קבוצה מאורגנת של עשרים תיירים מהודו שמדריך טיולים קבע איתם במלון למחרת הגעתם. המדריך הגיע למלון, ואין אנשים. החדרים היו ריקים. מסתבר שכולם נכנסו במסווה של תיירים בקבוצה מאורגנת, ורגע אחר כך התפזרו והלכו לחפש עבודה"

יש ביקורת רבה על ששומרים במעצר גם את הילדים ולא רק את האימהות.

"זו טענה מניפולטיבית שעולה עקב ניצול ציני של הילדים בידי אימותיהן. הפסיקה קובעת שכאשר יש עורך דין שמייצג אותם, המהגרים יכולים לעזוב את המדינה. אם ההליך יקבע כי יש עילה להשבה לארץ, גם הילד וגם ההורה יוכלו לחזור. זו לא אמירה ריקה. כבר היו מקרים כאלה בעבר.

"מה שקורה כעת הוא שהאימהות בוחרות מרצון להשתמש בילדים כבכלי לסחטנות רגשית. הן יושבות איתן מבחירה במתקן שהייה כדי לכפות על מדינת ישראל את המשך השהות שלהן. לרוב האימהות האלה יש ביד כרטיס טיסה לפיליפינים. התקשורת כמובן עטה על הכותרת שלפיה מדינת ישראל שמה ילדים במעצר, אך הדבר איננו נכון. בעיניי זו התנהגות נבזית. עצוב שיש רדיקלים שעושים שימוש ציני בטיעון השקרי הזה ושיש תמימים שקונים את הטיעון הזה".

מה ההשלכות של תופעת ההגירה הבלתי חוקית?

"מבחינה דמוגרפית אנחנו כבר רואים את ההשלכות: בעיר העברית הראשונה כל ילד שמיני במערכת החינוך הוא מהגר בלתי חוקי. במו ידינו יצרנו פה מיעוט אתני נוסף שאין לו שום דבר משותף עם האתוס של מדינת ישראל. בעתיד האנשים האלה ידרשו להביא לכאן את קרובי המשפחה שלהם במסגרת איחוד משפחות, כפי שקורה עם מהגרים בכל העולם המערבי. רק כדי לסבר את האוזן: לאחת האימהות שעצורה עכשיו, ואיתה שני ילדים, יש בפיליפינים בעל ועוד שני ילדים. עושים קמפיין שלם על זכותם של הילדים שפה להישאר עם החברים שלהם, אף שבכך הם מנותקים ממשפחתם.

"הסיבה היחידה שהאימא הזאת מתעקשת היא משום שהיא יודעת שבמעט סבלנות היא תצליח להביא לפה גם את שאר המשפחה. האנשים האלה ישתקעו פה, ובשלב הבא הם יטענו לניכור, לקיפוח, למדיניות מפלה וגזענית. אם נקלוט אותם עכשיו הבעיה לא תיעלם. יהיה קשה מאוד לקלוט את המיעוט הזה. למדינת ישראל לא קל לקלוט עלייה של יהודים, אז כשמדובר באנשים שאין להם שום דבר משותף עם מדינת ישראל על אחת כמה וכמה.

"הילדים האלה, שכעת מקבלים את כל תשומת הלב, עתידים לגדול לתוך תחושת ניכור. הם יגורו בשכונות שיהפכו לגטאות פשיעה, כפי שקורה בכל העולם. השלב האחרון עלול להיות דרישה לייצוג בכנסת ולשינוי זהותה של מדינת ישראל. מכל הבחינות מדובר בפצצת זמן: דמוגרפית, חברתית, ביטחונית וזהותית".

האם מערכת המשפט עוסקת בסוגיית המהגרים?

"בשונה מהמסתננים, שלגביהם אין מדיניות ברורה בחוק ולכן בג"ץ דומיננטי בעניינם, דווקא בכל הקשור למהגרים הלא חוקיים מערכת המשפט אינה מתערבת, והיא מעניקה למדינה יד רחבה מאוד לפעול. יש למדינה רשות הגירה שמותר לה לפעול מכוח החוק. בפועל המדינה מפחדת להשתמש בכוח שלה ויוצרת שוב ושוב תקדימים של מתן מעמד קבע למהגרים בלתי חוקיים.

"כל בר דעת יכול לצפות שלא רק שהדבר לא יפתור את הבעיה אלא רק יחמיר אותה. גם עכשיו אין הבנה לא של הממשלה, לא של הכנסת, גם לא במפלגות הימין האידאולוגי. הגירה היא תהליך שיש בו שלב שממנו והלאה הוא בלתי הפיך. אנחנו ממש בדקה ה-90 לפני השלב הזה. אם הנבחרים שלנו לא יתעשתו – ומהר – זו תהיה בכייה לדורות".

הרב יעקב אריאל: "אין ספק כי יש מקום לחמלה ורחמים ולהימנע מגירוש, אולם יש להבחין בין מקרה פרטי לתופעה רחבה. סוגיית ילדי העובדים הזרים היא חלק מנושא עקרוני הקשור גם במסתננים ובשוהים בלתי חוקיים. מדובר בסוגיה מורכבת שיש לה השלכות חברתיות, תרבותיות, ביטחוניות ולאומיות. יש חשש רציני לאובדן זהותה של מדינת ישראל"

 

מה הפתרון?

"עיסוק מערכתי-אסטרטגי והקצאת משאבים למחקר, לתחום המשפטי ובעיקר לאכיפה. ראש הממשלה האחרון שפעל פעולה נחושה וטובה בעניין היה אריאל שרון. הוא הפקיד את עניין האכיפה בידי משטרת ישראל, והיא שהפעילה את משטרת ההגירה. הפעולות של משטרת ההגירה היו יעילות מאוד. הייתה הרתעה ניכרת והורחקו הרבה מאוד מהגרים.

"משטרת ההגירה בוטלה כשהקימו את רשות האוכלוסין. רצו שהאכיפה תרוכז בידי גוף אחד ולא תחולק בין משרד הפנים למשרד לביטחון פנים. בפועל הרשות לא מתוקצבת לעניין האכיפה. כמעט שאין פקחים, וגם מי שישנם אינם מתוגמלים בצורה נאותה. עד שלא יחולו שינויים בתפיסת תפקידה של הרשות נראה החמרה בתהליך ההגירה, והוא ימשיך ויתעצם".

חשש לאובדן זהותה של המדינה

רצינו לשמוע גם מה יש ליהדות לומר על הסוגיה, בפרט על הפרשה הנוכחית של האימהות הפיליפיניות, ופנינו לרב יעקב אריאל, רבה הראשי של העיר רמת גן. הרב אריאל אומר כי דווקא במקרה הנוכחי הגישה היהודית ברורה, בבחינת "כל המרחם על אכזרים, סופו להתאכזר לרחמנים".

"אומנם גישתה העקרונית של תורת ישראל גורסת 'ורחמיו על כל מעשיו', אך כל זה מדובר במקרים יחידאיים מובחנים", אומר הרב. "אין ספק כי יש מקום לחמלה ורחמים ולהימנע מגירוש, אולם יש להבחין בין מקרה פרטי לתופעה רחבה. סוגיית ילדי העובדים הזרים היא חלק מנושא עקרוני הקשור גם במסתננים ובשוהים בלתי חוקיים. מדובר בסוגיה מורכבת שיש לה השלכות חברתיות, תרבותיות, ביטחוניות ולאומיות. יש חשש רציני לאובדן זהותה של מדינת ישראל. הניסיון להציב את נושא ילדי העובדים הפיליפינים בנפרד מהסוגיה הכוללת משטיח את האמת הפשוטה, שלפיה מדובר בסוגיה עקרונית ולא בסוגיה הומניטרית".

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם