ניוטון ובית המקדש Featured

 4 newton
אייזק ניוטון הוא שם נרדף לגאונות במדעים, אך כיום רבים כבר יודעים שהייתה לאיש חיבה מיוחדת גם לרוחניות * מה שלא רבים יודעים הוא שניוטון עסק רבות גם בבית המקדש * הוא סבר שבית המקדש הוא דגם של היקום כולו, ואם יבין טוב יותר את סודותיו, יגלה דברים חדשים על הטבע * כשמדעי הטבע ומדעי הרוח נפגשים בבית המקדש

משה ניסנבוים

כולנו מכירים את המדען הידוע סר אייזק ניוטון (25 בדצמבר 1642 – 20 במרץ 1727), שהיה פיזיקאי ומתמטיקאי אנגלי ונחשב לאחד המדענים הגדולים והמשפיעים ביותר בכל הזמנים. בין היתר הוא הניח את הבסיס למכניקה הקלסית ששלטה במדע הפיזיקה בעולם 300 שנה ויצר גם את הבסיס להנדסה המודרנית.

הוא היה אומנם נוצרי אדוק, אבל לא קיבל את הדוגמות של הכנסייה האנגליקנית. הוא לא הסכים לקבל הסמכה לכהונה בכנסייה מאחר שדחה את הדוקטרינה של השילוש הקדוש. הוא האמין שאין שום סתירה בין דת ומדע ושהאמונה האמיתית היא שילוב של שניהם יחד.

ידוע ומפורסם שניוטון עסק גם בעניינים שברוח, ולא רק בפיזיקה, אולם לא רבים יודעים על היחס בין נושאי הכתיבה: במחקר מקיף סקרו חוקרים את כל כתביו הידועים וגילו שהוא כתב יותר מ-1,400,000 מילים בנושאי דת, יותר מכל מה שכתב על אלכימיה ומתמטיקה ואפילו יותר ממה שכתב על פיזיקה ואסטרונומיה.

בספרייה הלאומית בירושלים יש אוסף כתבים של ניוטון המכונה "סודותיו של ניוטון" (Newton's Secrets). הכתבים עוסקים בפרשנות המקרא, בחישובי קץ הימים, באלכימיה ובהיסטוריה עתיקה. ניוטון אפילו למד את השפה העברית והשתמש בה בכתביו התאולוגיים.

ניוטון סבר שכל הדברים שגילה על עולם הטבע הם רק קצה קצהו של ידע נרחב ועתיק שגילה בורא העולם לעם היהודי. להבנתו, סודות הבריאה הוצפנו במידות המשכן ובתי המקדש, בהלכות הקורבנות ובעבודת הכוהנים והלויים
הערות בלטינית לספר העבודה

אולי המפתיע מכול הוא התגלית כי בין השאר עסק ניוטון בענייני "המקדש היהודי" הראשון והשני: במנהגי הקורבנות, הקטורת והעבודה. בספרייה הלאומית אפשר למצוא את פירושו ואת הערותיו בלטינית לספר "העבודה" של הרמב"ם.

כתב יד מעניין וייחודי הוא זה שכינה ניוטון "רשימות על המקדש", העוסק בבתי המקדש ובכל מיני מנהגים שהיו בהם. כתב היד הוא מהשנים 1675–1685, והוא כתוב בכל מיני שפות, ובהן לטינית, עברית, ארמית ויוונית. אפשר לראות בחיבור הזה מילים מעולם המקדש והתלמוד כמו "רצפה", "רצפת", "מנ", "תא חזי", "תא שמע" ועוד בארמית ובעברית, ולידם יש תרגום ללטינית והסבר.

ניוטון כתב באחד העמודים למעלה: "בָּרוּךְ שֵׁם כְּבוֹד מַלְכוּתוֹ לְעוֹלָם וָעֶד". המילים כתובות בעברית וגם מנוקדות. לדעת החוקרים, הסיבה לכתיבתן היא שלפי המדרש כשעלה משה להר סיני לקבל את התורה הוא שמע את המלאכים אומרים זאת לקב"ה. בחלק השמאלי באותו עמוד יש פרשנות של תיאורי המקדש בספר יחזקאל.

ניוטון האמין שהיהודים יחזרו לארץ ישראל ויקימו מחדש את בית המקדש בירושלים. לפי חישוביו, היהודים עתידים להתחיל לחזור לארץ ישראל בשנות ה-80 של המאה ה-19, וזעזוע גדול יפקוד אותם בשנות ה-40 של המאה ה-20.

להבין את העולם

לפי המחקר,  יש כמה סיבות אפשריות  לעיסוקו של ניוטון בבית המקדש. סיבה אחת היא שהעיסוק שלו באדריכלות המקדש נבע מהאמונה שלו שהמקדש שימש אתר החזיונות של חזון אחרית הימים.

ייתכן גם שהוא האמין שבית המקדש השלישי ייבנה בירושלים במבנה מפואר בהרבה מקודמיו, ולכן שרטט לפרטי פרטים את המידות, המבנה, הכלים וכל הקומפלקס של המשכן ושל בתי המקדש – הראשון והשני – ובתכנון מפואר בהרבה את בית המקדש השלישי.

אבל הסיבה המרכזית, אולי, היא שניוטון ראה בבית המקדש היהודי דגם של היקום. ניוטון סבר שכל הדברים שגילה על עולם הטבע הם רק קצה קצהו של ידע נרחב ועתיק שגילה בורא העולם לעם היהודי. להבנתו, סודות הבריאה הוצפנו במידות המשכן ובתי המקדש, בהלכות הקורבנות ובעבודת הכוהנים והלויים.

ניוטון הניח אחריו כתבי יד רבים העוסקים במקדש, ופוזרו בהם רמזים רבים באשר למשמעות המדעית והרוחנית שייחס למידות המקדש ולעבודתו. הוא האמין שהמקדש בירושלים והחצר שהקיפה אותו הם דגם סמלי של מערכת השמש ההליוצנטרית. לדעתו, מזבח העולה, שמוקם במרכז החצר, מייצג את השמש.

וכך כתב באחד מכתביו:"תבניתו של המוסד הראשון של דת האמת נועדה להציע לאנושות – באמצעות תוכניתם של המקדשים העתיקים – דרך להבין את מסגרת העולם ומלואו כמקדש האמת של האל הגדול שלו סגדה".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם