בונים עליכם

 10 lego

נדב גדליה

לאחרונה אני מוצא את עצמי לא מעט על שטיח הילדים. "משחק עם הילדים", אני מספר לאשתי ומתעלם מפרט שולי זעיר: הילדים הלכו לישון מזמן.

הקיץ חוגגת חברת לגו בארץ חגיגה כפולה בשני אירועי ענק. האחד – תערוכת לגו בינלאומית ב'פארק פרס' בחולון הכוללת 100 מיצגי לגו מרהיבים; והשני בגני התערוכה בתל אביב, שם נבנה מתחם המיועד לילדים – פארק לגו עצום הכולל אינסוף אטרקציות חינוכיות-לימודיות. כאילו לא עברו עשרות שנים. לגו עדין מרגש את האנושות. פלא.

אבני הלגו יצאו לשוק לראשונה בשנת 1932. הן נבנו בדנמרק בידי הנגר אולה קירק כריסטיאנסן, שהחליט שגם לילדים מגיע ליהנות מחדוות היצירה שחווה בעצמו כשבנה רהיטים.

השם לגו הוא קיצור של צירוף המילים "leg godt" . בדנית מדוברת זה אומר 'שחק יפה'. בתחילת דרכן יוצרו האבנים מעץ – בכל זאת, נגר היה מעורב בסיפור. אחר כך, בשנות הארבעים, החלו לייצר אבנים מפלסטיק הנחשב נוח ובטוח יותר לילדים. בשנת 1963 התרחש שינוי נוסף במבנה האבנים, כשהחברה החלה לייצר אבני לגו מפלסטיק קשיח הנקרא ABS.עם השנים נוספו לאבנים המרובעות, הפשוטות, גם חלקי עזר; קשתות, אבנים משופעות ו'אנשי לגו' קטנים הניתנים אף הם לפירוק, הרכבה ושינוי כיד הדמיון.

כיום עולם הלגו מתחלק לשניים: בנייה חופשית בעזרת ערכת אבנים קלאסית שעלותה כ-250 שקלים לכ-800 חלקים שבהם תוכלו לבנות כל אשר תחפצו; או ערכות 'לגו' מכוונות תוכן שבהן אפשר לבנות דגמי רכבות, ספינות פיראטים, רובוטים ועוד. המחיר מתחיל מעשרות שקלים לערכת פשוטות יחסית ומגיע עד אלפי שקלים (!) לערכה שבה אפשר לבנות רובוט רב-צלעות מרהיב.

קיקו ידיד, אומן לגו: "ילדים בונים לגו ולגו בונה ילדים. לצעצוע הזה יש יכולת לפתח את המוח, קוגניטיבית, בצורה מופלאה. כשאתה בוחר מה לעשות בצורות וכשכל אחד יכול ליצור מה שהוא רוצה ואיך שהוא רוצה, עם ניסיון או בלי ניסיון, מבוגרים וילדים – זה מדהים ואין לזה תחליף"

 

לגו הוא תחביב שאפשר גם להרוויח ממנו כסף. ערכות ישנות של לגו שכבר אי אפשר להשיגן נמכרות כמוצרי יד שנייה באינטרנט במחירים הגבוהים בהרבה ממחירן המקורי. לדוגמה: ערכת לגו של 'מלחמת הכוכבים דארת רייבן' שנמכרה ברשתות הצעצועים בשנת 2014 בכ-4 דולרים, נמכרה באתר המכירות EBAY ב-28.46 דולרים בשנת 2015 – כלומר מאות אחוזי רווח, המותירים אבק למשקיעי נדל"ן המסתפקים באחוזי רווח בודדים.הניתוח שהחזיר אותי ללגו בגיל 30

תמשיכו להרהר בהשקעות הלגו הבאות עליכם לטובה, אולי שם נמצא העתיד. אני בינתיים אחליף כמה מילים עם אומן לגו שיציג את מרכולתו האומנותית בתערוכה הבינלאומית בחולון שתתקיים עד סוף אוגוסט. 

קוראים לו קיקו ידיד, הוא בן 33, נשוי ואב לשניים, והוא מגדיר את עצמו 'אומן לגו לכל דבר ועניין'. כן, יש דבר כזה. "אני מתפרנס מזה לגמרי, מפסל בלגו, עושה סדנאות ועוד הרבה דברים", הוא מספר. "שיחקתי כמו כולם בלגו כשהייתי ילד, אחר כך נהייתי מתופף ועבדתי כאיש מכירות. החזרה שלי לעולם הלגו כמבוגר הייתה לפני שלוש שנים, כשהייתי בן שלושים".


מה גרם לך לחזור לעולם הלגו?


"
עברתי ניתוח לב פתוח בגיל 30. עברתי המון רגעים קשים במהלך השיקום, עם דיכאון וחרדות, והלגו הציל אותי. התחלתי לבנות בלגו כמבוגר והרגשתי ממש טוב עם זה. בהמשך פתחתי עמוד פייסבוק, הצטברו לי 10,000 עוקבים ומשם הכול היסטוריה. יש גם הפתעות ושיתופי פעולה עם 'לגו' הרשמית שעדיין אסור לי לפרסם".

אין ספק שחברת לגו הוותיקה יכולה ללמד בעידן המשתנה של דורנו דבר או שניים על מיתוג ורלוונטיות. אחת הפעולות שעשו בחברה, שנרשמה כאחת ההצלחות העסקיות החכמות ביותר בשנים האחרונות, הייתה להפיק את 'סרט לגו' שיצא ב-2014. היו מי שהרימו גבה או שתיים, מה לחברת צעצועים בעסקי הקולנוע? אך הסרט שתקציבו היה כ-60 מיליון דולרים הצליח לגרוף הכנסות של כמעט חצי מיליארד דולרים והחזיר את לגו לתודעה הציבורית.

השנה חזרה החברה לאקרנים עם סרט ההמשך, 'לגו 2', והוא הכניס כמחצית מהסכום שהרוויח הסרט הראשון, אך בקרב על התודעה מול משחקי הקונסולה והדיגיטל נדמה שלגו מצליחה יותר מכל חברת צעצועים פיזיים אחרת.

"לגו קיים עשרות שנים ויישאר לאורך זמן", אומר ידיד, "כי יש אומנים שמשווקים את המוצר דרך האומנות שלהם – וזה עובד. למשל, יש להם אינטרס להשקיע בי איקס כסף כי אני בונה במוצר שלהם ויוצר עניין, מחיה את המותג. אנשים באים לתערוכה וקונים לגו. כולם מתפרנסים מזה יפה. זה מטורף, זה כמו קוקה קולה ומיקרוסופט. לגו הוא צעצוע נצחי שהוא הרבה מעבר לזמן והוא יישאר גם אחריי. כמו שהוא נשאר עשרות שנים בלי הנפקה בבורסה, כי החברה רווחית מאוד ויודעים איך לנהל אותה גם בדור הזה".


איך אתם האומנים מתייחסים לחיקויי לגו?
"תשמע, החיקויים שיש בשוק – לגו לא יכלה למנוע את זה. היה צפוי שזה יקרה כי לגו הוא מוצר יקר. חוץ מזה שלגו לא שווק בכל מקום, אלא רק במחצית העולם – מערב אירופה, ארה"ב ואוסטרליה. זאת הייתה החלטה של לגו וכעת זה משתנה ומשווקים גם לסין, ושם כמובן יש המון חיקויים שמיוצרים בעלויות נמוכות. אבל לגו לא נותנת לזיופים לשרוד לאורך זמן. יש כל הזמן תביעות על הפרת זכויות יוצרים נגד יצרניות צעצועים".

למרות כוחה העסקי של לגו, לידיד יש תשובה אחרת לגמרי בנוגע לרלוונטיות של האבנים הצבעוניות שרק הולכת ומתעצמת עם השנים: זה פשוט צעצוע חיובי. "ילדים בונים לגו ולגו בונה ילדים", מגלה ידיד את סוד קסמן של האבנים. "לצעצוע הזה יש יכולת לפתח את המוח, קוגניטיבית, בצורה מופלאה. כשאתה בוחר מה לעשות בצורות וכשכל אחד יכול ליצור מה שהוא רוצה ואיך שהוא רוצה, עם ניסיון או בלי ניסיון, מבוגרים וילדים – זה מדהים ואין לזה תחליף".


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם