חזרת השקד Featured

 m 4 shaked
"לדאוג לתורה, כמו לדאוג למשרד המשפטים, זה לא מגזרי – זה לדאוג לעם ישראל"
רגע לפני הבחירות מנהיגת הימין האידאולוגי מתייצבת לענות על כל השאלות * היא מודה בטעות של ההליכה בשני ראשים בבחירות הקודמות ומסבירה מדוע היא כרגע לכתחילה לא בליכוד * לדעתה השינויים הגדולים ביותר שנקט ראש הממשלה נעשו בעקבות הציונות הדתית * בציונות הדתית היא מרגישה בת בית, וקוראת לעצמה 'סרוגה גאה' למרות המורכבות ההלכתית * היא כועסת על עוצמה יהודית שמסלפים את העובדות ורצים אף על פי שהם יודעים שלא יעברו, ומבטיחה שאילו הייתה במצבם הייתה מפלגת הימין החדש פורשת * על נעם, כמו על הפורום החילוני, היא חושבת שהם זורעים תבהלה מיותרת, אך מודה שאכן יש מאבק תרבותי, ורק מי שמשופשף בפוליטיקה יכול לקצור בו הישגים * מה תהיה איילת שקד בעוד כמה ימים – שרת המשפטים או יו"ר האופוזיציה? את זה הציבור יחליט

יוסף רוסו ורועי אהרוני

מישהו כאן למעלה אוהב לשחק עם התסריטים עד הסוף. איילת שקד הפציעה לפוליטיקה הדתית-לאומית לפני שבע שנים מלאת חששות איך תיקלט בפוליטיקה במגזר, והיום היא מנהיגה אותו. כמו כל תפנית דרמטית בתסריטים שיושבים לנו בראש, יש שדורשים זאת לגנות המגזר (המגזר הדתי צריך חילונית שתנהיג אותו?) ויש שדורשים זאת לגנותה של שקד (חילונית צריכה לשרת את המגזר הדתי?). אבל לפי הסקרים כרגע (הסקרים, הו הסקרים) נראה שבעיקר יש מי שרואים בטוויסט הזה בעלילה בשורה מרתקת.

כמה 'איילת שקדים' חילונים כאלה היא מייצגת בפועל בציבור הרחב? קשה לדעת. אבל הנה היא כאן, מדברת הכי ציונית-דתית שרק אפשר. לא תתפסו אותה בזעקות קרב על תרבות הלהט"ב, אבל המילים 'תורה', 'עם ישראל' ו'יהדות' יושבות לה יפה בפה ויוצאות ממנו כמו שברור שלא היו יוצאות אילו הייתה משתלבת בליכוד.

שקד היא לא טיפוס שאוהב לעסוק בעבר, בטח לא ציבורית, בטח ובטח לא ערב בחירות. "אנסח זאת כך", היא מנסה להגיב על הבקשה שלנו לסכם מבט לאחור על כל מה שעברנו כאן בחודשים האחרונים, "בואו נאמר שלא היה לי רע להיות מספר שתיים בבית היהודי".

את מודעת לזה שעדיין יש מי שחשים פגועים ממך ומבנט על המהלך המפלג ומצפים להתנצלות?

"אני שומעת כל מיני תיאורים שמנסים לייחס כל מיני זדונות למהלך שעשינו בבחירות הקודמות, אבל בעצם הייתה כאן תאוריה שסברה שיגיעו יותר קולות לימין בהליכה בנפרד. התאוריה הזו התבררה כטעות. גם פרקטית, היום ברור שרק ביחד אפשר להיות גדולים; אבל היום אני מבינה שגם מהותית – כל הציונות הדתית חייבת ללכת ביחד למרות כל הגוונים והשוני.

"בהקשר הזה חשוב להכיר בעוד דבר חשוב: האגף הליברלי הרגיש מוזנח בקונסטלציה הקודמת, ולאחר מעשה החיבור המחודש הזה נותן לו תחושה טובה יותר. זו המציאות.

"בעקבות הטעות של הבחירות הקודמות הסקתי את המסקנות ולא הסכמתי לשום מסגרת פוליטית בלי שיהיה הסכם עם כמה שיותר חלקים בציבור שמימין לליכוד. במובן מסוים זה הדבר שהכי כואב לי בקמפיין השנאה שנעם מובילים, יותר מהקולות שהם אולי ישרפו לימין. שוב יש פה ניסיון לחלק אותנו לרסיסים".

קחי אותנו קצת אל ההתלבטות של אחרי הבחירות ההן ואל האפשרות שתיכנסי לליכוד.

"בדקתי את האפשרות הזאת, בהחלט", אומרת שקד בגילוי לב. "אני מאלה שסבורים שכדי להגיע להנהגת המדינה ממש, בינתיים זה יכול להתרחש דרך הליכוד. ייתכן שאם כל המפלגות הציוניות-דתיות היו מתאחדות למשהו אחד גדול היה לזה פוטנציאל להנהגת המדינה, אבל בינתיים זה לא שם. יכולתי להתחיל שם את המסע הזה לראשות הממשלה, אבל ממש כפי שאמרתי לכם שמשם אפשר להגיע כרגע לראשות הממשלה, בדיוק באותה מידה אני מבינה גם שהיום כדי להשפיע על הממשלה ולכוון לאן היא צריכה ללכת, את זה דווקא אי אפשר לעשות מתוך הליכוד.

"התפקיד של הימין האידאולוגי בממשלה כיום הרבה יותר חשוב מלהיות שר, בכיר ככל שיהיה, בתוך הליכוד. אין בכלל מה להשוות. במצב של היום אין דבר חשוב יותר מלהנהיג את עמוד השדרה האידאולוגי של הממשלה. זו כרגע המשימה הכי חשובה, וזו המשימה של ימינה".

אז הסכמת ללכת ביחד, רק עם כולם בפנים, ובסוף עוצמה יהודית בחוץ. הטענה שלהם היא שנפתלי בנט לא רצה אותם.

"זה פשוט לא נכון. הם יודעים היטב שהבית היהודי והאיחוד הלאומי הציעו להם את מקום 4 באופן כזה שאם יהיה איחוד עם הימין החדש הם ידלגו מקסימום למקום 5. אבל הם לא מספרים את זה בחוץ; הם מציגים את זה כאילו הציעו להם את מקום 8 במקרה של איחוד. זה פשוט סילוף העובדות.

"אחרי שכבר עשינו את האיחוד, עם כל הקונסטלציה המורכבת שלו, ובגלל שהם נותרו סרבנים, נשאר להם רק המקום השמיני. אני מודה שמצד האמת מגיע להם יותר, אבל במצב שנוצר, ואחרי שהם סירבו להיכנס כשעוד הוצע להם המקום החמישי, הם היו צריכים להבין את הטעות שלהם ולהסכים למקום השמיני, שהוא מקום ריאלי, כי בשביל אחדות צריכים להתפשר.

"למרות שהם מנסים לזרוק את הכול על כולם כנראה הם לא היו מסוגלים לעשות את החיבור הזה, והם הלכו להרפתקה שמסכנת את גוש הימין ומסכנת את ארץ ישראל. אם אני לפני הבחירות לא הייתי עוברת בסקרים את אחוז החסימה בימין החדש, הייתי פורשת".

היית פורשת בימין החדש?

"לחלוטין. מה לעשות ששום סקר לא ניבא שלא נהיה אפילו קרובים למה שהגענו".

היית רוצה את עוצמה יהודית איתך?

"בפירוש הייתי רוצה אותם איתנו. הפיצולים האלה פוגעים בגוש".

אף שיש באגף הליברלי מי שאומרים שלא היו מצביעים לכם אילו עוצמה היו איתכם?

"למרות הקולות האלה. הרצון שלי היה שהם יהיו חלק מהמפלגה", אומרת שקד נחרצות.

לאחר מעשה, גם אם עוצמה יהודית אשמה בכך שלא התחברה איתכם, למה לא לעזור לה כעת לעבור את אחוז החסימה?

"כי זה בלוף. מפלגה שלא עוברת בסקרים את אחוז החסימה אין שום סיכוי שביום הבחירות, שבו תמיד נשאבים קולות למפלגות הגדולות, היא תעבור את אחוז החסימה. זה פשוט לא קיים. תיקח ציטוטים שלהם לאורך כל ההיסטוריה ותראה שהם תמיד אומרים את אותו בלוף, כאילו עוד רגע הם עוברים. אני חושבת שנכון לתמרץ אותם בהבטחה שאם הם יפרשו תעביר הקואליציה חוק שיוריד בחזרה את אחוז החסימה. אני מלכתחילה הייתי נגד העלאת אחוז החסימה; הצבעתי לו רק בגלל משמעת קואליציונית".

"מנסים לייחס כל מיני זדונות למהלך שעשינו בבחירות הקודמות, אבל בעצם הייתה כאן תאוריה שסברה שיגיעו יותר קולות לימין בהליכה בנפרד. התאוריה הזו התבררה כטעות. גם פרקטית, היום ברור שרק ביחד אפשר להיות גדולים; אבל היום אני מבינה שגם מהותית – כל הציונות הדתית חייבת ללכת ביחד למרות כל הגוונים והשוני"
לדבר בפה מלא על תורת ישראל

אתם קובלים כל הזמן על שנתניהו שותה לכם מנדטים על ידי הפחדה. אתם בעד שוק חופשי, לא? אולי הוא בכל זאת נותן משהו שאתם לא נותנים?

"זה באמת שוק חופשי, אבל הוא שותה מנדטים בלי להציע משהו בתמורה; הוא רק זורע בציבור פניקה שלא תהיה ממשלת ימין אם הליכוד לא יהיה הכי גדול. הוא יודע שאלו שטויות, כי הנשיא מחויב להטיל את הממשלה לפי מספר הממליצים ולא לפי מספר המנדטים של המפלגה הגדולה.

"מה ימינה נותנת שאין בליכוד? ימינה מביאה באופן הכי פשוט את הערכים שהציונות הדתית מאמינה בהם, והיא היחידה שעושה את זה. נתניהו הלך לחברון בשבוע שעבר רק בעקבותינו; אם לא היינו בממשלה הוא לא היה הולך לשם. ברור לכולם שמי שנשא את נאום בר-אילן לפני שאנחנו הגענו לפוליטיקה לא היה מדבר היום – לפחות לפני הבחירות – על החלת החוק הישראלי, גם אם בינתיים זה רק על היישובים ביו"ש. הוא עושה את זה אך ורק כי אנחנו דוחפים לזה בשבע השנים האחרונות.

"כשפרסמנו את תוכנית החלת החוק על שטחי C הסתכלו עלינו כמו על משוגעים, והיום זה כבר השיח. אין באמת התלבטות בינינו לבין הליכוד, כי מי שמצביע לנו מקבל גם ממשלה בראשות נתניהו, אבל חשוב יותר: הוא מקבל את הערכים שחשובים לנו כימין וכציונות דתית".

לא סתם שקד משתמשת במילים "לנו כציונות דתית". איילת שקד של אחרי הפיצול מחזירה לשימוש את המונח. בשונה ממהלך הפריצה החוצה שקד נוקטת עמדה יומרנית קצת פחות בכל הקשור לפנייה לקהלים חדשים. "זה לא שאין קהלים חדשים, ויש הרבה חילונים שמזדהים עם מה שיש לנו לתת; אבל בסופו של דבר לציונות הדתית יש צרכים, ומי שיכול לדאוג להם הוא רק מפלגה שהיא ציונית-דתית במהותה. כשהייתה לרב דרוקמן בעיה עם אור עציון אף אחד בליכוד לא עזר לו – נפתלי עזר לו. כשלרב אלי סדן הייתה בעיה עם איווט ליברמן במכינה בעלי אף אחד בליכוד לא עזר לו – אני עזרתי לו".

איילת שקד של היום בעצם אומרת משהו קצת הפוך ממהלך הימין החדש ואולי אפילו הבית היהודי בראשות בנט: חברים, בואו נחזור גם למגזריות.

"זה לא מנוגד. נפתלי בנט אמר: 'למגזר הזה יש צרכים, והמגזר הזה יכול להנהיג את המדינה'. זה לא סותר. דאגה לצורכי המגזר לא סותרת את השאיפה להנהיג את המדינה. זה מוביל לשם".

למה מעניין אותך לדאוג לישיבות של הציונות הדתית?

"מה זאת אומרת? אני לפני הכול שליחה של המגזר הזה. אני לא דתייה, אבל אני סרוגה גאה. זה המגזר שגידל אותי פוליטית וזה המגזר ששלח אותי לעבודה הציבורית. מעבר לזה, לדאוג לישיבות זה לדאוג לכלל עם ישראל, בדיוק כמו שלדאוג למשרד המשפטים זה לדאוג לכל עם ישראל, בדיוק כמו שמה שבנט עשה במשרד החינוך זה לדאוג לכל עם ישראל. אין מה לנתק בין הדברים. חיזוק הזהות היהודית של הרב רונצקי ז"ל וכל מה שנפתלי ואני עשינו במסגרת הזו במשרד התפוצות זה בשביל עם ישראל. לדאוג לתורה זה לא בשביל המגזר– זה לדאוג לעם ישראל".

עכשיו את מרימה לנו להנחתה לעוד קצת בירור אמוני: מה הקשר של איילת שקד לתורת ישראל?

"מה זאת אומרת? זה מה שמחבר אותנו כעם, וצריך לשמור על התורה. פשוט.

"אני אתן לכם דוגמה. צילמו אותי אתמול לסרטון שלנו שבו כל אחד אומר איזה 'אני מאמין' אחר. נתנו לי טקסט ליד, ואני קוראת: 'ואני מאמינה בעם ישראל, במסורת ישראל ובארץ ישראל'. אז אני שואלת את מי שכתב לי את זה: 'אני לא מבינה, למה כתוב כאן "מסורת ישראל"? למה לא כתוב "תורה"?' והוא שואל אותי: 'אני לא מבין, את רוצה להגיד תורה?!' אמרתי לו: 'כן, ברור'. מה זו מסורת ישראל? יש תורת ישראל. לא נולדתי לבית דתי, אבל אני מאמינה לחלוטין שהתורה היא מה ששומר על העם שלנו ומחבר אותו. מה השאלה?"

את מבינה שבחשיבה התורנית הקלסית מי שמאמין בתורה גם מקיים מצוות.

"אני מבינה לגמרי, אבל החיים מורכבים יותר", עונה שקד בכנות.

שינוי פרסונלי חשוב מכל חוק

שקד רוצה שוב את תיק המשפטים אבל מבינה שבמצב הנוכחי שום דבר כבר לא ברור. באופן הכי פשוט כבר לא יספיקו לה שמונת המנדטים מהפעם שעברה כדי לקבל מה שתרצה. חוץ מהרצון של בנט בתיק הביטחון והרצון שלה לחזור אל משרד המשפטים נזרעות השאיפות שלהם להגיע בקדנציה הבאה, אם תהיה, גם למחוזות חדשים. במפתיע, תיק האוצר, הידוע ככזה שלא מותיר אחריו שרים אהודים, הוא יעד מרכזי מבחינתה וגם מבחינת שותפה לדרך, נפתלי בנט. גם את משרד הבריאות הייתה שקד רוצה אילולא היה מזוהה כל כך עם ליצמן.

על השמועות שבמסגרת ההסכם בינה לבין בנט בתמורה להיותה יושבת ראש ימינה יבחר בנט את התיק הבכיר, היא אומרת: "מה שבנט ואני הסכמנו זה שבהתאם לכמות המנדטים שנקבל נדע לחלק בינינו את התיקים", היא משאירה את זה קצת מעומעם. "בניגוד למה שנהוג בפוליטיקה הישראלית, היחסים ביני לבין בנט הם יחסים של אמון. אנחנו סומכים זה על זה. הוא יודע אילו תיקים מעניינים אותי, ואני יודעת אילו מעניינים אותו".

מחמיאים לך מאוד על משרד המשפטים, אבל אפילו חלק מהמחמיאים טוענים שעוד לא הצלחת להביא שם את הטוויסט הגדול, ועדיין יש שם כוח שלא פוצח.

"לדעתי מי שאומרים את זה מדברים מחוסר הבנה פוליטית. אי אפשר לקחת מערכת, בטח גדולה כמו משרד המשפטים, ולשנות אותה ב-180 מעלות בתוך ארבע שנים. זה לא עובד ככה במציאות. משרד המשפטים הוא נושאת מטוסים ענקית, וצריך להזיז אותה בהתמדה".

לאחר שאמרה את זה היא מתחילה לפרוט חלק מהדברים שניסתה לעשות בקדנציה הקודמת ונתקלה בחסמים. הראשון שבהם הוא פסקת ההתגברות המבוקשת, שמצריכה שינוי בחוק יסוד. "שינוי בחוק יסוד לא היה אפשר לעשות בממשלה האחרונה בגלל הווטו של סיעת כולנו", מסבירה שקד. "הווטו הזה כבר לא יהיה בקדנציה הזו, כידוע.

"אני משוכנעת עד היום שהשינויים הפרסונליים שעשינו במערכת משפיעים אפילו יותר משינוי בחוק יסוד. מדוע? כי לשופטים בכל צירוף נסיבות יש מרחב תמרון וחופש פרשנות מאוד גדול. הם יכולים לפרש גם את חוקי היסוד איך שבא להם. קחו לדוגמה את אהרון ברק, שחולל את המהפכה השיפוטית. זה שינוי שעשה מי שנבחר לשבת בכס השיפוט, שינוי הרבה יותר רדיקלי מכל חוק. לכן אני חושבת עד היום שהדבר הכי משפיע הוא זהות השופטים. חייבים להמשיך בשינוי הדי-אן-איי, וזה רק על ידי השופטים עצמם".

היא משתפת אותנו במסרון שכתב לה בכיר במערכת המשפט מייד אחרי עזיבתה: "לדעתי ההישג הענק שלך שאותו אנשים לא מבינים הוא שינוי הדי-אן-איי של משרד המשפטים", כתב לה אותו בכיר. "אם פעם כל האנשים שחשבו בצורה מסוימת היו המובילים והגאים, ואנשים כמוני שחשבו אחרת היו נחשבים אאוט קאסט, היום זה הפוך. זה שינוי של השורש שמחזיק מעמד לטווח ארוך. זה ההישג האמיתי, לדעתי. הישג שינביט לאורך זמן".

אילו מהלכים את מתכננת אם את חוזרת למשרד המשפטים?

"קודם כול חוק יסוד החקיקה; זה חוק שיעשה סדר אחת ולתמיד. החוק הזה מצד אחד מעגן את הזכות של בית המשפט לפסול חוקים של הכנסת, אבל מצד שני גם כולל את פסקת ההתגברות שמאפשרת לכנסת ברוב של 61 לדחות את פסילות בית המשפט.

"מעבר לזה אני מתכוונת להשלים את רפורמת הליך הוגן לשמירה על זכויות חשודים שנבלמה באמצע. אבל כפי שאמרתי, אמשיך בעיקר למנות שופטים באופן מאוזן".

אפשר לערוך אירועים בהפרדה

את מבינה את הטענות של נעם על מאבק תרבותי?

"אני מבינה, אבל חושבת שאנחנו מייצגים טוב יותר מהם גם את הזרם השמרני. מפלגה שרואה הכול שחור ולבן היא מפלגה שבעיניי לא מסוגלת לבצע שינויים במציאות. למה כל הקמפיין של המחנה הדמוקרטי מכוון אלינו? מכוון נגדי, נגד בנט, הרב רפי ובצלאל? כי אנחנו אפקטיביים. כי אנחנו פוליטיקאים שיודעים לבצע. אם נעם היו צועקים על נושא ההפרדה בין המינים, מישהו, עם כל הכבוד, היה מקשיב להם? אבל אני יושבת כבר שנים עם היועץ המשפטי על הנושא הזה ישיבה אחרי ישיבה. כשאני עולה לרדיו ואומרת שאם אתה חילוני ליברל אתה צריך לתמוך בזכות להפרדה, כי גם לחרדים מגיעה הזכות לראות אירועי תרבות, מקשיבים לזה.

"בימי ציפי לבני במשרד המשפטים הכינו דו"ח על הנושא הזה, והוא קבע קביעה לא נכונה, שהפרדה באירועים בין גברים ונשים טומנת בחובה הדרה. כשנכנסתי למשרד המשפטים, בזכות דחיפה גדולה של בצלאל כחבר כנסת, שהעלה את הנושא הזה לסדר היום, התחלנו לשבת עם היועץ המשפטי לממשלה כדי לשנות את התפיסה הזו. ועובדה שאחרי כל העבודה הקשה הזו לאורך השנים היועץ הוציא בסוף חוות דעת שאפשר להפריד אירועים ציבוריים.

"כולם מתייחסים לכך שבג"ץ הפך את החלטת המחוזי בסיפור ההופעה בהפרדה בעפולה, בלי להסביר שהוא רק אמר שפרוצדורלית היה אסור למחוזי לדון בזה. אבל מבחינה מהותית אין לזה משמעות, כי בפועל היום בזכות חוות הדעת החדשה של היועץ המשפטי לממשלה כל יועץ משפטי של עירייה יכול להגן על רצונה לערוך אירועים נפרדים כי יש בידו את חוות הדעת של היועמ"ש שעליה עבדנו".

אבל בסוף מגיעה מישהי כמו דינה זילבר ומוציאה בשמה חוות דעת משפטית אחרת.

"זה לא עובד ככה. תראה לי בשנתיים האחרונות חוות דעת אחרת בנושא הזה. אין. פשוט אין. זה נושא שעבדנו עליו והצלחנו, ולכן יהיו בעתיד אירועים בהפרדה. מפלגה שלא יודעת להתחבר לא תוכל לבצע משהו כזה. היא תצעק ותכניס לפניקה מיותרת, אבל זה לא מה שיפעל ויעשה שינויים".

"בדקתי את האפשרות ללכת לליכוד. אני מאלה שסבורים שכדי להגיע להנהגת המדינה ממש, בינתיים זה יכול להתרחש דרך הליכוד. ייתכן שאם כל המפלגות הציוניות-דתיות היו מתאחדות למשהו אחד גדול היה לזה פוטנציאל להנהגת המדינה, אבל בינתיים זה לא שם. אני יודעת שהיום כדי להשפיע על הממשלה ולכוון לאן היא צריכה ללכת, את זה דווקא אי אפשר לעשות מתוך הליכוד"

 

את חושבת שהפניקה שלהם מהמאבק התרבותי משוללת כל יסוד?

"היא לא משוללת כל יסוד", היא מסכימה, "אבל אני כן חושבת שהם עושים צל הרים כהרים".

ומה שהם צועקים על המאבק עם תרבות הלהט"ב?

"זה מאבק גלובלי, ולא רק משהו שמתרחש במדינת ישראל".

מה עמדת המפלגה בכל המערכה הזו?

"ברמה האישית, לכל אדם מגיעות זכויות שוות במדינה, וכל מה שאדם עושה במרחב הפרטי שלו הוא עניינו הפרטי. אבל מוסד הנישואין צריך להישאר כדת משה וישראל".

מה עם הצעות חוק שיעלו כמו חוק הפונדקאות?

"בכל מיני הצעות חוק שיעלו בנושאים האלה תהיה לכל אחת מהמפלגות שמרכיבות את רשימת ימינה זכות להצבעה חופשית, לפי כל תפיסה של מפלגה. בקמפיין החלטנו להתמקד במאחד ולא במפריד, כי לכל אחת מהמפלגות יש גישה קצת שונה. למשל, בנושא הגיור אנחנו תומכים במתווה ניסים, ואילו האיחוד הלאומי מתנגדים למתווה, והבית היהודי לא החליטו. וגם אז ההבדלים לא גדולים.

"עמדתי היא שפונדקאות מסחרית תישאר כפי שהיא, ולא נשנה את החוק לשום מקום למען אף אחד. לגבי פונדקאות אלטרואיסטית שלא בשום שכר, זה עניין פרטי, בדיוק לפי המלצת ועדת מור-יוסף.

"אנחנו עושים ויתור כבד בחיים האישיים שלנו בשביל לשרת את הציבור", אומרת שקד בכאב. "בעינינו כל הפרסומים האישיים שעושים נגדנו הם לא יותר מכפיות טובה.

"מה שעוזר לי להתגבר על זה הוא המחשבה על משה רבנו ועל כפיות הטובה שחווה. אנחנו עובדים כאן כל כך קשה ומנסים למצוא מכנה משותף והנהגה ולהכניס עוד קהלים ומצליחים להביא הישגים, ואז באה הדווקאות הזו של מי שלא חושב בדיוק כמוך, וזה מאוד מתסכל".

חדרנו למערכות החשובות במדינה

אבל את האצבע המאשימה על תבהלה מיותרת שקד אינה מפנה רק לנעם. "בכל הנוגע לשיח שנאה והעצמה של בעיות קטנות מפלגת נעם עושה בדיוק מה שהפורום החילוני עושה מהצד השני.

"גם הפורום החילוני – שיושב כל היום ומאזין לשיחות רבנים כדי להוציא כותרות – וכמוהו גם חלק מסביבתי, משוכנעים שיש הדתה. וזה לא נכון, אין הדתה, אלא הפוך אם כבר, כי כשאני למדתי בחינוך הממלכתי היו בו יותר תכנים שקשורים למסורת וליהדות משיש היום. הרי בסך הכול אנשים אוהבים את תורת ישראל בכל המדינה ובכל המגזרים. המגזר הדתי רק הולך ומתחזק, גם דמוגרפית וגם ביכולת ההשפעה שלו.

"אגב, אתם יודעים למה התחילו כל ההתקפות הנבזיות האלה כמו זו שהייתה על הרב נאומבורג? מאז שבנט במשרד החינוך ואני במשפטים יש התקפה ממומנת על הציונות הדתית, כי הם רואים שהציונות הדתית היום היא כוח חזק וחדרנו למערכות הכי חשובות במדינה – מערכת החינוך ומשרד המשפטים.

"הפורום החילוני הוא קומץ קיצוני, והוא נכנס לשיעורי תורה כדי להוציא משפטים מהקשרם, כדי להכפיש לא רק את הציונות הדתית אלא את היהדות. אבל הבעיה היא לא רק הציבור שמנסים להסית אותו נגד דתיים ויהדות, אלא שבעקבות ההסתה גם ליברמן וגם המחנה הדמוקרטי וגם לפיד וגנץ בונים את כל הקמפיין שלהם על שנאת חרדים ודתיים. גנץ ולפיד ראו בסקרים ששווה להם להגיד שהם ישבו בממשלה בלי דתיים וחרדים, אז זה מה שהם מצהירים בחוץ.

"לפיד הוא כבר מזמן בראש המסיתים, אבל זה שגם כחול לבן ובני גנץ הצטרפו, זה דבר לא סביר. אני קוראת לכל הציונות הדתית, גם אם אתם לא רוצים להצביע ימינה משום מה, אל תראו להם, אתם כדתיים, שהם מנצחים".

איך מרגיעים את השיח והשיסוי הזה בפוליטיקה הישראלית בכלל?

"בדיוק כמו שאנחנו עושים. אנחנו מדברים ופועלים ביחד".

פחות דגים ויותר חכות

בהנחה שימינה תקבל מספר מנדטים דו-ספרתי, אילו יעדים אסטרטגיים המפלגה מסמנת לקדנציה הקרובה?

"המערכה על מערכת המשפט עוד ארוכה, ויש להמשיך את השינוי בה. אנחנו מתכוונים לקדם את החלת הריבונות הלכה למעשה. במישור הכלכלי יש לנו תוכניות חשובות להגברת התחרות בשוק ולצמצום כוחם של הוועדים וההסתדרות".

את מוכנה לתרחיש שבו הליכוד מקים ממשלה עם כחול לבן ואת תהיי יושבת ראש האופוזיציה?

"בהחלט. זו אפשרות ריאלית. אם נזרוק שלושה מנדטים על נעם ועוצמה לא נהיה גדולים מספיק, וזה בהחלט יכול לקרות".

יכול להיות שיש משהו חיובי בתסריט של אופוזיציה בהסתכלות ארוכת טווח?

"אי אפשר לדעת כלום בפוליטיקה. אנחנו יכולים רק לשער מה נכון לזמן הקרוב, ובזמן הקרוב טראמפ יפרסם את תוכניתו. אם גנץ יהיה שם עם נתניהו, מחצית מירושלים תינתן לרשות הפלסטינית. בזה אני לא רואה שום דבר טוב".

ימינה מתעסקת גם בנושאים חברתיים?

"כמעט לכל מה שעשיתי במשרד המשפטים יש חשיבות עליונה מבחינה חברתית. באופן ספציפי הרפורמה שעשינו בכל נושא של הוצאה לפועל אדירה: אנשים שמוגבלים באמצעים, שאין להם יכולת להחזיר חוב, קיבלו הסדר ואת החיים שלהם בחזרה. גם תוכנית לקליטת עולי צרפת והטיפול בהם בארץ, לדוגמה, הייתה פעילות סופר חברתית".

ובכל זאת, הימין עדיין לא השתחרר מהתדמית המיליטריסטית של ציבור שדואג יותר לביטחון ופחות לחברה.

"ככה זה מצטייר, אבל בפועל אם אתה פורט את העבודה שלנו כחברי כנסת, זה לא נכון. בפועל הימין מתעסק המון בנושאים חברתיים".

יותר או פחות מהשמאל?

"לא יודעת להגיד מי יותר, אבל מתעסקים באופן מאוד משמעותי. מה שנכון להגיד הוא שזו התעסקות חברתית בגישה שונה: הרבה יותר כלכלה חופשית, פחות לחלק דגים ויותר לספק חכות. זו גישה שונה שיכולה להתפרש כמרוחקת, אבל היא אפקטיבית אפילו יותר".

איילת שקד שאנחנו פוגשים השבוע במטה הימין החדש רגועה הרבה יותר מזו שפגשנו בימין החדש בריאיון לפני שלושה חודשים.

"ברור, מה השאלה בכלל? חזרתי הביתה".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם