זזים ומזיזים Featured

 m 3 zazim
רק כמה חודשים עברו, והנה הם חוזרים אל הדלתות * מיזם 'זזים ימינה', שבשל המפלגה החדשה שינה את שמו ל'זזים לימין', רוצה להזיז כמה שיותר מצביעי ימין מהכורסה אל הקלפי * אף שהליכוד הוא שמממן אותם הם מתעקשים שמטרתם היא להביא אל הקלפי גם מצביעי ימינה ומפלגות חרדיות * כמה פעילים משתתפים במיזם? כמה דלתות מספיקים פעילים בכושר ממוצע וכמה פעילים ספורטיביים במיוחד? וכמה זה יכול לשנות את תוצאות הבחירות?

נדב גדליה

אם חד-הורית מירושלים רצתה בכל מאודה להצביע ימין בבחירות הקודמות. היא הבינה את חשיבות ההצבעה, אך כששלושה קטנטנים מתוקים על ראשה לא נראתה מציאותית האפשרות לצאת מהבית, איתם או בלעדיהם.

ואז זה קרה: פעילי המיזם 'זזים ימינה' באו במכונית ספיישל עד לפתח ביתה והעמיסו שלושה בוסטרים בשביל הילדים הקטנים. חיש קל נעה האם אל הקלפי לשלשל פתק הצבעה שכל כולו ימין. אחר כך השיבו פעילי זזים ימינה את האם וילדיה לבסיסם. הפעילים סימנו וי.עוד פתק נכון הוטל אל הקלפי.

כך פעלו מתנדבי המיזם לאורך יום הבחירות, וכך הם מתכוננים לפעול בבחירות הנוכחיות; להעביר קולות ימין לא ממומשים אל הקלפי פנימה. לדבריהם, לא משנה לאיזו מפלגת ימין – העיקר ימין. "מטרת המטה היא להעלות את אחוז ההצבעה במפלגות הימין: ליכוד, ימינה, ש"ס, אגודה", מסביר אלישע לנגנטל, בכיר במטה המיזם, הפועל החל מבחירות 2015.

בבחירות הקודמות הם קראו לעצמם 'זזים ימינה', והפעם, עקב הקמת ימינה, הם קוראים לעצמם 'זזים לימין'. מאחורי זזים לימין עומדת סיעת הליכוד. כן, כן, בקשית אחת שותים קולות ממפלגות הימין האחרות ובקשית האחרת נושפים פנימה, דוחפים להצביע לכל סיעת ימין שהיא כדי שלא להפסיד ולו קול ימין אחד לגוש שיוביל את הליכוד להקמת הממשלה. "אנחנו לא משכנעים לאיזו מפלגה להצביע", מדגיש לנגנטל, "המטרה היא לחזק את הגוש ולהוביל לממשלת ימין".

באילו מקומות אתם פועלים ואיך אתם בוחרים אותם?

"אנחנו עושים ניתוחים על בסיס הבחירות האחרונות. בודקים היכן יש אחוזי הצבעה גבוהים למפלגות הימין, ומנגד באילו קלפיות לא מומש אחוז ההצבעה בפועל. באים למקומות שבהם רואים שיש פוטנציאל לימין. הולכים דלת-דלת מארבע אחר הצהריים, כי בבוקר אנשים לא פנויים לזה ולא נעים להם שדופקים להם בדלת.

"עד סוף יום הבחירות פשוט עובדים להביא אל הקלפי את האנשים שלא היו הולכים להצביע בלעדינו".

לנגנטל מסרב לנקוב בתקציב המיזם ובמספרם המדויק של הפעילים, ומספר בכלליות על אלפי מתנדבים רשומים שישנעו את ההמונים אל הקלפיות. "המתנדבים מתחלקים לזוגות ועוברים בדלתות. בממוצע יוצא שבחמש וחצי שעות עבודה זוג מגיעים ל-120 דלתות בממוצע.
יש גם מתנדבים בעלי כושר גופני גבוה שהספיקו בבחירות הקודמות לעשות שני סבבים, כך שהם עברו על לא פחות מ-240 דלתות!

"צריך גם להביא בחשבון שיש כאלה שכבר הצביעו או לא נמצאים בבית. אבל ככל שמנסים ביותר דלתות, פיזית, מגלים יותר אנשים שצריכים סיוע בשינוע לקלפי; רק זה מפריד בינם לבין עוד פתק ימין".

"לאנשים אין כוח להצביע. הם שחוקים. הבחירות האלה נכפו עלינו. לאנשים נמאס. עייפים. בבחירות האלה ינצח המחנה שיתגבר על השחיקה הזאת"

 

עד כמה זה משפיע?

"זה יכול להשפיע על מנדטים יחידים, אבל אל תשכח שאלו מנדטים שלגמרי יכולים להכריע את הבחירות".

להעיר את העייפים

איך משכנעים אנשים עייפים לצאת מהבית להצביע?

"אנחנו מסבירים את החשיבות של הבחירות האלה לעתיד של עם ישראל. אומרים שעדיף להשקיע עכשיו כמה שעות מלהשקיע אחר כך את הזמן בהפגנות. לצערי לא כולם מבינים מה יהיה כאן אם תהיה ממשלת שמאל. לא מבינים שזה קריטי.

"לאנשים אין כוח להצביע. הם שחוקים. הבחירות האלה נכפו עלינו. לאנשים נמאס. עייפים. בבחירות האלה ינצח המחנה שיתגבר על השחיקה הזאת. אם יצביעו אותו דבר כמו בבחירות הקודמות – ניצחנו".

לצד השחיקה יש גם סיפורי מופת מעוררי השראה. "באחת משכונות מרכז הארץ, ברגע שנפתחה נקודת הריכוז שלנו, תושבים שיצאו מהבית באו לשאול באיזו מפלגה מדובר. כשהם הבינו שלא מדובר במפלגה אלא בימין כולו הם הצטרפו למתנדבים והוציאו בעצמם אנשים מהבית. את כל המשפחות שלהם, את כל הרחוב שלהם. אחוז ההצבעה באותה קלפי קפץ ביותר מ-13 אחוזים".

לא חשבו על הטכניקה הזאת בשמאל, הא?

"לפני שתי מערכות בחירות היה V15, ואני חושב שלא רק הימין חשב על זה, גם בשמאל יודעים שאין תחליף לעבודה פיזית של דלת לדלת, אבל בפועל אצלנו יש יותר מתנדבים.

"התחושה שתיארו פעילים בסוף היום, כשהרגליים כבר כואבות מרוב מדרגות שעולים ויורדים, היא תחושת סיפוק אדירה. אלו שעות מדהימות שאתה מרגיש שאתה משפיע. משפחות שלמות לקחו את המיזם כשיעור לתרומה, התנדבות והשפעה. באו אבא ובן, אימא ובת, התנדבו להוציא מצביעים לקלפי ואמרו לילדים: 'בואו נצטרף לזה'. ראו בזה קטע חינוכי".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם