זעקת העצמאיים Featured

 shumans
כבר הרבה זמן לא הייתה כאן קבוצת פייסבוק שצברה כל כך הרבה חברים בתוך שלושה שבועות: "השולמנים", כך מכנים עצמם מאה אלף בעלי עסקים קטנים שהמשק הישראלי בנוי על הצלחתם. בפעם ראשונה הם החליטו לצאת יחד ולנסות לרסן את אינסוף הרגולציות שהחוק מטיל עליהם בשם הדאגות לזכויות עובדים, בירוקרטיות ואישורים מופרכים * לא רק לשכירים מגיע לעבוד בכבוד

אביגיל זית

מי שמסתובב בארצות הפייסבוק ודאי ראה פה ושם איזה חבר בעל עסק עצמאי שהצטרף לקבוצת השולמנים, שכותרתה 'גם אני שולמן ואני כבר לא לבד'. מדובר בקבוצת פייסבוק השואפת לאגד את בעלי העסקים הקטנים-בינוניים ולתת כתף תומכת לחבריה. הקבוצה הוקמה לפני שלושה שבועות וצברה תאוצה מדהימה: בפרק הזמן הקצר הצטרפו אליה קרוב למאה אלף חברים מכל ענפי המשק, יועצי משכנתאות, שרברבים, מטפלים, שפים, צלמים, מוזיקאים, טכנאים ועוד. הסחף שיצרה הקבוצה מספר על המצוקות והמכשולים הרבים העומדים בפני העצמאיים בישראל.

מייסדי הקבוצה שומרים כרגע על אנונימיות ומתכוונים לצאת בהודעה מיוחדת ב--11.11 בשעה 11:11. בינתיים שלפנו מידע על התופעה מהדף בפייסבוק. המטרה, בכמה משפטים, הוגדרה כך: "הקבוצה נפתחה כדי להציף ולהעלות את הנושאים הבוערים של שולמן היזם, לשנות את מדיניות הממשלה כלפי העסקים הקטנים והבינוניים, שוויון זכויות לעצמאים שולמן משלם ושולמן דורש לקבל".

מיהו שולמן? על פי הסיפור הגנרי שהמציאו, שולמן הוא אופה ירושלמי נמרץ שרצה להפוך את המאפייה שלו לעסק קטן. שיניי הבירוקרטיה נגסו בו, מכס, עמילות ותקינה, כשרות, אישור חשמלאי מוסמך, אישור כיבוי אש, המשרד לאיכות הסביבה, משרד הבריאות ועוד. הוא לא נכנע בשום אופן, וכאשר הצליח סוף-סוף והוציא תחת ידו מוצר מנצח, "ההתנפלות החזירית על העוגה שלו היתה כה גדולה, מכל הגורמים שניסו להכשילו, ולא רק שלא נשאר לו פירור, אלא גם הוא היה צריך לנקות אחרי החגיגה על חשבונו". רוצים לומר, שולמן הוא היזם הנאיבי, החולם והמבצע, שנגד כל הסיכויים עומד על הרגליים. העצמאיים אינם מחפשים להיות מסכנים אלא להרוויח ביושר, לנהל עסק בשפיות. נמאס להם להיות האחרונים בשרשרת המזון, והם מתאחדים כדי לשנות את המאזן לטובתם.

"ההתנפלות החזירית על העוגה שלו היתה כה גדולה, מכל הגורמים שניסו להכשילו, ולא רק שלא נשאר לו פירור, אלא גם הוא היה צריך לנקות אחרי החגיגה על חשבונו". רוצים לומר, שולמן הוא היזם הנאיבי, החולם והמבצע שכנגד כל הסיכויים עומד על הרגליים. הם אינם מחפשים להיות מסכנים אלא להרוויח ביושר, לנהל עסק בשפיות. לעצמאים נמאס להיות האחרונים בשרשרת המזון, והם מתאחדים כדי לשנות את המאזן לטובתם.

העצמאי הממוצע שוחה בים בלתי נגמר של מאבקים עם הבנק, עם מס הכנסה, עם מע"ם, עם הביטוח הלאומי, סובל מעיכובי תשלומים מלקוחות (שוטף + נצח), מתצהירי הון, משינויי תקינות ועוד. אחרי כל זה לעצמאי אין הזכויות הסוציאליות שיש לשכיר, בבתי הדין לעבודה תמיד יש העדפה לעובדים וכמעט אין הגבלות על הבנקים לעומת ההגבלות על המגזר העסקי, וקשת ההוצאות המוכרות למס אינה כוללת הוצאות רבות. יוזמת השולמנים באה בדרישות מעשיות מגופי המדינה, בעיקר להפחתת בירוקרטיה ולהקלה בדרישות הכלכליות כדי שהמגזר שמחזיק כ-60 אחוזים מכוח העבודה במשק יחזיק מעמד ולא יקרוס.

רפורמות מספר כבר אושרו בכנסת, אולם הן מתעכבות מכל מיני סיבות. לדוגמה, משרד הבריאות היה צריך להצטרף לחוק מוסר התשלומים שעבר בשנת 2017, אולם עד היום הוא מתחמק מכך, והכסף של נותני השירות העצמאיים כלוא בידי המשרד לפרק זמן של שוטף פלוס 180! עבוד עכשיו, קבל את הכסף בעוד חצי שנה. עוד עניין הוא התיקון לחוק 34 לרישוי עסקים, שנותן שלושה מסלולי רישוי מקוצרים, על פי רמת הסיכון והמורכבות של העסק. התיקון לחוק תקוע אף שאושר בקיץ תשע"ח.

רבים מהעצמאיים הרגישו שהם עומדים לבד מול כל המערכות המסואבות, והקבוצה הזו, נוסף על אופק של מאבק שיישא פירות, קודם כול נותנת להם תמיכה ושותפות גורל. אחד השולמנים בקבוצה מספר ששילם מע"ם על עסקה גדולה, יותר ממאה אלף שקלים, ומייד לאחר מכן הודיע הלקוח על פשיטת רגל, והשולמן שלנו נשאר בלי העסקה ובלי הכסף. ההיגיון אומר שהמדינה תחזיר לו את הכסף מייד, הרי בוטלה העסקה והוא לא קיבל כסף, אבל ההיגיון הוא לא תמיד השולט, והכסף יוחזר רק בתום כל ההליכים המשפטיים של החייב. ומה יעשה השולמן עם החור בכיס שנשאר לו בינתיים?!

ועוד טעימה מחייו של עצמאי: מובילים צריכים רישיון. הגיוני. המוביל שלנו חידש את הרישיון בזמן כנדרש, אולם כאשר הגיש דו"ח החזר בלו לרשות המיסים קיבל את ההודעה המפתיעה שהם לא קיבלו את חידוש הרישיון, ולכן הוא לא יקבל את ההחזר. לא עזרו הטלפונים, הפקסים והמיילים, ואפילו הגעה פיזית למקום לא עזרה עד ששכרו עורך דין שהצליח בסופו של דבר לחלץ את הכסף.

האומן והיוצר ארקדי דוכין העלה בקבוצה את אחד הפוסטים שזכה לתהודה הגדולה ביותר:

"שלום קוראים לי ארקדי דוכין,

וגם אני עצמאי ״מצליח״

תחושת העצמאות שלי

יותר מהכל מזכירה לי עבדות

מעידן ימי הביניים, אני מרגיש שיש בידיי גלגל שמזכיר את הגלגל של משחקי הלוטו ויש בתוכו לא מעט מזומנים שאני מסובב מדי חודש עד שמגיע ה-15 לחודש הבא ונפער בתוכו חור ענק שמתחתיו בור ענק, והכסף נופל לשם ומשאיר אותי לא הייתי אומר אומלל אבל מאוד מודאג לגבי העתיד הכלכלי, גם בהיותי מוזיקאי מוערך...

זה מאוד פוגע בעיקר במצב הנפשי שלי

ובשאיפות והחלומות שלי להיות אמן מהפכני.

שולמן אני איתכם".


אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
גאולת זמננו

  מאמר מאת הרב שמואל...

מה יהיה בעוד 3,333 שנה?

  מאמר מאת מיכאל פואה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם