ישראל תהיה מעצמת קינואה? Featured

 7 farming
האם ישראל בדרך להפוך למעצמת קינואה?
הגשם שמבושש לבוא ואתגרים נוספים גורמים לחקלאי ישראל לצאת מהקופסה * חקלאים בדרום מביאים אדמה במיוחד מרמת הגולן כדי לגדל בה אננס, פטל ואוכמניות – אבל לא זונחים את העגבניות * חקלאים בצפון מנסים עכשיו את מזלם עם זרעי קינואה בתקווה לרכוב על טרנד הבריאות * ובמרכז הדרכה ושירות לחקלאי ממליצים: "לעבור מגידולי שדה למטעים"

נדב גדליה

בדרך כלל אנחנו מבכים לא מעט על צרותיהם של החקלאים בארצנו הקטנטונת: עלויות המים הגבוהות, פתיחת השוק ליבוא, והתמודדות עם ארגוני פשיעה הדורשים פרוטקשן מבעלי הקרקעות, מדירים שינה מעיני חקלאים חרושי קמטים.

הפעם, קרן אופטימית ניבטת בחלוננו. מתברר שלא מעט חקלאים הפסיקו להרים ידיים ולהמתין בסבלנות לגסיסתו של הענף בארץ ורתמו את הראש היהודי כדי לגרום לתחום החקלאות להישאר, ואף לפרוח.

לטענתם, הסיפור הוא זניחת החלום הוותיק של שדות מלפפונים והמרתו בחלום מודרני וחדש המדגיש חשיבה יצירתית תוך הקשבה דרוכה למגמות העולמיות ולטרנדים. הכסף הגדול - בהתאם.

"יש שונות גדולה בין האזורים במדינה הקטנה שלנו", אומר רון יצחקי, מנכ"ל 'צמח ניסיונות' - מרכז הדרכה ושירות לחקלאי. "אזורי הגידול שונים ורבים וכל אזור מתמודד עם בעיות אחרות. ב-15 השנים האחרונות ההמלצה שלנו היא לעבור מגידולי שדה למטעים, כי ירקות התעשייה כמו עגבניות, חומוס ותירס כבר לא משתלמים כלכלית לגידול. המיסוי, האגרות, עלות המים והיבוא יצרו מצב שזה לא משתלם. הפתרון הוא לעבור למטעים 'מוטי יצוא' - ככה אתה פשוט לא תלוי בשוק המקומי ופועל על פי המגמות העולמיות".

מה הולך חזק?

"אבוקדו, שם יש גידול משמעותי ביצוא לאירופה. כך גם מנגו וגם ענף השקדים. שם הרווחיות נמוכה אבל השקד לא דורש הרבה כוח אדם והוא מהווה תחליף טוב ומשתלם לגידולי שדה הישנים. הולך טוב גם הדרים כמו לימון, קלמנטינה ואשכולית אדומה.

"ההדרים משתלמים, למרות היבוא של הקלמנטינות מחו"ל מסיבה פשוטה: האזור שלנו חם יחסית והפרי יוצא מוקדם לשוק, וזה יתרון גדול בשוקי חו"ל. התחום מאתגר אבל החקלאות הישראלית איכותית מאוד, עומדת בתקן האירופי ומתאימה ליצוא, וזה המזל שלנו".

אקזוטיקה לישראלים

אור טרבלסי, חקלאי ממושב תקומה שבדרום, מצא את הפתרון האולטימטיבי מבחינתו. "אנחנו מגדלים עדיין עגבניות, אבל במקביל משקיעים הרבה בגידולי פירות אקזוטיים.

"אנחנו מנסים להתחרות בצורה לא קונבנציונלית בעניין החקלאות, אז החלטנו להביא פירות טרופיים ככה שלא תהיה לנו תחרות עם היבוא. אנחנו משווקים את זה לישראלים שבוחרים בפרי ישראלי, כי הם יודעים שאצלנו זה הרבה יותר טרי ולא עובר את כל המסע שעובר פרי מחו"ל. כשהבנו את זה, התחלנו באננס, המשכנו לפטל ואז לאוכמניות. גם עניין הבריאות שהולך חזק תרם להצלחה של זה. צריך לזהות מגמות כלליות בעולם הבריאות, ולנסות".

פירות אקזוטיים מתאימים לכל חקלאי עצוב?

"תלוי בסוג של הפרי או הירק, אבל גם יש פתרונות למקומות שלא מותאמים מראש לגידולים מסוימים. לדוגמה: האננס, לא היה בארץ, רק בדרום אמריקה. לוקח לו שנתיים לגדול ודווקא בחממות מיוחדות עם אדמה מיוחדת; אז החלטנו להביא אדמה במיוחד מרמת הגולן, כזאת שתתאים לאננס. יש בה מינרלים שאין אצלנו, בדרום. גם הפטל – עד לא מזמן לא גידלו אותו בדרום כי אמרו שהוא לא מתאים. החלטנו בכל זאת לנסות. ניסינו אותו באדמות שונות עם חומציות שונה עד שמצאנו את הזן המדויק שכן מתאים לנו. זה ניסוי וטעייה. אין מדע מדויק, לצערי. לא יודעים מה יעבוד ומה לא יהיה רווחי. רק אחרי ההצלחה של הפטל אנחנו מנסים דברים נוספים כמו אוכמניות. חושבים עסקית. לא מזמן גם פתחנו את המקום לקטיף תותים וזאת גם אטרקציה שמוסיפה פרנסה".

קשובים למגמות עולמיות

אבישי עמרם מקיבוץ דליה שבצפון משווק זרעים לחקלאים בכל רחבי הארץ וחקלאי פעיל בעצמו. "שוק גידולי החקלאות בארץ נמצא במשבר. אין שר חקלאות שדואג לחקלאים לדעתי. יש קושי רב בייצור גידולים משתלמים. אין מה לגדל כעת. גידולים שהיו רווחים בעבר לא יכולים להתחרות ביבוא. או אלו שהיו פעם ליבוא - כבר לא מצליחים להתחרות עם הגידולים העולמיים. שום דבר לא נראה טוב מתוך האפשרויות הקיימות.

"אנחנו מחפשים את הזרעים שיהיו רווחיים מבחינה כלכלית. העניין הבריאותי הולך עכשיו חזק בעולם, אז אנחנו בודקים את גידולי הקינואה. בינואר מתחילים לזרוע ולקראת הקיץ נדע איך זה. מקווים שיצליח. יש תקווה גדולה כי הקינואה נחשבת 'מזון-על', היא מאוד בריאה והמזון הבריאותי בעולם נמצא במגמת עלייה.

"קינואה לשוק המקומי - זה נחמד, אבל זה עדיין נישה. הצריכה בארץ די נמוכה ולא משתלמת כל כך. לכן אנחנו מקווים שהקינואה שאנחנו מגדלים תתאים ליצוא. יש לישראל יתרונות על פני מדינות אחרות מבחינת האקלים, הקינואה מתמודדת יפה עם חום, יובש ומליחות שמאפיינים את הארץ, ככה שבסך הכול במשוואה הכלכלית זה משתלם ונראה רווחי. היתרון של האדמה שלנו והטרנד הבריאותי - את זה אנחנו מנסים לנצל את כדי להגיע לשוק העולמי".

מה התוכנית?

"התוכנית היא להפוך את ישראל ממקום שלא מגדלים בו קינואה כמעט - עד עכשיו היו פחות ממאה דונם בלבד - למקום שיש בו מאות דונמים של גידולי קינואה, כבר בקיץ הקרוב. אני בעצמי אגדל השנה כמה דונמים של קינואה, וכמשווק זרעים אהיה מעורב בכל יתר מאות הדונמים שייזרעו כאן בינואר. התוכנית היא לשווק את הזרעים האלה לחקלאים בכל הארץ. אנחנו מוכרים את זרעי הקינואה לחלקות אדמה ניסיוניות, משהו שלא עשו כאן בעבר".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם