רואים שקוף Featured

 11 blind
אור אינו מובן מאליו, וחג החנוכה הוא הזדמנות מעולה להכיר את העולם של האנשים שפשוט לא מצליחים לראות. חלקם נולדו כך וחלקם הגדול איבד את הראייה בכל מיני נסיבות במהלך החיים. ואם אתם רוצים להיות אנשים טובים, יש כאן כמה עיוורים שהיו שמחים לסיוע מדי פעם

נדב גדליה

בחניית האוניברסיטה פגשתי בו, הלך תועה עם מקל נחייה שגישש את דרכו בינות לקטנועים. הזמן דחק בי, אך גם הלב. ניגשתי אליו, מבויש, והצעתי שירות ליווי בסיסי, עד ביתן השומר. "מכאן אני מסתדר", הוא אמר בחיוך והתעקש שאשחרר אותו לנפשו. חג האורות הוא זמן מצוין לעסוק באוכלוסיית העיוורים בישראל, המונה כ-25 אלף אישה ואיש הנעים בין חוסר נעימות אדיר לבקשת סיוע ובין ההכרח להיעזר במי שעיניים רואות בראשו.

"אני לא מעיזה לבקש שיסיעו אותי למקומות", מספרת לי רותי פריד, דתית לאומית ויו"ר אגודת העיוורים הישראלית 'ששת' – עמותה שהוקמה לפני קום המדינה, בשנת 1946, כדי לדאוג לרווחתם של העיוורים ושיפור זכויותיהם.

"אנשים לא מבינים מספיק את העיוור", אומרת רותי. "לא נעים לנו לבקש את העזרה. יש אנשים שאין להם בעיה ללכת במרחב כי הם קצת רואים, אבל לא מעבר לזה, למשל את מספר האוטובוס - וזה קריטי. את זה אנשים לא מבינים. הציבור מבין רק בשחור או לבן – או 'רואה' או 'לא רואה', וחשוב שהציבור יבין שיש כל מיני סוגים של ראייה לקויה. מתוך 25 אלף עיוורים בארץ, העיוורים המוחלטים הם פחות מעשרה אחוזים. לא כל מי שיש לו 'תעודת עיוור' הוא עיוור מוחלט, ולפעמים הוא צריך עזרה לא פחות ממי שאינו רואה בכלל".

"הציבור מבין רק בשחור או לבן – או 'רואה' או 'לא רואה', וחשוב שהציבור יבין שיש כל מיני סוגים של ראייה לקויה. מתוך 25 אלף עיוורים בארץ, העיוורים המוחלטים הם פחות מעשרה אחוזים. לא כל מי שיש לו 'תעודת עיוור' הוא עיוור מוחלט, ולפעמים הוא צריך עזרה לא פחות ממי שאינו רואה בכלל"

העיוורים מקבלים סיוע ממשלתי מה"שירות לעיוור", אבל זה לא תמיד מספיק. רבים נעזרים בעשרות עמותות הפועלות למענם, מעמותות העוסקות בסיוע להורים לילדים עיוורים, דרך עזרה לסטודנטים עיוורים בהקראות, הכנה לבחינות ושיפור תעודת בגרות, ועד עמותות המטפלות בכלבי נחייה. "גם מי שמאבד לאיטו את הראייה, עוד לפני קבלת תעודת העיוור - כבר מקבל הדרכה מהמדינה כיצד להתמודד עם אובדן הראייה, תוך תקווה שישוב לראות".

מה הסיכוי היום להשבת הראייה?

"זה לא קורה לצערי בדרך כלל. ברוב המקרים הגורל נחרץ. כי ברגע שמתחיל אובדן ראייה מסיבה כלשהי, גם מלידה עקב מחלה וגם אצל מבוגרים – היא הולכת ונחלשת".

דרושים: מתנדבים שמבינים עניין

מה צריך לשפר בנושא רווחתם של העיוורים?

"הדבר הראשון הוא לזכור שעיוור זקוק למלווה צמוד שיסייע לו ברוב התחומים. אנשים שמאבדים את הראייה מתקשים אפילו להתנהל בתוך הבית בפעילות פשוטה כמו לאכול. כיו"ר עמותה, אני כל הזמן מחפשת מתנדבים שיוכלו ללוות אנשים לכל מיני מקומות. גם כשאני מארגנת טיול לעיוורים – אין לי מספיק מלווים. ממש לא. כרגע אני עומדת לקראת פרויקט שיהיו בו מלווים בתשלום".

זה אומר שאין ביקוש מצד מתנדבים.

"נכון, יש אנשים טובים אבל קשה למצוא מלווים. ללוות עיוור זה לא פשוט. אם הוא צריך לשירותים – הולכים איתו לשירותים. הולך לאירוע – לדאוג לו ממש מאל"ף ועד תי"ו. יש אנשים טובים אבל זה לא מספיק. לא פעם אני רוצה לצאת ואין לי עם מי ללכת. המשפחה לא יכולה להיות פנויה 24 שעות. יש קושי. כל הזמן אנחנו צריכים עזרה, להתלבש, לקרוא. זה יומיומי".

מה יכול הקורא הפשוט לעשות בפועל, כדי לשפר את המצב?

"גם אם לא ליווי צמוד – צריכים אנשים שפשוט יבואו לביקורים אצל עיוורים. יש אנשים שמחפשים מישהו שרק יבוא אליהם ויקריא להם ספר בבית לשעה-שעתיים. יש אנשים שרוצים ללכת להצגה ומחפשים מישהו שיבוא איתם. זה לא פשוט, כי בהצגה למשל עיוור צריך לשלם כפול - גם על עצמו וגם על המלווה, וזאת הוצאה מכבידה, אם כי יש מקומות שכן מכניסים את המלווה חינם. עוד דוגמה: אם מארגנים נופש, עיוורים צריכים מלווה צמוד, וזאת בעיה כי העיוור לא יכול לשלם גם על עצמו וגם על המלווה, אז יש מתנדבים שבאים ומשלמים כסף כדי ללוות עיוורים. משלמים ממש את הנופש כדי להיות עם העיוורים. זה מדהים! ועדיין, לצד האנשים הטובים האלה - חסרים בתחום הזה עוד מתנדבים, כל הזמן".

כיצד הטכנולוגיה שיפרה את איכות החיים של לקויי ראיה?

"יש טכנולוגיה והרבה עיוורים נעזרים בזה, אבל הבעיה היא שלא כולם יודעים איך להשתמש בה. זה נוגע בעיקר לאדם מבוגר שמאבד את הראייה ואינו מחובר לטכנולוגיה. ממש חרב עליו עולמו. ההתמודדות הרבה יותר קשה מאדם צעיר. כי בסך הכול יש מורים שיקומיים שמלווים ומלמדים כיצד להתמודד, אבל זה עוזר בעיקר לאדם הצעיר. הוא לומד לא לראות ולהשתמש הרבה בשמיעה ובזיכרון. ועובדה, שיש לא מעט סטודנטים שאינם רואים. זה מדהים. יש אפילו עורכי דין, מתכנתים, גאוני מחשב – שאינם רואים. הטכנולוגיה היום מאוד עוזרת, כי יש מחשב ש'מדבר' וספרייה מדהימה שמקליטה לנו ספרים. אבל בעבור המבוגרים – חסרים מורים להדרכה שיקומית-טכנולוגית. אני אישית מחפשת מישהו כזה שיעזור מבחינה טכנולוגית כי המורים עדיין עסוקים. אני בתור לקבלת מורה, וייקח זמן עד שמורה יתפנה".

לתרומות ולהתנדבות: 03-5372002.

בשישי הבא, 27.11 בין 9 ל-12 בבקר, יתקיים כנס בגני התערוכה, שדרות רוקח 80 ת"א, ובו ירצו מתמודדים בעלי לקות ראיה.

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם