מבחן האסלה Featured

 m 10 toylet
לא נעים, אך אחד ממעכירי הרוח בבית הספר הוא ללא ספק בית השימוש * אני לא שש, אבל הגיע הזמן שנדבר על זה * יצאתי לחפש בנרות כמה מוסדות שעושים את זה נכון: מקפידים שאזור הנוחיות יהיה נוח ונקי. איך הם עושים את זה והאם כל העניין הוא הרגלים פשוטים שצריכים לאמץ, או שמדובר במהלך מורכב שכל מוסד ומוסד צריך להתחיל להניע מאפס?

נדב גדליה

לפני הכול: הריח

"לדעתי הדבר החשוב ביותר בשירותים הוא שיהיה ריח טוב. שכשאדם נכנס הוא מרגיש טוב", אומר דודו, ממנהלי התחזוקה בישיבת ידידיה בפתח תקווה.

"צריך לשים מכונות שמפיצות ריח, לא מרססים. היום יש מכשירים חשמליים שמוציאים ריח בקביעות בלי שנוגעים בהם. חשוב לי גם להשתמש בתכשירי ניקוי של חברות מוכרות ולשים את התכשירים עצמם נגישים בשירותים כדי שכל תלמיד יוכל לנקות בעצמו. בסופו של דבר לפעמים אדם רוצה לשמור על הניקיון אבל אין לו איך. אצלנו מקפידים על ניקיון אחד לפחות בכל בשעתיים. אחד הדברים שלדעתי חשוב לא פחות לאווירה טובה בשירותים הוא להקפיד שהחלונות יהיו נקיים ופתוחים.

"לנו זה חשוב גם כלכלית, כי בסופו של דבר באים לכאן אנשים לשבתות אירוח, וזה יכול לא להיראות טוב אם על הדבר הבסיסי הזה לא נשמור".

התלמידים מקשיבים? זה עוזר?

"ב"ה כן. אנחנו מסבירים לתלמידים שזה למען בריאותם. אני חושב שכל תלמיד מבין, ובאווירה מתאימה זה יכול להצליח. לפעמים עושים מבצע, החדר הכי נקי בישיבה מקבל משהו".

למה ניקיון שירותים במוסדות אינו דבר מובן מאליו ורבים מתקשים בו?

"התלמידים רגילים שמנקים להם בבית. בבית ספר נכנסים לבתי השימוש המון תלמידים, ולכל אחד ההרגלים שלו: אחד רוצה להשתמש במגבונים, אחר נגעל ושם נייר טישו שעושים עוד בלגן ולכלוך. בתכל'ס, לא פעם יש מעט מאוד תאי שירותים לאוכלוסייה גדולה של תלמידים, ככה שהבעיה היא בחוסר פרופורציה בין מספר של התלמידים למספר התאים.

"לדעתי צריך פשוט לפתוח כמה שיותר חדרי שירותים בכל קמפוס מוסדי. משם הכול מתחיל. אחר כך להמשיך לנוהל שפעם בשעתיים בודקים שהכול תקין. זה לא כזה מסובך.

"החלום שלי הוא שיהיו שירותים שמתנקים מעצמם, אוטומטיים. מתישהו זה גם יקרה, לדעתי בקרוב מאוד".

 

שירותים – כבוד עצמי

שלום רגיני, אב הבית בבית ספר אור תורה אריאל מבית אור תורה סטון בשכונת רמות שירושלים, יודע שקצת קשה לשמור על ניקיון השירותים, ולכן מצא את הדרך עם המנהל לפתור את הבעיה: להרבות אורחים.

"המנהל שלנו אומר תמיד: תזמינו הורים, תזמינו אורחים. שידברו עם התלמידים, שיהלכו במסדרונות, שייכנסו לשירותים. שיראו. זה גורם לשמור על הניקיון", הוא אומר. "לדעתי ככה אפשר גם להכיר את הרמה של בית הספר. בין אדם לחברו ובין אדם למקום נבחנים במראה של השירותים".

איך מעודדים תלמידים לשמור על הניקיון? ומהי שגרת הניקיון היומיומית?

"כדי ששירותים ייראו טוב דבר ראשון צריך שהם יהיו תקינים. שלא יהיו סתימות, שהברזים יהיו תקינים, שהמראות יהיו שלמות, כמובן. הכול. זה מהצד שלי, אב הבית. אנשי תחזוקה עוברים גם הם פעם ביום לבדוק שהכול נקי ועובד, ואם יש תלונה מתקנים מייד ולא משאירים נזילה או סתימה לכל היום. אחר כך מגיע הצד של התלמידים: הולכים עם קבוצות תלמידים ומלמדים אותם, ממש כך, איך משתמשים בשירותים, איך בנייר הטואלט, במנעול הדלת, מה עושים אם יש סתימות או חסר משהו. אחר כך קובעים תורנים לשירותים, תלמידים שאחראים שיהיה נקי".

מה עושים תורני השירותים?

"בסוף כל הפסקה הם עוברים ובודקים את כל התאים ומדווחים למנהל מה לא תקין. גם הרב והמחנכים מדברים על ניקיון השירותים בכל שבוע אחרי דבר הלכה או פרשת שבוע ומשבחים את התורנים ואת מי שמסייע בניקיון ובתחזוקה.

"עוד דבר חשוב שמסייע בניקיון הוא שהצוות עצמו, מורים ומחנכים, משתמשים בשירותים של התלמידים! כך הם למעשה עוברים ומעירים על הניקיון, אם יש צורך, ושמים לב אם משהו לא בסדר".

דבר נחמד עשו תורני השירותים: הם יזמו כתיבת פתגמים והודעות כדי לעודד את התלמידים לשמור על הניקיון, כרזות שעליהן ברכת אשר יצר וכדומה.

"אחרי כל עבודת הצוות והתלמידים", אומר רגיני, "השותפות ואווירת המשפחה הן הדבר הכי חשוב לניקיון בית הספר ולניקיון השירותים בפרט, כי שם מתבטא הכבוד העצמי של התלמידים".

 

ממלכת הניקיון לצד החלומות

רוית כהן (44) היא אחראית הניקיון בישיבה התיכונית אלוני הבשן מבית רוח הגולן ועובדת בתחום הניקיון כמעט 20 שנה.

איך באמת מעודדים את התלמידים לשמור על המקום נקי כמו שאנחנו רואים?

"כאשר אני רואה תלמיד שמלכלך בכוונה אני פשוט פונה אליו באופן ישיר ומבקשת שירים את הלכלוך", אומרת רוית, "אני מסבירה שזה מקשה את עבודת הניקיון השוטפת. התלמידים בישיבת אלוני הבשן משאירים ציוד רב ברחבי הכיתה ולא מארגנים אותו, הם בנים בסך הכול, ואני מקפידה לארגן להם את התאים כדי שיהיה להם קל יותר, ממש כמו הילדים שלי.

"כאשר אני נכנסת לסדר ולנקות בין שיעורים הם באים לעזור. הפנימייה היא הבית שלהם, הניקיון חשוב גם להם, ולכן הם גם מעריכים: עוזרים, מרימים כיסאות ולרוב לא מלכלכים בכוונה. אני גאה בהם על העשייה ועל הרצון לעזור. בטווח הארוך המילה הטובה על העזרה ועל ההכנה מעודדת אותם יותר מהנזיפה על הלכלוך. היחס של התלמידים והצוות החינוכי גורמים לי לחייך בכל בוקר ונותנים לי יכולת להחזיק מעמד ולקום בבוקר מלאת אדרנלין להספיק בשבילם ולהעניק להם".

מהי שגרת הניקיון בשירותים אצלכם?

"אחרי שאני מוציאה את הפחים מהתאים אני לוקחת דלי מים עם כלור ונטלה ומחטאת את כל המקומות שהתלמידים עלולים לגעת בהם בידיים מלוכלכות, ומייד משפשפת בסקוץ' ושוטפת את המקומות האלה במים נקיים. גם את האסלה מנקים מבפנים במקל בית השימוש ובכלור. אני גורפת את כל המים מהרצפה ואחר כך שוטפת במים נקיים וסבון רצפה. את הברזים והכיורים אני מנקה בחומר ייעודי ובמטלית ייחודית להם, כיוון שחומרים חומציים הורסים ברזים וכיורים".

למה לדעתך קשה כל כך במוסדות אחרים לשמור על הניקיון של השירותים?

"בדרך כלל צוותי הניקוי עובדים בסוף היום או בתחילתו. אני משתדלת ללוות בניקיון את היום כולו, מסתובבת כמו סביבון בכל הכיתות, וככה מסוגלת לתת מגע אישי לכל מקום בישיבה. אי אפשר לנקות מוסד חינוכי ב-40 דקות, צריך לעבור ולראות ולהיכנס גם בהפסקות לסדר מה שצריך. ניקיון זה לא רק להעביר סחבה אלא להיות אימא שדואגת לילדים שלה ולצרכים שלהם. הישיבה היא הממלכה שלי, ויש לי סדר יום מלא בטיפוח שלה". לצד ממלכת הניקיון רוית מחזיקה בחלומות אחרים לגמרי. גם זה יגיע, היא מבטיחה. "החלום שלי הוא שאצליח להביע יותר מהכישרונות הרבים שיש בי".

מה למשל?

"אני מתעמלת קרקע לשעבר, ויש לי כישרון כתיבה לא קטן. אני מרגישה פספוס שלא עסקתי בזה ומאחלת לעצמי להתעסק יותר בספורט, ואולי יום אחד אפילו בהוראת ספורט. המסר שלי לתלמידים הוא זה: תיכנסו ללמוד ותצליחו כדי שלא תרגישו פספוס. תרדפו אחרי החלומות, תלמדו, תשקיעו ותצליחו, שאר הדברים יגיעו לבד. תזכרו תמיד שבחירות לא נכונות עלולות לפגוע בכם ושכל עבודה מכבדת את בעליה".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם