חינוך עדכני Featured

 m 2 news
חינוך עדכני – דיווחים מבית הספר

חיים קוממי

תלמידים מבת ים מציגים: תפריט קולי לעיוורים (וגם סופגניות בונוס למשלחות העולם)

"לראות את הקול" – כך נקרא המיזם שהציגו תלמידי כיתה ו' מבית הספר היסודי "יד מרדכי" בבת ים לפני כמה ימים ברומא. מטרת המיזם שפיתחו התלמידים הוא להגיש לעיוורים וכבדי ראייה תפריט מסעדה קולי.

המיזם הזה צמח בתוכנית "יוצרים שינוי" - תוכנית חינוכית בינלאומית, הפועלת בכ־75 מדינות ומופעלת בישראל על ידי עמותת "רוח טובה", משרד החינוך, ורותי סובל-לוטנברג, מייסדת ומנהלת פדגוגית של התוכנית בישראל. המיזם זכה במקום הראשון בתחרות יוזמות חברתיות שנערכה בארץ, שבה השתתפו כ־15 אלף תלמידים מ־260 בתי ספר בכל רחבי הארץ.

לכינוס ברומא טסו המורה של התלמידים, מורן סופר, ושתי תלמידות שייצגו את הקבוצה: נויה שער-נעים (11.5) ואלין טחן (11). בכינוס השתתפו 4,000 ילדים מרחבי העולם. זה היה "מפגש פסגה" בינלאומי של אלפי ילדים ובני נוער מרחבי העולם שהגיעו להשמיע את קולם ולהציג את הפתרונות שלהם לאתגרים גלובליים.

שער-נעים מספרת כיצד נולד הרעיון: "המורה שלנו ליזמות מכירה שני אנשים שהם כבדי ראייה, היא הזמינה אותם לכיתה והם סיפרו לנו על הקשיים שלהם. הבנו שבין השאר קשה להם לקרוא תפריטים במסעדות, ומביך אותם שהמלצר צריך להקריא להם את התפריט. החלטנו לטפל בנושא הזה".

התלמידים גילו לתדהמתם שאין בשום מסעדה תפריט קולי, ולכן הם החליטו להקליט פיילוט למסעדה בבית ים. את קובצי הקול הם הוסיפו לטאבלט של המסעדה, והיום התפריט נגיש גם לעיוורים ולכבדי ראייה. בעתיד, הם שואפים לפתח גם יישומון שינגיש את תפריטי המסעדות בכל הארץ.

"מרגש לייצג את הבית ספר שלך ואת מדינת ישראל", מספרת טחן. "ראינו משלחות מכל העולם, ואפילו חילקנו שם מתנות וסביבונים לקראת חנוכה, וזה ממש הלהיב את התלמידים מהעולם".

 

חומר הלימוד על השואה יתורגם ליצירות אומנות דיגיטליות שיופצו ברשת

במסגרת הניסיונות של בתי הספר לשלב חדשנות בהעברת חומר הלימוד המסורתי, רשת החינוך 'נעם-צביה' פיתחה שילוב מעניין בין השיעורים והמגמות. במהלך לימוד ההיסטוריה של השואה, תלמידה במגמת אומנות תידרש לעבד את הנלמד לתמונות באמצעים דיגיטליים או באמצעות ציור ידני. בשלב הבא החומר יתורגם בשיעורי האנגלית, ובסופו של יום יפורסם באינטרנט. העלאת החומרים לרשת תאפשר שיח רחב עם תלמידים מארצות שונות, יהודים ולא יהודים, העסוקים בנושא האומנות בשואה. כך ייווצר מצב שהתלמיד לא רק לומד על השואה, אלא מקבל אחריות גם לעיבוד החומרים ומפתח כישורים ומיומנויות נוספות מעבר לקריאת טקסט וניתוחו. אנחנו מצפים לראות את התוצרים הראשונים.

גם בלימודי התנ"ך צפויים שינויים. על פי התוכניות התלמיד יקבל עבודה לביצוע על גבי מפת אנימציה דינמית שבה יוכל "לראות" את ההיסטוריה, לעבור בין אזורים שונים, להבין מה התרחש היכן ומה יש במקום היום.

כך גם בלימודי מחשבת ישראל – במקום ללמוד פסקה של רבי סעדיה גאון רק כטקסט, הפסקה תובא בתוך הקשר, כמענה לאירוע שהתרחש, סרטון שמעלה דילמה ערכית וכיוצא בזה. בלימודי ההלכה התלמידים ייעזרו במקורות מחשוב ויידרשו – לבדם ובליווי חצר"מים – לברר שאלות הלכתיות שמעניינות אותם, דרך הגמרא ועד לאחרוני פוסקי זמננו.

 

 

הפיתוחים הבאים של ה"סמארטדוס": מערכת למניעת תאונות באופניים חשמליים, יישומון חברותות ואפילו פלטה בשתי קומות

'סמארטדוס' הוא מיזם ייחודי שבו התלמידים יוצרים סטארט-אפים בתחומי היהדות והקודש, וחברות הייטק מעניקות להם ליווי, ייעוץ ואף תמיכה כספית בעת הצורך. ברשת החינוך 'נעם-צביה' מסבירים, כי העיקר ב'סמארטדוס' הוא התהליך החינוכי, שבו התלמיד מפתח אמון ביכולותיו ורוכש פרקטיקה לצד ארגז כלים להתגברות על אתגרים ומכשולים.

בכל שנה תלמידים מגישים יותר מ-200 רעיונות, ועשרה מהם מגיעים לשלב הסופי ולהצגה בתערוכה הגדולה. שם הם מציגים מוצר מוגמר לציבור הרחב ומבקשים תמיכה וסיוע כספי להמשך פיתוח מתורמים פרטיים ומחברות המבקשים לעודד את הדור הצעיר להיות יזמים המשנים את העולם.

המובילה במוסדות הרשת בתרגום הערך החינוכי לפסים מעשיים היא ישיבת צביה פתח תקווה, ותלמידיה העמידו תערוכה מרשימה שאליה מגיעים אישי ציבור, לצד ההורים והקהל הרחב. בשלבי פיתוח מתקדמים נמצאים כעת הרעיונות של 'פלוגתא' – יישומון המחבר בין חברותות בתחומי עניין זהים, 'MOOBIKE' – מערכת למניעת תאונות דרכים באופניים חשמליים, 'ויהי אור' המאפשר הדלקת אור בשבת במצבים מסוימים ע"י הגברת הזרם בנורות לד, 'כיורשת' – מתקן מיוחד לבתים שבהם יש רק כיור אחד, "פלטיים" – פלטת שבת דו-קומתית, המאפשרת חימום של פריטים רבים בו זמנית על מנת לפתור את מצוקת המקום.

 

המורשת של רנה שנרב הי"ד קורמת עור וגידים: מיזם הפחתת השימוש בטלפונים ניידים יוצא לדרך

מפגש מרגש נערך בשבוע שעבר בישיבת צביה אלישיב בלוד בין בני משפחתה של רנה שנרב ז"ל לבין עמרי קינסגלי, תלמיד תיכון תושב מודיעין שהקים פרויקט לזכרה.

המיזם הוקם במסגרת חברותו של עמרי בארגון "LEAD" - המסלול לפיתוח מנהיגות. בפרויקט השתתפו עד היום כ־1,500 בני נוער מרחבי הארץ.לפני שלושה חודשים, מספר עמרי, בעקבות הרצח של רנה ז"ל בפיגוע במעיין דני, אימה שירה קראה להנציח את זכרה של בתה דרך יוזמות של התנתקות מהניידים, נושא שהיה קרוב לליבה של רנה ז"ל.

עמרי קינגסלי, בוגר ארגון LEAD ומקים הפרויקט "מרימים ראש", מספר: "כשהייתי שגריר בארגון LEAD והתבקשתי למצוא את הנקודה החשוכה שאני רוצה להאיר בחברה הישראלית, בחרתי בנושא שנגע בי באופן אישי והוא ההתמכרות לטלפונים ניידים. כשראיתי את הפוסט של משפחת שנרב, ידעתי שאקדיש את הפרויקט כולו לזכרה". במפגש שהתקיים בין עמרי לבין אביה של רנה, הרב איתן שנרב, ואחיה הצעיר אהרון, הוא מסר לידיהם את חוברת ההדרכה לבתי ספר שהוציא לאור, ואשר נושאת את שמה של רנה ז"ל.

הרב איתן שנרב: "מאוד העסיקה את רנה השאלה מה התפקיד שלה בעולם, מה היא צריכה להיות. היא חיפשה את העומק ואת הנשמה בכל דבר, בהדרכה בבני עקיבא, בבית הספר ובלימוד התורה והאמונה שלה. היא הרגישה שהטלפון מונע מאתנו את העומק של המציאות, ובגלל זה הנושא העסיק אותה. היא חשבה ודיברה על כך הרבה בחודשים שלפני הרצח. החוברת היא כמו הצוואה שלה".

 

 

מבחני פיז"ה 2018: ממוצע ציוני התלמידים במערכת החינוך בישראל מהנמוכים בעולם

על פי ממצאי מבחני פיז"ה 2018 שהתפרסמו לאחרונה,ממוצע הציונים בישראל נמוך מהממוצע במדינות ה-OECD בכל שלושת התחומים שנבדקו – קריאה, מתמטיקה ומדעים. המחקר הבינלאומי, הנערך בקרב תלמידי כיתות ט' ו-י', בודק את הישגי התלמידים בכמה תחומים.המבחן לא עוסק בחומר לימוד ספציפי, ומטרתו לדרג יכולת הבנה וחשיבה – כלומר אוריינות. באוריינות קריאה הגיעו תלמידי ישראל למקום ה-37, באוריינות מתמטיקה למקום ה-41 ובאוריינות מדעים למקום ה-42.

יש לציין כי שיעור התלמידים המצטיינים בכל שלושת תחומי האוריינות יחד זהה לזה שבממוצע ה-OECD. עם זאת, לפי המחקר, שיעור התלמידים המתקשים בכל שלושת תחומי האוריינות יחד גדול מזה שבממוצע-OECD.

מבחני פיז"ה הבינלאומיים נערכים אחת לשלוש שנים, והנתונים האחרונים נאספו בשנת 2015. בנתוני 2018 שמתפרסמים כעת אין הבדלים שנחשבים מובהקים מההערכה הקודמת, אך הציונים ירדו בכל התחומים: בקריאה ישנה ירידה לא מובהקת של 9 נקודות (מ-479 נק' ל-470 נק'), מתמטיקה ירידה לא מובהקת של 7 נקודות (מ-470 נק' ל-463 נק'); ובמדעים ירידה לא מובהקת של 5 נקודות (מ-467 נק' ל-462 נק').

 

מיקרוסופט ישראל בחרה קבוצה תלמידים מרשת אמי"ת לתוכנית מנהיגות ייחודית של Teams Leaders.

במסגרת תוכנית Teams Leaders, שאליה התקבלו רק מאה תלמידים מתוך מאות מועמדים מכל רחבי הארץ, הם ילמדו לתפעל את סביבת הלמידה הטכנולוגית החדשה TEAMS של מיקרוסופט, ובמפגשי למידה במשרדי מיקרוסופט ישראל ברעננה הם יוכשרו כמנהיגי תקשוב בית ספריים לקידום פרויקטים ממוחשבים בבית החינוך.

בתוכנית משתתפים 11 בתי חינוךשל אמי"ת מכל רחבי הארץ: חצור, חיפה, מעלה אדומים, באר שבע, עכו, אשדוד, קריית מלאכי, שדרות ועוד. מפגש הפתיחה נערך במשרדי מיקרוסופט ישראל ברעננה בהשתתפות עשרות תלמידי רשת אמי"ת, בליווי רכזי תקשוב וטכנולוגיה מבתי הספר, ומירי סורוביץ', רכזת רשתיות וטכנולוגיה פדגוגית ברשת אמי"ת.

לאחר מפגש הפתיחה וההיכרות עם הכלים הטכנולוגיים חדשים, שבו התלמידים לבתי החינוך והחלו ביישום הכלים והצגתם לתלמידים ולצוות החינוך. בין השאר יבנו התלמידים סביבות למידה מקוונות, אמצעים טכנולוגיים לאיסוף מידע ושמירה על קשר רציף בין המורים לתלמידים, ועוד.

 

 

יוזמה מרגשת בחצור הגלילית: סבא וסבתא בכיתה

תלמידי קריית החינוך אמי"ת חצור משתתפים בתוכנית ייחודית לחיבור עם דור הסבים והסבתות: תוכנית "הקשר הרב-דורי", הפועלת בשיתוף בית התפוצות, משרד החינוך והמשרד לשוויון חברתי. במסגרת התוכנית מוזמנים הסבים והסבתות של תלמידי שכבה ז' אחת לחודש לבית החינוך לפעילות משותפת עם הנכדים, שמטרתה בניית גשר בין הדורות.

התלמידים מתרגשים לארח בבית הספר את הסבים והסבתות, להכיר להם את חבריהם ולהראות להם היכן הם לומדים. הסבים והסבתות מצידם נהנים מהפעילות שוברת השגרה ומהמפגש הישיר עם הנכדים ועם החברים שלהם. במפגשים מתעדים התלמידים את סיפור חייהם של המבוגרים באופן התורם לשני הצדדים.

על פי היוזמים ברשת אמי"ת, אנשי הדור הוותיק תורמים לתלמידים מניסיון החיים העשיר שלהם. "זו הזדמנות יוצאת דופן לשתף את הנכדים הצעירים בסיפורי ילדות, היסטוריה משפחתית וזיכרונות משפחתיים ולאומיים", מסבירים מובילי התוכנית. "התלמידים מרותקים לסיפורים, ואת חלקם הם שומעים לעיתים בפעם הראשונה באופן אישי".

גם לתלמידים יש מה לתרום לדור הקודם. במהלך המפגשים הנכדים מדריכים את סביהם ברכישת מיומנויות טכנולוגיות שבהן הם שולטים בעיניים עצומות, אולם בעבור המבוגרים זהו עולם חדש ומורכב. בסבלנות ובשיטתיות הצעירים מדריכים את המבוגרים ביישומי מחשב כגון שימוש בקובצי וורד, שימוש במנועי חיפוש באינטרנט ופעילות ברשתות חברתיות, וכן היכרות עם שימושים חשובים בעבורם בטלפון החכם כגון שליטה בהגדרות, שימוש במצלמה, בוואטאספ ועוד.

התלמידים מצלמים את הסבים והסבתות מספרים את סיפור חייהם, ובסופו של התהליך יעלו את התיעוד המצולם לאתר בית התפוצות. בשלב סיכום התוכנית ייסעו התלמידים עם הסבים והסבתות מחצור למוזיאון בתל אביב על מנת להתרשם יחד ממאגר התיעוד שיצרו. את התוכנית, שאותה מובילה שוש שקד מדריכת התוכנית בגליל העליון ובגולן, מנחה יעל בן מויאל, רכזת החינוך החברתי בבית החינוך, ומלווים המנהל בועז יוספי והמחנכות סמדר חדד, אסף אחיפז וליפז אדרי.

מנהל אמי"ת חצור בועז יוספי: "אנו גאים להשתתף זו השנה השלישית בתוכנית הקשר הרב-דורי, המהווה מבחינתנו השיעור החשוב ביותר שאנו יכולים להקנות לתלמידינו - הידוק הקשר עם הסבים והסבתות וחיבור למורשת המשפחתית והקהילתית, מתוך כבוד לזקני המשפחה שהם המנהיגים האמיתיים של דורנו".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם