Print this page

עם אחד, דף אחד Featured

 10 1 boys
נוער בהפסקות, חיילים בארוחת הצהריים, אימהות מתמידות, מהדורות מקוצרות למסכים וכמובן הבעלי-בתים שעליהם עומד העולם * גדליה במסע קבוצות לא ממצה ולא מייצג  מאינסוף קבוצות לימוד דף יומי של חבורות שנפגשות מדי יום ביומו לאורך שבע שנים וחצי

נדב גדליה

נוער לומד ולומד

אחת התופעות המעניינות היא בני נוער שהחליטו לקבל עליהם להתמיד במיזם דף היומי, מיזם שנראה קשה אולי אפילו לבוגרים. בישיבת אמי"ת אשדוד בני הנוער יושבים בבית המדרש על חשבון ההפסקה ופשוט לומדים בין 12:00 ל-12:35. התלמידים שניגשים ללימוד מוותרים על ההפסקה הגדולה בכל יום ונאלצים לאכול את ארוחת הצהריים תוך כדי הלימוד.

הכול התחיל בסביבות מסכת קידושין, אחרי עוד דבר תורה סטנדרטי פומבי שקרא לתלמידים להצטרף ללומדי הדף היומי. התלמידים החלו להתעניין איך עושים את זה בפועל, ומשם הכול התגלגל בספונטניות. "שאלו 'אבל מי ילמד ומתי ואיך זה אפשרי בכלל בישיבה'", מספר הרב אריאל נזרית, ר"ם בישיבה ומייסד השיעור. "אמרתי להם: מי שרוצה, מייד בהפסקה הקרובה מתחילים".

נשמע קל.

"בהתחלה זו הייתה משימה בלתי אפשרית לנצל עשר דקות של הפסקה, אבל התחלנו בהפסקה אחת, המשכנו בשנייה וסיימנו בשלישית. את מסכת קידושין סיימנו במעמד הרב הראשי לאשדוד הרב יוסף שיינין שליט"א, והוא נדהם לשמוע שהתלמידים סיימו מסכת רצינית כל כך בזמן קצר של כשלושה חודשים.

"בהמשך ערכנו ישיבת צוות והחלטנו לבנות הפסקה ארוכה יותר ללומדי הדף המאפשרת להם להתעכב בשיעור הדף היומי ולסיים את הדף".

במה שונה הלימוד הזה משעות הגמרא הרגילות של בית הספר?

"אספר לך סיפור שימחיש את זה. אחד התלמידים מכיתה ז' היה נרדם באופן קבוע בכל שיעורי הגמרא. נאלצתי להעיר לו על כך כמה פעמים, עד שערכנו מפגש עם ההורים. האבא אמר לי במפגש: 'הרב, הוא לא מבין כלום. לא מצליח להחזיק מעמד בשיעור גמרא. זה פשוט סינית בשבילו'.

"הצעתי לתלמיד להצטרף ללומדי הדף היומי ואמרתי לו שאם הוא יתאמץ הוא יראה ברכה בעמלו. ואכן, לא ארכו הימים והוא לפתע צמח ועלה בלימוד הגמרא, והיום הוא מוביל בכיתה בגמרא ולא מוותר על שום שיעור של דף יומי ואף בחופשות לומד עם אביו. זאת אחת מן הפלאות שהשיעור הזה מחולל".

"אני מרגיש שאם אני מפסיד את השיעור, משהו ביום חסר לי", אומר יונתן בסל, תלמיד המשתתף בשיעור, "אני מרגיש שזה מעלה אותי רוחנית וגם מפתח את החשיבה".

 

ממשיכות את מורשת שרה שנירר

10 5 matan

תופעת נשים הלומדות תורה לא פסחה גם על לימודי דף היומי בגמרא. אחד השיעורים הוא שיעור דף היומי של סניף מת"ן בירושלים: שישה ימים בשבוע הן נפגשות ללמוד יחד, ובשבת כל אחת לומדת לעצמה. אורך השיעור 50 דקות, והוא כולל שאלות ודיונים הקשורים לנושא הנלמד. השיעור נוסד ביום שלישי, כ' באדר תשס"ה, היום הראשון של המחזור ה-12 של הדף היומי העולמי. יוזמותיו היו נשים שלמדו בתוכנית תלמוד עיוני במת"ן ובראשן ירדנה קוק-יוסף, והיא שהגתה את הרעיון של ייסוד שיעור קבוע.

הייחודיות של השיעור היא שבכל יום בשבוע מורה אחרת מלמדת את הדף בסגנון שלה. "יש למורה זמן להתכונן כי היא לרוב איננה מלמדת יום אחרי יום", אומרת עו"ד נעמי הוכשטיין, אחת הלומדות הקבועות בשיעור. "הסדר הזה טוב לכולנו. אני חושבת שרעיון מורות מתחלפות בדף היומי נדיר מאוד".

בשיעור עצמו יש בין 10 ל-25 נשים, ורובן משתתפות בו כבר הרבה שנים. יש גם נשים שבאות מחו"ל לחודש-חודשיים ומצטרפות אף הן ללומדות. הלומדות עוסקות במגוון תחומים: עורכות דין, שופטת, מורות, מפמ"רית לשעבר במשרד החינוך, רופאות, פסיכולוגית, סרבנית עלייה מברית המועצות, ביולוגית, מתמטיקאית ומרצה לגרמנית מהאוניברסיטה העברית, נשות היי-טק לצד נשים בעלות ידע רב בלימודי ארץ ישראל ותנ"ך.

השילוב בין נשים שכבר למדו תורה ובין נשים שלמדו פחות יוצר שיעור מרתק ומלא שיח. בסוף כל מסכת נערך סיום ייחודי: בדרך כלל מרצה אורחת מדברת על נושא הקשור לנושא המסכת הנלמדת, אך לפעמים החגיגה גדולה הרבה יותר. למשל, בסיום מסכת זבחים נסעו הלומדות לטייל בשילה, מקום המשכן, ובסיום מסכת נידה התארחה באירוע ד"ר דינה צימרמן, רופאה מומחית ויועצת להלכות נידה.

שרה בוימל, ממעבירות השיעור, מספרת איך הכול התחיל: "השיעור נפתח ביום הפטירה של אבי, הרב ישראל וגנר ז"ל. זכיתי ללמוד ממנו תורה וגמרא, והוא תמיד עודד אותי וכל מי שרק רצה ללמוד תורה. הוא היה מוכן לערוך סיום לכל אחד מבני המשפחה בכל פעם שגמרו איזה ספר, גם תנ"ך, גם משנה וגמרא. אימי ז"ל סיפרה לי שאבי נהנה ללמוד איתי. אני נקראת על שם סבתא שלי שנספתה בשואה, הרבנית שרה חיה וויליג. היא הייתה מהתלמידות הראשונות של שרה שנירר, ועם סבי, הרב שרגא פייבל וויליג זצ"ל, הרב האחרון של העיר בוצ'אץ', הקימו בית יעקב בעיר ודאגו מאוד לחינוך של כל הילדים בעיר, בנים ובנות".

תכננת שהלימוד הזה יימשך ולא ייפסק עד לסיום הש"ס כולו?

"כשהתחלתי חשבתי לעצמי שאם אצליח להתמיד ולגמור מסכת אחת זה יהיה גדול. לא האמנתי שאצליח להתמיד הלאה, אבל הייתי מאוד מעוניינת לנסות. כשהתחלתי ללמוד לקח לי יומיים להכין את השיעור. ממש פחדתי. זה דחף אותי ללימוד מתמשך יום יום של הגמרא זה 15 שנה. העולם שלי היום מסתובב על ציר הגמרא".

ומה עושים אם מפספסים? פשוט משלימים בבית. "דף יומי הוא יומי, זאת אומרת שאם פספסתי יום תמיד אפשר להגיע ביום הבא", אומרת בוימל. "אני מוותרת לפעמים על שעות שינה כדי להיות בקצב ולהשלים. לפעמים מוותרת על מנוחת הנפש. אני לא 'אתפרק' עם ספר או שעשוע אחר אלא אתמסר להכנת שיעור.

הייתי קוראת לזה 'הסיפוק היומי', 'החיבוק היומי'. גם אם הכול הפוך בחיים יש תורה קבועה, כל יום חדשה וכל יום מוכרת אך מאתגרת. זו זכות לשבת בבית המדרש, להסתכל מסביב ולראות את כל הספרים, ארון הספרים של עם ישראל. לראות נשים מכל הגילים יושבות ולומדות תורה. ברוך ה' זכינו לחיות בדור הזה".

 

לומדים במרחב הווירטואלי

בדור שבו המסכים הפכו לחיינו גם בקודש, חיי לימוד הדף היומי נמשכים בעיצומם, רק קצת אחרת מכל מה שמזכיר מגיד שיעור קלסי וקערת רוגלך. הכירו את הדף היומי בעשר דקות בלבד. אפשר לרגוז, אפשר לרטון, אבל זה הדור. בימים שבהם סרטון של ג' דקות כבר נחשב ארוך עד להתפקע, רבים מתקשים להיות עקביים בשיעור גמרא שאורכו נע בין חצי שעה לשעה ומחצה, כל שכן שצריך להתמיד בזה שבע שנים, בן בנו של קל וחומר שבין לבין אנחנו בולעים ימי טיולים ומילואים. בשל כך הקליט הרב נפתלי וסרמן את כל דפי הש"ס בזמן ממוצע של עשר דקות ליום. זה כל מה שנדרש מכם. בעוד שבע שנים מהיום גם אתם תסיימו את הש"ס. אולי לא תדעו אותו ברמה של שיעור עיוני ארוך, אבל לפחות תלהטטו קמעא בחומר; תדעו יותר, זה בטוח.

למי השיעור מיועד?

"בשל הצורה הסיפורית שבה מועבר שיעור הגמרא אפשר לשמוע את השיעור גם תוך כדי נסיעה או עמידה בפקקים", אומר הרב וסרמן. "ככה שזה ממש לכולם. חיילים, אנשים עובדים, עסוקים. כולם". כן, כן, הזמן הקבוע הזה שהולך חינם על גלגלצ הופך לדפי גמרא בדרך לעבודה או בחזור. וזה לא נעצר בארץ הקודש.

"עקב פניות רבות של יהודים מכל העולם פתחנו את היוזמה לשפות נוספות", מספר הרב וסרמן, "והכול כדי שכל יהודי ירגיש שהוא מסוגל ויכול ללמוד כל דף מהתלמוד הבבלי. כיום המיזם פעיל בעברית, אנגלית, צרפתית, ספרדית, רוסית ויידיש.

"בכלל, בעולם שבו עומס המידע לא פוסק וכמעט אין רגע ללא הודעה חדשה שפורצת אלינו במדיה, איך אפשר שלא לפרגן לעצמך עשר דקות ביום ללימוד הדף היומי?! קשה להבין".

יש סיפורים מרגשים מהעולם?

"באיראן הפסיקו לפני זמן מה את האינטרנט לשבוע. מה עשיתי? פתחתי להם קו תוכן בטלפון. ארגנתי להם במיוחד מערכת שהם יוכלו לשמוע את השיעור דרך הטלפון במחיר שיחה מקומית. מערכת שלמה. בוונצואלה כשהייתה הפיכה ולא יכלו לצאת מהבתים כולם התעדכנו באינטרנט. גם חיילים, אין יום שאני לא מקבל פניות מעשרות חיילים שמתחברים לזה".

 

בעלי בתים רוצים תורה

10 3 kdumin

שלא תטעו, לצד המגמות החדשות ההולכות ומתפתחות בכל הנוגע לצריכת הדף היומי המסה העיקרית של הלומדים היא עדיין בעלי הבתים שממשיכים לעשות את החיל הקבוע שעשו זה שנים: למדו דף יומי בלי לעשות מזה עניין גדול. קחו למשל את השיעור במצפה ישי, השכונה המזרחית של קדומים, שהחל לפני 15 שנה. מעביר השיעור הוא שמואל אדלמן, מוותיקי השכונה. חמיו, דוד ארבל ז"ל, היה ראשון מעבירי הדף היומי בשכונה המרכזית בקדומים בשנת תש"ם.

חבורת הלומדים במצפה ישי הצטמצמה מעט, אבל עדיין מחזיקה בכל ערב ב-21:15 בדף הנכון. בשבתות השיעור גדול יותר. כיאה לשיעור בעלי בתים, כאן המזון משחק תפקיד חשוב. אומנם צהריים אוכלים בעבודה ובערב מסתפקים בארוחה קלה בבית, אבל תמיד יהיה משהו לנשנש. אופיר בשארי אחראי להביא סודה או תה, תלוי בעונה. רן משולם ורואי מסורי מפנקים מפעם לפעם באבטיח ופיצוחים. הדף היומי צועד על קיבתו. למה דווקא גמרא? אני שואל את אסף אמרוסי, ממשתתפי השיעור הקבועים. "כי זה חיבור עולמי של כל סוגי הזרמים. אני זוכר דף יומי אפילו על החוף בתאילנד. זה תמיד איתך".

כיצד דף היומי נכנס לחיי המעשה?

"אצלנו לומדי השיעור שמחים לגלות הקשרים בין הדף לאירועי היום", אומר שמואל אדלמן, מגיד השיעור. "לדברים כמו פרשות שבוע וחגים תמיד מוצאים רמזים בדף של אותו יום, ואפילו הקשרים הנקראים במלעיל 'מויפת'. לעד ייזכר השיעור שלמדנו על הלל הזקן ביום שישי של ימי טבת כשהשלג מהסיפור של הלל בדיוק הגיע עד קדומים".

מעבר לכיבוד ולהמחשות החזותיות גם בעלי בתים רוצים להתקדם בידיעת הדף. לא עוד שיעור וגמרנו. כאילו לא מספיק להם לקום בכל בוקר לעבודה ולא לפספס שום דף, הם רוצים גם להיבחן על הדף. הרב דב בקשט הוא מייסד כולל 'למד דעת', אשר במסגרתו לומדים את הדף יומי ונבחנים עליו לאחר מכן. בעלי הבתים שבאים להיבחן מקבלים את המבחן במייל ונבחנים על הש"ס. "עכשיו אנחנו מסיימים מחזור רביעי. פחתנו את המקום באייר תש"ן, וכעת סוגרים שלושים שנה".

מה לדעתך תרם לפופולריות של הדף היומי בשנים האחרונות עד להפיכתו למעין מותג?

"חד-משמעית: הטכנולוגיה, כלי התקשורת. זה מה שנתן לדף היומי את ההתקדמות. גם התקדמות בענייני גרפיקה שמסבירה את הגמרא. הכול יש היום, רק תבוא ותלמד. היום הרבה יותר קל לסיים ש"ס מבחינת האמצעים. הרבה יותר קל".

ליד לחלק הזה:

"לומדי השיעור שמחים לגלות הקשרים בין הדף לאירועי היום, אפילו הקשרים הנקראים במלעיל 'מויפת'. לעד ייזכר השיעור שלמדנו על הלל הזקן ביום שישי של ימי טבת כשהשלג מהסיפור של הלל בדיוק הגיע עד קדומים"

 

דף יומי דוחה הכול

10 4 herzeliya

עוד שיעור בעלי בתים, חלק מפעילות הגרעין התורני המקומי, נערך בהרצלייה מדי יום ביומו בשעה 19:15 בבית הכנסת אחדות, רחוב הכוזרי 3. ביום שישי השיעור בשעה 13:30 ובשבת בשעה 16:30. את השיעור ייסד לפני 14 שנים וחצי אשר פויכטוונגר, מגיד השיעור, שהיה בזמנו אברך בכולל של הגרעין התורני בעיר.

הקבוצה מורכבת בעיקר מפנסיונרים צעירים (בני 63–82), ובשנים האחרונות מגיע גם קצין מודיעין צעיר, בן 22, להלן ס'. במהלך השנים עברו בשיעור עשרות אנשים, אך חלקם ז"ל, עזבו כדרכו של עולם. במקומם הגיעו חדשים. חלק ממשתתפי השיעור חזרו בתשובה או התחזקו במהלך השנים ואין להם רקע ישיבתי קודם.

את השיעור משתדלים לפתוח בכוסית של 'משקה' ושאריות של סעודה שלישית. סיום מסכת חוגגים בדרך כלל בסעודה שלישית עם כל הקהילה, שבאה לתמוך ולדחוף את הלומדים.

"לדעתי זה מעבר לשיעור דף יומי", אומר ס', הקצין. "לומדים גם הלכות שעולות מהגמרא, וגם השעה נוחה מאוד, וטוב לקבוע עיתים לתורה בשעה שנוחה לאנשים".

למה אתם מתחברים בשיעור? מה הקסם?

מיקי פוסק: "קצת הבנה מה זה גמרא, איך הגמרא קשורה למשנה, מה בדיוק הטריד את חז"לנו בימים ההם. זה מעניין. ומעניין לא פחות איך הכול בגמרא מתחבר לימים שלנו, על קצה המזלג, אבל זה יותר טוב מכלום. זה נותן מוטיבציה להמשיך אחר כך ללמוד ולהעמיק".

"בשבילי זה עולם חדש. אני מעולם לא נחשפתי לא לגמרא ולא למשנה", מגלה שמואל. "ברגע שקבעתי עיתים לתורה זה פתח אצלי את הכול".

על מה אתם מוותרים בשביל השיעור?

שמואל: "בדרך כלל על הכול. רק אירוע משפחתי מחייב. משהו שבאמת דורש. נסיעה לחו"ל. הלימוד של הדף היומי הוא אצלי במקום הראשון".

מיקי: "כמו ששמואל אמר, דף יומי דוחה הכול חוץ מכוח עליון, כמו האישה. משתדלים לעמוד בזה, כי יש עניין גדול גם בהתמדה, לבוא בכל יום, גם במזג אוויר קשה. לא תמיד עומדים בזה, אבל משתדלים".

מה אתם עושים כשאין שיעור?

"אין דבר כזה!" מוחה שמואל. "זה ממש נדיר. כשהייתי בפסח בבית מלון ביוון שמעתי שיעור של רב אחר".

"אני מנסה להשלים", מספר מיקי. "לזכותו של המלמד ייאמר שלא מתבטלים שיעורים, וכולם מתמידים בגלל האיכות של השיעור. אנחנו באים בגללו".

ליד לחלק הזה:

"דף יומי דוחה הכול חוץ מכוח עליון, כמו האישה. משתדלים לעמוד בזה, כי יש עניין גדול גם בהתמדה, לבוא בכל יום, גם במזג אוויר קשה. לא תמיד עומדים בזה, אבל משתדלים"

 

חיילים ולומדים

10 2 hayalim

גם חיילי ישראל אינם טומנים ידם בצלחת ומקיימים לא מעט שיעורי דף יומי במסגרת הצה"לית. אחד מהם הוא השיעור הנערך מכל אחד מימות החול בחדר בבית הכנסת המרכזי של בסיס תל נוף של חיל האוויר.

בשיעור יש כעשרה משתתפים מכל אנשי הבסיס: חיילים סדירים, אנשי קבע ואזרחים עובדי צה"ל, והוא מתקיים זה כ-14 שנה (!).

מעביר השיעור הוא הרב יהושע רוזנברג, שמתנדב לבוא בקביעות, ונוסף על כך לאורך השנים רבנים צבאיים מהרבנות הצבאית מעבירים אף הם את השיעור, ובהם רב חיל האוויר הנוכחי סגן אלוף הרב נריה רוזנטל.

השיעור נערך בין 11:45 ל-12:30, זמן ארוחת הצהריים, כך שמשתתפי השיעור מוותרים מעצמם על הזמן הרגיל לאכול בחדר האוכל ודואגים לשמור אוכל ולהסתפק בכיבוד קל בשיעור או לקנות בשק"ם לאחר השיעור.

"בחרנו דווקא בלימוד גמרא למרות הקושי בשפה ובהספקים", אומר יגאל יוספיאן, איש קבע בחיל האוויר המשתתף בשיעור באופן קבוע. "בכל סיום מסכת לומדי השיעור עורכים טקס סיום גדול בהשתתפות רב הבסיס רב סרן יוסי בר ששת ומפקד הבסיס", הוא מספר. "לעיתים נדירות כאשר אין שיעור המשתתפים מקפידים להשלים את הלימוד בשיעורים אחרים של דף היומי. כשלא מספיקים את ההספק לדף היומי הלומדים משלימים את הלימוד בבית או בזמן אחר".

איזה סוג חיילים משתתפים בשיעור?

"החיבור בין האנשים חם ולבבי, ומשתתפים בשיעור מכל העדות והזרמים. אנשים מכירים זה את זה לאורך השנים ודואגים זה לזה. השיעור דווקא בבסיס צה"ל תוך כדי העבודה מחבר אותנו יותר לעשייה החשובה למען העם והארץ".

למה דווקא דף יומי?

"זה תמיד מעניין. תמיד יש סוגיות חדשות בש"ס, ודרך המפגש בפלפול החכמים ודרך הסתכלותם על שלל הנושאים אנחנו לומדים גם להביט בצורה תורנית ונכונה על כל מיני סוגיות בחיים.

"זה המקום גם להודות לרב יהושע על כל השנים שבא במיוחד מרחוק להעביר את השיעור, וכמובן לרבנות הצבאית בכלל ולרבני חיל האוויר בפרט, הפועלים גם להעביר שיעורי תורה וגם מארגנים סיומי מסכתות. אנחנו מזמינים את כל מי שמשרת בבסיס תל נוף להצטרף בסבב הבא".

 

 

אולי יעניין אותך גם