בנות בצריח Featured

 6 armi girl6
בנות בצריח – ניסיון מספר #3
אם צה"ל והלוחמים בשטח חשבו שהם יכולים לנשום לרווחה אחרי שגנזו לפני כשנה את הפיילוט המעייף של איזנקוט להכנסת נשים לטנקים, אז הם שכחו עם מי הם מתעסקים * עם פרחים בקנה ובג"ץ בצריח, ארגוני הנשים חזרו למערכה: הנתונים על הפערים הפיזיולוגיים, הנזקים הגופניים לבנות והפגיעה בחוסן צה"ל לא מתחילים אפילו להטריד אותן – הן רוצות טנקים! * נוה דרומי, מנכ"לית הפורום למזרח התיכון בישראל ומדריכת טנקים בעצמה בעבר, מאמינה שהרמטכ"ל כוכבי החזיר אותן השבוע לטנק, רק כתרגיל הרדמה. העניין הוא שנשים מול רמטכ"לים, זה כבר מזמן לא מה שהיה כאן פעם * המערכה על בטחון המדינה – חזית הפנים

רועי אהרוני

לפני פחות משנה, תחת פיקודו של הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, החליט הפיקוד הבכיר לבטל את תוכנית ההרצה לבחינת שילוב נשים בטנקים שהחל בתקופת הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט.

שדולת הנשים, ישראל חופשית, חדו"ש, הפורום החילוני, ויצ"ו והמרכז הרפורמי לא ויתרו בקלות, ושגרו מכתב "מיצוי הליכים" לרמטכ"ל ולבכירים נוספים בצבא. במכתב הם טענו כי החלטת צה"ל מונעת מ"שיקולים זרים" ואיימו לעתור לבג"ץ.

והעתירה אכן הגיעה: מקצת המשתתפות בפיילוט עתרו לבג"ץ. הבנות טענו כי החלטת צה"ל פוגעת בשוויון המגדרי שהצבא מחויב לו.

צה"ל נתבקש להשיב לבג"ץ בטרם תתקבל החלטת בית המשפט בנושא. אולם בטרם נמסרה תשובתו פרסם השבוע צה"ל כי הרמטכ"ל כוכבי קיים "סדרת דיונים בפורום נרחב", ולאחריהם החליט להרחיב את התוכנית שהוקפאה ולהחליט סופית בנושא בעוד כשנה וחצי.

טנקיסטיות בגבולות השלום

מה ששוכחים להזכיר הוא שמדובר כבר בפיילוט שלישי, אחרי שניים שנכשלו. הניסיון הראשון היה כבר לפני כחמש שנים. בקיץ תשע"ה (מאי 2015) פורסם כי זרוע היבשה וחיל הרפואה ערכו ניסויים פיזיולוגיים, שכללו בדיקת תפקוד של צעירה ממוצעת בתא הלוחמים של טנק המרכבה, בעיקר בתפקידי הטען והנהג שדורשים כוח פיזי.

בעקבות סדרת הניסויים, שנערכה בתקופת הרמטכ"ל בני גנץ, הוחלט כי חיילות לא יוכלו לשרת כלוחמות בשריון. אחד הקצינים הבכירים הסביר אז לאתר ynet כי "נציגי חיל הרפואה בחנו את העומסים וראו ששילוב לוחמות בטנק יוצר נזקים".

חרף זאת, כעבור שנתיים וחצי, צה"ל תחת פיקודו של גדי איזנקוט מחליט לעשות פיילוט נוסף. איך הסבירו זאת בצה"ל? "בצה"ל אמרו שהם צריכים טנקיסטיות לגבולות השלום", אומר סרן במיל' הרב איתי אסמן מארגון 'תורת לחימה'. "הם המציאו מושג בשם 'גבולות השלום' והורידו בשבילו את רף הלחימה. אולי שינוי מינוח יכול גם להביא שינוי מציאות.

"הבעיה היא שאת האויב לא עדכנו שאסור לו להגיע אל הגבול כי מדובר בגבולות שלום. אם הוא יגיע, החיילות לא יוכלו לומר לו שהן לא הוכשרו לרדוף אחריו. הצבא צריך להיות ערוך למלחמה, לא לגבולות שלום".

המחשבה הראשונית הייתה שתוכנית ההרצה של איזנקוט תהיה מעורבת – בנים ובנות יחד בתוך הטנק. אולם אחרי שקמה סערה ציבורית, הוחלט בצה"ל לעשות פיילוט מגדרי על טהרת המין הנשי. 15 בנות השתתפו בפיילוט, 13 מהן עמדו בטקס הסיום.

"צה"ל מעיד שהן עברו את הפיילוט בהצלחה", מספר הרב אסמן, "אבל לא מספר על הורדת רף הלחימה. צה"ל עשה לזה יחצנות מטורפת עם כתבות חדשותיות, אולם לא הראה סרטון אחד של פריסת זחל או סחיבת פגז – כי אלו דברים שקשה לבנות לעשות.

"צה"ל מסתיר את העובדות, כי אם יגלו שנשים אינן מסוגלות להיות לוחמות כמו גברים, זה ייצור משבר אמון בפוליטיקת הזהויות של השמאל הפרוגרסיבי. יש לנו צבא חזק שיודע לנצח בחזיתות השונות, מלבד חזית אחת – חזית הטרור המגדרי.

"הארגונים הללו מנסים לקדם אג'נדה של טשטוש מגדרי, המנוגדת לטבע הבריאה 'זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם'. רבים מתקוממים נגדם כי זו לא רק מלחמה נגד ההלכה; יש כאן קריאת תיגר על הפסוקים הראשונים והיסודיים של ספר בראשית.

"לא הותירו לרמטכ"ל כוכבי ברירה. הרמטכ"ל הקודם קבע שהפיילוט היה מוצלח ולא דיבר על הכשלים שהיו. זה הכניס את כוכבי למלכוד: הוא היה לכוד בין לחצי התקשורת וארגוני הנשים שנאחזים בכך שאיזנקוט הכתיר את הפיילוט כהצלחה, לבין הידיעה המקצועית שלו שהפיילוט הזה לא משרת את ניצחון צה"ל"

"כל עוד צה"ל מסתיר את העובדות – זה לא ייעצר בטנקים; עורכי הדין של הבנות שהגישו את העתירה כבר קראו לבנות נוספות לעתור דרכן לאילו מקומות שיחפצו להגיע בצה"ל". רק השבוע אישרו בצה"ל כי בשלב הפיילוט התגלו פערים בביצועים של החיילות – בין השאר בתרגולת 'היכון לירי', בפריסות הזחל ובטעינת הפגזים. צה"ל אמנם מודה בפערים, אבל הודיע שבכל זאת התגלה פוטנציאל, ולכן החליט להרחיב את הניסוי ל-30–40 בנות חדשות שינסו את מזלן בתוככי הטנק.

ביקשנו מדובר צה"ל לחשוף את הדו"ח המלא של תוצאות הפיילוט האחרון של שילוב הבנות בטנק, וכן לדעת מדוע צה"ל לא מסתפק בניסויים שנעשו לפני כחמש שנים והוכחו ככישלון. לא קיבלנו את מבוקשנו.

מדובר צה"ל נמסר: "הפיילוט הצביע על פוטנציאל לשילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות, אך גם הצביע על פערים בעמידה בכשירויות הנדרשותעל מנת להשלים את כלל הנתונים הנדרשים לקבלת החלטה קבע הרמטכ״ל כי נכון יהיה להמשיך ולהתקדם לשלב הבא בתהליך בחינת שילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות".

הנשים שרוצות לקבוע לצה"ל איך להילחם

נוה דרומי היא מנכ"לית הפורום למזרח התיכון בישראל, שמטרתו לקדם שיח של ניצחון והכרעה בציבור הישראלי. אבל בנושא הספציפי הזה של נשים בצריח יש לה ידע אישי, מעבר לנתונים – היא עצמה שירתה בצבא כמדריכת שריון במגמת טען. השבוע החליטה להתבטא בנושא ולהגיד דברים שהיא מגדירה כמובנים מאליהם – אבל נעדרים מהשיח התקשורתי.

"מובן מאליו שיש פערים פיזיים בין גברים לנשים", אומרת דרומי. "ומובן מאליו שהפערים הללו מקשים על נשים להיות לוחמות בשריון. הפיילוט התבצע במסלול ייחודי שלא עוסק בלחימה, שיש בו טנקים של נשים בלבד שיכול להתאים לסטנדרטים של נשים. בחיים לא נחשפתי בשיח הצה"לי להגדרה הזו, 'טנק מגדרי'.

"מה תעשה אישה במלחמה שהטנק המגדרי שלה יהיה תקול – תצא מהטנק אך לא תוכל לעבור לטנק אחר כי יש בו בנים? מה יקרה במצבים האינטימיים – האם היא תצטרך לצאת מהטנק באמצע הלחימה? מה יעשו אותם ארגונים כשיתחילו לצוץ בעיות כמו קריאה שגויה של מסרים בין חייל לחיילת? נגיעות אינטימיות תוך כדי לחימה? כמה יציפו את צה"ל בשאילתות ובעתירות, יתחילו להציף אותו בשאילתות על הטרדות מיניות?

"הדרכתי חיילים איך לטעון פגזים בקוטר 105 ו-120 מ"מ", היא מספרת. "אין בעיה לטעון פגז פה ופגז שם כשהכיתה מרווחת ואין מגבלת זמן. אבל במצבי לחימה צריכים לטעון פגזים בקצב מהיר".

השבוע התעמתה דרומי רדיופונית עם יו"ר ויצו, אחד מהארגונים ששלח לרמטכ"ל כוכבי את המכתב הזועם נגד ביטול הפיילוט. "לא להאמין שהנשים הללו קובעות לצה"ל איך הוא ייראה", אומרת דרומי. "היא אמרה לי שאני כנראה לא הייתי מסוגלת לשרת בטנק, אבל הבת שלה דווקא ירתה במקלע מאג. היא משווה בין מאג לבין טנק, בלי להבין כמה חוסר ידע צבאי היא מפגינה. אלו הנשים שרוצות לקבוע לצה"ל איך לנהל מלחמה. זה פשוט טירוף מוחלט.

"אני פמיניסטית, ואני מאוד בעד שצה"ל ינסה כמה שיותר להגיע לשוויון בין בנים ובנות היכן שמתאפשר. אבל אני לא בעד כיפוף המציאות בשביל לאפשר חלומות שלא פוגשים את המציאות".

המלכוד של כוכבי

זמן קצר לפני שיחתנו צייץ העיתונאי יוסי יהושוע כי "בכירים בצה"ל מודים שיתקשו למצוא עשרות בנות בשנה שרוצות לשרת כטנקיסטיות". הוא ציטט אותם אומרים "לקורס טיס אין ביקוש של בנות למרות המאמצים שלנו. בנים לא רוצים שריון – מאיפה יגיעו הבנות?"

"האבסורד הגדול הוא שהבנות שלכאורה נלחמים בשבילן בכלל לא רוצות", מתייחסת דרומי לדברים שיהושוע מביא. "צה"ל משקיע משאבים, כספים וכוח אדם בשביל להגשים חלום לארגוני הנשים.

"טוענים כלפיי שצריכים לאפשר זאת כי הצבא הוא כלי למוביליות חברתית. הצבא הוא כלי למוביליות חברתית – אבל מכוח האינרציה. שילוב העלייה הצפון-אפריקאית בשנות החמישים ולאחר מכן העלייה הרוסית והאתיופית הייתה באופן טבעי. כאן ארגוני הנשים רוצים שיהיה שילוב לא טבעי; הם רוצים להכפיף את צה"ל לערך השוויון במקום לערך הניצחון. במקום שהצבא ישקיע משאבים לטובת מוכנות, הוא משקיע משאבים במסלול ייחודי לנשים".

האם ייתכן שצה"ל לא שם את ערך הניצחון בראש?

"כוכבי הוא הרמטכ"ל הראשון זה עשור שמדבר בשפה של הכרעה וניצחון, אבל בנושא של פיילוט הטנקיסטיות לא הותירו לו ברירה. הרמטכ"ל הקודם קבע שהפיילוט היה מוצלח ולא דיבר על הכשלים שהיו. זה הכניס את כוכבי למלכוד: הוא היה לכוד בין לחצי התקשורת וארגוני הנשים שנאחזים בכך שאיזנקוט הכתיר את הפיילוט כהצלחה, לבין הידיעה המקצועית שלו שהפיילוט הזה לא משרת את ניצחון צה"ל.

"בנוסף, הרמטכ"ל כוכבי יודע שבג"ץ ככל הנראה יורה לצה"ל להמשיך בפיילוט, וכוכבי מעדיף להמשיך בתנאים שלו מאשר שבג"ץ יהיה הרמטכ"ל בפועל.

"אני חושבת שההחלטה של כוכבי בסיטואציה הבלתי אפשרית הזו היא להמשיך את הפיילוט ולהכריע בנושא רק בעוד כשנתיים. בצורה כזו הוא יוכל למסמס את הפיילוט הזה. הוא בוודאי לא מצליח לראות איך שירות מעורב מקדם את המוכנות של צה"ל לניצחון".

מדוע הדברים שאת אומרת לא תמיד מתקבלים יפה בשיח התקשורתי?

"בשנים האחרונות אנחנו עדים לשיח צר, נטול ראייה מערכתית ורחבה, שמבקש להשית על כלל הציבור תפיסה פרוגרסיבית מנותקת מהמציאות. למשל, אתה לא יכול לבקר את התנהלות המסתננים בדרום תל אביב בלי להיחשב גזען ולאומן.

"אילו גבר היה אומר את הדברים שאמרתי לך, הוא היה נתפס כשוביניסט ומיזוגן; אם הוא היה רב, הוא היה נחשב חשוך ופרימיטיבי. נתתי להם פתחון פה. גם נשים פנו אליי וחיזקו את ידיי כי הרגישו שאין היום יכולת לבקר את הממסד הפמיניסטי שלא מאפשר פלורליזם מחשבתי לנשים ולגברים כאחד.

"לוחמת אחת אמרה לי שמי שלא מעוניין שיהיו נשים בטנק הם הלוחמים. אמרתי לה שמותר לנו לנסות להבין מדוע גברים לא רוצים איתם נשים בטנק. אולי הם מעדיפים זאת מבחינה מקצועית, כי זה יקל עליהם את הלחימה? לא כל התנגדות לשילוב נשים נובעת משנאת נשים.

"אני בטוחה שיש נשים שחושבות שאני שוביניסטית או קורבן של הפטריארכיה הגברית כי הן מסרבות לקבל את העובדה שיש נשים שרואות אחרת את הדרכים לקידום נשים בחברה. כשנשים מאמצות את ערך השוויון בלי להבין אותו לעומק, בלי לחשוב על ההשלכות שלו בשאר הגזרות ובלי להבין את המציאות בצורה מורכבת – הן מזיקות לדבר החשוב הזה שנקרא פמיניזם".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם