האמת לצידנו Featured

 6 rot
"היום לא מספיק רק לעשות בשטח. צריך גם להוכיח שהאמת לצידנו"
עד היום אולי היו הדובונים והעוזי לבד במערכה על ההתיישבות, אבל לפני שבועיים הצטרף למערכה על יישוב ארץ ישראל מכון מחקר חדש, מקצועי, יסודי וגם נשכני כשצריך. הכירו את מכון שילה (מבית פורום קהלת) * ענת רוט, שעומדת בראשו, ואיתה צוותי המחקר שלה, כבר מודדים את הקרקעות, מכינים תוכניות יומרניות לריבוע ההתיישבות ביו"ש בעוד עשר שנים ומנסחים ניירות עמדה משפטיים למערכה הדיפלומטית * וכך בשפה בינלאומית הם כובשים את הגבעות בדחפורים אקדמיים ומחקריים

ארנון סגל

ענת רוט (45) עשתה את כל הדרך מהשמאל העמוק ומחבורת נוער הנרות של כיכר רבין אל אפרת שבגוש עציון, שבה היא מתגוררת כיום עם בתה, ואל גופי המחקר שנועדו להביא לידי כך שיום אחד ממשלת ימין – אם זו תקום בכלל במועד כלשהו בעתיד – תחיל את הריבונות ביהודה ובשומרון. את פורום שילה, שהקימה בימים אלו עם גורמים נוספים בהתיישבות, היא מגדירה מכון מחקר ומדיניות להתיישבות שהוקם מיסודו של פורום קהלת. "פורום שילה יעסוק רק בהתיישבות, כי זו ליבת הציונות וזה נושא מרכזי שמותקף בעשורים האחרונים".

בשבוע שעבר ערך הפורום כנס לרגל הצהרת מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו על הכרה בחוקיות ההתנחלויות. בכנס השתתפו ראש הממשלה נתניהו ושגריר ארצות הברית דייוויד פרידמן. רוט אימצה משפט מרכזי שאמר ראש הממשלה בכנס: "אין אפשרות להגן על הניצחון הצבאי בלי לעגן אותו בניצחון מדיני, ואין אפשרות להגן על ניצחון מדיני בלי לעגן אותו בניצחון בדעת הקהל, ואין אפשרות להגן על הניצחון בדעת הקהל בלי שפונים אל הצדק ואל האמת".

"זה מסביר את מה שאנחנו עושים בפורום שילה", היא מנמקת. "בנמשל, ההתיישבות בשטח היא ההישג הצבאי. ראשי ההתיישבות עשו ועושים שם עבודת קודש. הגיעו להישגים חסרי תקדים, ולמרות ההתגייסות האדירה בעולם לערער את הזכות שלנו על הארץ ולטשטש את הקשר שלנו לפה, בזכות ההישגים האלה אנחנו ממשיכים לגדול ולהתרחב. פורום שילה איננו מתכוון להחליף אותם בעניין הזה. להפך: המטרה שלנו היא לאפשר להם להוסיף לשעוט קדימה. פורום שילה הוקם כדי להיות עורף מחקרי של ההתיישבות בשורה ארוכה של תחומים – תכנון, תשתיות, ההיבט המשפטי וסוגיית הקרקעות – כדי שנוכל לתת כלים לקובעי המדיניות ולהראות מה קורה בשטח.

"אנחנו בעצם דוחפים את קובעי המדיניות להסתער וגם נותנים להם גיבוי מחקרי ודעת קהל תומכת, הכול כדי שיוכלו להתמודד עם המתקפה מבחוץ. הפורום מתעסק לא רק ביהודה ובשומרון אלא בהתיישבות בכל הארץ: בגליל, בגולן ובנגב. אנחנו שותפים במיזם של ניר ברקת 'ישראל צומחת', שנוגע לכל אזורי הפריפריה. ערכנו מחקר על החטיבה להתיישבות ועל קק"ל, וכעת אנחנו נכנסים לנושא פיתוח הגליל, אבל מובן שיהודה ושומרון תופסים את עיקר הנפח.

"עסקנו בתוכנית האסטרטגית של הרשות הפלסטינית להשתלט על שטחי C. מדובר בתוכנית שאם לא נעשה דבר תשנה את כל המציאות ביו"ש. היא תחנוק את ההתיישבות, תשתלט על צירים מרכזיים, תנתק בין היישובים היהודיים ותמנע רצף ישראלי. הם מעוניינים לחבר בין שטחי A ו-B ובינם לבין הקו הירוק. איך אנחנו יודעים זאת? ערכנו מחקר שטח מקיף מאוד והגענו ליכולת לפרט לא רק את המצב כיום אלא גם מה הם מתכננים לנו בעתיד. עלינו על כמעט 150 תוכניות מתאר של הרשות, ובעזרתן יצרנו מפה שמראה לאן הם שואפים. לאחרונה הציג את המפה הזאת שר הביטחון בנט בישיבה שערך עם המטה שלו.

"אנחנו אולי מצויים בקיבעון בהיבט הפוליטי, אבל בנושא המדיני אנחנו מצויים בתקופה מיוחדת שבה חלומות מתגשמים וחלונות הזדמנויות נפתחים. כששגריר ארצות הברית בישראל עומד וקורא ליו"ש 'הלב התנ"כי של מדינת ישראל', וראש הממשלה מדבר על 'הזכות שלנו שם' בצורה גלויה וברורה, זה אומר שחלומות מתגשמים. הרי שנים פחדו לדבר במונחים של זכות כדי שזה לא ייראה פנאטי ומשיחי, ופתאום רואים שני מנהיגים גדולים מדברים על הזכות שלנו שם בלי להתבלבל"

 

"אנחנו עורכים עבודה מקיפה בכל נושא הסדרת המקרקעין ביו"ש, רישום ראשון של קרקע ופעולות המנהל האזרחי ומסבירים מה יש לעשות. אנחנו מראים את הכשלים של המנהל האזרחי, כיצד הוא פועל ומהן נקודות החולשה שלו, מציגים תמונה, עומדים בה על מטרות המנהל ובודקים אם הוא עומד בהן. קודם כול חשוב לנו להציג את התמונה, ואז להציע מה לעשות כדי שנצליח למשול בשטח. כרגע המנהל האזרחי איננו מאפשר למדינה למשול בשטח. בעצם אנחנו מציעים ליצור חלופה למנהל. זה לא אומר לסגור את המנהל האזרחי, כי יש עוד כמה תחנות בדרך, למשל לאזרח אותו ולהעביר ממנו סמכויות לגופים בעלי אופי אחר. כך או אחרת, הפתרון ודאי איננו להזרים לו עוד כסף וכוח אדם במתכונתו הנוכחית".

יש בזה משהו מתסכל. ראש הממשלה אומנם הגיע אל הכנס שערכתם ודיבר בו, אבל הפתרון הפשוט לכל מצב הביש הזה בשטח ברור לכולם: להחיל ריבונות. ובהקשר הזה נתניהו אינו עושה דבר.

"צריך להבין שיש מערכה שלמה, והרבה שחקנים יוצרים את האווירה שבסופו של דבר גורמת לקובעי המדיניות, גם אם זו ממשלת ימין, שלא לבצע את המהלך המתבקש הזה. עוד לפני החלת הריבונות ביו"ש יש מה לעשות. הסדרת מקרקעין לא צריכה לחכות להחלת הריבונות, וגם טיפול במנהל האזרחי, רישום ראשון ומהלכים רבים אחרים לא צריכים להמתין לכך. ברור שבעניין השתלטות הרשות על שטחי C, למשל, החלת החוק תאפשר למנוע זאת ולמשול שם, מה שקשה הרבה יותר במצב הקיים.

"למשל, אם מצהירים על כוונה להחיל את הריבונות בבקעה, אנחנו נסביר לקובעי ההחלטות מה קורה רגע אחר כך עם התושבים שם, הכבישים, המעברים והקרקעות. הרי צעד כזה מעורר המון שאלות שצריך לתת עליהן תשובות כדי ליישם בפועל את ההחלטה שהתקבלה. תפקידו של הפורום שייסדנו הוא לספק זאת. נוסף על כך בנינו תוכנית ליישוב שני מיליון יהודים ביו"ש בתוך פחות משלושים שנה, עד 2048. זו תוכנית מקיפה, כולל מיפוי של כל השטח, פירוט מעמד הקרקעות ותכנון מפורט היכן יעברו כבישים, היכן ייבנו אזורי תעשייה ומרכזים רפואיים והיכן יוצבו תשתיות. בתוכנית הזאת כבר אין יישובים בודדים כפי שיש היום אלא הרחבה ניכרת שתיצור מרקמים".

אלו בעצם שיטות של השמאל, הקמת מכוני מחקר שמלווים ומגבים את המדיניות.

"תכלס, נכון. אנחנו נמצאים היום באיזו מציאות, גם בישראל וגם בעולם, שבה לא מספיק רק לעשות. כדי להצליח בעשייה צריך להיות מגובים בנתונים ובעבודות מחקר ולהוכיח שהאמת לצידנו. רואים את זה בשמאל, כשעל כל רעיון שמעוניינים לקדם שם מוקמים כמו פטריות אחרי הגשם מכוני מחקר שמעגנים זאת בבסיס מחקרי ומדעי. בנושא הזה היינו קצת חלשים".

רק קצת חלשים? מדובר בפיגור של עשרות שנים אחרי השמאל.

"בהחלט. הרי בתנועת ההתיישבות הוותיקה עוד לפני שהחלו להקים בתים ייסדו בכל קיבוץ ארכיון והוצאת ספרים. נושא התודעה והמחקר היו מושרשים מאוד בתנועת העבודה. בתנועת ההתיישבות של הימין לעומת זאת לא השקיעו מאמץ בנושא הזה. בסופו של דבר השורש של מהלכים גדולים הוא באקדמיה. הרעיונות הגדולים נוצרים שם ואט אט מחלחלים ויורדים לתקשורת ולשיח הציבורי. כל קמפיין השחרת פני המתנחלים וערעור הלגיטימציה שלנו בשיח הישראלי והבינלאומי החלו בסדרת עבודות אקדמיות שהפכו לשורה ארוכה מאוד של ספרים – שקיבלה דחיפה אדירה אחרי רצח רבין – וזה חלחל לשיח הציבורי. כך נוצרים רעיונות. בתחום הזה לא היינו שם. היתרון הנוסף של פורום שילה בהיבט הזה, ובזה הוא הולך בעקבות אחיו הבכור פורום קהלת, הוא בהיותו מוכוון מדיניות. אצלנו לא רק יוצרים גב מחקרי ודעת קהל תומכת אלא גם מעניקים כלים משפטיים ותשתיתיים ליישום הרעיונות בפועל".

במחילה, זה נראה לפעמים קצת כמו להכריח את המנהיג ללכת בדרך שהוא לא נלהב ללכת בה.

"נראה לי שהוא דווקא נלהב ללכת בה", מסרבת רוט לקבל. "יש לזכור שעד היום כל המעטפת וכל האווירה העולמית היו עוינות לשאיפות הלאומיות כאן, ולמנהיגות היה קשה מאוד לצעוד לכיוון שהיא האמינה שבו יש ללכת. בכנס שערכנו בשבוע שעבר שמענו דברים מעודדים מאוד. אנחנו אולי מצויים בקיבעון בהיבט הפוליטי, אבל בנושא המדיני אנחנו מצויים בתקופה מיוחדת שבה חלומות מתגשמים וחלונות הזדמנויות נפתחים. כששגריר ארצות הברית בישראל עומד וקורא ליו"ש 'הלב התנ"כי של מדינת ישראל', וראש הממשלה מדבר על 'הזכות שלנו שם' בצורה גלויה וברורה, זה אומר שחלומות מתגשמים. הרי שנים התלבטו בהתיישבות אם לדבר על הזכות שלנו על השטח או לחלופין על ההיבט הביטחוני. פחדו לדבר במונחים של זכות כדי שזה לא ייראה פנאטי ומשיחי, ופתאום רואים שני מנהיגים גדולים מדברים על הזכות שלנו שם בלי להתבלבל. זה שינוי שאיננו מפנימים עד כמה הוא חשוב וגדול".

ומצד שני נתניהו מקפיא את הבנייה בירושלים וביו"ש.

"נכון שיש עוד עבודה ושצריך לתת לו את הביטחון, גם המשפטי וגם בדעת הקהל, ללכת על המהלכים הללו. להבהיר לו שאין צורך לחשוש מצעדים כאלה ושיש גיבוי אמריקני לכך או לפחות הסכמה שבשתיקה. איך אמר בכנס ראש הממשלה? במאה השנים האחרונות נתנו לגלגל השקר להסתובב יותר מדי. לא כולם בעולם עוינים את מדינת ישראל ורוצים בחיסולה. בסוף יש פה אנשים תמימים שרוצים שלום, שקט ופתרון לעימות, ובגלל עוצמת הקמפיין הדורסני שטען שההתיישבות ביו"ש איננה חוקית ושאין זכות משפטית לעם היהודי על השטח הזה הם השתכנעו. לא הייתה תשובת המשקל לטענות כאלו מהכיוון הימני. אנחנו בפורום שילה באנו לתת את תשובת המשקל. להראות שהצדק איתנו".

כתבות אחרונות

Prev Next
שני מיליון דונם מחכים

  מאמר מאת יוסי אביחי...

יש אור

  הטור של אבינועם הרש

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם