רשת הצלה Featured

 5 bareshet
המתלבטים, התוהים והמועדים באינטרנט – אתם לא לבד. יוזמה של בני נוער הביאה ליצירת קבוצות ייעודיות לכל השאלות, בהתאם לגיל שלכם ולנושא שמעסיק אתכם, והכול – באופן אנונימי. חפשו "חזקים ברשת", אין צורך להזדהות

נדב גדליה

הרעיון אולי היה הרואי מדי: הקמת מקום אחד שיאגד את כל התשובות לשאלות של בני נוער בנושא התמודדות העכשווית ברשת, בלי חששות, באנונימיות מוחלטת. אך אוריין לסרי, תלמיד כיתה י"ב מהיישוב מורשת, הרגיש את השטח הבוער מתהיות והחליט שהמוקד המודרני לשו"תים של בני נוער יקרום גידים ועור. הוא חבר לנפתלי פישמן ואיתי שאוליאן, ובין הבגרויות הם הקימו את מיזם "חזקים ברשת". לא עוד שו"ת מסרונים מזוהה או משתמש רשום בשו"ת. מעתה: שאלות נשלחות באנונימיות למעין איגוד של קבוצות וואטסאפ שנותנות מענה לכל בן נוער לפי קבוצות גיל: כיתות ז'-ט' וכיתות י'-י"ב. בקבוצה המיועדת לגיל השואל נמצא קישור שיוביל לטופס שליחת שאלה באופן אנונימי. התשובה תגיע מאחד המשיבים בקבוצת השאלות המתאימה, לרווחת כולם ולרווחת השואל האלמוני.

רק לפני שבועיים הוקם המיזם, וכבר נתן מענה לכמעט אלף בני נוער. לפני כשבוע קיבל המיזם גם את הסכמתם של הרב הראשי הרב דוד לאו, הרב שמואל אליהו, הרב דוד סתיו והרב יהושע שפירא. "בשבילי המיזם הזה הוא הרגעה", אומר לי שואל אנונימי באחת הקבוצות.

"זה סימן שאני לא לבד, שיש על מי לסמוך. חוץ מהשאלות, התכנים שנשלחים והתשובות לאחרים גורמים לי להבין שלמרות שהאתגר נראה גדול ואפילו בלתי עביר, בכל זאת אפשר לצאת מהמעגל, לחיות חיים נקיים ולא ליפול להתמכרויות האלה". "אני חושב שהמיזם הזה מבורך מאוד", אומר שואל נוסף, "כי הוא נותן מענה להמון שאלות והכול באופן אנונימי לחלוטין. לי אישית זה עזר מאוד ואני מאמין שכך גם להרבה אחרים". סחרחורת של הצלחה.

"בשבילי המיזם הזה הוא הרגעה", אומר שואל אנונימי באחת הקבוצות. "זה סימן שאני לא לבד, שיש על מי לסמוך. התכנים שנשלחים והתשובות לאחרים גורמים לי להבין שלמרות שהאתגר נראה גדול ואפילו בלתי עביר, בכל זאת אפשר לצאת מהמעגל, לחיות חיים נקיים ולא ליפול להתמכרויות האלה"

 

"לא היה מימון לפרסום, והכול עבר מפה לאוזן. הקולות מהשטח הראו שיש ביוזמה הזאת צורך", מספר לסרי. "הקישורים לקבוצות עברו באופן ויראלי בשכבות הגיל המתאימות, וככה נוצרו שתי קבוצות שמפולחות לפי כיתות וקבוצות גיל; כיתות ז'-ט' עם שאלות מורכבות פחות, וקבוצה לכיתות י'-י"ב ששם השאלות מורכבות יותר. כעת נמצאים בקבוצות כ-1,000 בני נוער בחמש קבוצות שונות. אין ספק, יש בזה צורך".

איך בנית את זה? כיצד זה עובד מאחורי הקלעים?

"יש לגוגל אפליקציה בשם 'פורמס' – גוגל סקרים, ושם אפשר ליצור דף שאנשים נכנסים אליו וכותבים שאלות ושולחים לנו. אנחנו מעתיקים את השאלה, שולחים אותה לקבוצת וואטסאפ שיש בה 15 משיבים, משיב כותב 'לקחתי' ואנחנו מקבלים ממנו את התשובה בפרטי. עכשיו אנחנו לוקחים את התשובה ומפרסמים אותה בקבוצה המתאימה".

למה לא בחרתם בקבוצת טלגרם או פייסבוק? זה הרבה יותר פשוט, לא?

"שם אתה מאבד את המרכיב של האנונימיות, שהוא מאוד חשוב. בלי האנונימיות בני נוער לא ירצו לשתף. אנשים בקבוצה לא מכירים זה את זה ואני מאמין שככה הרבה יותר נוח".

מה קרים לנפש עייפה

"הבנו שלבני הנוער אין כתובת לשתף בה את ההתלבטויות", מספר שאוליאן, מיוזמי הפרויקט. "בני נוער רוצים לשאול ולהתייעץ בנושאים הללו, וחבר'ה מוצאים את עצמם נבוכים לגמרי עם שאלות שמעיקות עליהם, שומרים בבטן תסכולים ורגשות אשמה, ואת הכול הם עוברים ממש לבד".

אין היום מענה מספק ברשת ובארגונים השונים?

"ישנם ארגונים חשובים שעוסקים באתגרים של גיל ההתבגרות בכלל, אבל פלטפורמה שתהיה מעין מוקד לפניות של בני נוער בתחומים של התמודדות ברשת ובעיקר בנושאים של צניעות ומעידות באינטרנט – לא היה, ו'חזקים ברשת' ממש מתאים לנוער, כמו מים קרים לנפש עייפה".

מי הרבנים המשיבים שלכם?

"הקבוצה כוללת רבנים ואנשי חינוך", מספר פישמן, אף הוא מהיוזמים. "יש אצלנו אנשי טיפול כפסיכולוגים ועובדים סוציאליים, ומומחים בתחום הרשת. בין המשיבים אפשר למנות את הרב שמואל אליהו, הרב אלישע ינון, הרב ליאור לביא, יונה פרסבורגר, נועם לב ועוד צוות חזק ואיכותי שפועל כל הזמן לתת מענה למאות הפניות.

"בנוסף, בשליחת השאלה האנונימית קיימת אפשרות להוסיף גם מספר טלפון, כדי לקבל ליווי אישי. המשיבים יכולים גם ליצור קשר באופן פרטי, להמשך ליווי ובניית תהליך".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם