ימי נתניהו Featured

 6 netanyahu
"הייתי רוצה שיזכרו אותי כשומר ישראל וכמשחרר כלכלת ישראל"
ראש ממשלת ישראל, מר בנימין נתניהו, משוכנע שלמרות הביקורת, תוכנית טראמפ היא מימוש תפקידו כשומר ארץ ישראל * מדינה ערבית על אדמות ארץ ישראל? מבחינתו המגבלות שהוא מתכוון להציב לה מעקרות את הגדרתה כמדינה * הוא מסביר מדוע בשלב הזה אין אף אחד שיוכל לעמוד בלחצים הבינלאומיים כמו שהוא מסוגל * אבל בתחום המערכה על איזון מערכת המשפט, בינתיים הוא לא מבשר בשורה של ממש * בנימין נתניהו בריאיון בית כנסת ראשון

יוסף רוסו ורועי אהרוני

פחות משבוע לפתיחת הקלפיות, וראש הממשלה מלהטט בין אינספור כנסים פוליטיים ובין ניהול המערכה בדרום. נראה שבמערכה הזאת הוא לא מניח לשום קול לברוח לו בין האצבעות. מי בכלל זוכר את הקשית המפורסמת של נתניהו מהסבבים הקודמים – הפעם נתניהו אפילו לא טורח להסתיר את המטרה: ליכוד הכי גדול שרק אפשר. גם על חשבון השותפות "הטבעיות". מה הוא מתכוון לעשות עם כל כך הרבה קולות? זו השאלה הגדולה מכולן.

מה הקשר של ראש ממשלת ישראל לבורא עולם, הקדוש ברוך הוא?

"קשר כמו של כל יצור שנברא, כמו כל אדם ששואל תמיד את שאלות היקום", עונה נתניהו. "אני יכול להגיד לכם שאני קורא את פרשת השבוע בכל שבת, וזו לא אמירה מן השפה אל החוץ: מאז שבני אבנר היה בן 12, לימדתי אותו את פרשת השבוע, ומאז שהוא נהיה בן 13 הוא מלמד אותי", הוא אומר בחיוך. "כך כל שבת עד היום – פרשת השבוע וגם ההפטרה. יש לי טענות קשות כלפי הציבור החרדי על כך שלא לומדים את הנ"ך אלא רק את התורה. התורה היא גדולה, אבל התנ"ך כולו הוא דבר ענק".

איך אדם ימני ותורני יכול להצביע למי שמוכן לתת מדינה לערבים על אדמות ארצנו הקדושה?

"כשסגן הנשיא ג'ו ביידן, שמתמודד עכשיו על נשיאות ארצות הברית, ביקר בארץ, הוא שאל אותי – מה החזון שלך. אמרתי לו – הם יצטרכו להכיר במדינה יהודית, בירושלים השלמה, בשליטה הביטחונית המלאה שלנו בכל השטח מהירדן מערבה, בשליטה האווירית שלנו, בשליטה שלנו במעברים, בכך שלא תהיה זכות השיבה ולא ייעקר אף אחד מביתו, ופירטתי עוד ועוד.

"אז הוא אמר לי: but Bibi, this is not a state (אבל ביבי, זאת לא מדינה). אמרתי לו – אני לא מתעסק בשם שלה, תקרא לזה איך שאתה רוצה; אבל זאת המהות של החזון שלי.

"בן גוריון אמר בשנת 1956 שלא ניסוג מסיני. אבל הוא קיבל אולטימטום אמריקני, שבוודאי היו גם מתלוות אליו סנקציות במועצת הביטחון, והוא נסוג מיד. אני עמדתי איתן במשך 11 שנים וגייסתי את כל כוחי כדי למנוע את הנסיגה והעקירה של יהודים מלב מולדתנו. לא רק משום שהייתה לי הנחישות, אלא כי גם הייתה לי היכולת"

"כל הדברים הללו שהתעקשתי עליהם, לרבות הכרה במדינה יהודית וביטול מוחלט של זכות השיבה, מופיעים כתנאי יסוד של הנשיא טראמפ בתוכניתו. אם הם לא יקבלו את הדברים האלה, הם לא יזכו בשום ישות פוליטית".

בעצם אתה סומך על כך שבפועל הם לא יקבלו את התנאים?

"גם אם הם יקבלו, מה שהם יקבלו הוא לא ריבונות, לפי סגן הנשיא ביידן. זו ישות עם סמכויות מוגבלות. לא יהיו להם סמכויות ריבוניות מרכזיות, כמו השליטה הביטחונית, השליטה במרחב האווירי והאלקטרומגנטי, השליטה במעברים לתוך השטח שיהיה בידי הפלשתינים. כל הסמכויות האלה יישארו בידי ישראל, והיא גם זו שתקבע אם הם מילאו את כל התנאים הקודמים שציינתי ועוד עשרה תנאים נוספים.

"לכן אני חושב שהדיון הזה לא ראוי. אני דואג לביטחונה של מדינת ישראל ולארץ ישראל לא פחות מכל אדם אחר. אני זה שמנעתי נסיגות לקווי 67' מול ממשלים אמריקניים. יכולתי לעשות זאת משום שיש לי השפעה גדולה על דעת הקהל האמריקני, והיא שקובעת הכול. האם לפיד, גנץ או בנט עמדו מול הלחצים של ממשל אובמה או קלינטון?

"בן גוריון אמר בשנת 1956 שלא ניסוג מסיני. אבל הוא קיבל אולטימטום אמריקני, שבוודאי היו גם מתלוות אליו סנקציות במועצת הביטחון, והוא נסוג מיד. אני עמדתי איתן במשך 11 שנים וגייסתי את כל כוחי כדי למנוע את הנסיגה והעקירה של יהודים מלב מולדתנו. לא רק משום שהייתה לי הנחישות, אלא כי גם הייתה לי היכולת.

"אתה לא יכול לעמוד מול הלחצים האלה אם אין לך יכולת להשפיע על דעת הקהל האמריקני. ואם אין לך היכולת לעשות זאת, אינך יכול לשמש ראש ממשלה בישראל. הרבה טוענים לכך, ומעטים מסוגלים לכך".

מערכת המשפט: "צריך שקיפות"

אחרי שנים שבהן זעקנו נגד מערכת המשפט שדרסה את מתנגדי ההתנתקות והתנכלה לבנייה ביהודה ושומרון, היום גם ראש הממשלה מתבטא בחריפות נגד המערכת. שאלנו אותו מה הוא מתכוון לעשות כדי שמערכת המשפט תחדל להיות הריבון בפועל. "הדבר הראשון שצריך הוא שקיפות", אומר נתניהו. "לא ייתכן שהפרקליטות, משרד היועץ המשפטי והמשטרה יהיו חסינים מפני השקיפות שהם מטיפים לה כל הזמן.

"קודם כול, לפני כל דבר אחר, הדבר הכי מתבקש הוא להסיר מיידית את צו איסור הפרסום שיש על הקלטות של מנדלבליט ואשכנזי בפרשיית מסמך הרפז. הם הסתירו מרשויות האכיפה את העובדה שהמסמך בידיהם. הדבר הזה הוביל לשרשרת בעיות רבות שאנו רואים, בהן לא רק אכיפה בררנית אלא גם ציד מכשפות נגד עבדכם; ומנגד, טיהור מוחלט של אשכנזי עצמו ועוד ארבעה חברי כנסת של כחול-לבן, ששקועים עד צוואר בעבירות פליליות ואיש לא חקר אותם עד היום.

"לכן, צריך קודם כול לדאוג לשקיפות מלאה, לפני כל דבר אחר; לאחר מכן אפשר לדון גם בתיקונים נוספים".

האם ראש הממשלה מתכוון לעשות גם תיקונים בחקיקה? יש דברים שנמצאים על הפרק מבחינתך?

אז למי שחשב שנתניהו מתכוון לרוץ עכשיו להצעות החוק לאיזון הרשות השופטת, מתברר שראש הממשלה עוד רחוק מלדחוף אותן באופן אקטיבי:"היו הצעות שהסכמתי להן, אבל לא היה להן רוב. למשל, הייתה הצעה על פסקת ההתגברות בנוסח מסוים, שהיה מוסכם על רוב חברי הקואליציה, אבל תמיד היה חסר מישהו ולא היו מספיק תומכים כדי להעביר אותה".

"גם אם הפלשתינים יקבלו את תנאי תכנית טראמפ, מה שהם יקבלו הוא לא ריבונות. זו ישות עם סמכויות מוגבלות. לא יהיו להם סמכויות ריבוניות מרכזיות; הסמכויות האלה יישארו בידי ישראל, והיא גם זו שתקבע אם הם מילאו את כל התנאים"
 

תורה ומדינה: "פשרות נקודתיות"

במהלך השנה האחרונה פנינו כמה וכמה פעמים למפלגת הליכוד כדי לקבל את עמדותיה בנושאי דת ומדינה. בבחירות הראשונות (מועד א') השווינו את תשובותיהן של שלל המפלגות במגוון שאלות בנושא – ורק מפלגה אחת לא הסכימה לתת את עמדתה: מפלגת הליכוד.

מכיוון שבלתי אפשרי להכניס לריאיון את כל השאלות שעסקנו בהן אז, אנחנו מחליטים לבחור בסוגיית השבת כשאלת מפתח. אנחנו שואלים את ראש הממשלה מה לדעתו צריך להיות צביונה של השבת הציבורית במדינת ישראל.

"צריך לשמור על הסטטוס קוו", הוא אומר. "אני מאוד מעריך את ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון, גם אם הוא לא יכול היה לעמוד מול הלחץ האמריקני. הוא נדרש לשאלה כיצד ליישב את הוויכוח בין הציבור הדתי והחרדי לציבור החילוני.

"הוא הגיע למסקנה שאותה אנחנו מיישמים עד היום – פשרות נקודתיות. מכיוון שאי אפשר לפשר בין העקרונות, מה שאתה צריך לעשות הוא פשרות אד-הוק.

"למשל, ליישוב חרדי לא נכנסים ברכב בשבת, ואפילו מקימים שערים שסוגרים את הרחוב לתנועה. מנגד, במקום חילוני יהיה סינמטק פתוח. יש לשמור את הסטטוס קוו שנוצר במהלך השנים, ואני אקפיד לשומרו".

מה בנוגע לתחבורה הציבורית בשבת, שמתחילה להתרחב בכל מיני ערים במרכז הארץ?

"למיטב ידיעתי, אלו דברים ברמה העירונית ולא דבר גורף".

עזה: "אני פועל כדי שלא תהיה עזה ענקית ביהודה ושומרון"

אנחנו משוחחים בזמן שהמצב בדרום מתוח מאוד, ותושבי העוטף מתקשים לחזור לשגרה. בין כל הדיונים הביטחוניים הפרגמטיים, האם יש לראש הממשלה אוהב-התנ"ך געגועים יהודיים לחבל עזה?

"אני מכיר את ההיסטוריה של חבל עזה ושל תולדות עמנו בו", הוא משיב. "היו אמנם יהודים בעזה, אבל צריך לומר את האמת – זה לא היה החלק העיקרי של ארץ ישראל. ישבו שם פלשתים, עמים יווניים שפלשו לכאן, ומכאן השם 'פלשת'", הוא מעיר, אולי אפילו מתכוון לעקוץ את העם הפלשתיני.

"העקירה של אחינו מעזה קרעה את ליבי. אני חשבתי שלא רק שהדבר אינו מוסרי, אלא שהוא גם אינו חכם, כי מהר מאוד נקבל משם רקטות. כשהתפטרתי מהממשלה אמרתי לשרון שאנחנו נראה טילים על אשקלון, ואילו הוא אמר – לא יהיו טילים. ובכן, הוא טעה ואני צדקתי. מאז אני פועל כדי שלא תהיה עזה אחת ענקית ביהודה ושומרון, פי עשרים מגודלו של חבל עזה".

רה"מ נתניהו, בעצת עוזריו, מזכיר את תוכניות הבנייה שלו בארץ ישראל: "הכרזתי עכשיו על 3,500 יחידות דיור ב-E1. חיברתי לחשמל 15 יישובים ומאחזים והבאנו תב"ע לעלי. אישרתי את הקמת שכונת גבעת המטוס. זה לא התחיל היום, כבר לפני עשרים שנה בניתי את הר חומה.

"איש לא נלחם על ארץ ישראל יותר ממני, ואיש גם לא יישב אותה יותר ממני. עשיתי זאת בזכות היכולת לבלום את הלחצים האמריקניים תוך פנייה לדעת הקהל באמריקה, מה שמונע החלטות על סנקציות במועצת הביטחון. אם אין לך יכולת להשפיע על אמריקה – אין לך יכולת להגן על ארץ ישראל".

ריבונות: "בשנת 2020 נחיל את הריבונות"

בימים האחרונים הגברת באופן גלוי את התקפותיך על ימינה וטענת שהיו מוכנים להצטרף לממשלת גנץ. אולי ההתקפות הללו מעידות על כך שאתה בעצם מעוניין בימינה קטנה ככל האפשר כי דווקא אתה לא בונה עליהם בגוש שאתה מתכנן, מאחר שפניך לממשלת אחדות ולא לממשלת ימין?

"הפוך", טוען נתניהו לעומתנו. "אתם יודעים מי רוצה ללכת לגנץ? אבי ניסנקורן אמר רק לפני ימים אחדים שבנט ושקד יצטרפו לבני גנץ. גם האוזר רמז לכך.

"למה לדעתכם מתכוון גנץ כשהוא אומר שגם אם לא יהיה להם 61, יהיה להם 'רוב יהודי'? הוא מתכוון לתרגיל שהוא כבר ניסה לעשות, כשהוא ניסה להרכיב ממשלה כזו ואני התערבתי ברגע האחרון". כאן רומז ראש הממשלה למינוי של נפתלי בנט לשר הביטחון, שלפי הטענה הזאת מוסס את ניסיונו של גנץ להקים ממשלה עם בנט ושקד.

"חשוב שהליכוד יהיה מפלגה גדולה, מכיוון שזה יקשה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על גנץ", אומר נתניהו.

"בכלל, הריבונות יצאה לדרך. הוועדה האמריקנית-ישראלית נפגשה באריאל והחלה במלאכת המיפוי. אם אני אבּחר זה יתבצע, ואם חלילה גנץ ייבחר, הוא מיד יציית לאחמד טיבי, שבלעדיו אין לו ממשלה, ויפסיק לאלתר את החלת הריבונות. יש לנו כאן הזדמנות היסטורית אדירה לממש את הריבונות בליבה של ארץ ישראל.

"מאז הקמת המדינה לא הייתה הזדמנות כזו. אחרי שבלמתי במשך 11 שנים את הניסיונות האמריקניים להחזיר אותנו לקווי 67' עם תיקונים קוסמטיים, הבאתי את הדברים שתמיד חלמנו עליהם – הכרה אמריקנית בירושלים בירת ישראל, העברת השגרירות לירושלים, הכרה אמריקנית בריבונותנו ברמת הגולן, הכרה בחוקיות ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, ועכשיו – התוכנית הזאת, שנותנת לנו הכרה בבקעת הירדן, בצפון ים המלח ובכל היישובים ועוד שטחים נרחבים שעוטפים אותם, וכל זה – בלי התניה של קבלת הפלשתינים. אלו הישגים כבירים שהבאתי ורק אני אוכל לממש אותם".

האם אפשר להעריך כמה זמן ייקח עד שנחיל את הריבונות?

"ההערכה היא שזה ייקח כמה שבועות או חודשים בודדים, לא יותר מזה. מדובר בשטח גדול, שהפרימטר (היקף) שלו הוא כ-800 קילומטר, וצריך לעבור על כל ואדי וכל נקיק וכל גבעה".

בשנת 2020 תהיה החלת ריבונות?

"בטוח", הוא מצהיר. "אבל אם אני לא אבחר, חלילה, אז זה לא יהיה, ואז במקום הזדמנות המאה זו תהיה החמצת המאה".

בחירות: "כפסע בינינו לבין הניצחון"

במסגרת התנהלותו עם האמריקנים בשנות כהונתו, יש אירוע אחד שראש הממשלה סבור כי הוא לא ידוע וחשוב שהציבור יכיר אותו. "בארצות הברית בסוף הקדנציה של הנשיא האמריקני, יש חודשיים שבהם הוא יכול לעשות ככל העולה על רוחו", אומר נתניהו. "שלא במפתיע, מיד עם סיום כהונתו של אובמה הגיעה הצעה למועצת הביטחון, קשה מאוד מבחינת ישראל, שעד היום משמשת לצערי את בית הדין הבינלאומי בתביעות השווא נגדנו".

ראש הממשלה מתכוון להחלטה 2334, שאושרה במועצת הביטחון של האו"ם בשלהי 2016, וקבעה שההתנחלויות הישראליות "בגדה המערבית ובמזרח ירושלים" אינן חוקיות. בהחלטה הזאת נמנעה ארצות הברית מלממש את זכות הווטו שלה במועצת הביטחון.

"הסיפור הלא-ידוע הוא שכעבור עשרה ימים הייתה אמורה לעבור במועצת הביטחון החלטה נוספת, שהייתה מטילה עלינו לסגת פחות או יותר לקווי 67'", מספר נתניהו. "ההחלטה הייתה אמורה להיות מגובה בהטלת סנקציות על ישראל אם לא תעשה זאת. אם גם ההחלטה הזאת הייתה עוברת, גורל מדינת ישראל וארץ ישראל היה כמובן אחר לגמרי.

"חודשיים קודם לכן צפיתי את הבאות. נפגשתי עם ידיד שלי, שגם הוא ראש מעצמה שיש לה זכות וטו במועצת הביטחון – נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. סיכמתי איתו שכאשר תעלה ההצעה הזאת, וארצות הברית תרצה להעבירה, הוא יאיים בהטלת וטו. כך היה, וכך בעצם נמנעה הנסיגה הגדולה של ישראל. לא גנץ, לא בנט ולא לפיד – עבדכם עשה זאת.

"לכן אינני מבין איך יכול להיות ששומרי ארץ ישראל ונאמניה לא מצביעים לנאמן הגדול ביותר של ארץ ישראל שהיה בתפקיד ראש הממשלה. לא היה נאמן כמוני ולא אפקטיבי יותר ממני".

מלבד קריאתו המתבקשת להצביע לליכוד, הוא מנצל את הבמה שלנו כדי לקרוא לא להצביע למפלגות שלא עוברות את אחוז החסימה. "עם כל הצער על כך שימינה לא כללו, על אף בקשותיי והפצרותיי, את בן גביר ברשימה שלהם – ואני מבין את התסכול של תומכיו – אני קורא להם שלא לבזבז את הקול ולא לזרוק שמונים אלף קולות לפח, שיכולים למנוע מאיתנו את הניצחון ההיסטורי.

"כפסע בינינו לבין הניצחון, ואנשים שמצביעים לעוצמה יהודית מבטיחים את עליית השמאל. הם ימנעו מאיתנו להקים ממשלת ימין חזקה בראשות הליכוד ובהנהגתי. זו יכולה להיות בכייה לדורות".

מה היית רוצה שיהיה כתוב בפרקי התנ"ך שייכתבו על הדור שלנו תחת שמו של בנימין נתניהו?

"הייתי רוצה שיכתבו אותי כשומר ישראל וכמשחרר כלכלת ישראל; שני הדברים האלה גם יחד".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם