נפתלי אמר Featured

 4 benet
"דברים שרואים מכאן, רואים גם משם"
סבב הבחירות הזה תפס את שר הביטחון נפתלי בנט במרכז העניינים בעיצומו של סבב עזתי נוסף, נטול הכרעה לעת עתה, הפעם במשמרת שלו. את הראיונות העיתונאיים שלו הוא שמר הפעם לשבוע האחרון – ואף שגם בזה הוא מזכיר את נתניהו, נפתלי בנט משוכנע שיש לו להציע דברים שלנתניהו אין * השר בנט מחדד את המסר שאיתו יצאו לדרך: רק ימינה תאפשר לו לבלום את המדינה הפלסטינית שנתניהו מתכוון לטענתו להקים בממשלת אחדות עם גנץ * כאחד האחראיים המרכזיים לפילוג בימין הוא מקבל אחריות על כישלון מיזם 'הימין החדש' ואף מבטיח לכנס ישיבת סיעה משותפת אחרי הבחירות אבל לא מוכן להתחייב למיזוג מלא ולפריימריז * וגם חצי מילה על העינויים בדומא ועל הגיבוי לשב"כ * השר בנט על הציר שבין המלך דוד לאליה בן דוד

ארנון סגל ויוסף רוסו

הפעם האחרונה שבה הגענו לקריה בתל אביב בהרכב הזה לריאיון הייתה בערב פסח תשס"ט (2009), אז ראיינו שם את הרב אביחי רונצקי זצ"ל, אז הרב הראשי לצה"ל. משרדי הרבנות הצבאית ממוקמים בבניין חד-קומתי ישן ומצהיב שנראה כמו כתם מכוער על רקע מגדל המטכ"ל המרשים שלצדו. עכשיו, לעומת זאת, נכנסנו אל המגדל עצמו, אל לשכת שר הביטחון. נפתלי בנט, שיצא בשנת 2012 עם הרב רונצקי ואיילת שקד להרפתקה הפוליטית שהתגלגלה בנתיבים שונים ומשונים הרחק מנקודת המוצא מאז ועד הלום – הוא שמאייש היום את הלשכה.

לכאורה מדובר במהפך מושלם, במימוש החזון שעימו יצאה השלישייה הזאת לדרך, שגרס שהדתיים הלאומיים אינם מוכנים עוד להסתפק בתקן משגיחי הכשרות ותובעים חלק בהובלת המדינה. ומצד שני, הרהור נוסף מזכיר שמדובר בשר ביטחון במשרה זמנית בלבד שמונה על רקע המשבר-ללא-מוצא בפוליטיקה הישראלית. וכשנזכרים גם במטחי הטילים לדרום השבוע ובכלל, בבלוני הנפץ שאינם מרפים, בהמשך החרבת המאחזים והכרמים בשומרון, במאמצים הבלתי נלאים של ישראל להשיג הסדרה ובניסיונותיה המשונים לחזק את חמאס – כולל שידול של הקטארים להוסיף לממן את שלטון הטרור הזה בעזה כפי שחשף ליברמן השבוע – עוד לא לגמרי ברור עד כמה נציג הציונות הדתית יצליח לחולל שם שינוי מהותי, או שמא יאמץ את מדיניות הליכוד רק עם כיפה. את כל זאת טרחנו לברר ישירות מפיו של המחזיק בתפקיד.

הריאיון, יש לציין, התקיים ביום חמישי שעבר, בטרם ההסלמה שהתרחשה השבוע. דווקא על הרקע הזה חשיבותו מתעצמת.

"האמת היא שדברים שרואים מכאן רואים משם", פותח בנט. "במשרה הזאת אני בוודאי נחשף למרחבים ולעומקים עצומים, פי עשרה ממה שנחשף אליו חבר קבינט, אבל המרכיב היסודי ביותר, הרוח החזקה – לא רק שלא השתנה אלא כעת אני מבין אותו עוד יותר. אני חושב שהעובדה שאת ישיבת הפתיחה שלי עם המטכ"ל פתחתי עם תפילה לשלום המדינה, גם זה עצמו אומר לא מעט".

"בעצם ימים אלה מתרחש בתחום הביטחון שינוי אסטרטגי עצום", הוא מספר, "שעיקרו הסטת כל המערכה ממערכה טקטית מול אצבעות התמנון האיראני – חיזבאללה, חמאס וג'יהאד – שעשרות שנים אנחנו מתקוטטים איתן, להפניית המערכה אל ראש התמנון. כולנו נלחמנו בלבנון מול שלוחיהם של האיראנים, בעוד האיראנים עצמם יושבים להם בנחת ובחסינות בטהרן ומממנים במיליארד דולרים בשנה את חיזבאללה, מכשירים את לוחמיו ומפעילים אותם – ואנחנו שלחנו את לוחמינו לבינת ג'ביל, לדבל, לסג'עיה ולחאן יונס. לא עוד. עברנו כעת לשורה של פעולות לעצירת הדם עוד לפני הזרועות של התמנון".

מי מניח יד על השיבר?

בנוגע לעזה, נראה שדווקא שינית כיוון. בעבר לא דיברת על הסדרה עם שלטון חמאס ואפילו לא על השלמה עם עצם קיומו.

"בלילה הקודם ישנתי בבית של אחד מתושבי קיבוץ כפר עזה, ובבוקר, אחרי שקשוקה טובה, ישבתי עם התושבים לשמוע את תחושותיהם. אני מכיר אותם במשך שנים וער לכך שהתרחש שם שינוי בשנתיים האחרונות. רצף הסבבים מתיש אותם גם כשלא נהרג ואפילו לא נפצע אף אחד. הפיצוצים באוויר והתראות הצבע אדום קשים להם יותר מבעבר. כשר ביטחון אני מחויב להעניק להם ביטחון, אבל נכון לעכשיו כבר 15 שנים אין ביטחון. הילדים רואים בלון רגיל ונכנסים לחרדה. בלון הפך מחגיגה לסיוט. אנחנו חייבים להביא לשינוי יסודי, להפסקה כוללת של ההטרדות והטרור העזתי בטווח סביר ונראה לעין, לא בטווח של שנים. אנחנו מכינים לחמאס פעולה שונה מאוד ממה שראינו בעבר. אנחנו מבשלים את זה", רומז השר בנט ל"הפתעה לחמאס" שגם ראש הממשלה מזכיר בימים האחרונים בראיונות שלו.

"מעבר לכך", הוא מבקש להדגיש, "הגדרתי לצה״ל מטרה: להביא את הדר גולדין ואורון שאול לקבר ישראל. זו חובה מוסרית שלנו. אם צריך להביא לכאן עוד חמאסניקים, ואם צריך לאסוף גופות מחבלים—עושים זאת. אני יודע שבשמאל העבירו עליי השבוע ביקורת ש'לא מוסרי' לאסוף גופות מחבלים. אז מה מצפים? שנשלח לחמאס פרחים?! משפחת גולדין צודקת ב-100%. חייבים להפעיל עוד ועוד לחץ על חמאס. בעבורי זו משימה אישית".

במוצ"ש שעבר טענת בחדשות 12 שהיקף ירי הרקטות ירד מאז שמונית לתפקיד, ובמקביל לריאיון שוגרה רקטה לכיסופים.

"נכון, זה ירי שביצע הג'יהאד האסלאמי. לא שמעניין אותי מי שיגר אותה, מבחינתי הריבון הוא חמאס. אני לא נושא ונותן עם אף אחד, אני קובע כללים ואומר לעזתים: מעשיכם יקבעו. גם בלוני נפץ נחשבים להתקפה. אני אומר לעם העזתי, אני מוכן לתת לכם המון, שתחיו טוב, אבל בתנאי שיהיו פה אפס בלוני נפץ".

"בעיניי אחד הסיכונים הגדולים להתיישבות הוא מצב של רצח ערבים בידי יהודים. הדרך למנוע זאת היא לטפל בעניין בכל העוצמה. אירוע פלילי של המאפיה בתל אביב יגרום נזק אבל לא יחריב את ההתיישבות. רצח של ערבים ביהודה ובשומרון, לעומת זאת, עלול להביא לפגיעה אנושה בהתיישבות עצמה. הרצון הוא למנוע את הרצח הבא".

 

בצוק איתן לא דיברת על השגת שקט. אז דיברת על ניצחון.

"בצוק איתן הבאתי את תוכנית מתקפת המנע להשמדת המנהרות. כיום אני מביא תוכנית מנע נוספת. אני בסך הכול עשרה שבועות בתפקיד הזה. זה מזכיר לי מארב שבו מזהים מחבלים במרחק אלף מטרים. האם יורים עליהם מיד? לא, מחכים שהם יתקרבו. גם בעניין הזה יש לחכות. לפי המשל הזה, הם עכשיו במרחק 600 מטרים. כשיגיעו לשישים מטרים ניכנס בהם, אבל בואו נעשה זאת נכון. זה אמנם לא מתכנס עם הלו"ז הפוליטי, אבל אין מה לעשות. לא אצא למבצעים לפי לו"ז פוליטי.

"ההפתעה שאנחנו מכינים לחמאס מחכה לתזמון, בתווך הזה שעלול להימשך כמה חודשים, אינני רוצה לאמלל את תושבי העוטף בסבבים של יום-יומיים. נכון, אני יכול להפציץ בעזה בצורה כואבת יותר, ואז יפרוץ סבב לחימה של יומיים בלי תכלית. כשנגיע לכך נעשה זאת, אבל בינתיים חמאס הודיעו על הפסקת שיגור בלוני הנפץ. כשביקרתי בכפר עזה ראיתי שבאמת חמאס הפסיקו לשגר אותם השבוע. אני עם יד על השיבר".

לפעמים התחושה היא שדווקא הם עם היד על השיבר. שחמאס משחק בנו.

"להפך. מאז שנכנסתי לתפקיד הם הפסיקו כליל את יחידות הבלבול הליליות ששיגעו את התושבים. הפסיקו כליל את המחאות על הגדר עם העשן והצמיגים. נגמר".

להשמיד כליל את חמאס זו לא אפשרות מבחינתך?

"כל האפשרויות מונחות על השולחן. אני לא רוצה לחשוף פרטים מעבר לכך".

קיים באופק חזון לחזור לגוש קטיף?

"אין כרגע תוכנית מעשית כזאת. אני אדם מאמין אבל כרגע, בתקופה שנראית לעין, מה שאני שואף אליו הוא להביא לשקט מלא. אני אומר לכולם – יש כאן שר ביטחון במשרה מלאה. אני מקבל את האחריות על עצמי. אני האחראי".

בין דומא לתל אביב

אם כך, אתה אחראי גם להחרבת הבתים ביצהר, לעקירת הכרמים בגוש שילה וגם לצו המנהלי שהוצא לנער אליה בן דוד. גם אחרי ביטול המעצר הוא כולל עדיין הגבלות קשות מאוד.

"נכון. מה שהיה בסיפור המעצר המנהלי פשוט מאוד. מביאים אליי צווים מכל הסוגים. גם את המידע הזה הביאו אליי יממה מראש, אבל מה שהתחדש בעניין הוא החלטת השופט. הוא לא רק סירב לבקשה להמשך המעצר אלא גם נזף על עצם הגשת הבקשה. אמרתי לעצמי שאולי השופט לא נחשף לכל המידע הסודי על בן דוד, אבל התברר לי שהוא ראה את כל המידע הסודי בנושא. ביקשתי שנית את כל המידע על בן דוד וירדתי לעומק העניין במשך שעות. הגעתי למסקנה שזה בחור שעשה הרבה בלגן, כולל אלימות, אבל הוא לא פצצה מתקתקת ואין הצדקה למעצר מנהלי שלו. עם זאת, היה מקום להגבלות אחרות. הוא מחויב לישון אצל ההורים שלו ולא להתקרב ליהודה ושומרון".

הפרשה הזאת מביאה אותך להטיל ספק באופן השימוש של שב"כ בנשק המנהלי? זה גורם לך לחשוד בגוף הזה יותר מבעבר?

"אני מכבד מאוד את הארגונים שאני עובד איתם – צה"ל, שב"כ, מוסד ואמ"ן, אבל תמיד שואל שאלות ולא מוכן לקבל הנחות יסוד. כך נהגתי בצוק איתן, בפרשת משבר העגלים ובאישור השכונה בשוק הסיטונאי בחברון. בפרעות תרפ"ט שחטו את היהודים שהתגוררו באזור השוק, אבל כששאלתי מה הבעיה לאשר ליהודים לשוב להתגורר שם קיבלתי אזהרות מחלק מגופי הביטחון. שם טענו שהדבר עלול להוביל למהומות רחבות ואולי אפילו לאינתיפאדה נוספת. כינסתי ישיבה של גורמי הביטחון ושמעתי את כל השיקולים. התכוונתי להודיע על אישור הבנייה בשוק לפני שבת חיי שרה, אבל בגלל ההתרעות החלטתי לחכות עד לאחר השבת הזאת. שוב ביקשו ממני לדחות זאת בשל יום זעם אסלאמי שנקבע אז, והחלטתי בשנית לדחות את ההכרזה. כשנמשכו האזהרות גם אחר כך, כינסתי את ראשי מערכת הביטחון בהערכת המצב השבועית, והודעתי להם שהחלטתי לאשר את הקמת השכונה היהודית בשוק. והנה, בשורה התחתונה לא התרחשו מהומות בגלל ההחלטה. מצד שני, אסור גם ללכת לקיצוניות השנייה ולומר שהתרעות של שב"כ אינן רציניות. שב"כ מציל חיים כל יום. אסור לנו לזלזל בזה".

בסוף קיימת פה סכנה של הידרדרות למדינת משטרה. מחילים על נערי גבעות עם פאות כללים מיוחדים שאפילו על ראשי הפשע המאורגן בארץ לא מחילים.

"בעיניי אחד הסיכונים הגדולים להתיישבות הוא מצב של רצח ערבים בידי יהודים. הדרך למנוע זאת היא לטפל בעניין בכל העוצמה. אירוע פלילי של המאפיה בתל אביב יגרום נזק אבל לא יחריב את ההתיישבות. רצח של ערבים ביהודה ובשומרון, לעומת זאת, עלול להביא לפגיעה אנושה בהתיישבות עצמה. הרצון הוא למנוע את הרצח הבא".

זו לא התנהלות של פיל בחנות חרסינה?

"לא. כשהייתי שר חינוך יזמתי עבודה עצומה עם הנוער הזה עוד בשלב הישיבות התיכוניות. הקמתי צוות עבודה והוצאתי מיליוני שקלים כדי לטפל בזה מבחינה חינוכית, אבל אני מחויב למנוע מאותו בחור שהתפרע והפעיל אלימות לחזור לשטח".

אינך גוזר גזירה שווה בין נערי גבעות בעלי פאות לבין המחבלים הערבים? האם בנערי גבעות יש לטפל כפי שמטפלים באוייב?

"איננו מפעילים אמצעים מנהליים ביד קלה. דרך המלך היא עדיין הציר הפלילי. אם אתם רוצים לטען שאנחנו משווים בין מחבלים ליהודים – אז אני מציע להכיר את הנתונים. אין בכלל מה להשוות בין הפעילות העצומה כלפיי מחבלים מול הפעילות שמופעלת על יהודים".

בזמן העינויים של נחקרי דומא שאלת למי אנחנו מאמינים יותר, לאיילת שקד שתמכה בצעדי שב"כ, או לאיתמר בן גביר שזעק כנגדם. ארבע שנים וחצי חלפו ועל פי קביעת בית המשפט שאכן היו עינויים, נראה שדווקא בן גביר צדק. יכול להיות שבגלל הגיבוי שלכם לשב"כ עונו חפים מפשע?

"אנחנו צריכים להעניק ביטחון לתושבי ישראל. אני לוקח הכל בחשבון ומשתמש באמצעים הללו במשורה. הוכחתי זאת כעת בסיפור הצו המנהלי למרות שספגתי על כך הרבה ביקורת, כולל מראשי ארגונים וכולל באופן ציבורי ותקשורתי. עשיתי משהו שאינני חושב שעשה אי פעם שר ביטחון, לא לקבל את עמדת שירותי הביטחון בעניין. יחד עם זאת אינני רוצה להפוך את שב"כ לאויב, מדובר באנשים שעושים ימים ולילות למען בטחון אזרחי ישראל".

"מי שכתב את התוכנית מתכוון להקים מדינה פלשתינית. בסבירות גדולה מאוד אני חושב שאם לא נהיה חזקים מספיק, למרות כל הרעש כרגע תקום בסופו של דבר ממשלת אחדות גנץ-נתניהו, ימינה תושלך לאופוזיציה וזה יוביל למדינה פלשתינית. אלף שנים יעברו וגנץ, עֹפר שלח ויאיר לפיד לא יאפשרו החלת ריבונות"

 

שר הביטחון בה'

אתה מבין למה הציבור כועס עליך ועל שאר חברי ימינה?

"הציבור זכאי לכעוס ורשאי להביע את רגשותיו. עם זאת אני מצפה שיבינו מה עומד על הפרק. אם ימינה לא תהיה חזקה, נאבד כל מה שיקר לנו. אנחנו עומדים בצומת של הכרעה אם לפנות לכיוון של מדינה פלשתינית או לחלופין לריבונות, ויש כאלה שמקילים ראש ואומרים 'מה פתאום, לא תהיה מדינה פלשתינית'. בתוכנית טראמפ מופיע הביטוי 'מדינה פלשתינית' 159 פעמים ורק 13 פעמים מוזכרת המילה 'ריבונות'. מי שכתב את התוכנית מתכוון להקים מדינה פלשתינית. בסבירות גדולה מאוד אני חושב שאם לא נהיה חזקים מספיק, למרות כל הרעש כרגע תקום בסופו של דבר ממשלת אחדות גנץ-נתניהו, ימינה תושלך לאופוזיציה וזה יוביל למדינה פלשתינית. אלף שנים יעברו וגנץ, עֹפר שלח ויאיר לפיד לא יאפשרו החלת ריבונות על עפרה, עלי או אריאל וגם לא על בקעת הירדן. לכל היותר על מעלה אדומים וגוש עציון".

בינתיים גם אתם לא החלתם ריבונות.

"לא הוגן לטעון כך. 43 שנים קיימות כאן ממשלות ליכוד, למעט הפסקות קלות. הן דהרו לכיוון של מדינה פלשתינית. לפני שמונה שנים, אחד בשם נפתלי בנט הציג בפעם הראשונה תוכנית להחלת ריבונות על 60% מיהודה ושומרון. קראו לי הזוי ופסיכי. התמדתי בכך ועכשיו נשיא ארה"ב כבר מדבר על יישום של חצי מהתוכנית שאני הצעתי. בלמנו מדינה פלשתינית. מי שפוצץ את הפעימה הרביעית של שחרור המחבלים זה אני. הפעולה ההיא בלמה את כל התהליך שג'ון קרי ניסה להניע. כעת אנחנו עוברים מבלימה לריבונות, אבל אתה צודק, עם שבעה מנדטים אני לא יכול להשיג ריבונות".

למה? עם שלושה מנדטים השגת את תיק הביטחון. אם במקום להצטרף לגוש התמיכה בנתניהו ללא תמורה היית מתנה זאת בהחלת הריבונות, אולי כבר מזמן הייתה פה ריבונות.

"אם לא הייתי מצהיר על תמיכה בנתניהו זה היה מפרק את הגוש והייתה קמה ממשלת אחדות. בפוליטיקה קיים מרכיב של צבירת כוח פוליטי, ולצידו קיים מרכיב של שימוש בכוח הזה למען עם ישראל. זה תחום קשוח, קשה ואכזרי, לא נעים ונראה רע. ככה זה. כל הכעסים והתסכולים בהקשר הזה מובנים, אבל לצד זה יש לזכור שלפני שמונה שנים כל הייצוג הפוליטי של הציונות הדתית התמצה בשר מדע שאפילו לא שימש אז חבר קבינט, והתוצאה הייתה נאום 'שתי מדינות לשני עמים' של נתניהו בבר אילן ושחרור יותר מאלף מחבלים בעסקת שליט".

ובמשמרת שלכם, עם שני נציגים בקבינט, התרחשו הרס עמונה, ההרס בנתיב האבות, החרבת תשעת הבתים בעפרה ובבתי דריינוף.

"אתם יודעים יפה מאוד שזו שארית של מדיניות משפטית קודמת".

גם בזמן כהונתך כשר ביטחון התבצע הרס בתים ביצהר וכרמים בגוש שילה.

"גם זו שארית של מדיניות קודמת. מבחינה מדינית, לא מסרנו לפלשתינים סנטימטר אדמה. אנחנו היחידים שנדאג שנתניהו יהיה נאמן לערכי הליכוד שהוא טוען להם. אנחנו המנוע הערכי של כל המחנה הלאומי. ממשלות ליכוד בלעדינו מקפיאות את ההתיישבות. כשהתבצעה התנפלות כוללת על המכינה בעלי ודרישה לסגור אותה, הליכוד עמד מנגד. אני, נפתלי בנט, עמדתי לבד מול ליברמן ומנעתי ממנו לעשות זאת. הוא כבר סגר את אור עציון, ואני פתחתי את הפנימיה הצבאית שם מחדש. כשלפיד ושלח התנפלו על ישיבות ההסדר ועל השירות הלאומי, איילת שקד בוועדת שקד מנעה את הפגיעה בהם. הליכוד ניצב אז בעמדת האו"ם. לפני הבחירות הם תמיד מתחנפים לציונות הדתית אבל דקה אחריהן הם משליכים אותנו. הם ישמחו שנחזור להיות ילדי הכאפות. הם ישמחו לא לספור אותנו. זו הייתה ממשלת ליכוד שגירשה 8,000 יהודים מביתם, כי היינו חלשים".

מה הקו האדום שלך?

"מסירת סנטימטר מארץ ישראל לפלשתינים. לגבי עמונה, אתם יודעים יפה מאוד שהפכנו עולם והעברנו את חוק ההסדרה נגד כל הסיכויים, נגד הליכוד. וזה עם שמונה מנדטים. ואיילת שקד מינתה שופטים ששניים מהם הצביעו בעד פסילת היבא יזבק. אני יודע שרוצים שבשבע שנים נתקן נזקי שלטון של חמישים שנה. גאולת ישראל לוקחת זמן, אבל תראו את הכיוון ולאן זה מתקדם. אנחנו משנים. מי שחושב שישחטו את הציונות הדתית בפוליטיקה אבל בכל שאר התחומים מצבה יישאר טוב – טועה".

כבוד השר, לא נעים לומר אבל אתה זה ששחט את הפוליטיקה הציונית הדתית בהקמת הימין החדש. גם בסבב הנוכחי, ימינה היא בעיקרה הימין החדש עם כמה קישוטים.

אני יזמתי את הקמת הימין החדש מתוך כוונות טובות. אך במבחן התוצאה זה נכשל. שגיתי. והאחריות שלי לתקן.

ואת זה אנחנו עושים: אני מודיע מכאן בצורה הכי ברורה: מפלגת ימינה תישאר מאוחדת גם לאחר הבחירות.

אני אכנס ישיבת סיעה ראשונה של ימינה מאוחדת כבר בבוקר למחרת הבחירות.״

אם באמת אתם מתכוונים להתאחד, למה לחכות עד אחרי הבחירות? תתמזגו כבר כעת לרשימה אחת ויחידה.

"אני קובע שימינה תפעל כסיעה מאוחדת. מצד שני, עדיין לא ויתרתי על החלום לחבר לציונות הדתית את מאסת המסורתיים במדינת ישראל".

השאלה היא אם אתה חושב שהיה בעצם הפילוג כשל מהותי או שהכול רק עניין טכני.

"שני העקרונות שעומדים מול עיניי הם אחדות ולצד זה הבאת הציבור המסורתי הענק אלינו. צריך לראות איך מצליחים בשני אלה כאחד. אין לי פיצוח לכך עדיין, אבל נעשה זאת יחד עם בצלאל ואיילת והרב רפי. נשב יחד, כי ב-95% מהדברים אנחנו מסכימים.

"כשנזרקתי מהפוליטיקה לפני שנה זו הייתה חוויה מלמדת ומטלטלת מאוד שהביאה גם לכמה דברים טובים. בין השאר למדתי תורה. לאורך השנים אני לומד פעמיים בשבוע, פעם אחת תורה שבכתב ופעם אחת כתבי הרב קוק, אבל בחודשים שבהם סולקתי מהפוליטיקה היה לי זמן מרוכז שבו למדתי פעמיים את ספר שמואל. כשהייתי ילד סלדתי מאוד מדוד המלך בגלל פרשת בת שבע, אבל כשלמדתי כעת והסתכלתי על כל תהליך חייו, ראיתי שיש הרבה כל כך ללמוד ממנו. למשל על הצורך להיות קשוח בפוליטיקה אבל באופן מהותי להיות כמה שיותר אמיתי. אצלנו בלשכה אכן עורכים הפרדה ברורה בין שני אלה ואומרים – זו פוליטיקה וזו מהות. דוד גם משדר ביטחון בה'. כמה שקוראים לי 'לייט', יש לי ביטחון עצום בה'. זה גרם לכך שכשהושלכתי הביתה לא הייתי שרוי בדיכאון. היה לי ביטחון בה'. מכיוון שהיה מדובר רק ב-1,400 קולות חסרים חשתי שמישהו מעביר לי מסר. לצערי ה' לא מעביר גוגל טרנסלייט שמסביר מהו המסר, וזו בעיה. אחד הדברים שבהם הפקתי לקחים הוא יכולת הקבלה, זה של זה במפלגה. ב-95% כאמור אנחנו מסכימים: בארץ ישראל, בתחום הביטחון, בעניין מערכת המשפט והזהות היהודית – יש הסכמה. אז האם אנחנו בעד חיילות בצה"ל או נגד – נסכים לא להסכים".

פריימריז? אולי

אתה רוצה להביא את כל עם ישראל ומדבר על יכולת קבלה, אבל בשורה התחתונה מגרש את עוצמה יהודית.

בנט מסרב מכול וכול לשמוע על שילוב של עוצמה יהודית: "הנושא הזה לא עמד אצלי על הפרק, כשאני יודע את תפיסת עולמי. אמרתי אלף פעמים שמבחינתי מדינת ישראל היא ראשית צמיחת גאולתנו. מדינה יהודית היא גם 'יהודית' אבל גם 'מדינה'".

בישיבת הרעיון היהודי גומרים את ההלל ביום העצמאות אפילו בלילה.

"אין בעיה. אם התרחש שם שינוי ולא בזים שם עוד למוסדות המדינה ולא מתחכמים עימם כאילו מדובר בשלטון זר שצריך להתחכם איתו, ולא מתאמצים לכרסם את האמון במדינה, לעקוף אותה ולהכשיר אנשים לפעול מאחורי גבה – אז יש מצב. אבל לא שמעתי אי פעם איזו התנצלות על פעולות אלימות שבוצעו. מבחינתי שני התנאים המצטברים הם תמיכה ב'מדינה' ותמיכה ב'יהודית', ולא רק מן השפה ולחוץ. אני לא יכול לשבת יחד במפלגה אחת עם מי שיהיה דוגמה לעקיפת מדינת ישראל. ההורים שלי עלו לארץ לא כדי שנהיה פה מיליציות מיליציות, כי זה בדיוק מה שהחריב לנו את העצמאות לפני אלפיים שנה. כל אחד כאן יודע יותר טוב מהמדינה מה צריך לעשות".

אתה מבין את הסיטואציה הציבורית שבה כיום יש אנשים שהצביעו כל חייהם ט' או ב' או טב – והיום לא מסוגלים לכך רק כי לא מאמינים לכם שתתאחדו איחוד אמיתי ותלכו לפריימריז.

"חכו, אחרי הבחירות נשב. אין לי שום התנגדות מהותית לפריימריז. מלבד נתניהו אני כיום המנהיג שהתמודד הכי הרבה פעמים בפריימריז, ותמיד ניצחתי. עם זאת, בניית אחדות היא תהליך. יש פה מה לתקן מכל הכיוונים, בוודאי מהצד שלי אבל לא רק ממנו. צריך לוודא שהמפלגה לא תהיה שייכת לקו אחד מסוים ולא תצטרך ליישר קו כפי שנעשה בשנים הראשונות שלי בפוליטיקה, שתמיד היה צריך ליישר קו על המרכיבים הללו. בוחנים אותנו בזכוכית מגדלת של שלמות, ואני רוצה לומר לכל מי שבוחן אותנו כך שאם הם יחפשו באופן הזה כלה הם יישארו רווקים לנצח".

מצד שני, כהייטקיסט אתה יודע שהלקוח תמיד צודק. ואנחנו, הבוחרים, לקוחות.

"השאלה היא אם בגלל הכעס נלך עכשיו ונצביע לגפני שהוא בעד מדינה פלשתינית ויורד יומם ולילה על הציונות הדתית, או למפלגות שאינן ציוניות או לחלופין עומדות מנגד למצוקות הציונות הדתית. מי ימנע את סגירת ישיבת עלי, את השירות הלאומי או את ההסדר, דרעי? ביבי יעשה זאת?"

התחושה בעקבות המהלך של ליל סגירת הרשימות הוא שאתם מחזיקים את הציבור כבן ערובה. יצאתם מתוך מחשבה צינית שאומרת שבכל מקרה, תעשו מה שתעשו, הציבור יהיה מוכרח לבחור בכם כי מה כבר החלופה שלו.

"לא, ההפך מכך. לפני שנה יצאתי למהלך והוא נכשל. כעת התאחדנו. נשב יחד. אני ובצלאל חברים מצוינים. אוהבים אחד את השני. אני מעריך אותו מאוד לא רק ברמה הערכית והביצועית אלא גם כאדם. יש בינינו רעות. היו לנו מחלוקות במשך השנים וגם עכשיו, אבל נשב ונראה אם אנחנו יכולים להסכים עם העקרונות הללו של אחדות שלצידה גם פנייה רחבה החוצה, ונחליט יחד מהי הדרך הטובה ביותר להשיג זאת".

למה שאתם תחליטו? למה שלא תיתנו לציבור להחליט?

"יכול להיות. זו אחת האפשרויות, ונטייתי אגב היא ללכת לשם".

אבל היו כעת שלוש מערכות בחירות רצופות ולא פניתם לפריימריז, למרות ההפצרות ורצון הציבור.

"עם חודשיים מרווח בין מערכת בחירות אחת לאחרת לא הספקנו. אני חושב שלא תהיה מערכת רביעית ופנֵינו לארבע שנים של שלטון רצוף, ואנשים צריכים להבין זאת".

מהן התחושות שלך לנוכח הפרת ההסכם בין הבית היהודי לעוצמה יהודית בידי הרב רפי פרץ? כמי שכיהן כשר חינוך, איזה מסר מקבלים ילדי ישראל מהתנהלות כזו, שמילה היא לא מילה?

"אינני מתכוון להעניק ציונים. אני מעריך מאוד את הרב רפי. הוא אישיות מיוחדת וטובה. לא הייתי מעורב באירוע הזה באופן ישיר אבל פוליטיקה היא תחום קשה. השאלה איננה על ההתנהלות הפוליטית אלא מה אתה עושה עם הישגיך בפוליטיקה. האם אתה מחיל ריבונות או בונה מדינה פלשתינית? האם אתה מציל חיי אדם בגישה ביטחונית חזקה יותר? האם מחזק את הזהות היהודית בישראל? כבר היה מי שהשווה פוליטיקה להכנת נקניקייה. אתה לא רוצה לדעת איך מכינים אותה, רק לאכול אותה".

ארבעה ימים לפני בחירות 2015, אמרת בעניין הר הבית: "לא ייתכן שיש מקום שיהודים אסורים להיכנס אליו או להתפלל בו רק כי הם יהודים. זה לא חוקי, לא ראוי וחייב להשתנות". חלפו כמה חודשים ובראיון לקלמן ליבסקינד אמרת "אני בעד השמירה על הסטטוס קוו ובשלב זה נכון לא להתיר תפילה של יהודים בהר הבית". איך כל כך מהר שינית את עמדתך?

"צריך לעבור למצב שבו כל יהודי יוכל להתפלל באופן חופשי בהר הבית. כמו המאמצים שהובלתי בהוצאת התנועה האסלאמית אל מחוץ לחוק, כשאיימו עלינו באינתיפאדה, וכפי שבמשבר העגלים לא מצמצתי – וניצחנו, למרות שגם בו אמרו לי שאני טועה בהתנהלות ואפילו ראש הממשלה התנגד לדרכי, גם תפילת יהודים בהר הבית היא צעד שצריך לעשות בתזמון הנכון ובצורה הנכונה בלי לפחד – ולהצליח. בטווח שנראה לעין, אם ימינה תהיה חזקה, נוכל להביא לכך שיהודים יוכלו להתפלל בהר הבית בצורה מלאה. זה דבר דרמטי ואני אומר אותו כשר הביטחון. גם זה צריך להיעשות – אבל בחוכמה. זו המומחיות שלי, שינוי מצב בכל מיני מקרים שנראים בלתי אפשריים. מה שדרוש הוא ביטחון בה', כוח פוליטי ותחכום".

 Aצילום: תומר נאוברג/פלאש 90

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם