מדור אחרון לפני בחירות Featured

 m2 ma yesh
מה יש להם להגיד לנו
תורה ומדינה

1. מה עמדת המפלגה בנוגע ליישום נישואין אזרחיים במדינת ישראל?

2. השבת ציבורית – האם לשבת הציבורית במדינת ישראל צריך להיות צביון יהודי? במה הדבר צריך לבוא לידי ביטוי?

3. האם המפלגה רואה בייהוד הגליל מטרה שחשוב לפעול בעבורה?

4. האם המפלגה סבורה שצריך להעמיק את לימודי היהדות בקרב הנוער בישראל?

ש"ס

1. מפלגת ש"ס תעמוד על הרגליים האחוריות בכל הקשור לשינוי אופייה היהודי של מדינת ישראל.

חשוב להבהיר, העובדה שהנישואין בישראל מוסדרים תחת הרבנות מאפשרת סדר וכך אין חלילה וחס נישואין תוך-משפחתיים.

אנו חיים במדינה יהודית, וכדי שלא נהיה מדינה ככל הגויים מוטב שנשמור עליה כזו.

2. השבת במדינת ישראל היא יהודית ומשפחתית. יום אחד בשבוע אנו זוכים להתנתק מכל הטירוף של השבוע ולבלות זמן עם המשפחה, בבתי הכנסת ולקדש את עצם היותנו יהודים.

מפלגת ש"ס תמשיך להיות זו ששומרת על מדינת ישראל כמדינה יהודית! לא ניתן יד לשינוי ופגיעה בסטטוס קוו בכל הקשור לשבת. השבת ניתנה לנו מהקב"ה. יותר מששמרו ישראל את השבת, שמרה השבת על ישראל.

3. המפלגה רואה מטרה בכך שיהיו יהודים בכל רחבי ארץ ישראל, ובוודאי ביישובי הפריפריה. יש ערך עליון לכך שיהיו יישובים בעלי זהות יהודית גם בנגב, גם בגליל וגם בכל מקום בארץ ישראל.

בד בבד, יו"ר המפלגה, כשר הנגב והגליל, מפתח ופיתח תוכניות רבות לרווחת תושבי הגליל, מתוך כוונה כנה לשפר את איכות החיים ולפתוח אפיקי השכלה ופרנסה, ובכך מקווים בש"ס לשמור על התושבים הקיימים באזור.

מדיניות השר היא בחיזוק בני המקום, התושבים הקיימים, כך שירימו את כל האזור יחד. הדבר מתבצע בפעילויות ובמתקני פנאי וקהילה.

4. בתי הספר במדינת ישראל מתחלקים לכמה סוגים - החינוך החרדי, החינוך הממלכתי-דתי והחינוך הממלכתי.

המצב כיום בישראל הוא שכ-40 אחוז מתושביה היהודים של המדינה מגדירים עצמם מסורתיים. רובם המכריע לומד בחינוך הממלכתי, שם הילדים והילדות לא מקבלים את החינוך שרכשו בבית אבא ואימא.

על אף כל הבלגן שעושה פלג קטן, חילוני וקיצוני, לצערנו הרב אין לימודי יהדות מספקים בבתי הספר הממלכתיים. לא מדובר ב"הדתה", אלא בלימוד ההיסטוריה והמורשת שלנו כעם, הדבק שמחבר אותנו.

תנועת ש"ס רואה בצער שרוב ילדי ישראל לא יודעים אפילו להגיד 'שמע ישראל'. לימודי התנ"ך בבתי ספר הממלכתיים הם כשל לימודי ספרות, וזו תעודת עניות.

בנוסף, שעות המחנך המסופקות לתלמיד בבית הספר הממלכתי מעטות משמעותית מאלו שבממלכתי-דתי, וכך נוצר מצב שבו ילדי ישראל המתחנכים בחינוך הממלכתי כמעט לא לומדים מורשת ויהדות.

אנו מתחייבים בפני הציבור המסורתי לנסות לשנות את המצב שבו הילדים לא לומדים על מורשת הוריהם וסביהם בבתי הספר הממלכתיים. אין מדובר ב"הדתה" אלא בהבאת קול הרוב המסורתי לידי ביטוי במערכת החינוך שלו.

 

יהדות התורה

1. נישואין אזרחיים – אסון במדינה יהודית, עלול להביא לקטסטרופה מבחינת היחס שנשמר ב-2,000 שנות גלות.

2. הנביא ירמיהו מקונן שחילול השבת הביא לחורבן בית ראשון ולחורבן ירושלים. זו כריתת העץ שאנו יושבים עליו, והשבת היא הדבר היחיד שמשמעות הפרהסיה שלו היא קריטית - מחלל שבת בפרהסיה יש לו דין "מומר".

3. מצוות ישוב הארץ היא מצוות עשה דאורייתא וברור שבמקום שהיו אמוראים צריך להציב גבול אלמנה.

4. עם ישראל הוא עם בזכות מתן תורה, וזה כולל את כל עם ישראל ולא מגזר מסוים. איך אפשר לעמוד מהצד כשיש בני נוער שלא מכירים את התורה? צריך כמה שיותר ממה שהם קוראים "הדתה".

ח"כ לשעבר ומועמד יהדות התורה לכנסת יצחק פינדרוס

 

כחול-לבן

1. נאפשר בחירה אישית של אורח חיים בענייני נישואין: אנו רואים בנישואין על פי מסורת ישראל את דרך המלך של העם היהודי, מתוך בחירה ולא מתוך כפייה. בה בעת, אנו מאמינים בזכות של כל זוג לממש את אהבתו בדרכו, ולכן נפעל לחקיקת ברית הזוגיות כדי לאפשר לכל אזרח החפץ בכך לבחור במיסוד הזוגיות שלו בדרך המתאימה להשקפת עולמו.

2. השבת הציבורית – נדאג לעיגונה של השבת במרחב הציבורי, תוך מתן חופש בחירה אזרחי ראוי. כחול-לבן מאמינה כי יש לשמור על ייחודה של השבת כיום המנוחה הממלכתי במדינת ישראל, ולצד זאת לאפשר פעילות שיש בה כדי לענות על צורכיהם של כלל אזרחי ישראל. נאפשר לרשויות מקומיות החפצות בכך להפעיל תחבורה בשבת – זאת לפי הצרכים ובהתאם לצירי התנועה, לתדירות התחבורה ולנסיבות. תישקל הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בידי זכיינים מיוחדים ובאמצעות כלי רכב קטנים.

3. התוכנית של כחול-לבן מפורטת היטב במצע המפלגה. החזון הוא שעד 2048 מחצית מאזרחי ישראל יתגוררו בצפון או בדרום, תוך השקעה בתשתיות, קידום מרכזי תעסוקה בצפון בכלל ובגליל בפרט, והקמה של שני בתי חולים בצפון ובדרום.

4. כחול-לבן תומכת בלימודי תרבות ומורשת יהודית, ותומכת בחינוך לערכים ברוח המסורת היהודית והדמוקרטית. נעשה זאת באופן ממוסד ובתוכנית לימודים שתיקבע על ידי הגורמים המקצועיים. נעשה זאת תוך מתן אפשרות לכל זרם לחנך על פי תפיסת עולמו, וללא כפייה. כמו כן נתמוך במסגרות המשלבות תלמידים דתיים, מסורתיים וחילונים.

 

ימינה

לצערנו, ימינה לא העבירו עמדות מסודרות בנושאי תורה ומדינה עד לירידת הגיליון לדפוס.

 

הליכוד

לצערנו, גם השבוע, מפלגת הליכוד לא הצליחה לייצר עמדה רשמית של המפלגה בנושא.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם