קורונה: נדבקנו בתבהלה Featured

 6 koronow
כמה אנשים בעולם עלולים למות מהנגיף? (בין עשרות אלפים לכמה מיליונים בתוך שנתיים) * מה המיקום של ישראל במדד הנהלים המחמירים? (די גבוה) * מה חושבים המומחים על התבהלה בישראל? (מוגזמת, אבל יש להישמע להוראות) * וגם כמה בשורות טובות: הקיץ שבפתח, חיסון חדש ותרופה ישנה יכולים לעשות את העבודה

איתמר מור

נכון לכתיבת שורות אלה, על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, נרשמו יותר ממאה אלף מקרי קורונה ברחבי העולם, מספר המתים הגיע ליותר מארבעת אלפים (סיכוי של 0.04% לתמותה מהמחלה), ורוב הנדבקים החלימו לחלוטין.

השאלה העיקרית שהמדענים מנסים לענות עליה היא כמה אנשים ימותו בשל הנגיף, וההערכות נעות בין עשרות אלפים לכמה מיליונים בתוך שנתיים.

המספרים האלה נשמעים מפחידים, אך הם נמוכים בהרבה מהתמותה העולמית השנתית משפעת רגילה. ואולם יש גם דעות אחרות הגורסות כי הזוועה האמיתית עוד לפנינו ומה שאנו עדים לו כעת הוא רק קצה הקרחון של מגפה עולמית.

מקורם של הפערים הקיצוניים בתחזיות הוא משום שלא ברור כמה אנשים נדבקו בנגיף הקורונה. כל המדענים והרופאים תמימי דעים באשר לקביעה כי נוסף על החולים בנגיף שאובחנו רבים נוספים אינם יודעים שנדבקו כלל.

גם קצב ההתפשטות של הנגיף טרם הובהר. תחילה סברו כי זמן הדגירה של הקורונה עד להתפרצות הוא שבועיים, ולאחר מכן עודכן המספר לשמונה ימים. בפועל גם העדכון הזה נראה לא סופי. תשאלו למשל את שמעון דהן, אחד משלושת הישראלים ששהו בבידוד על ספינת הדיימונד פרינסס ביפן ושב לארץ לאחר שהובהר כי איננו נושא את הנגיף, אלא שדווקא פה בישראל פיתח את המחלה בזמן ששהה בבידוד בבית החולים שיבא.

פרופ' רן בליצר: "אומנם יש נזק כלכלי נגזר לפעולות מניעה, אך המקרה ההפוך, כפי שנראה באיטליה, מדבר בעד עצמו. כל מי שחושבים להקל ראש בהמלצות של משרד הבריאות ומי שמציעים להקל כעת את צעדי המניעה או לפתוח את השמיים מוזמנים לראות את החלופה"

 

בגזרה הישראלית, נכון לבוקר יום שני השבוע, אותרו עד כה 39 אנשים הנושאים את הנגיף. רובם המוחלט במצב טוב מאוד למעט תסמינים קלים ביותר. שלושה מהחולים כבר החלימו, ואחד מאושפז במצב קשה בבית חולים פורייה.

ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שהפעילו את אמצעי המניעה החמורים ביותר במשבר הנוכחי, הכוללים את סגירת הגבולות ומניעת כניסה של תיירים מסין, מקוריאה הדרומית ומאיטליה וחיוב בבידוד של שבועיים לתיירים הבאים מחו"ל או לישראלים החוזרים ממדינות אסיה ומערב אירופה.

לשם השוואה, אף אחת ממדינות אירופה לא סגרה עד כה את גבולותיה למעבר ממדינות שכנות, לרבות מדינות שאובחנו בהן חולים בנגיף. המדינות היחידות שנקטו צעדים חמורים יותר היו סין ועוד מדינות באסיה שסגרו את הגבולות, וחלקן אף עוקבות אחר מיקום הטלפונים הסלולריים של מי שמחויבים בבידוד במסגרת צעדי האכיפה.

יותר ממחצית חברות התעופה הפועלות בנתב"ג הודיעו על ביטול מוחלט של פעילותן או לכל הפחות על ביטול קווים או חלק מהטיסות. גם פעילות אל-על נחתכה בחדות ביותר מ-50%. נתב"ג שומם בימים אלו כפי שלא היה מעולם.

הפסקת התחבורה האווירית בין ישראל לעולם משפיעה על התיירות, על התחבורה ועל ענפי השירותים. יש מחסור עולמי במוצרי טכנולוגיה, בחומרי יסוד למזון ובטקסטיל לענף הביגוד. חברת קוקה קולה העולמית הודיעה על מחסור צפוי במותגי זירו היות שמפעל ייצור הממתיקים שלה בסין אינו פועל זה חודש וחצי. יש מחסור בחלקי חילוף לרכבים מתוצרת קוריאה מאחר שחברות קיה ויונדאי סגרו חלק ממפעליהן לנוכח התפרצות המחלה במדינה. יש מחסור עולמי בדגמי טלפונים של חברות סמסונג ושיומי וכן ברכיבי טכנולוגיה למחשבים.

לא להקל ראש בהמלצות משרד הבריאות

פרופ' רן בליצר, חבר בצוות הטיפול במגפות של משרד הבריאות, מצדיק את הצעדים החריפים שישראל נוקטת ומצביע על מה שמתחולל כעת באיטליה, שבה קיבלה הקורונה בשבוע שעבר ממדים של מגפה ומאות מתים מהמחלה בכל יום.

לדבריו, מדובר בהמחשה למה שעלול לקרות אצלנו במקרה של התפרצות שתפגע בבתי אבות, במוסדות סיעודיים ובבתי חולים גריאטריים. הוא סבור כי ההחלטה של שלטונות איטליה להמשיך ולאפשר פעילויות רבות משתתפים ופעילות של בתי קולנוע ואתרי נופש גם לאחר שאותרו חולי הקורונה הראשונים היא שגרמה להם לאבד שליטה לנוכח המגפה המשתוללת.

"אילו היו נותנים לאיטלקים הזדמנות לחזור אחורה בזמן, הם כנראה היו ממליצים כבר לפני חודש על מניעת התקהלויות ועל בידוד בית לכל מי שרק התקרב לגבול עם מדינה הסובלת מתחלואה, ואולי אף עוצרים טיסות ממדינות בעלות עומס תחלואה", אומר בליצר. "אומנם יש נזק כלכלי נגזר לפעולות מניעה, וצריך להיות מידתיים ושקולים, אך המקרה ההפוך, כפי שנראה באיטליה, מדבר בעד עצמו.

"כל מי שחושבים להקל ראש בהמלצות של משרד הבריאות ומי שמציעים להקל כעת את צעדי המניעה או לפתוח את השמיים מוזמנים לראות את החלופה: מאות נפטרים חדשים בכל יום. בעיניי היא גרועה בהרבה".

החלטות פופוליסטיות

ואולם גם קולות אחרים נשמעים, ובהם קולו של פרופ' אודי קימרון מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, שחושב שההיסטריה יצאה מפרופורציה. לראיה הוא מציין שחרף הצעדים החריפים שננקטו בישראל הנגיף שכיח אצלנו יותר מברוב מדינות העולם ביחס של כמות המקרים לכלל האוכלוסייה. השכיחות הגבוהה בישראל קשורה בעבודה שישראל מדינה קטנה גאוגרפית ודמוגרפית. התנועה הערה של ישראלים השבים ארצה ושל תיירים שמביאים עימם את הנגיף אלינו ממקמת אותנו גבוה על אף צעדי המניעה והשקיפות הגבוהה של מערכת הבריאות.

פרופ' אודי קימרון: "היחס לקורונה בישראל מוגזם ומונע בעיקר מחוסר ידע ומאלמנט אי הוודאות. לעולם לא תוקם ועדת חקירה על התנהלות המתייחסת בעודף חומרה לאירועים כמו התפרצות נגיף. לעומת זאת עלולה לקום ועדת חקירה אם יקלו מדי"

 

אם כך, מדוע החוזרים ממדינות שבהן שכיחות נמוכה יותר צריכים ללכת לבידוד? בישראל השכיחות גבוהה, ונראה שזה מלמד שגם המצב הזה אינו נורא כל כך. בטור שפרסם בתחילת השבוע באתר Ynet וגרר לא מעט ביקורת כתב קימרון: "ישראל מוצבת במקום ה-33 המפוקפק מתוך כ-195 מדינות מבחינת שכיחות הנגיף. לפי נתונים אלה כל מקום אקראי בעולם, למעט מחוז חובאי בסין ואיטליה, יחשב בטוח יותר משהייה בישראל ובכלל זה תאילנד, אשר בה רק 48 נשאי נגיף מתוך אוכלוסייה כ-70 מיליון איש (בישראל 39 עם אוכלוסייה של פחות מ-8 מיליון). המשמעות המספרית ברורה: לכאורה תאילנד בטוחה פי שלושה על הישארות בארץ, לפחות מבחינת סיכויי הידבקות [...]

"היחס לקורונה בישראל מוגזם ומונע בעיקר מחוסר ידע ומאלמנט אי הוודאות. לעולם לא תוקם ועדת חקירה על התנהלות המתייחסת בעודף חומרה לאירועים כמו התפרצות נגיף. לעומת זאת עלולה לקום ועדת חקירה אם יקלו מדי. זאת ככל הנראה הסיבה שראשי מערכת הבריאות בארץ ובעולם נמנעים מלקבל החלטות אמיצות ומעדיפים החלטות קלות ופופוליסטיות.

"מנהיגות גדולה נמדדת דווקא בהסתכלות נכוחה על עובדות ובלקיחת סיכונים. אלמלא מנהיגות כזאת, לעולם לא היו מחליטים להקים כאן מדינה ולא יוצאים למבצעים צבאיים, כי הרי עלולים להיפגע חיילים".

לא יותר משפעת עונתית רגילה

גם פרופ' יורם לס, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, אינו מבין את המהומה סביב נגיף הקורונה. לס, שהתראיין רבות בכלי התקשורת בחודש האחרון, טוען כי הסיכוי למות מקורונה זהה לסיכוי לזכות בלוטו. בריאיון לתוכנית הבוקר של פאולה וליאון לפני כשבוע וחצי אף אמר כי אם יידרש ממנו, לא יימנע מלטוס לחו"ל. בריאיון אחר לחדשות הבוקר עם אברי גלעד אמר כי סביר להניח שרבים מאיתנו נדבקו ואינם יודעים כלל שהם נושאים את נגיף הקורונה.

"בדיוק כמו בשפעת, שבה לא כל מי שנדבק גם מפתח את המחלה, גם בקורונה רוב מוחלט של הנדבקים לא יפתחו תסמינים, ולכן הם גם לעולם לא ידעו שנדבקו", טוען לס. "ברוב המקרים מדובר בכמה ימים של נזלת ושיעול, לא יותר. הסיכון העיקרי הוא בקבוצות המועדות כמו אנשים מבוגרים מאוד וחולים במחלות כרוניות של דרכי הנשימה, בדיוק כמו בשפעת עונתית רגילה.

"בעולם כולו נפטרים בכל שנה מסיבוכי שפעת מאות אלפי אנשים אם לא יותר. האם בעונת השפעת מפסיקים טיסות בכל העולם? מקורונה נפטרו עד כה בכל העולם מחוץ לסין כמה מאות אנשים. אלו מספרים קטנטנים ביחס לכלל האנושות, ולמרות זאת ארגון הבריאות העולמי וגם התקשורת נוקטים מונחים כמו 'הנגיף מתפשט' או 'הכפלה במקרי ההדבקה'. זה זורע היסטריה מיותרת.

"בארצות הברית לבדה נפטרים בכל חורף כשלושים אלף איש בממוצע מסיבוכי שפעת, כלומר כאלפיים איש בשבוע רק בארצות הברית, והנה ארצות הברית היא אחת המדינות שלא נקטה עד כה צעדים מיוחדים נגד הקורונה אף שהתגלו בה מאות מקרים ונפטרו יותר מעשרים איש. בישראל לא נפטר אף אחד, ואנחנו מתנהגים בטירוף מוחלט".

הבשורות הטובות

ובכן, לקראת מה אנחנו הולכים? קשה לומר בבירור, אולם יש כמה בשורות טובות באופק. הראשונה שבהם היא התחממות מזג האוויר. בחינה של פיזור הנגיף על פני כדור הארץ מראה שהנגיף ככל הנראה משגשג בחצי הצפוני של הכדור, כלומר החצי שבו שורר כעת חורף. התפשטות המחלה באיטליה ובגרמניה מראה שגשוג של המחלה ככל שהחורף מעמיק, לעומת מדינות כמו ברזיל, הנמצאת בחצי הדרומי של הכדור, ובה הנגיף מתקדם בצעדים איטיים מאוד.

לפני כשלושה שבועות הודיעה ענקית התרופות Gilead כי הסתיימו בהצלחה הניסויים הראשוניים בבני אדם בתרופה חדשה שפיתחה נגד הנגיף. התרופה, שקיבלה את השם Remdesivir, הוכיחה יעילות בניסויים בקופים שהודבקו בווירוס והצליחה למנוע מהם להידבק בנגיף MERS, מוטציה של נגיף הקורונה התוקפת באופן האלים ביותר. החברה הודיעה כי היא עוברת לשלבים מתקדמים ובמהלכם ייבדקו כאלף איש ברחבי מדינות אסיה ומדינות נוספות, אולם ספק אם התרופה תאושר לשימוש באופן סופי בחצי השנה הקרובה.

בה בעת החלו בעולם וגם בישראל לטפל בכלורקווין בחולי קורונה שמצבם קשה. זו תרופה ותיקה המשמשת כבר יותר משבעים שנה למניעת מלריה ולטיפול בה. ניסויים שעשו הסינים בתרופה על החולים אצלם הראו יכולת מרשימה של עצירת שכפול הנגיף. יותר מעשרה בתי חולים ברחבי סין כבר משתמשים בתרופה, ויותר ממאה חולים שטופלו בה הראו שיפור דרמטי במצבם וחוו קיצור של משך ההחלמה, נסיגה מהירה של החום הגבוה ושיפור במצב הריאות. בתחילת השבוע החלו גם בבית החולים פורייה לטפל בכלורקווין בחולה הישראלי שמצבו קשה.

נקווה כי התפתחויות אלו והתחממות מזג האוויר, ניהול התפשטות הנגיף בישראל ופעולות דומות שייעשו בעולם יביאו את משבר הקורונה לסיומו בקרוב.

 

***

מה זה אומר להיות בבידוד?

על פי הנחיות משרד הבריאות, מי שנחשף לחולי קורונה או שב מחו"ל מרשימה של מדינות שהוגדרו נגועות בנגיף חייב להיכנס לבידוד ביתי של שבועיים כדי לראות אם הוא נדבק ומפתח את תסמיני המחלה. ברשת מסתובבות בדיחות שעלולות לצייר בידוד כסוג של חופשה כפויה, אולם האמת היא שמדובר בסיוט לא קטן.

במהלך ימי הבידוד יש להישאר אך ורק בבית ואין לצאת לשום מרחב ציבורי. אסור להכניס מבקרים לבית או לארח אורחים. על המתבודד לשהות בחדר נפרד ולהשתמש בחדר שירותים נפרד שהוקצה רק לו. אם אין חדר שירותים נוסף, חובה לחטא את השירותים בכלור אחרי כל שימוש של המתבודד.

מותר לצאת מחדר הבידוד לחדרים אחרים בבית רק לרגעים קצרים ורק לשם פעולות דחופות, וגם אז לעשות זאת בכיסוי הפה והאף במסכת אף-פה או בבד.

מומלץ להפחית ככל האפשר את מספר האנשים הלא מבודדים שנמצאים בבית, ועדיף להרחיק ממנו אנשים שאינם בריאים או בעלי מחלות רקע.

יש לשטוף את הידיים במים ובסבון או לחטא אותן בחומר חיטוי אלכוהולי אחרי כל מגע עם המבודד או עם סביבתו. כמו כן יש לשטוף אותן לפני כל אכילה ואחרי כל שימוש בשירותים. מובן שעל המבודדים נאסר ללכת לעבודה.

במקרה של אנשים שומרי תורה ומצוות המשמעות היא גם לא לצאת מהבית לתפילות ולא להתיישב לסעודות עם המשפחה בשבתות. מה שנקרא לטפס על הקירות.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם