כן, היא מבוגרת ממנו Featured

 8 couple
הנה מתמטיקה פשוטה שמעצימה דרמטית את עולם הרווקות בלי שאנחנו שמים לב: אם אפשר לשדך לגבר רק אישה צעירה ממנו ולאישה רק גבר מבוגר ממנה, הרי שעשרות אלפי זוגות לעולם לא יוכלו להיפגש * נדב גדליה שוחח עם כמה זוגות שבהם האישה מבוגרת מהאיש על הסטיגמות, על הדומיננטיות נשית בקשר ועל החשש מהשעון הביולוגי * האם הגיע הזמן לפרק את חסם הגיל? האחוזים בישראל מלמדים שיש עוד כברת דרך לשם

נדב גדליה

לא סוד שעולם השידוכים מקורֶה בתקרת זכוכית דקה המשדרת כמעט לכל בן או בת שהבחור צריך להיות מבוגר מהבחורה.המון הצעות טובות נופלות על תאריך הלידה. ההנחה הרווחת היא שהגבר אמור להוביל. מאידך גיסא, גם בנות שמסכימות לצאת עם גבר צעיר מהן, נתקלות בסירוב כשגילן מתקדם בשעון הפוריות. שם הסוגיה דורשת בירור מעמיק מעבר לשבירת הקיר המחשבתי האטום.

האמת? גם אנחנו חשבנו בהתחלה שפסילה על בסיס "גיל לא מתאים" אינה עניין דרמטי. אין ספק שעולם השידוכים משופע במחסומים משמעותיים יותר. גיל? בקטנה, צרות של מוצפים בהצעות שוות.

פנינו למרשם האוכלוסין כדי לקבל את הנתונים על נישואין של זוגות בישראל והופתענו לגלות כי מספר הזוגות שבהם האישה מבוגרת מהאיש עומד על 203,000, שהם 14 אחוזים בלבד מכלל הזוגות הנשואים בארץ כיום.

המספרים מצביעים על מגמת ירידה: בשנת 2012, מספר הזוגות שבהם האישה הייתה מבוגרת יותר עמד על 7,182 מתוך 43,500, שהם 16.51 אחוזים מכלל הזוגות שהתחתנו באותה שנה. עד 2018 המספרים היו יציבים והציגו בין 7,000 ל-8,000 (16–18 אחוזים) זוגות שבהם האישה מבוגרת מהאיש.

השנה האחרונה, 2019, מצביעה על מגמת ירידה חדה: רק בקרב 4,475 זוגות מתוך 43,500 זוגות חדשים, שהם 16.95 אחוזים מכלל הזוגות המתחתנים בארץ, האישה הייתה מבוגרת מהאיש.
המניעה של גברים להיפגש (ובהמשך להתחתן) עם מישהי שאינה צעירה מהם מורידה עוד לפני יתר ההתאמות כ-50% מהאופציות.

איך שלא נצייר את זה, החשבון פשוט: לא משנה מתי מתרחשת באופן רשמית ואינדיבידואלית היציאה לשוק השידוכים, הגברים "מקבלים" בכל שנה שעוברת עוד אפשרויות חיתון מבנות צעירות המגיעות לפרקן, ואילו הבנות, הנשים, שגילן מתקדם – נשארות עם אותן אפשרויות – בנים המבוגרים מהן והולכים ומתכלים מן השוק. ברוב המקרים, הגברים הצעירים הנכנסים לעולם השידוכים לא נחשבים בכלל אופציה, אפילו אם הם גדולים בשנה אחת בלבד מהבנות. כך נוצר מצב לא מאוזן.

האם שד הגיל עשוי מפחד מיותר ותו לא או שפערי הגיל עשויים להפריע במערכת היחסים הנרקמת? יצאנו לבדוק את הדברים מקרוב עם זוגות שהחליטו להיפגש אף על פי שגילו של הגבר היה נמוך מגילה של האשה. בסופו של דבר, אין חכם כבעל ניסיון.

***

"העיקר הוא חיבור וערכים משותפים, השאר זה תפאורה"

שם: ציפי חוטובלי ואור אלון

גיל נוכחי: ציפי בת 41, אור בן 37

גיל בחתונה: ציפי בת 34, אור בן 31

מקצוע: חברת כנסת ושרת התפוצות, עורך דין וסמנכ"ל באתר רוטר

מספר ילדים: 3

מקום מגורים: רחובות

הראשונה שאני פוגש היא חברת הכנסת ציפי חוטובלי (הליכוד). "אור ואני נפגשנו כשאור היה בן 31 ואני בת 34", היא מספרת. "עניין הגיל בכלל לא הפריע, ולא היה 'נושא' בינינו", היא מצהירה. "בעיניי, פערים של שנתיים-שלוש ואפילו חמש בשלב שבני הזוג כבר מגובשים ונמצאים במסלול שלהם בכלל לא צריכים להפריע. להפך, יש בזה יתרון גדול – פותח אפשרויות רבות להיכרות.

"להבנתי, כל סיפור הגילים הוא חלק מקיבעון ישן, וכל ההרצאות שלנו עוסקות בשבירת קיבעון בדרך לנישואים. הרי בגיל אין שום דבר מהותי, יש אנשים בוגרים בגיל צעיר ויש אנשים שגם בגיל ארבעים עוד לא התבגרו".

עד כמה הקיבעון הזה בענייני גיל תוקע?

"לי חשוב מאוד להגיד לרווקים ולרווקות: תפתחו את הראש. כמעט כל מי שהכיר אותי ואת אור אמר שהוא לא היה חושב להכיר בינינו כי נראינו מאוד שונים, אני רצינית והוא יותר קליל, אבל זה רק עניין של דימויים, ובוודאי לא קשור לגיל. מזל שאחי ליאור לא עשה את החשבונות האלה, וכשאמרתי יום אחד בסעודת שבת שממש חשוב לי שיהיה לבחור חוש הומור, גיסתי הודיה אמרה לו: תמצא לה מישהו עם חוש הומור, וכך נולד השידוך הזה. אנחנו מודים לבורא עולם ולאחי וגיסתי שלא נתנו לדמיונות וקיבעונות למנוע את השידוך הזה".

ציפי חוטובלי: "כמעט כל מי שהכיר אותי ואת אור אמר שהוא לא היה חושב להכיר בינינו כי נראינו מאוד שונים. מזל שאחי ליאור לא עשה את החשבונות האלה. אנחנו מודים לבורא עולם ולאחי וגיסתי שלא נתנו לדמיונות וקיבעונות למנוע את השידוך הזה"

גם בדור המתקדם שלנו הגיל הוא עדיין עניין מרכזי. איך זה קרה?

"בעידן שלנו, שבו נשים הן בעלות מעמד, קריירה והשכלה, ההערכה בין בני הזוג לא נוצרת על סמך המעטפת החיצונית אלא דווקא על בסיס התכונות האישיות והכימיה. וכשמוסיפים את מחסום הגיל אנשים עלולים להחמיץ הזדמנויות לזוגיות נפלאה. חשוב לזכור שגם זוגות בגיל צעיר יכולים להיתקל בבעיות פוריות.

"אני ממליצה לכולם להסתכל על המהות – מי האדם, האם יש מציאת חן, האם נוצר חיבור בפגישות והאם עולם ערכים משותף. כל השאר הוא תפאורה ולא העיקר".

האם בגלל הגיל את מרגישה דומיננטית יותר?

"אצלנו היה עיסוק רב בקושי שהתפקיד הציבורי ייצר בקשר שלנו, החשיפה הציבורית וההתמודדות עם המעמד החברתי. אבל ברגע שאור הכיר אותי היה ברור לחלוטין שהחיים הציבוריים והאדם הפרטי אינם זהים.

"באופן אישי אני חושבת שאור הרבה יותר דומיננטי ממני בהמון תחומים בקשר, ואין שום קשר בין גיל לדומיננטיות. הכול עניין של אופי ודינמיקה בקשר".

 

***

נפרדו בגלל הגיל, חזרו בזכות האהבה


שם: נפתלי ושלומית הרשקוביץ

גיל נוכחי: נפתלי בן 34, שלומית כמעט בת 36

גיל בחתונה: נפתלי 19, שלומית 21

מקצוע: נפתלי מתכנת, שלומית מחנכת ומדריכת הורים

מספר ילדים: 6

מקום מגורים: טלמון

אצל נפתלי הרשקוביץ, הנשוי לשלומית, פער הגילים עומד על שנתיים, אך מכיוון שהשניים הכירו בגיל צעיר מאוד, זה היה חתיכת "אישו" מכיוון לא צפוי, הרבה מעבר לאופק הקיבעון המחשבתי.

"הפער היה משמעותי מסיבות טכניות", מספר נפתלי. "שלומית כבר סיימה שירות לאומי, החלה ללמוד לתואר ראשון, ולכאורה הייתה כבר בשלב של הצעות רציניות לשידוכים, ואילו אני עוד לא סיימתי בגרויות. כשלוקחים בחשבון את הרצון ללמוד בישיבה ולשרת שירות צבאי משמעותי, לפער יש השפעה רבה מבחינת ההתבגרות שכל אחד עובר בזמן אחר".

איך המשפחה התייחסה לפער הגיל לטובת אשתך?

"הפער אכן עורר שאלות רבות ודאגה מצד ההורים. יש לציין שבשלב מסוים אפילו החלטנו לוותר על הקשר ולהיפרד, אבל ברוך ה', אחרי הפסקה של כחצי שנה, חזרנו להיות בקשר ומצאנו דרך להתמודד עם האתגרים".

יש יתרונות לקשר מסוג כזה, שבו האישה מבוגרת מהאיש?

"יש יתרון מסוים ונהנינו ממנו בהמשך הדרך; את התארים האקדמיים למדנו בדירוג ולא בו זמנית. בזמן השירות הצבאי שלי שלומית סיימה תואר ראשון, וכשאני עמדתי לסיים את התואר הראשון שלי והתחלתי לעבוד, שלומית התחילה ללמוד לתואר שני".

וחסרונות?

"אני לא חושב שיש סיבה לחשוש מפערי גיל סבירים. כששני בני הזוג בשלים לקשר ויכולים ורוצים להקים בית יחד, אין משמעות לגיל. בקשר בריא, שני הצדדים תורמים ומקבלים, וכל אחד מביא את יתרונותיו ויכולותיו לקשר".

מהיכן לדעתך נובע הקיבעון המחשבתי בנושא?

"לדעתי מדובר בקיבעון שאולי נובע מחוסר ביטחון של הגבר. קצת מזכיר תופעה של גברים המתקשים עם העובדה שבנות זוגם מקבלות שכר גבוה מהם. יכול להיות שפער הגילים עשוי לגרום לגבר להרגיש חולשה מול בת זוג המבוגרת ממנו, או לחשוש שככה זה נתפס בעיני הסביבה".

ושיקולי פוריות, אתה יכול להבין?

"בגילים מבוגרים יותר – כן, אפשר להבין את החשש של גברים לצאת עם נשים המבוגרות מהם, בהקשר של פוריות. הגיוני שהנושא יילקח בחשבון. אפשר ואף רצוי לשים את הדברים על השולחן ולדבר על החששות ועל הפתרונות האפשריים".

יש חשש שהאישה תהיה דומיננטית יותר בגיל הגיל?

"אישה מבוגרת לא בהכרח תהיה הדומיננטית בקשר. באופן טבעי, לכל אחד יש תחומים שבהם הוא חזק ובולט בלי קשר לגיל, ובאופן כללי, הדינמיקה הנוצרת בין בני זוג אינה קשורה לגיל.

"בסעודות שבת, כשאני מחלק חלה לסועדים, החלוקה היא לפי הגיל, מהגדול לקטן. עד לריאיון הזה, לאורך ארבע-עשרה שנות נישואינו, שלומית חשבה שאני נותן לה קודם פשוט כי אני ג'נטלמן. טוב, אני באמת ג'נטלמן", צוחק נפתלי, "אבל אני פשוט שומר באדיקות על החלוקה לפי הגיל. הנושא עלה רק עכשיו, בעקבות שיחתנו היא גילתה את האמת".

***

"אצלנו זה מנהג משפחתי"


שם: תומר ומיטל אדמוני

גיל נוכחי: תומר 25, מיטל 26

גיל בחתונה: תומר 21, מיטל 22

מקצוע: תומר רפתן ולומד לפסיכומטרי, מיטל בעלת עסק עצמאי 'חויה מתוכננת' וקומונרית באביגיל

מספר ילדים: 2

מקום מגורים: מצפה אביגיל, הר חברון

במשפחה של מיטל אדמוני יש מנהג מעניין. איפכא מסתברא.
"במשפחה שלנו יש מנהג להתחתן עם אישה שמבוגרת מהאיש", מספרת מיטל. "ככה קרה כשסבתא שלי התחתנה עם סבא שלי, אימא שלי עם אבא שלי, אחי עם אשתו וככה גם אני – גדולה מבעלי בשנתון אחד ובתשעה חודשים בפועל.

"ביני לבין בעלי יש תשעה חודשים לטובתי. בדיעבד התברר שביום שנולדתי חמותי עשתה בדיקת היריון וגילתה שהיא בהיריון עם בעלי לעתיד. נולדתי וה' הכין לי בעל!"

נפתלי הרשקוביץ: "מדובר בקיבעון שאולי נובע מחוסר ביטחון של הגבר. קצת מזכיר תופעה של גברים המתקשים עם העובדה שבנות זוגם מקבלות שכר גבוה מהם"

נשמע שהכול טוב, למרות פערי הגיל.

"בדיוק. אני מכירה כל כך הרבה זוגות מושלמים שבהם האישה גדולה יותר – וכבר בטוחה שאין סיבה לפסול בגלל זה, וקוראת לבחורי ולבחורות בארץ: שחררו, לא משנה מי גדול יותר. אני חושבת שדומיננטיות היא עניין של אופי ולא עניין של גיל בכלל".

הסביבה הופתעה? היו השלכות?

"הסביבה לא הופתעה, אבל כן, היו לזה השלכות מצד אחר. בציבור הדתי בדרך כלל יש ממילא פער בין מה שהבחור עושה בחיים בזמן הדייטים למה שהבחורה עושה. במיוחד בגיל צעיר. כשבעלי היה חייל צעיר בצבא, בני"ש, אני כבר סיימתי שנה אחת של תואר לאחר שנתיים שירות ושנת חופש. התגוררתי בכפר סטודנטיות בשומרון ובעצם כבר 'יצאתי לחיים' כשהוא עדיין ספון בין כותלי הישיבה עם גיחה קצרה לצבא. הייתי במקום אחר, עצמאית. לאט לאט גישרנו על הפער".

מהיכן נובע החשש מפער גיל לטובת האישה?

"אני לא חושבת שיש ממה לחשוש. האישה בדרך כלל תחפש דמות 'גברית' – מגוננת, מובילה, חזקה יותר. מישהו שאפשר להישען עליו. בהחלט אפשר 'להישען' על מישהו צעיר יותר אם הוא התברך בתכונות טובות.

"האמת, אני לא יודעת למה אנשים מקובעים. לא גדלתי ככה, ותמיד לקחתי בחשבון שיש סיכוי גדול שאתחתן עם מישהו צעיר ממני. אולי זה משהו שהשתרש מהימים שבהם האישה לא הייתה מסוגלת לדאוג לעצמה שכן לא היו לה השכלה או מקצוע ולכן היה לא צורך במישהו גדול יותר שידאג לה".

ומה באשר לחששות מבעיות פוריות?

"תשמע, אני משערת שזה תלוי גיל. עד גיל 30 לפחות – אין בכלל מה לדאוג. לכן, בחור בן 23 שלא יצא עם מישהי בת 25 נניח, זה בכלל לא קשור לפוריות. היא תוכל ללדת בעזרת ה' מספיק ילדים עד סוף גיל הפוריות. ובכלל, היום גיל הפוריות עולה ויש טיפולים שעשויים לעזור. אם אתה אוהב אותה – לך על זה".

 

***


הפחד המושתק מאישה דומיננטית מדי

שם: שמוליק ואלירז פיין

גיל נוכחי: שמוליק בן 26, אלירז בת 28

גיל בחתונה: שמוליק בן 18, אלירז בת 20

מקצוע: שמוליק עובד בבנייה ולומד שיווק דיגיטלי, אלירז מדריכה למיניות בריאה, יועצת מינית וזוגית ומדריכת כלות

מספר ילדים: 2

מקום מגורים: עתניאל

אלירז פיין נשואה לשמוליק כמעט שמונה שנים, "באושר גדול ברוך ה', הורים לשניים", היא מדגישה והוא מהנהן בהסכמה.

"אני שמחה שהתחתנתי עם גבר צעיר ממני. אני מרגישה שאני נעשית בזכותו צעירה יותר מיום ליום", היא צוחקת צחוק של הקלה.

אפשר להבין למה. אלירז ובעלה לקחו את עניין פערי הגיל צעד אחד משמעותי קדימה, כשערבבו את מחסום פער הגיל עם נישואין בגיל צעיר. לסביבה לא היה ממש קל להכיל את זה, אך הם חתרו אל החופה במרץ.

יש לאלירז תיאוריה על בעלים צעירים, והיא שוטחת אותה לפנינו. "לדעתי שכשהבעל צעיר מהאישה – זה מתכון טוב לשלום בית ואהבה. כי אישה שמתחתנת עם גבר שגדול ממנה, מצפה באופן טבעי ואולי אפילו לא מודע – ולא משנה מה גודל הפער בשנים – שיפתור את הבעיות שלהם בלי הרבה קושי. לכן היא מתקשה לסלוח לטעויות שלו. לעומת זאת, אישה שנשואה לגבר שצעיר ממנה, יודעת שגם היא הייתה בגיל הזה ולא ידעה אי אלו דברים, אז היא הרבה יותר סלחנית, וזה כמובן רק מיטיב עם הזוגיות".

הסיפור במשפחת פיין התחיל די סוער. "התחתנו כשאני הייתי בת 20 והוא היה בן 18, באמצע השמינית שלו. בתחילת השמינית שמוליק עזב ועבר לישיבה גבוהה. טכנית אני גדולה ממנו בשנתיים, אבל סיימתי את הלימודים שלוש שנים לפניו ככה שנוצר עוד פער.

"אנחנו משתייכים ל'ציבור הגבעות', שם מתחתנים בשלב מוקדם מאוד, כך שאני נחשבתי כבר 'רווקה זקנה'... מגיל 17 הספקתי לצאת עם 30 בחורים עד שפגשתי את בעלי".

מה היו ההשלכות של פערי הגיל?

"אישית, תמיד חשבתי שהאיש צריך להיות גדול מהאישה. לדעתי אנחנו מונְחים לחשוב ככה עוד מהבסיס של חגיגת בר-בת מצווה, שנשים חוגגות בגיל צעיר יותר מכיוון שהן מתבגרות מוקדם יותר. אבל אני מאמינה שזה גם נובע מהצורך של אישה לשאת עיניים אל האיש שלה ולהרגיש שהיא יכולה להישען עליו, ולכן יש חיפוש של אדם מבוגר יותר. פער שנים כביכול מקנה תחושה של ניסיון וביטחון".

ואיך התרחש אצלך השינוי התודעתי?

"יצאתי עם בחורים והרגשתי שהם לא מתאימים לשיח הרגשי ולבגרות שאני מחפשת, והגדלתי את פער הגילים. גם קיבלתי מאנשים מבוגרים – דמויות חינוכיות ותורניות שהתייעצתי איתן – את הרושם שאני בוגרת לגילי. זה הגיע למצב שהייתי בת 19 ויצאתי עם בחור בן 30. דווקא הדייט ההוא היה מפח נפש, כי בתחושה שלי הוא היה הכי פחות בוגר מכל הבחורים שפגשתי. פחות נצמדתי לכללים במרחב הדייטים, אבל בשלב הזה ממש הפסקתי להתייחס לגיל כמשהו משמעותי".

"הדבר היחיד שהציק לי היה שאנשים הרימו גבה", מוסיף הבעל הצעיר, שמוליק. "אבל היינו שלמים עם זה ולכן אנשים ירדו מאיתנו מהר. בגלל שהסיפור שלנו גם קשור לנישואין בגיל צעיר, היה גם מי שדווקא נרגע מהעובדה שאני לא מתחתן עם מישהי בכיתה י' אלא שיש צד בוגר יותר ממני בנישואין".

ספרו לי על רעשי הסביבה בנוגע לפער הגילים.

"הסביבה בהחלט הייתה בשוק כשהחלטנו", מספרת אלירז. "אימא שלי פשוט שמחה איתי שמצאתי, אבל אבא שלי ערך בירור נרחב ולעומק בגלל הגיל הצעיר ממני. אפשר להגיד שהוא היה בחרדה. אני יודעת שאימא של בעלי אישרה לו בלב שלם את הסיפור רק אחרי שנפגשנו.

"ביישוב של בעלי מאוד נלחצו מזה. הם הכירו סיפור של נישואין דומים ובגיל צעיר שנגמר רע. כל הזמן הזכירו לנו את זה, ביקשו שנחשוב על זה שוב. כשאחותי הבכורה שמעה שסגרתי היא ממש נכנסה לפאניקה, דחקה בי לבטל במהירות, חשבה שעשיתי החלטה פזיזה ונוראה. היא כל הזמן חזרה באוזניי על כך שתמיד חיפשתי בחור בוגר, ואיך זה הגיוני שבסוף מצאתי בחור שצעיר ממני. היו גם שתי חברות שהתערבו שנתגרש. למזלן שמעתי על זה רק בדיעבד... היינו נחושים כל כך שלא ממש נתַנו לקולות האלה מקום. תקתקנו חתונה, וזהו".

"העובדה שהפער הזה לא מקובל גרמה לי לחשוש קצת לפנות לאלירז", חושף שמוליק. "חששתי אפילו לעשות את הצעד ולהציע לה לצאת. חשבתי: למה שהיא תשים עליי? היא בת 20, עם קצת ניסיון בדייטים ובחיים, ואני בקושי 18. אבל קצת 'מיץ אומץ', ואחרי פגישה או שתיים, זה נשאר בתור בדיחה נחמדה על עצמי".

"אני חושבת שהוא היה אמיץ מאוד בשביל בחור באמצע כיתה י"ב", אומרת אלירז. "הוא פשוט התקשר והודיע שהוא מבחינתו מתחתן איתי בסוף השנה. ואחרי שבזכות האומץ הוא קיבל צ'אנס לדייט, התברר שהוא גם מילא את כל הפונקציות של הבעל שחלמתי עליו. בוגר ואחראי וגבר אמיתי להישען עליו, הרבה יותר מבחורים שגדולים ממנו גם בעשור".

את עדין חושבת את זה?

"עד היום אני חושבת שלמרות שהוא צעיר ממני בגיל, הוא בוגר בהרבה מאחרים בני גילו ויותר. מתפעלת מההתמודדות שלו עם דברים בצורה מעוררת כבוד והערצה. זה מדהים כי בני הכיתה שלו מתחילים לחשוב בכיוון של חתונה או להתחתן רק בשנתיים-שלוש האחרונות. העיסוק בפער הגיל בקושי נוכח בבית, חוץ מבדיחות לעיתים רחוקות שאני 'זקנה' והוא 'ילדון'. אבל זה הומור עצמי נחמד לחלוטין".

ומה על עניין הפוריות, אפשר להבין את מחסום הגיל בהקשר הזה?

"אני יכולה להבין את הרציונל של בחור שמחפש בחורה צעירה יותר בשביל שנים רבות יותר של פוריות, אבל חושבת שגם בנושא הזה צריך להיזהר מלהגזים. השעון הביולוגי הנשי לא ישנה במקרה כזה, גם אם הבחורה תהיה בת 17. את הברכה בפרייה ורבייה נותן הקב"ה ולא אנחנו. יש נשים שנישאו בגיל 38 וההריונות נקלטו אצלן מיד ובאופן טבעי, ויש נשים שנשאו בגיל 20 ולא הצליחו להרות שנים ארוכות. אין לנו באמת יכולת לשלוט בזה. אז אפשר להשתדל, אבל לא בהגזמה.

"אגב, גם אצל גברים השעון הביולוגי מתקתק.הסיכויים של גברים מבוגרים להוליד ילד בריא יורדים עם הגיל. אצל הגבר מתחילה בסביבות גיל 35 עלייה קלה בסיכון למוטציות גנטיות שעשויות לגרום למומים, והיא גוברת אחרי גיל 50. המנגנונים שאחראים לייצור החומר הגנטי בתא הזרע ועל הבקרה על תקינותו הולכים ונחלשים עם הגיל. כשזוג לא מצליח להיכנס להיריון, 30% מהסיבות הם בעיות פוריות אצל האישה, 30% בעיות פוריות אצל הגבר, 18% בעיות של שני בני הזוג, ואילו 22% הנותרים הם בעיות שאינן ידועות וקשורות לסיבות שאינן ניתנות לאבחון רפואי באמצעים הקיימים היום".

ומה בעניין הפחד המושתק מאישה דומיננטית מדי, בגלל הגיל?

"היום כמעט כל הנשים דומיננטיות, בין אם הן צעירות מהבחורים ובין אם הן מבוגרות מהם", טוענת אלירז. "המסר הפמיניסטי חלחל היטב ומשמר אסרטיביות גבוהה אצל נשים וקורטוב, או קור-רע, של תובענות. הפמיניזם אולי היטיב עם נשים בשוק העבודה הגברי, אבל הוא פוגע מאוד במאזן הזוגי. הוא גרם לנשים לשנוא ולפחד מנשיות, ולכן הוא מייצר בבית מאבקים של גבר מול גבר ולא קשר של גבר ואישה.

"צריך להגיד לנשים שאי אפשר לדרוש מהגבר להיות הדומיננטי והמנהל של מערכת היחסים, אם את לא מוכנה אף פעם באמת להתמסר ולהתנהל על פיו. במשך שנים החברה שלנו עוסקת בהעצמה נשית, וגרמנו לכך שנשים יהיו דומיננטיות מאוד. אני חושבת שהדור הזה זקוק אנושות להעצמה גברית.

"אם אנחנו הנשים רוצות גבר להישען עליו, זה ממש לא משנה בן כמה הוא, יהיה עלינו ללמוד לתת בו אמון".

אלירז פיין: "כשהבעל צעיר מהאישה – זה מתכון טוב לשלום בית ואהבה. כי אישה שמתחתנת עם גבר שגדול ממנה, מצפה באופן טבעי ואולי אפילו לא מודע שהוא יפתור את הבעיות שלהם בלי הרבה קושי. לכן היא מתקשה לסלוח לטעויות שלו. לעומת זאת, אישה שנשואה לגבר שצעיר ממנה, יודעת שגם היא הייתה בגיל הזה ולא ידעה אי אלו דברים, אז היא הרבה יותר סלחנית"

***


לפעמים עדיף לא לדעת

שם: יגל ורננה שמואל

גיל נוכחי: יגל בן 28, רננה בת 29

גיל בחתונה: יגל בן 23, רננה בת 24

מקצוע: יגל סטודנט שנה ג' להנדסת מכונות, רננה רכזת סטודנטים באוניברסיטת אריאל

מספר ילדים: 2

מקום מגורים: ירושלים


לעיתים עדיף לא לשאול על הגיל; מצאתם חן – יאללה, לעבודת הדייטים. מה זה משנה בת כמה היא, תנסחו שאלת גנרית אחרת שתבקיע את הקיפאון. זה מה שקרה לרננה ויגל קליינולד-שמואל. זרימה טבעית, כמו שצריך.

"הפער בגיל לא היה עניין רציני מדי בינינו", מספרת רננה ומנמקת: " לא הכרנו דרך שידוך, אז לא ממש ידענו בן כמה בן הזוג, עד שלב עמוק יחסית של הקשר, ככה שלא היה יותר מדי מה לעשות עם זה... לא הרגשנו שיש לנו אתגרים שונים מזוגות אחרים שהם בני אותו גיל כי בסוף התחתנו בני 23 ו-24 שזה שלב שפחות או יותר מתחתנים בו. נכון, לפעמים הסביבה הייתה מופתעת מזה שהוא צעיר ממני, אבל ברגע שאנשים מכירים אותנו זה לא משהו שמתעסקים בו בכלל".

"לדעתי, אין ממה לחשוש. בסוף זה דבר מאוד אינדיבידואלי ותלוי בן אדם וזוג", אומר יגל. "כולנו שונים זה מזה, נשים מנשים וגברים מגברים, וכל אחד יודע מה טוב לו לקשר זוגי בלי קשר לגיל. התובנה הכי חשובה שלנו היא ללכת אחרי הלב ולא ליפול למקום של מה יגידו ומה יהיה. אהבה מנצחת את כל האתגרים ולא צריך לפחד. אל תצהירו הצהרות מראש על איזה גיל כן ואיזה גיל לא".

מהיכן נובעת התפיסה של אנשים שהופתעו מזה שבעלך צעיר ממך?

"הקיבעון נובע מאיזו מוסכמה חברתית", אומרת רננה. "אם הגבר מבוגר יותר מהאישה זה אומר כביכול שיש לו כבר עבודה ויציבות בחיים והוא יכול להחזיק על גבו את עול פרנסת הבית. בדיוק מאותו קיבעון שאישה מקבלת את שם המשפחה של בעלה ולא להפך. זה דבר שהיה פעם ונשאר. הקיבעון שלפיו הגבר הדומיננטי הוא זה ש'ימשוך' אחריו את המשפחה אל ביטחון כלכלי ונפשי כבר מזמן לא מחייב אותנו להישאר בשבלונה שהוכתבה".

"אישה גם יכולה לעבוד ולהיות שותפה בפרנסה, והעובדה ובנוסף שגבר מבוגר מאשתו לא מחייבת שהוא כבר מבוסס יותר", מוסיף יגל.

בגיל מבוגר יש משמעות לפער הגיל, לא?

"בקשר לפוריות – לא נתקלנו בסיטואציה הזאת ברוך ה'", אומרת רננה. "אישה שמבוגרת מבעלה, זה לא אומר שהיא מבוגרת, ובמיוחד אם מתחתנים בגיל צעיר יחסית אין בזה שום עניין. בנוסף, בעיות פוריות עלולות לצערנו לקרות בכל זמן, בכל גיל, בלי קשר לפער הגילים, כך שללא ספק זה לא צריך להוות שיקול".

רננה שמואל: "לפעמים הסביבה מופתעת מזה שהוא צעיר ממני, אבל ברגע שאנשים מכירים אותנו זה לא משהו שמתעסקים בו בכלל"

ואולי, בסופו של דבר, גם יתרון גיל לטובת האישה אינו אלא עוד אחד מהדברים האחוזים במוחנו ללא פרופורציה. שיקול דעת ולא שלילה אוטומטית ונטולת תודעה הוא המזור לכל דילמה שחוסמת אותנו, במיוחד אם הסיבות לשלילה אינן תלויות בהררי הקודש.

מספרים שכאשר היו שואלים את הרב שטיינמן על שידוך של גבר עם אישה מבוגרת ממנו, הוא היה משיב: "בחורים מחפשים בחורה צעירה מהם בדווקא, ונח התחתן עם אישה שמבוגרת ממנו בכאלף שנה".


תודה לחיים ברנסון על סיועו הרב בהכנת הכתבה.

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק ובאינסטגרם, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

המחאה שלא תיכשל

  מאמר מאת יואל שילה

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם