השגריר Featured

 5 dror idar
"אני לא מתכוון לסגת מאיטליה, יש לנו כאן אחריות גדולה"
במקום למלא תפקיד דיפלומטי רגוע מצא את עצמו דרור אידר, שגריר ישראל באיטליה, בחזית הקדמית הקטלנית ביותר מול הקורונה * בריאיון ל'עולם קטן' הוא מספר על מצב הקהילה היהודית, על שיתוף הפעולה ההדוק עם ממשלת איטליה ועל האמונה היהודית שמקבלת משנה תוקף במצבים האלה

איתמר סג"ל

"לא חשבתי שכך יהיה, אף אחד לא ידע. אבל אני אדם מאמין, ואני יודע שאין מקריות, לא לחינם הגעתי לפה", כך חותם שגריר ישראל באיטליה ד"ר דרור אידר את הריאיון הטלפוני שערכנו בשעת לילה מאוחרת. אידר, עד לא מזמן כתב ופובליציסט בעיתון ישראל היום, מונה לפני חצי שנה לעמוד בראש שגרירות ישראל באיטליה ומצא את עצמו בלב המלחמה העולמית בנגיף קורונה. אידר ער לגודל השליחות, וידיו עמוסות עד השעות הקטנות של הלילה.

הקהילה היהודית עתיקת היומין באיטליה נתונה כשאר המדינה למגבלות הסגר קשות. "באיטליה יש שתי קהילות גדולות", מספר אידר, "ברומא יש כ-15,000 יהודים, ובמילאנו עוד כ-8,000. עוד כמה אלפי יהודים מפוזרים ברחבי המדינה".

מה מצב הקהילה כיום?

"המצב הכלכלי קשה מאוד. החיים היהודיים נעצרו: בתי הכנסת סגורים, בית הדין סגור, חתונות נדחו או בוטלו. בחור נחמד שעובד בהשגחת כשרות כאן הכיר בחורה ישראלית ותכנן לנסוע לישראל להתחתן איתה. זה בוטל, והם תכננו להתחתן כאן בבית הכנסת הגדול. גם זה בוטל, והצעתי להם להתחתן אצלי בבית השגרירות".

אידר מתאר עוד קושי: "גם שוחטים לא הגיעו. ניסיתי להביא שוחטים ממקומות אחרים. גם הלוויות נעשות עם משתתפים אחדים או ללא משתתפים. אבל הבעיה העיקרית של יהודי איטליה היא התחושה שמדינת ישראל זנחה אותם כביכול".

מדוע?

"בכל הדורות יהודים התרגלו לסמוך על אביהם שבשמיים, על השתדלן בקהילה ועל המדינה שגרו בה. בדורות האחרונים יהודים בכל העולם רואים במדינת ישראל משענת, תעודת ביטוח. יהודי מרגיש בטוח בעולם כי בכל רגע נתון הוא יכול לעלות על מטוס ולחזור הביתה, אבל כעת אבא ואימא סגרו את הדלת של הבית. דיברתי איתם והסברתי שלא עזבנו אותם. צוות השגרירות כמובן נשאר, ומדינת ישראל סגרה את השערים בפני יהודי העולם סגירה זמנית, כמו שבבידוד לא רואים את אבא ואימא כדי שלא להדביק אותם".

השגריר פנה בבקשה למחווה אל כמה עיריות בארץ, ובהן ירושלים, תל אביב ובאר שבע, והן האירו אתרים מרכזיים בצבעי דגל איטליה לאות הזדהות. "קיבלנו תגובות מרגשות. יהודים כאן כתבו לנו שהם גאים להיות יהודים וחלק מישראל".

אולי הם מצפים גם לעזרה של כסף או ציוד?

"דיברתי עם שרת התפוצות חוטובלי כי חשבתי שנכון שישראל תקצה תקציב לעזור לקהילות שסובלות כאן משפל מורלי וכלכלי. יש כאן גם חולים לא מעטים, ולצערנו כמה מתים מהקהילה היהודית במילאנו".

אני לא מתכוון לסגת! יש לי אחריות כבדה. לצד האתערותא דלתתא אנחנו מתפללים לסייעתא דשמיא ולאתערותא דלעילא שהמגפה תחלוף. אנחנו צריכים לנשום עמוק, כי ייתכן שזה יארך חודשים ארוכים ואולי יותר. יש כאן רגע של חסד: האנושות כולה מתאחדת במאבק בפולש

 

ישראל מתאמצת להחזיר את אזרחיה שתקועים בעולם, בין השאר באיטליה. אולי באמת נכון בצעד של ערבות לאפשר ליהודים מאיטליה להגיע לכאן לבני משפחותיהם?

"הוחלט שלא לאפשר זאת. לא רק כאן, מטילים הסגר על כל המדינות, אם כי בנושא הזה אין לי תמונה מלאה. ברור שהייתי רוצה תמיד להביא את כל היהודים ארצה. מישהו אמר לי היום: 'איפה הערכים? בן-גוריון מתהפך בקברו!' אמרתי לו: 'זה לא נכון. פיקוח נפש דוחה את כל התורה ודוחה גם את הערך החשוב הזה שכולנו גדלנו עליו'. כמובן, הוא רק דוחה, לא מבטל אותו. ישראל תישאר מקלט בטוח ליהודי העולם".

אידר מבקש להדגיש: "גם הטיסות שיוצאות מכאן עם ישראלים השבים הביתה הן טיסות שעזרנו בלוגיסטיקה שלהן ובאישורים. זו עבודה מסורה של כלל צוות השגרירות, סגנית השגריר המסורה עפרה פרחי והקונסול איתן אברהם. כולם עשו עבודה מסורה יוצאת מן הכלל".

מכונת הנשמה במקום פרארי

הסכנה גדולה. לא חשבת לחזור בינתיים לארץ?

"ודאי שלא, זקוקים לי כאן. אנחנו מטפלים בהמשך היחסים בין המדינות, לשומר על נתיבי הים פתוחים. אני עמל כבר יותר משבוע לנסות להביא למכון הביולוגי בנס ציונה לצורך מחקר 30 מבחנות דם של חולים קשה שהבריאו. המכון אומר שזה יעזור לו, והוא יוכל לפתח חיסון בתוך פחות משנה. נוסף על כך אני עמל להביא רופאים ומדענים מישראל לאיטליה כדי להפעיל תרומות דם המוניות של חולים שנרפאו או נשאים שלא חלו, להפריד את הפלזמה, להוציא את הנוגדנים ולהזריק את הנוגדן לחולים קשה".

השגריר מספר על עוד רעיונות: "יש כאן המון רשויות שיש לתאם ביניהן. נתתי כמה עצות לממשל, למשל לבקש מבסיסי נאט"ו שעל אדמת איטליה מכונות הנשמה. סיפרתי להם שבישראל יש קשר חזק מאוד בין הממשלה למגזר הפרטי, וזה חסר באיטליה. לפני שבוע וחצי הצעתי להם לנקוט את השיטה האמריקאית שננקטה בימי מלחמת העולם השנייה, כשפנו למגזר הפרטי בבקשת עזרת בייצור מטוסים וכלי נשק. הייתי לא מזמן במפעל המכוניות פרארי. שאלתי את אנשי הממשלה: 'פניתם אליהם?' אין ספק שקל יותר לייצר מכונת הנשמה מלייצר פרארי. ביום שישי התבשרנו שגם חברת פרארי וגם תשלובת פיאט תתחלנה לעבוד עם מפעל מכונות הנשמה גדול באיטליה".

ד"ר אידר מדגיש: "חוץ מהיחסים עם הממשלה ויחסי החוץ אנחנו פועלים למען הקהילות היהודיות. הנחיתי את השגרירות להתקשר לקהילות, לבדוק מה שלומן ומה חסר, ויש לנו כמובן משפחות שליחים ודיפלומטים. אנחנו חייבים לשמור על האיתנות הנפשית שלהם ולמלא את הצרכים שלהם. זו עבודה מסביב לשעון. גם בעניין של המטוסים שיצאו השבוע, הטיסות היו מרומא ומילאנו – אבל הנוסעים באו מכל רחבי איטליה, המחולקת למחוזות – וכולם היו צריכים שלא יעצרו אותם בדרך. המון תיאומים".

למנוע קריסת מערכות

בשל שיאים מחרידים של יותר מ-600 קורבנות ביממה הפכה איטליה למוקד העולמי של טרגדיית הקורונה. למרות ההסגר מספר החללים היומי גבוה וכן מספר הנדבקים בנגיף. שיעור המתים מקרב החולים במגפה גבוה שם בהרבה משיעורם בשאר מדינות העולם.

מה ישראל ואיטליה צריכות ללמוד זו מזו?

"בישראל צריכים ללמוד מהטעויות של איטליה, מה לא לעשות. אבל גם כאן לומדים הרבה. באיטליה חלק ניכר מהצעדים נעשו אחרי שהסוסים ברחו מהאורווה. כבר לפני שלושה שבועות התרעתי שיש לעשות בישראל מה שעושים היום".

ד"ר אידר סבור כי יש לעבור להטיל הסגר מלא גם בישראל: "חמירא סכנתא מאיסורא. הידע על הנגיף מצטבר, ואנחנו יודעים איך למנוע את ההתפשטות שלו. מערכת הבריאות במחוז לומברדיה (מרכז התפרצות הנגיף בצפון איטליה. א"ס) קורסת, ואנחנו חייבים למנוע קריסה של המערכות".

איך האווירה הכללית באיטליה?

"אין כאן בהלה או היסטריה. גם במקומות שהמצב קשה מאוד אין אנרכיה. האיטלקים אציליים, ליבי יוצא אליהם! אנחנו מנסים לתמוך בהם ורוצים לערוך עוד פעולות הזדהות. מה שעשינו עד עכשיו חימם להם את הלב. צריך לומר מילה טובה גם למשרד החוץ ולשליחיו בכל השגרירויות. הם מסתכנים כדי לעזור למדינת ישראל ולקהילות היהודיות וגם למדינות שמארחות אותנו.

"אני כשלעצמי בטוח שיש לנו גם שליחות של עם ישראל בנוגע לעולם. אנו צריכים לעזור בטכנולוגיות וברעיונות ישראליים ועמל כדי שנצליח להציל חיים".

בדורות האחרונים יהודי מרגיש בטוח בעולם כי בכל רגע נתון הוא יכול לעלות על מטוס ולחזור הביתה, אבל כעת אבא ואימא סגרו את הדלת של הבית. הסברתי להם שישראל סגרה את השערים בפני יהודי העולם סגירה זמנית, כמו שבבידוד לא רואים את אבא ואימא כדי שלא להדביק אותם

 

לפני מינויו לשגריר ישראל באיטליה נודע אידר בעמדותיו הפוליטיות הפרו-ימניות שפרס מעל דפי העיתון ישראל היום. אני מבקש לשאול אותו אם וכיצד תשפיע התפשטות הנגיף על המצב הפוליטי בארץ, אך הוא מעדיף להגיב במסר מאחד.

"אני שליח ציבור של עם ישראל. אני עוסק במלאכה שאומרת להיות כלל-ישראלי. לא תכננתי שכך יהיה, אף אחד לא תכנן, אבל אני אדם מאמין ואני חושב שלא הגעתי לכאן במקרה". לדבריו, המצב הזה חסר תקדים: "אנחנו המוצב הקדמי של מדינת ישראל בחזית המלחמה העולמית, ואני זכיתי להיות המפקד פה".

דבריו של אידר נחרצים: "אני לא מתכוון לסגת! יש לי אחריות כבדה. לצד ההתערותא דלתתא אנחנו מתפללים לסייעתא דשמיא ולהתערותא דלעילא שהמגפה תחלוף. אנחנו צריכים לנשום עמוק, כי ייתכן שזה יארך חודשים ארוכים ואולי יותר. יש כאן רגע של חסד: האנושות כולה מתאחדת במאבק בפולש.

"אני מאמין שנביס את הפולש בכוחות משותפים, בעזרת ה', ו'כימי צאתך מארץ מצרים אראנו נפלאות'. אנחנו מתקרבים לחג הפסח, ומאוד רציתי לעשות את הפסח עם ילדיי. זה לא יקרה. יהיה לנו כאן ליל שימורים, ואני מקווה שבסופו נראה אור גדול. אני לפחות אופטימי".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם