סבתא פנינה מדווחת מהבידוד Featured

 11 savta
סבתא פנינה מדווחת מהבידוד הלא רשמי
הקורונה מקשה על כולנו, ובני גיל הזהב סובלים במיוחד. אחת מהם היא פנינה שטיין, הנמצאת כעת בבידוד כמעט מוחלט בבית הדיור המוגן 'בית שלום'. היא לא באה במגע עם חולה מאומת, אך זו המדיניות במקום שבו היא מתגוררת, שמטרתה לשמור עליה ועל שכניה – והם נאלצים להישאר בחדריהם. אני פונה אליה מבואס, ואילו היא משליכה עליי אופטימיות אינסופיות

נדב גדליה

לפני הכול חשוב לפנינה להביע מסר לקוראינו: "תכתוב בעיתון", היא מכתיבה לי, "זה מאוד חשוב לי - שהצעירים בני שמונים ילמדו עכשיו את מה נשתנה. גם אני, מה, אני יודעת את זה בעל פה? השנה אני אלמד את זה בגלל המצב. נהיה לבד בסדר".

איך אתה מרגישה בינתיים?

"לא כולם עוברים את הבידור אותו דבר. למשל, אצלי יש אסתמה אז אני מקבלת כמה פעמים ביום אינהלציה. רבע שעה כל פעם, אבל עד שמתארגנים לזה לוקח זמן".

מה השתנה בחיי היומיום בעיקר?

"יש לי מטפלת קבועה למשל, אבל לצערי היא לא יכולה לבוא אליי כי אסור למטפלת שלא ישנה במקום פה לטפל בי. יש מישהי אחרת ואחרי שהיא מטפלת במישהי אחרת כאן, היא באה אליי. היא עוזרת לי בבוקר להתרחץ ולהתלבש, ועד שמביאים לי את האוכל אני בינתיים מתפללת. אחר כך אוכלת ארוחת בוקר ואז האינהלציה. אף פעם לא הייתה לי בעיה ש'אין לי מה לעשות בחיים'. ביום-יום יש הרצאות ותפילה ביחד, אבל עכשיו הכול הכול לבד. ברוך ה', אני אומרת קצת תהילים וגם מאוד אוהבת להתעסק במחשב".

את משחקת במחשב?

"בעיקר אימיילים מהמשפחה ומהחברים. במקרה כעת המייל התקלקל ואני מחכה למישהו שיבוא לתקן לי.וכן, אני גם משחקת במשחקים במחשב. כל מיני, סוליטר, ברידג', שגם לימדתי את החבר'ה פה בבית שלום. באופי שלי אני טיפוס ששומר על המורל והקב"ה והמורל שומרים עליי".

אפשר לשלוט במצב הרוח?

"אני משתדלת לזכור ולהיזכר רק בדברים הטובים מהעבר שהיה. היה לי בן שקיבל במלחמת יום הכיפורים הלם קרב. הוא ברוך ה' החלים אבל כשהיה אסון התאומים המחלה חזרה אליו והוא נפטר. הבן הזה, מושי, היה חתן דינים ארצי בהיכל שלמה בירושלים כשהיה בן 11!יש לי ממנו זיכרונות מקסימים. וכמובן שתי הבנות שלי, וכל המשפחה, שמונה נכדים, ואתה לא סופר בשתי ידיים, כן? 39 נינים ושני חימשים, קטנים, בני שנה ורבע וחצי שנה. ברוך ה', יש הרבה דברים משמחים בחיים ואני חושבת עליהם".

בת כמה את, מותר לשאול?

"אני אגיד לך בגימטרייה קטנה ואתה תנסה לפצח".

גברת פנינה, זה הזמן למתמטיקה?

"טוב, אני בת שלוש בגימטרייה קטנה וזה הולך ככה: המספר הקטן ביותר שיכול לצאת ממנו בגימטרייה בסוף המספר שלוש"...

כשהיא רואה שזה לא ממש יעבוד איתי היא מסכימה לעזור לי: "אני בת 93. תשע ושלוש ביחד זה 12. 2 ו-1 זה 3. אז בגימטרייה קטנה אני בת שלוש".

מה מחזיק אותך אופטימית כל כך?

"החברות שלי קראו לי מאז ומעולם 'אופטימית ללא תקנה'. אחר כך גם הנכדים למדו את זה: סבתא פנינה – אופטימית ללא תקנה".

ליל הסדר בבידוד, את מתחילה לעכל את זה חוץ מ"מה נשתנה"?

"בכל שנה אני עושה את ליל הסדר עם סביבות ארבעים איש, אצל אחת מהבנות שלי. זו הפעם הראשונה שאני עושה סדר לבד. יש מצות, יין והכול כמובן, אבל זה יהיה אחרת. אני נמצאת בדיור מוגן ותהיה לי ברכה כאן. כל אחד נמצא לבד בחדרו, אין מה לעשות, אסור לנו לשבת יחד. אנחנו גרים בדיור המוגן כאן בערך מאה איש ויש פרוזדור שממנו יוצאים כל החדרים. יש כמה אחראים ובכל שבת הם באים לפרוזדור, כולם פותחים את הדלתות ואחד עושה קידוש, הבדלה, מה שצריך. אף אחד כמעט לא מדבר עם מישהו אחר. לא רצוי לדבר – כי אם מישהו חולה והוא לא יודע על זה אפשר להידבק מהרוק. לו הייתי בודדה באמת – אני חושבת שזה היה מאוד קשה. אבל כשכל העם והעולם ככה – זה יותר קל".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם