יום הולדת לגאון מווילנה Featured

 6 gra
גולת הכותרת של הנושא השנתי בליטא:
יום הולדת לגאון מווילנה
קשה להאמין, אבל הנושא השנתי שבחרה ממשלת ליטא לשנה זו הוא הגאון מווילנה * מתברר שהליטאים רואים בו נכס תרבות ותכננו להפיק עשרות אירועים ברחבי המדינה לכבודו ולכבוד הקהילה היהודית * המגפה ביטלה את רוב האירועים, אבל אפילו היא לא מנעה משר החוץ הליטאי להגיע בבוקר קפוא לקברו של הגר"א כדי לחגוג לו יום הולדת 300

רועי אהרוני

בכל שנה ממשלת ליטא בוחרת נושא שנתי שילווה את אירועי השנה כולה. השנה הכריזה הממשלה שהנושא יהיה הגאון מווילנה. השנה נקראה "שנת הגאון" ותוכננה שורה של אירועים לכבודו של הגר"א. באותה ההזדמנות, החליטה הממשלה, תוקדש השנה הזו לקהילה היהודית בליטא.

"עקבנו מלאי הערכה והתרגשות אחר אירועי 'שנת הגאון', שממשלת ליטא תכננה באופן מרשים", מספר יוסי לוי, שגריר ישראל בליטא. "תוכננו אירועים רבים, והשיא שלהם היה אמור להיות תערוכת פנקס הגאון וכנס ענק של ליטווקים (יהודים יוצאי ליטא)".

"כל משרד ממשלתי בליטא הקצה תקציב מכובד לאירוע", מוסיפה סגנית השגריר עדי כהן-חזנוב. "משרד החוץ הליטאי, לדוגמה, תכנן כ-65 אירועים בנושא. משרד התרבות הליטאי נתן מקדמות ותמיכות לאומנים שיכינו יצירות שעוסקות בגאון או בקהילה היהודית שחייתה פה. פעמיים נסעה משלחת מליטא לישראל כדי להתייעץ איך לקיים את שנת הגאון ולקדם קמפיינים בנושא. זה מיזם שמושקעים בו המון כסף ואנרגיה. היוזמות הן של ליטא; אנחנו רק מייעצים, והם שיוזמים ומשקיעים מזמנם ומכספם".

שגריר ישראל בליטא, יוסי לוי: עקבנו מלאי הערכה והתרגשות אחרי אירועי 'שנת הגאון', שממשלת ליטא תכננה באופן מרשים. אלא ששנת הגאון נפלה גם היא בחלקה קורבן למגפה שפקדה את העולם. דברי שר החוץ הליטאי לינאס לינקביצ'יוס על קבר הגאון היו יפהפיים, והם משתלבים בחיבוק החם שנותנת ליטא הרשמית לציווי לזכור את העבר היהודי של המדינה הקטנה הזאת

 

לפני כמה חודשים הודיע הבנק המרכזי בליטא על הנפקת מטבע לאספנים בשווי עשרה אירו שעליו יוטבעו – בפעם הראשונה באירופה – אותיות עבריות: "ש' הגר"א", כלומר שנת הגר"א, וכן סמל הקהילה היהודית הליטאית, לוגו מיוחד והמשפט "שנת הגאון מווילנה ותולדות היהודים בליטא התש"ף, 5780".

"הגאון מווילנה הוא נכס תרבות פה לכל דבר ועניין, לא רק בשנה ה-300 להולדתו", אומרת כהן-חזנוב. "הם יודעים כי מליטא 'יצאה תורה' וכי הגאון הוא מוקד עלייה ליהודים רבים בעולם. הם לגמרי רואים בו נכס תרבות ליטאי. דרכו הם מדברים על כל התרבות היהודית שהייתה פה כמה מאות שנים". הם פחות אוהבים כמובן לדבר על הדרך שבה הסיפור הזה נגמר: 94 אחוזים מהיהודים נרצחו פה, בעיקר בידי שכניהם.

כיום מתגוררים בליטא כ-5,000 יהודים. "הקהילה היהודית פועלת, אבל הסיפור היהודי פה די עצוב", מספרת כהן-חזנוב. "בית הכנסת אומנם פעיל וחוגגים את החגים ואין פה כמעט אירועים אנטישמיים, אבל יש פה מעט יהודים אורתודוקסיים. אין פה מקום לקנות אוכל כשר, ואפילו אין מוהל – אנחנו נעזרים במוהלים ממדינות שכנות. מתוך יותר ממאה בתי כנסת שהיו פה בווילנה נשאר אחד. ליד האנדרטה של הגאון אפשר לראות את הריסות בית הכנסת הגדול, שהיה אולי הגדול ביותר במזרח אירופה".

מסיבת יום הולדת לגאון

ואולם לדאבון הלב לא תהיה שנת הגאון מווילנה משופעת באירועים שתוכננו בשל התפרצות המגפה. "שנת הגאון נפלה גם היא בחלקה קורבן למגפה שפקדה את העולם", אומר השגריר לוי, "אבל ליטא עושה כמיטב יכולתה לקיים חלק מהאירועים".

"רוב האירועים בוטלו כי כללו קבלות פנים, הרצאות או מפגשים", אומרת כהן-חזנוב. "אני חושבת שהליטאים מאוד מאוכזבים, כי הם באמת תכננו הרבה".

עם זאת את יום ההולדת של הגאון לא החמיצו אף שחל בשבוע שעבר, בעיצומה של השתוללות המגפה. מסיבה צנועה בכל זאת נערכה בהשתתפות שר החוץ של ליטא לינאס לינקביציוס, שגריר ישראל בווילנה יוסי לוי וראש הקהילה היהודית בעיר פאינה קוקליאנסקי.

שר החוץ לינקביציוס הניח אבן על קברו של הגאון ודיבר על תרומתו להפיכת וילנה, "ירושלים דליטא", למרכז רוחני עולמי. לאחר מכן צייץ בעברית: "300 שנה להולדת רבי אליהו בן שלמה זלמן שנודע בכינוי הגאון מווילנה. היום על יד קברו בווילנה אני מביע כבוד ומחווה גדולה לגאון, הסמל הנצחי להיסטוריה ותרבות של יהדות ליטא. גדולת תרומתו של [ה]גאון מווילנה לחיים היהודיים הרוחניים חשובה מאוד".

ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו שיתף את הציוץ וכתב: "תודה לשר החוץ של ליטא. מרגש!"

"זכינו במשמרת שלנו לשר חוץ שמאוד מכיר ואוהב את הסיפור היהודי", אומרת כהן-חזנוב. "הוא מתבטא ללא הרף על השואה והצהיר שהשואה היא כתם בפניה של ליטא".

"דברי שר החוץ הליטאי לינאס לינקביצ'יוס על קבר הגאון היו יפהפיים", אומר השגריר לוי. "הם משתלבים בחיבוק החם שנותנת ליטא הרשמית לציווי לזכור את העבר היהודי של המדינה הקטנה הזאת, שמרבית יהודיה נרצחו בשואה, לרבות חלק מתלמידיו וצאצאיו של הגאון".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם