הרב אליהו שלח אותי Featured

 6 eliyahu

בתוך אינספור הסיפורים על הרב מרדכי אליהו זצ"ל צף ועלה בעשר השנים שעברו מהסתלקותו מפעל רב-ענפים שלם שלא דובר: השליחים של הרב אליהו. מאות אנשים בארץ ובעולם עיצבו את מפעל חייהם בשליחות בליווי צמוד של הרב אליהו. הנה שלושה מהם

להעצים כל אחד בתפקידו

הרב שמואל אליהו

הרב היה משקיע מאוד בהעמדת תלמידים. ראיתי במו עיניי פעמים רבות ששאלו את הרב אליהו זצוק"ל שאלה בהלכה בציבור, והיה אומר לפני כל הקהל: "יש לכם רב, תשאלו אותו ולא אותי". כך היה מעצים את מעמד של הרב המקומי.

כך תמך הרב מאוד בגרעינים תורניים בכל הארץ והשקיע בהם זמן ומאמץ. כך חיזק גם את אחי, שהקים ישיבה לשלוחים בחו"ל שמלמדים תורה בקהילות.

סיפר לי שר בממשלה החדשה שהחיזוק שקיבל מהרב אליהו זצוק"ל בנה אותו, ובזכותו הוא היום שר בממשלה. כך סיפר לי גם איש צבא שהיום בדרגה בכירה וחשובה כי מרן הרב אליהו חיזק אותו בכל שירותו הצבאי, לא נתן לו לעזוב את הצבא כשהציעו לו עבודות מחוץ לצבא וכיוון אותו למקום שאליו הוא הגיע. זו הייתה דרכו של הרב. להעמיד תלמידים הרבה ולהעצים כל אחד בתפקידו.

***

הרב דוד נקש, רב קהילה בנתניה

לפני שלושים שנה למדתי בישיבות בירושלים של זרם הרב קוק. בזמנו למדתי במכון מאיר, והרב מרדכי אליהו זצ"ל היה הרב הראשי לישראל. היו לי הרבה שאלות, ממש הרבה. על מה שקורה בארץ, על אמונה, מצב משפחתי, חינוך. לא ידעתי מה לעשות ולמי לפנות. חיפשתי מורה דרך גדול.

אחרי זמן מה הציע לי אחד מחבריי ללכת לרב מרדכי אליהו, וכך מהר מאוד הוא נהיה מורי ורבי. הקשר התהדק לשאלות של פרט וכלל ומה צריך לחזק בעם ישראל, עד שדיברנו על לעזוב את ירושלים וללכת לשליחות. היו כל מיני רעיונות. אני דובר צרפתית, והרב אמר שזה יעזור מאוד לקהילה צרפתית. היו דיבורים על ללכת ליישוב כזה או אחר שיש בו קהילה צרפתית, ובסוף הורה הרב שאלך לנתניה לשליחות, וכך היה.

התחברתי שם מאוד לקהילה ועבדנו על חיזוק בדת ובערכי התורה, וחוץ מזה על עלייה לארץ ישראל למי שהיה שם ועדיין לא עלה אלא רק התארח בקהילה הנתנייתית. ב"ה השילוב בין מכון מאיר לבין הקרבה לרב מרדכי אליהו יצר בי אישיות שהתאימה מאוד לתפקיד הזה של לקרב את עם ישראל ליהדות.

שלושים שנה אני שם בקהילה, בנתניה. כבר בן 57, והכול בזכות הרב מרדכי אליהו, שהיה אדם ענק. הכי התרשמתי ממנו שהוא איש שהכול בו, ואף שהיה אדם ענק הצליח להדריך כל אדם לפי שורש נשמתו, ומה שהיה הכי חשוב לו הוא אחדות ישראל.

זאת נקודה שהייתה לא פשוטה לי, כמי שלא גדל בארץ, כי בחוץ לארץ לא היה זרמים ביהדות. הייתה יהדות פשוטה. ההורים שלי באו מאלג'יר ועברו משם לצרפת, והיה לי קשה מאוד העניין של זרמים בארץ. היה לי קשה עם זה אפילו שבעצמי הייתי שייך לזרם הרב קוק, ודרך הרב אליהו למדתי איך להתייחס לכל עניין הזרמים.

לפני הכול הוא תמיד קיבל את כולם באהבה בלי שום יוצא מן הכלל ובלי יחס לזרם שאליו משתייך אותו אדם שבא אליו. מעבר לזה הייתה לו אמרה שעד היום חרוטה אצלי בלב ומאז מלווה אותי כל חיי כרב בקהילה. הוא אמר: "אנחנו לא שייכים לאף אחד, וממילא שייכים לכולם". בזכות זה קורה משהו מיוחד אצלנו בקהילה, שהיא כבר גדולה מאוד ויש בה ב"ה מוסדות, תוכנית גיור שהרבה צרפתים באים אליה מכל השרון, גן גדול, שיעורים בלי סוף, חסד. בקהילה 150 איש, ובעיניי היא הרבה מעבר לזה, זו קבוצה שהולכים בה לפי רוח הרב קוק ושיטת הרב מרדכי אליהו בהלכות, והשפעתה גדולה בכל אזור השרון, ברוחו של הרב.

הביא לדפוס: נדב גדליה – כתיבת תוכן

***

עכו צריכה אותך

הרב נחשון כהן, רב היישוב כפר חנניה וראש הגרעין התורני 'ברכת אליהו' בעכו

"גם וגם וגם", זאת הייתה תשובתו של מרן הגאון הצדיק מו"ר הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

הסיפור החל כאשר קיבלתי שיחת טלפון ממו"ר הרב שמואל אליהו שליט"א שבה הודיע לי שמקימים גרעין משפחות בעכו ואני הולך להיות ראש הכולל והגרעין. תמהתי מהיכן עלה הרעיון, היות שרק שנתיים קודם לכן שכנע אותי הרב שמואל בברכת הרב זצ"ל להגיע לצפון לשמש רב היישוב כפר חנניה ת"ו. מה גם שתיאמתי עם הרב אנגל שאחנך כיתה שעתיים בכל בוקר בישיבה התיכונית במירון, ואי אפשר לבטל התחייבות בחודש תמוז אם אין מחליף.

תשובתו של הרב שמואל הייתה "נעלה למרן הרב ונראה מה יאמר". נקדים ונאמר שהסיפור החל בפגישה של הרב עם כמה אנשים עשירים שאמרו לרב שהם רוצים לעשות שינוי של ממש בעם ישראל ומוכנים לתרום ולגייס סכומים גדולים למען העניין. מרן אמר להם "תקימו בכל עיר בית מדרש עם אברכים, וממנו יתפתחו בתי ספר ומוסדות חינוך, חיי קהילה תורניים". כששאלו את הרב מה המקום הראשון להתחיל בו ענה הרב מייד: "העיר עכו".

לפני 23 שנים סבלה עכו מהגירה שלילית קשה של כעשרת אלפים משפחות יהודיות, ולצערנו את החלל הריק מילאו הכפרים מהסביבה. בשיחה עם מרן הרב אליהו זצ"ל שאלתי: "כיצד אגייס משפחות בחודש תמוז? כיצד אסדר עבודה לנשים של האברכים? מי בכלל ירצה לשנות תוכניות בסוף שנה? מה אעשה עם הרבנות בכפר חנניה? ואין לי מחליף לעת עתה בחינוך". הרב חייך ברוגע וענה: גם וגם וגם

לפני 23 שנים סבלה עכו מהגירה שלילית קשה של כעשרת אלפים משפחות יהודיות, ולצערנו את החלל הריק מילאו הכפרים מהסביבה. בשיחה עם מרן הרב אליהו זצ"ל שאלתי: "כיצד אגייס משפחות בחודש תמוז? כיצד אסדר עבודה לנשים של האברכים? מי בכלל ירצה לשנות תוכניות בסוף שנה? מה אעשה עם הרבנות בכפר חנניה? ואין לי מחליף לעת עתה בחינוך".

הרב חייך ברוגע וענה: "גם וגם וגם. אתה תעשה את הכול, ותראה שתהיה לך סייעתא דשמיא". אחרי ברכה כזו לא יכולתי לסרב, פשוט הבנתי שאני ידו הארוכה של מרן זצ"ל ופועל בשליחותו.

התחלתי להסתובב בישיבות עם שי תובל ז"ל, מנכ"ל קרן מורשת. כצל'ה פרסם בערוץ שבע (שהיה משדר מהים), והגיעו חמש משפחות מקסימות. למרבה הפלא גם נמצאה עבודה לנשים בהוראה ובסיוע לצוות העכואי בראשות רב העיר, שקיבל את הגרעין.

לקראת סיום השנה הראשונה פנה אליי הרב אנגל מהישיבה במירון ואמר לי שישמח מאוד אם אמשיך לחנך את הכיתה באותה מתכונת, מכיוון שהייתה הצלחה גדולה. עניתי לו שזה היה נס של ברכת הרב, ולא סומכים על ניסים.

בסייעתא דשמיא זכינו מאז יחד כחבורה בסיוע אנשי העיר להקים את בית ספר נועם בנים ונועם בנות, תלמוד תורה אחרי חמש שנים, ולאחר ניסיונות שכנוע הסכים הרב ויצמן להפריש מישיבת מעלות 80 תלמידים, וכך קמה ישיבת ההסדר עכו, ובסייעתא דשמיא מתפתחת יפה. מאות משפחות באו לגור בעכו, והחשוב ביותר: בני עכו מתחתנים ומביאים את בני זוגם לגור בעיר.

לפני חמש שנים חנכנו שכונה דתית, והיא נקראת 'נאות אליהו' על שם מרן זצ"ל. הבתים צמודי הקרקע הביאו אוכלוסייה חזקה לעכו. הוקמו מכינת אבנר המצליחה וכוללים חרדיים מוצלחים שלא היו כאן קודם לכן. הוקם גרעין נוסף על שם מרן, 'ברכת אליהו', שמרכזו בבית המדרש ולומדים בו אברכים נפלאים המפעילים בית מדרש ערב בשיעורים עמוקים ומסגרת כולל בוקר לפנסיונרים.

הגרעין עוסק ברווחה ובשיעורי יהדות קבועים במערכת החינוך הממלכתי בעיר, מהגנים ועד התיכון.

זכותו של מרן תעמוד לנו להיות שליחים נאמנים להופעת אור ה' על עמו ונחלתו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם