הגואל Featured

 8 gueta
 
"זה לא אומץ לב אלא הבית שהדגיש את ואהבת לרעך כמוך"
לרגל עליית העונה השנייה של 'האזרח גואטה', ישבנו לשיחה אישית עם לוחם הצדק החברתי יגאל גואטה * על הקשר עם ש"ס שנותק והתחדש, על האזרחית שלי יחימוביץ', ואיך לא – על אפליית המזרחים שמבחינתו עדיין כאן, ועוד איך

נדב גדליה

צילום: האזרח גואטה, כאן 11

דמעות האושר הגיחו לעיניו של יגאל גואטה בסופה של מלחמה חברתית-תקשורתית נוספת שהוביל למען האזרח הקטן. הפעם היה זה למען הילדים המיוחדים בישראל. הרגע המדויק שבו נפלה מפניו מסכת הלוחם החברתי הקשוח והוחלפה בהתרגשות היה כשפורסם בתקשורת כי הרגולטור הורה לחברות הביטוח לבטח גם ילדים עם צרכים מיוחדים. "ראיתי את האייטם על זה ובכיתי בדמעות", הוא מספר לי. "עשינו על זה תוכנית אחרי שגילינו שחברות ביטוח לא מבטחות ילדים עם צרכים מיוחדים, למרות שכל המומחים אומרים שאין קשר בין בריאות לאוטיזם. הפעלנו לחץ, וברוך ה' חברות הביטוח כעת חייבות לעשות את זה".

גואטה נעצר לרגע ודיבורו המהיר נעשה מתון. "אני חי את הבעיות של האנשים", הוא אומר. "אמרתי לאשתי, תסתכלי מה זה, איזה יופי. זה נותן לי כוח לחמישים שנה קדימה", גואטה מתרגש להיזכר, וכבר עובר למעשיית הסיוע הבאה. הוא מניח את הרגש בצד, ובלי התראה מספקת קולו השבור הופך כעוס-כאוב. "הנה, אתמול התקשר אליי אדם בן 94, ניצול שואה, סיעודי. הוא קיבל מכתב שאדניות ששייכות לו ונמצאות בחנות מסוימת פונו ללא ידיעתו, ושלחו לו שובר תשלום של אלפי שקלים על הפינוי. אין לו צ'אנס לנצח במלחמה הזאת! הלב של מקבלי ההחלטות נהיה קהה. זה לא מרגש אנשים, וחבל".

אתה בן 54, אינך חושש להישבר מעומס כאב ורגש?

"כבר יותר משלושים שנה אני בכאב הזה. תרשום: ביום שהדברים האלה יפסיקו לכאוב לי, אני מפסיק להתעסק בבעיות של אנשים. תלמד כלל, נדב, כשכואב לך אתה צועק, וזה מה שאני עושה בתוכנית. זה הכול".

אטומים בע"מ

יגאל גואטה עסוק. עסוק מאוד. כבר מזמן הוא לא חבר כנסת מש"ס, שעורר סערה ציבורית כשסיפר בגילוי לב על השתתפותו בחתונה חד-מינית של אחיינו. בשנתיים האחרונות הוא מוביל תוכנית רדיו ב'כאן', אך גולת הכותרת היא העונה השנייה של תוכנית הטלוויזיה החברתית 'האזרח גואטה', שבה הוא נלחם בעוולות של גופים גדולים ורשויות.

העונה השלישית, כך אנחנו חושפים כאן בפעם הראשונה, כבר בדרך. בעיות, איך אומרים, ברוך ה' לא חסר. "למה הגופים הגדולים עושים את כל העוולות שהם עושים? סיבה אחת: כי הם יכולים", הוא מסביר את השיטה הפשוטה. "מה שאנחנו עושים בתוכנית הוא מרוץ בלתי פוסק אחרי טובת האזרח. עם זה אני קם ועם זה אני ישן וזה הכול – מטפל בגופים גדולים שדורכים על אזרחים קטנים".

יש מיליון דברים שצריך לתקן. אבל מה הכי צריך לתקן? שמקבלי ההחלטות יסתכלו על האנשים המוחלשים. שישנו את סדרי העדיפויות. אני אומר להם: תסתכלו על המוחלשים ולא על הטייקונים. משם הכול מתחיל

מה הדרך לנער רשויות?

"מנגישים לממונים שם את העם. כשאתה רואה את המצוקה מקרוב ומראה אותה לרגולטורים – זה עובד. אלו אנשים שלא פעם מנותקים מהעם ולכן המדיניות היא כזאת".

אילו היה דבר שיכולת לתקן, במה היית בוחר?

"אין דבר כזה. יש מיליון דברים שצריך לתקן. אבל מה הכי צריך לתקן? שמקבלי ההחלטות יסתכלו על האנשים המוחלשים. שישנו את סדרי העדיפויות. אני אומר להם: תסתכלו על המוחלשים ולא על הטייקונים. משם הכול מתחיל. ברור לך שאם טייקון מבקש משהו – מתייחסים אליו. אבל ציבור שלם שמקבל שוברי תשלומים ממשרדי עורכי דין על איזה דו"ח חניה שקפץ מ-70 שקלים ל-5,000 שקלים - על זה אין עם מי לדבר. זה או תשלום הריביות או עיקול.

"הגישה הזאת חוצה גופים. כמו זה שיש רשויות שמודדות ארנונה איך שבא להן. אומרים לך ששטח הדירה שלך הוא 120 מטר רבוע ולא 80. למה? כובע! כי העיריה החליטה למדוד גם את הרעפים. האזרח הקטן עומד מול המערכות האלה ואין לו אפשרות להתמודד, כי אם הוא יעשה צעד אחד קטן – העירייה תשלח את עורכי הדין שלה לאזרח הקטן והוא מת".

ובסוף הוא מתגלה בתוכנית שלך... האזרח הקטן לא חושש?

"יש כאלה שמפחדים לגשת לתוכנית, כן. אני מנסה לשכנע אותם לא לפחד. אבל האמת, וצריך להגיד את זה, היא שאני לא בטוח שאני יכול להגן עליהם בסוף, כי המערכות האלה יותר חזקות וגדולות מהאזרח הקטן. אני אישית - לא מפחד מכלום".

מהיכן זה נובע אצלך?

"גדלתי בבית של 12 נפשות בחדר וחצי וגם סבתא גרה איתנו בבית. הכול עניין של חינוך. שום אומץ לב כמו שמציגים את זה. בבית הדגש היה על 'ואהבת לרעך כמוך', זה הכול. זה מה שמוביל אותי בחיים".

כאזרח, נתקלת באופן אישי בבעיות מהסוג שאתה פועל לתיקונן?

"אני עוד בסדר, אבל כן, קרה לי גם מקרה של דו"ח שהתנפח, ושילמתי. לא שאלתי שאלות. הם מנצלים את זה. יודעים שאנשים לא ייקחו עורך דין וישלמו. או למשל שאני רוצה ללכת לסניף דואר ואין סניף דואר. הדואר מוכר את הנכסים, ומביאים זכיין שנאנק כי הוא לא מרוויח כסף. מתעללים בו, ואתה צריך ללכת שעה ברגל כדי לשלוח את הדואר שלך. אני עוד בסדר, אבל מה יעשה קשיש?"

הפתרון נמצא במפלגה חברתית שתפעל למען העם?

"עזוב, דיברו לא מעט על מפלגות חברתיות, אבל אף אחד לא מתעסק בזה בפועל - כי זה לא אטרקטיבי. צריך לעשות משהו בראייה רחבה. הפירמידה צריכה להיות הפוכה. המוחלשים – בסדר עדיפות עליון".

ומה הדרך לשם?

"120 חברי כנסת שאלה החיים שלהם. החברתיות. אם לא – נמשיך לסבול. אולי אם אתה סיעה של 40–50 חברי כנסת אז כן. שנתיים בכנסת הספיקו לי להבין את זה ולפעול בדרכים אחרות. צריך שטובת האזרח תהיה חשובה להם יותר מהכיסא שלהם. תראה, על מה מפרקים ממשלה, על דברים שנוגעים לאזרח? לא".

תפסיקו להגיד פריפריה, אמרו 'מזרחיים'

בדיעבד, אתה חושב שהיית צריך להגיע ישר לתקשורת ולעזור לאנשים? התחנה בש"ס הארצית הייתה מיותרת?

"שום דבר בחיים לא מיותר", גוער בי גואטה. "כל מה שה' עושה זה טוב מאוד. למדתי בפוליטיקה שבכנסת אי אפשר לשנות כלום. כל השנים אמרו לי שאלך לכנסת ואשנה – וזה לא ממש נכון".

האם לדעתך עדיין מפלים את המזרחים בכל הנוגע לתקציבים?

"בשנים האחרונות מכבסים מילים ואומרים 'פריפריה', אבל מי גר שם? מזרחים. רק במקרה לא שלחו את ההורים שלי ושלך לרמת אביב... במקרה שלחו אותם לירוחם, דימונה וקריית שמונה. אני ציני, כמובן. בטח. הפערים בין פריפריה למרכז עדיין גדולים מאוד – בחינוך, ברווחה, בריאות, בכל דבר".

קרן אור כלשהי יש? התקדמנו במשהו?

"התקדמנו בזה שנתנו לפריפריה עוד עשרה גרוש ולמרכז במקביל עוד מאה אלף שקל, ואמרו 'התקדמתם'. זה לא נכון. למה בנאדם בצפת צריך לקבל שירותי בריאות פחות טובים מהמרכז? זה הגיוני? בוא תראה את בית החולים בנהריה ותשווה אותו לתל השומר. זה פשוט לא אותו דבר. בכלל".

אתה מדבר לא מעט על אפליה ועל מזרחים, ובסופו של דבר בתוך עדות המזרח יש גם לפעמים גזענות והעדפה של עדה אחת על חברתה.

"מה פתאום, זה לא גזענות. ברור שכל עדה רוצה לומר שהיא הכי טובה. אבל בסוף, כולם הכניסו אורחים. גם העניים שלא היה להם הרבה - הכניסו אורחים. בין עדות - זה שטויות, זה לא מה שמשנה את המדינה ופוגע באנשים. הממשל - שלא סופר את הפריפריה - זה משנה חיים. שאני אומר שאני יותר טוב מעדה אחרת או שתימני אומר שהוא יותר טוב ממרוקאי, בחייאת, זה משנה למישהו משהו בחיים עצמם?"

אברהם אבינו קורא לך

יגאל גואטה נשוי ואב לשלושה ומתגורר בשכונת פרדס כץ בבני ברק. הוא בוגר הישיבה החרדית 'בית התלמוד', שירת בנח"ל ומחזיק בתואר אקדמי במנהל ציבורי ובמנהל עסקים. ב-2003 נבחר למועצת העיר בני ברק מטעם סיעת ש"ס, וב-2016 נכנס לכנסת. אחרי כשנתיים הודיע על פרישה אחרי שעורר סערה ציבורית כשסיפר שהשתתף בחתונת אחיינו המדוברת. לדבריו, יחסיו עם יו"ר ש"ס אריה דרעי "מצוינים".

"מעולם לא התנתקתי מש"ס. ש"ס שינתה את דרכה באמצע החיים, ועכשיו היא חוזרת לעצמה. פתאום הקמפיין מדבר על חיילים ונשים. זאת יהדות ספרד במלוא תפארתה. יהדות מחבקת ומכילה ולא יהדות שמנדה אנשים ומחרימה אחרים.

אברהם אבינו קיבל באוהל עובדי עבודה זרה! אתה מכיר אדמו"ר שיארח עובד עבודה זרה היום? אבל הוא קיבל את כולם. הכין להם את האוכל בעצמו ולא על ידי אליעזר עבדו. ועוד הוא אומר לאשתו שרה: תפנקי אותם. הכול מכל הלב

"כל חיי למדתי שהשאיפה של האדם בחיים צריכה להיות אחת, ואת זה לימדו אותי המשגיחים בישיבות שבהן למדתי: 'מתי יגיעו מעשיי למעשי אבותיי'. אני מסתכל על אברהם אבינו, הראשון שהכיר את בורא העולם, ומה הסמל שלו? האוהל. הוא עשה הרבה דברים בחיים, זה בטוח, אבל מסתכלים על זה בעיקר כי זה הדגש: ארבעה פתחים. שלא חלילה יבוא מישהו ויחשוב שהדלת סגורה. הדלת של העם היהודי פתוחה לכולם. אברהם אבינו קיבל באוהל עובדי עבודה זרה! אתה מכיר אדמו"ר שיארח עובד עבודה זרה היום? אבל הוא קיבל את כולם. הכין להם את האוכל בעצמו ולא על ידי אליעזר עבדו. ועוד הוא אומר לאשתו שרה: תפנקי אותם. הכול מכל הלב. ויש שם עוברי עבירה וגויים, והוא הכיל את כולם".

הבנתי את הכיוון.

"רגע, יש עוד. עכשיו נלך ליצחק אבינו. יש לו בן שקוראים לו עשו, והמדרש אומר שהוא עבר על חמש עבירות חמורות מאוד באותו יום. ומה כתוב? 'ויאהב יצחק את עשו'. הוא לא מזכיר לו את העבירות אלא מנסה לקרב אותו. אי אפשר לעשות שום דבר בכפייה ובכוח. גם אם זה נראה לך בלתי אפשרי. חמש עבירות חמורות באותו יום - אם תחרים אותו - המדרש אומר שהייתה באה קללה לעם ישראל".

תגיד, אירוח בבית שלך כמו אברהם אבינו זה קצת שונה מלהתארח בחתונה שנוגדת את אמונתך ואולי הופכת לסמל לגיטימציה, לא?

"לא רקדתי על המשאית בבגד ים ורוד. הלכתי לחתונה של הבן של אחותי, וזה לא שונה מלארח. זה לשמוח עם אחותי שהיא חילונית שבעצמה הייתה בשעה קשה מאוד. אבל עזוב את הנושא הזה, עשו על זה מיליון כתבות, שלא תהיה ממוחזר".

בוא נפנה לזה זרקור: אתה מאמין בטיפולים כלשהם לשינוי נטייה?

"אני לא מבין בזה ולא מתיימר להבין בזה. אני אישית מכיר אדם שהיה הומו ועכשיו הכול בסדר, חי עם אישה והכול טוב. צריך לנסות לעזור לאנשים עם אנשי מקצוע, אבל לא להפחיד בני אדם ולהביא אותם למצב יותר גרוע ממה שהיה. וכן, ראיתי גם הפוך, אדם שהיה נשוי ואב לילדים והחליט באמצע החיים שהוא הומו. אני מכיר את שני הצדדים שם אישית".

היית באותו זמן חבר כנסת חרדי, לא פחדת על פרנסתך כשסיפרת על חייך הנוגדים את הקו של מפלגתך דאז?

"עזוב, הקב"ה עושה הכול. מאי דיהיב חיי - יהיב מזוני (מארמית: "מי שנותן חיים - נותן מזונות", נ"ג). מה הבעיה שלנו? שאנחנו אומרים את זה בדרשות, אבל לא מאמינים בזה מספיק. אני מאמין בזה באמונה שלמה. אתה מראיין אותי בשבועון בית כנסת - אז יאללה שיהיה גם דבר תורה בפנים. רבנו בחיי בחובת הלבבות בפתיחה לשער הביטחון אומר: 'כל מי שבוטח בזולת ה', מסיר האלוקים השגחתו מעליו ומניח אותו ביד מי שבטח עליו'. ציטטתי לך מילה במילה".

לקרוא מדרשים ולשחק משחקי קופסה

כשאתה לא עוזר לעולם, יש לך תחביבים?

גואטה צוחק צחוק ארוך. "איזה, אין לי זמן לתחביבים. אהבתי לפעמים לראות ספורט. הבן של אוהד מכבי תל אביב ואתה לא יכול לסבך אותי, אבל אני – קריית שמונה. בצעירותי גם הלכתי לראות משחקים, אבל היום אין לי פנאי לזה. מישהו ביקש ממני שעתיים איתי בשקט ובלי טלפון לא מזמן. אמרתי לו שיבוא בין מוסף למנחה ביום כיפור. שם יש לי שעתיים פנויות".

איך נראית השבת שלך?

"ברוך ה', בכל שבת אנחנו מארחים אורחים, ייאמר לשבחה של אשתי. יושבים, צוחקים, מדברים דברי תורה, משחקים משחקי קופסה, ובעיקר – זה זמן לשבת וללמוד".

מה אתה אוהב ללמוד?

"ספרים ישנים על פרשת השבוע. לא אוהב ספרים חדשים. יותר 'מאור ושמש' ו'שער בת רבים'. מכיר? שם דברי התורה ארוכים. ואם לא – אז 'גן רווה' שם יש דברי תורה על פרשת השבוע, קצרים אבל מאוד מאוד יפים".

החרדים מרוצים מהגרסה הנוכחית שלך?

"אני לא רוצה להשתחצן, אבל בכל מקום שיש בחורי ישיבות אני מקבל אהבה. הם יודעים שכשהם צריכים עזרה – אני שם בשבילם".

איך הקשר שלך עם שלי יחימוביץ', השותפה שלך לתוכנית הרדיו ב'כאן'?

"קשר מדהים. התחברתי אליה עוד בכנסת כשהבנתי שהיא לוחמת צדק חברתית. זה מה שמעניין אותי. הדברים שאנחנו מסכימים עליהם רבים יותר ממה שמפריד. מכל המאה אחוז של החיים".

בכל זאת, אתה חרדי והיא, איך נאמר, בקצה השני.

"בוא נחשוב קצת, מה ההבדל בינינו? סיפוח, ברית הזוגיות. נו, אז מה? שנינו מסכימים שצריך לטפל בנכים, במשפחות החד-הוריות ובעוד הרבה הרבה דברים שהם החיים האמיתיים. כשאתה מתעסק במה שמשותף, גם מה שאתה חולק עליו - מסתדר. למה לריב? למה המפלגות מזכירות את הדברים שהן חלוקות עליהן? כדי שזה יצדיק את הקיום שלהן. כי אם לא – אז למה המפלגה בכלל קמה?"

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק | This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם