השבאב העברי Featured

 14 sod
"היו מתחפשים לבדואים, ובוזזים את בוזזיהם"
על ארגון השמירה הראשון בארץ, "השבאב העברי", שהקימו תלמידי הגר"א כתשעים שנה לפני הקמת ארגון "השומר"

משה נחמני

בספרות הציונית רגילים לסמן את ארגון "השומר", שנוסד בשנת תרס"ט כארגון השמירה העברית הראשון שנוסד בארץ. אך למעשה לארגון "השומר" קדמו כמה ארגוני שמירה, חלקם פעלו לזמן קצר וחלקם במשך תקופה ארוכה. הראשון שבהם הוקם על ידי תלמידי הגאון מווילנה (הגר"א) שעלו ארצה והתיישבו בצפת בשנת תק"ע.

היה זה שנים ספורות לאחר פטירת הגר"א בשנת תקנ"ח. תלמידיו עלו ארצה כדי להגשים את חזונו לייסד ישוב יהודי בארץ.

בראש הקהילה הקטנה, שמנתה בסך הכול כ-150 נפש, עומד רבי ישראל משקלוב. בתוך זמן קצר הוא מתוודע לאתגרים הביטחוניים הקיימים בארץ, וכלפיהם הוא מארגן קבוצה של גיבורים חסונים שיעמדו על משמר היישוב. כיום ידועים לנו שמותיהם של שניים מאותה קבוצת שומרים, וכאן נספר על אחד מהם – ר' מרדכי יהודה בולוטין, שעלה ארצה בגיל צעיר, בערך בשנת תק"ף, והתיישב בצפת.

ר' חיים מיכל מיכלין, איש היישוב הישן, תיאר את אומץ ליבו של הגיבור הצפתי:

"הוא היה עשוי לבלי חת, אמיץ ליבו בגיבורים, ועל כן ספחהו אליו רבי ישראל פרוש [משקלוב] ז"ל להיות שומר לראשו, והוא היה הראשון אשר הרהיב עוז בנפשו לפתוח חנות ברחוב היהודים, ואחריו החזיקו אחרים לעשות כמוהו".

בשנת תרצ"ה פרסם ההיסטוריון ר' פנחס גרייבסקי מאמר בעיתון 'דואר היום', הנושא את הכותרת המעניינת "הגיבורים בתקופה הראשונה". במאמר זה הוא הוסיף פרטים חדשים על קבוצת הגיבורים השומרים, וציין שהם נקראו "השַׁבַּאבּ העברי" (שבאב בערבית משמעו נערים, נוער). בהמשך המאמר צוטטו דברים נוספים מפיו של חיים מיכל מיכלין:

"אנוכי עוד הכרתי את ר' מרדכי יהודה בולוטין פנים אל פנים (בהיותו כבר זקן מופלג) והרבה סיפר מאותה התקופה המעניינת. הוא היה גיבור ענקי, גבה קומה, בעל צורה והדרת פנים, ובתור כזה נמנה בין הגיבורים שומרי ראשו של הגאון רבי ישראל משקלוב. הוא היה ידוע בין 'השבאב העברי' אשר לפני כמאה שנים היו מתחפשים בתור בדואים ויהיו שוללים את שולליהם, ובוזזים את בוזזיהם, ולפעמים היו גם שובים את שוביהם, בעבר הירדן והסביבה. הם היו פרשים מצוינים. סוסותיהם האצילות היו יודעות נפש בעליהן ותהיינה נאמנות להן בעת חדווה ובעת אסון".

ממשיך ומספר מיכלין:

"אחרי השוד בצפת הוא התיישב בירושלים, ויפתח לו חנות קטנה ברחוב היהודים. הוא היה גם בימי זקנותו המופלגת, קרוב למאה שנה, גיבור חיל ובריא לחלוטין, ומי שלא ראה את קפיצתו על הסוסה בימי זקנותו לא ראה חריצות וזריזות מימיו. ממש כמו עול-ימים.

בכלל, צפת הייתה אז מגדלת גיבורים בין היהודים, שהיו מקדישים עצמם לספורט ולרכיבה, ולכל מיני תעמולות בדואיות שהיו ידועות אז בחוגים ההם. כל ה'פאנטאסיות' שעשו הבדואים היותר חרוצים, עשו גם הצעירים היהודים ביתר שאת וביתר עוז".

תיאורו של מיכלין ש"השבאב העברי" היו מתחפשים כחלק מפעילותם הביטחונית ו"שובים את שוביהם" מלמד שלא היה מדובר רק בפעילות הגנה פסיבית של שומרי ראש על מנהיג העדה רבי ישראל משקלוב, אלא בכוח מאומן אקטיבי שפעל במרחבים שונים, ונשלח למבצעים מגוונים.

מתברר, אם כן, שארגון השמירה הראשון בארץ נוסד בראשית ייסוד הישוב האשכנזי המתחדש, 90 שנה לפני שהוקם ארגון "השומר". המייסד הוא רבי ישראל משקלוב (ואגב, באחד המקורות השומרים נקראים "השבאב של ר' ישראל"). הוא בעצם המפקד שלהם, והם עושי דברו. הגיבורים הגברתנים מתפקדים כקבוצת שמירה לכל דבר ועניין, ובזכותה מצליח להתקיים היישוב המתפתח בארץ.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם