התל אביבי הראשון Featured

 12 ziyonut
 
במשיחיות לא מתנצלת וגם לא מנותקת מעולם המעשה, הקים ר' עקיבא אריה וייס את אחוזת בית היא תל אביב לפני 111 שנה. תפילה שחיבר רוויה בכמיהה לשלום

משה נחמני

מייסד העיר תל אביב, העיר העברית הראשונה, היה ר' עקיבא אריה וייס. אדם ירא שמיים ובעל אישיות מיוחדת. הוא הראשון שיזם את הקמתה של העיר, והיה מראשי העוסקים בפיתוחה בשנותיה הראשונות.

וייס היה בעל חזון משיחי של תיקון עולם – במובן הגשמי ובמובן הרוחני כאחד. הוא עסק בצורפות וביהלומים, בהנדסה ובבנייה, ועם זה היה מסור כל כולו לאידיאלים נעלים על הקמת עיר עברית ראשונה בארץ, העלאת רבבות יהודים ארצה, הקמת "נחלת אבות" – עיר ללא מסחר, ורעיונות נוספים. "משיחיות" לא הייתה אצלו מילה גסה; הוא יושב ומחכה למשיח בכל יום. טרדתו היום-יומית בפיתוח העיר תל אביב, לא רק שלא הפריעה לו מלחכות למשיח, אלא הייתה ממש חלק מזה. בשלב מסוים הוא גם הכין למשיח דגל מיוחד, כתר מפואר, וגם שרביט מלכותי.

עקיבא אריה וייס נולד בעיר גרודנו שברוסיה. סבו מצד אביו, רבי שמואל "הקטן", שימש בערוב ימיו רב בצפת, בשנים תר"ה–תרי"ג. בביוגרפיה שנכתבה על וייס מאת הסופר יעקב חורגין נכתב שאותו רב צפתי הוא שהנחיל לנכדו עקיבא אריה את אהבת הארץ, אשר מכוחה ייסד לימים את העיר תל אביב.

מתוך "תפילת השלום" שחיבר וייס:
"פרושׂ שלומך על כל העולם ותקוותך הטובה לכל דורשיך, וייעשו כולם אגודה אחת לעשות שלום ביניהם בלבב שלם. כלֵה הרשעה והחמס וממשלת זדון תעביר מן הארץ, הסר עיקשות וקשי לב ולא יוסיף עוד אדם להרע"

בצעירותו התגורר עקיבא אריה בעיר לודז' שבפולין. בעקבות פטירת אביו נאלץ הנער הצעיר לעסוק במסחר כדי להחזיק את המשפחה, כשהוא בן 17 בלבד. באותם ימים הוא התלהב מפעילותו של הרצל והפך לציוני נלהב. לא במקרה הרחוב הראשון שנקרא לו שם בעיר תל אביב, שאותה הקים וייס, היה רחוב הרצל. ברחוב זה התגורר וייס עצמו, וביתו קיים עד היום. שמה של העיר נקרא על פי שם ספרו של הרצל "אלטנוילנד" – שנחום סוקולוב תרגמו: "תל אביב" ('תל' הוא מקום שבו יש עתיקות, ו'אביב' מסמל התחדשות).

בשנת תרס"ו עלה עקיבא אריה וייס ארצה, עם אשתו וששת ילדיו, והתיישב ביפו. כבר ביום עלייתו השתתף באספה של יהודי יפו, והציע למשתתפים לקנות יחד אדמה, ולבנות עליה עיר עברית מודרנית. הצעתו התקבלה, האגודה 'אחוזת בית' קמה, ווייס מונה ליו"ר ועד האגודה. הוא ניהל את האגודה קרוב לארבע שנים, מיום ייסודה בשנת 1906 ועד 1910, השנה שבה החליפה 'אחוזת בית' את שמה ל'תל אביב'.

בתו הצעירה, אחוזבית (שנקראה כך על שם האגודה שייסד אביה), הייתה הבת הראשונה של העיר העברית הראשונה.

ר' עקיבא אריה וייס חיבר את "תפילת השלום" והרי היא לפניכם:

"א-ל אב ומלך, אדון עולם.

קַיימנו נא לטובה ולברכה ותן בנו לב להבין ולהשכיל, לשמוע ללמוד וללמד דרכנו דרך השלום, שאחזנו בו. כאור שמש בוקר כן יזרח פעלנו על דרך השלום לכל באי עולם, וישובו ממעשיהם הרעים וישימו ליבם וחפצם רק אל השלום, כי שמך שלום וחפצך שלום, ושלום יהיה לנו מעתה ועד עולם.

פרושׂ שלומך על כל העולם ותקוותך הטובה לכל דורשיך, וייעשו כולם אגודה אחת לעשות שלום ביניהם בלבב שלם.

כלֵה הרשעה והחמס וממשלת זדון תעביר מן הארץ, הסר עיקשות וקשי לב ולא יוסיף עוד אדם להרע.

וידע כל פעול כי אתה פעלתו ויבין כל יצור כי אתה יצרתו ויאמר כל אשר נשמה באפו – אין לנו מלך אלא אתה. ברוך אתה ה', הא-ל, האב, המלך עושה השלום".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם