Print this page

אנחנו נשארים בארץ Featured

 6 touril
היכן נופשים מי שהיו רגילים לטוס לחול?
לא צריך להסתיר את הכיפה וגם לא להיערך מראש עם אוכל כשר לחופשה שלמה: בחופשה בארץ מניעים את הכלכלה המקומית ונהנים מנופים מדהימים ומחוויות משפחתיות נעימות ומגבשות. אחחח, אין מקום כמו ארץ ישראל

נדב גדליה

בשנים האחרונות נדמה שטיסה לחו"ל היא מוצר צריכה בסיסי כאילו כבר חרשנו את הארץ הטובה, אך השנה נאלצו בני ישראל להותיר את מרחקי המטוסים והאוניות בדמיון ולתור את הארץ. "זאת הזדמנות שהישראלים מנצלים יפה מאוד", אומרת הילה גור, מנהלת תיירות פנים במשרד התיירות. "הכול שלנו, אין תיירים מחו"ל, ואומנם יש הגבלות של משרד הבריאות, אבל מצד שני יש הרבה מבצעים, ואנשים מגלים את הטוב שבארץ עד שייפתחו השמיים. הרבה מקומות נהנים מתפוסה מלאה".

נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה באשר לתיירות הפנים בעונה הנוכחית טרם פורסמו, אך לפי נתוני השנה שעברה טסו לחו"ל 4.3 מיליון ישראלים בשנת 2019. השנה, מטעמי קורונה, כולם בארץ. "זה כמובן מניע את הכלכלה שלנו, כי הכסף נשאר בארץ במקום ללכת לחו"ל", אומרת הילה ומספרת לאן הישראלים בוחרים לנסוע.

"הישראלים היום מתחלקים לשניים, שוק של משפחות ויחידים ושוק של טיולים מאורגנים. אם אתה מסתכל על משפחות ויחידים, עכשיו ממש אנשים יוצאים לפריפריה ומגיבים יפה מאוד לכל פעילות השיווק של התיירות שאנחנו עושים בארץ. הרבה נופשים בים המלח או ברמת הגולן.

"מה שהולך חזק זאת פעילות שנוגעת לכוכבים. אנשים לומדים נושאים חדשים. הטריגר הוא אומנם צפייה בכוכבים, אבל כשמגיעים עושים גם סנפלינג, חווים קולינריה ועושים טיולים רגליים בשעות הבוקר, כשחם פחות. המדבר פורח בתיירות כעת בזכות זה. הכול שוקק חיים במשפחות. גם השומרון הוא יעד פופולרי וגם גוש עציון. אנשים רוצים להזמין מקומות לבתי מלונות ולאטרקציות, ולא תמיד יש מקומות פנויים. התפוסות כמעט מלאות, ובעלי העסקים מתגברים אותן, אם אפשר".

מה היעד החם?

"במרחב המדברי תגברו מאוד את כל תצפיות הכוכבים, כי יש לזה ביקוש גבוה מאוד. ההגבלה לעשרים איש גם גורמת לזה שמצד אחד אי אפשר לתת באותו זמן את המענה לכל המטיילים וההזמנות, ומסתדרים בעזרת יצירתיות גם אם זה לא פשוט. הגליל המערבי גם עובד יפה. יצרו חבילות של כל מיני סגנונות נופש. גם הערים עצמן, כמו נתניה, מבוקשות. יש לא מעט מה לעשות שם. כן, זה הזמן להכיר את הערים שלנו.

"לא תמיד יש בכל עיר היסטוריה ומורשת, אבל בכל מקום יש לא מעט אטרקציות, נופים אחרים. אנשים אוהבים את זה. לכל אחד יש צרכים ורצונות משלו. אפשר להגיע לטיול רגלי, לרבוץ באילת, יש מספיק מה לעשות בארץ. הארץ שלנו מאוד מעניינת, ועכשיו הציבור מגלה אותה".

מה מאפיין את המטייל הישראלי התר את ארצו?

"עשינו סקר לפני כשנה והוא הראה שמשפחות שהילדים בהן בני 15 ומטה נופשות יותר בארץ. ככל שהם גדלים כך המשפחות תורמות פחות לנופש המשפחתי בישראל. הערכים של גיבוש המשפחה, לחוות חוויות ביחד, תורמים לנופש בארץ. מגיל 15 הילדים עצמאיים יותר ויש להם חיי חברה משלהם, ולכן יש פחות טיולים משפחתיים בארץ".

הילדים בנו על חו"ל

במשפחת גאל-דור ממרכז שפירא זוג הורים וארבעה ילדים. ההורים נוהגים לטוס לחו"ל מדי שנה בקיץ, ולפעמים הם לוקחים עימם את הילדים. השנה תכננה משפחת גאל-דור לטוס עם הילדים. בבית במרכז שפירא שמחו וצהלו באגף הילדים על הבשורה המשמחת, אך השמחה נגדעה באיבה ברגע שהקורונה תקעה יתד ורמזה שהקיץ היא תישאר עימנו.

"חבל שדווקא כשהם מזמינים אותנו באה הקורונה", אומרת מיכל ומתנחמת מייד בנופש ארץ-ישראלי כשר. "במקום חו"ל נצא השנה כולם לצימרים במושבה מגדל עם הגיס החדש שנכנס למשפחה שלנו. נטייל בעמק המעיינות, קיאקים, מפלים בגולן, כינרת, יהיה כיף". אופי החופשה של משפחת גאל-דור כנראה ייתן להם הרבה כוחות. "אנחנו לא אוהבים מלון", אומרת מיכל. "אנחנו אוהבים לקום בנחת שלנו, להיות לבד בבריכה, לתכנן לעצמנו את הלו"ז ולא להיות מתוכננים לפי לו"ז ארוחות של בית מלון. וגם זה הרבה יותר פרטיות וגיבוש של המשפחה.

"התחושה שונה, כל ההכנות שונות, אין היסטריה של אימא שלושה חודשים מראש, אבא לא מכין כמויות של שניצלים כמו שקורה כשטסים לחו"ל", צוחקת מיכל, "אבל חסרה גם ההתרגשות של הטיסה, אין ספק שזה משהו אחר.

"אנחנו בטוחים שתהיה לנו חופשה כיפית בארץ. לא צריך להיסחב עם כמויות של אוכל איתנו או לחפש סופר כשר, לא צריך להחביא את הכיפה מתחת לכובע. בסופו של דבר אנחנו מאוד אוהבים את הארץ ורוצים ליהנות גם מהדברים היפים והטובים שיש כאן".

שנה אחרי שנה: חופשה בארץ ישראל

למשפחת פריילכמן מפתח תקווה יש מנהג משפחתי מגבש. "בקיץ אנחנו נוהגים לנפוש שנה בארץ ושנה בחו״ל עם כל הילדים והנכדים. מכינים חולצות גיבוש, כיף", מספר מאיר ראש המשפחה. "חשוב לנו מאוד גם בחו"ל לסייר במקומות שחיו בהם או חיים בהם יהודים, להכיר את ההווי, ואם נופשים בארץ, מסיירים באתרי מורשת והיסטוריה של העם, כמו אתרי זיכרון לחיילים שנפלו, וכן אטרקציות וחוויות שהילדים יזכרו, כמו אתרי מים ומשחקים שונים".

השנה הגיע תור חוץ לארץ לככב במדור הגיבוש המשפחתי של משפחת פריילכמן, אבל הקורונה שיבשה את הכול. "מכיוון שאנחנו פנסיונרים וזמננו בידינו נהגנו בשנים האחרונות, מעבר לטיולים המשפחתיים, גם לטוס לחו"ל עם חברים לטיולים רבים ומהנים. אין ספק, אנחנו מתגעגעים מאוד לחו"ל. היינו אמורים לטוס השנה בטיול המשפחתי, אבל בגלל המצב בעזרת ה׳ בשבוע האחרון של אוגוסט ניסע כ-15 בני משפחה, מבוגרים, ילדים ותינוקות, לצימר בפקיעין במקום לחו"ל".

במה שונה בעיניך החופשה בחו"ל מזו שאתם מתכננים בארץ?

"בחו״ל בדרך כלל היינו נופשים עם חברות תיירות המציעות נופש כשר באתר מרכזי, למשל בשווייץ", מספר מאיר. "היינו שוכרים כמה רכבים ומטיילים בכל יום במקום אחר. פה בארץ חיפשנו מקום יחסית חם פחות שיש בו בריכה עם פרטיות, רק למשפחה המורחבת שלנו, ואכן מצאנו את הצימר. גם פה נשתדל לטייל באזור. בצימר צריך לארגן אוכל, כך שזה נושא מרכזי בהתארגנות, אבל זה חלק מהחוויה שמשתתפים בה כל המטיילים במשפחה.

"התחושה שהשנה אנו מבלים בארץ ולא בחו"ל אינה משנה", מצהיר מאיר. "אנחנו נשתדל ליהנות בכל מצב. לגבי הילדים ובעיקר הצעירים מאוד יש בזה משום איבוד חוויה של טיסה וארומה של חו"ל, נכון, אבל חשוב מאוד וטוב שיכירו ויאהבו את הארץ, ולכן ננסה למלא להם את הנפש בתחושות טובות".

לתגובות: נדב גדליה בפייסבוק | This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם