גם וגם וגם Featured

 11 trips
 
גם וגם וגם – 4 המלצות לטיולי משפחות
 
אנחנו יודעים שאתם מחפשים גם מסלולים קצרים, וגם שיהיו מים, וגם שיהיה ערך מוסף, ושאם נכנסים לאתר שיהיה מזגן, ושבסוף גם לא תידבקו לנו באיזה נגיף בגלל הצפיפות. אז הנה – גם וגם וגם * תיהנו
 

ד"ר יורם אלמכיאס, ההתמחות ללימודי ארץ ישראל, המכללה האקדמית אורות ישראל, אלקנה

 

דרום – מוזאון השומרוני הטוב+מסלול נופי פרת, נחל פרת

 

טיול למשפחות שיודעות לטייל. בקיץ – מומלץ בשעות אחר הצהריים. החלק הראשון מתאים לכל הגילים והוא נמשך כשעה וחצי, החלק השני מיועד למשפחות מטיילות עם ילדים היודעים ללכת היטב – כשלוש שעות. חובה: כובע, הרבה מים קרים, נעלי הליכה ומפת סימון שבילים.

 

את הסיור שלנו נפתח באתר מרתק, מעניין וחשוב – הגן הלאומי השומרוני הטוב (רשמו בווייז – מוזאון השומרוני הטוב). מדובר במקום מסודר, שיש בו חניה, מים ושירותים, מסלול קליל ותצפית נהדרת, והוא כולל גם מתחם ממוזג סגור וסרטון חביב בתוך מערה קרירה לכל המשפחה. הכניסה בתשלום, בשל מגבלות הקורונה יש צורך בתיאום מראש.

 

גולת הכותרת של האתר הוא מגוון הפסיפסים המדהימים המשוחזרים בו. במקום מרוכזות רצפות פסיפס (רובן מקוריות) מבתי כנסת יהודיים ושומרוניים ומכנסיות ברחבי יהודה ושומרון ובחבל עזה. בין השאר תוכלו לראות שם את רצפת הפסיפס מבית כנסת בעזה שבה מופיעה דמותו של דוד המלך המנגן בנבל, ואת הכתובות העבריות מבתי הכנסת בדרום הר חברון. המוצגים ממוספרים ומשולטים ויש גם חוברת הסבר מפורטת לכל המשפחה.

 

במקום מוצע גם משחק משפחתי עם כתבי חידה.

 

מומלץ לא לוותר על המסלול הקצר המוביל לתצפית נהדרת על צפון מדבר יהודה, מעלה אדומים המקראי ויישובי גוש אדומים שבחבל בנימין.

 

אחרי שנצטייד במים קרים, כובע ונעלי הליכה טובות, נמשיך משם בנסיעה קצרה אל היישוב נופי פרת (בווייז – נופי פרת–כפר אדומים). את הרכב נחנה בתצפית "גן מומי" שבין כפר אדומים לנופי פרת. אחרי התצפית המהממת, נצא למסלול שאורכו שלושה קילומטרים (כשלוש שעות) הכולל: ירידה לא קשה לנחל פרת (מסלול מסומן שחור), טבילה מרעננת במיוחד בבריכות הפחות מוכרות וצפופות של הנחל (הכיוון מערבה במסלול הכחול) ומשם בעלייה קצת מפרכת, אבל שווה את המאמץ, בחזרה לנופי פרת (מסלול אדום). אחרי שנירגע מהעלייה, נשתה הרבה מים וניהנה מהתצפית המיוחדת, נחזור רגלית לרכב שהשארנו כ-250 מ' מהתצפית.

 

ירושלים – בין הר הרצל לעין כרם.

 

סיור תוכן קליל לאחר צהריים ירושלמי, לכל המשפחה. כארבע שעות בסך הכול.

 

מה נדרש? כובע, מים ונעליים נוחות. הביקור במוזאון הרצל בתשלום ובתיאום מראש.

 

הערה: המסלול אינו מעגלי, אך החזרה פשוטה ונגישה בנסיעה קצרה באוטובוס להר הרצל או לתחנת הרכבת הקלה הסמוכה.

 

את הסיור שלנו נפתח בכניסה הראשית להר הרצל. במקום חניה, שירותים מסודרים, מוזאון במתחם סגור וממוזג ומיצג היסטורי חשוב ומושקע המתאים לכל המשפחה.

 

על מרכזיותו וחשיבותו ההיסטורית של הרצל חוזה המדינה אין צורך להכביר מילים. מבחינה ערכית וחינוכית, ראוי שכל משפחה ישראלית תבקר במקום הזה. המוזאון, שהוא למעשה מיצג ויזואלי הערוך כסרט מתמשך בתחנות חייו של הרצל, מגולל את הסיפור של הרצל וגם את הסיפור הציוני שלנו. מומלץ לא לוותר על ביקור במתחם קברו של הרצל, לא הרחק.

 

אחרי שנצטייד במים קרים, כובע ונעלי הליכה טובות, נמשיך החוצה מהר הרצל רגלית לכוון יד ושם ויער ירושלים הסמוך. בתחילת המסלול המסומן בצבע כחול, נרד (דרך רחבת ראול ולנברג) אל מסלול נחל עין כרם. המסלול קל ועובר בינות לעצים, מתקנים חקלאיים, טראסות עתיקות ומשוחזרות, ואפילו מעיין קטן (עין סוף).

 

המסלול מתחבר לכפר הציורי עין כרם, שבשעות אחר הצהריים הופך לקסום במיוחד. המבנים העתיקים, הסמטאות והחנויות, הופכים את הביקור למיוחד במינו. אפשר לשלב (בתיאום מראש) ביקור בבתים מיוחדים ובסדנאות לכל המשפחה המוצעות בהם. גולת הכותרת של הסיור הוא כמובן ביקור במעיין מרים הצלול, הנובע מים קרירים כל השנה.

 

לאחר שניהנה מהסיור במקום ונקנח בגלידה קרירה, נעלה על אוטובוס בחזרה לחניה שלנו בהר הרצל או לתחנת הרכבת הקלה הסמוכה.

 

מרכז – מזכרת בתיה ומסלול שפך נחל שורק-פלמחים

 

ממזכרת בתיה לשורק-פלמחים

 

את הסיור שלנו נפתח במושבה מיוחדת, המצטיינת בשימור היסטורי של תקופת העלייה הראשונה.

 

הביקור במושבה באחר צהריים קיצי נמשך כשעתיים, מתאים לכל המשפחה ואין צורך לתאמו מראש. אך אם רוצים להעצים את החוויה ולשלב בסיור גם תוכן, קטעי המחזה וכתבי חידה, מומלץ לתאם סיור מודרך עם מרכז לימוד וסיור "ציוני ארץ" במזכרת בתיה (טל' 08-9340034).

 

במושבה תוכלו לבקר עצמאית במוזאון המושבה (בתיאום מראש), בבאר האנטיליה העתיקה, בבית משק הברון וברחוב המייסדים, ואף לצפות בחידושו של בית הכנסת העתיק של המושבה. ביקור במוזאון הרב מוהליבר הממוזג (בתיאום מראש), שבו מוקרן גם סרטון קצר, יעניק לסיור המשפחתי עומק וחוויה מיוחדת.

 

אל החלק השני של הטיול נמשיך בנסיעה קצרה ברכב לחניון חורשת הצנחנים, בכביש המוביל לקיבוץ פלמחים (בווייז – חורשת הצנחנים-פלמחים). במקום – חניון, שולחנות ופינות ישיבה. לאחר שנצטייד מראש בכובע, מים קרים ונעלים נוחות, נצא למסלול קליל (כ-2 קילומטרים, כשעתיים הלוך וחזור) המסומן בצבע שחור אל שפך נחל שורק המשוקם, דרך חולות פלמחים עד לים. שם נוכל לשכשך במים ולצפות בשקיעה מרהיבה. החזרה לרכב תהיה בהליכה קלילה באותה דרך.

 

צפון – מוזאון השומר בכפר גלעדי ונחל עיון

 

החלק הראשון של הסיור, המתאים כל המשפחה, יוקדש ללימוד של פרק היסטורי חשוב בתקומת המדינה – סיפורם של ארגוני ההגנה הראשונים: "בר גיורא" ו"השומר".

 

​​​​​​​​​​מוזאון השומר (בתיאום מראש ובתשלוםבטל' 04-6941565) נמצא בקיבוץ כפר גלעדי. התצוגה במוזאון, המבוססת על אמצעים אור-קוליים ואמצעי מולטימדיה, מספרת את תולדות ארגון "השומר" ופעילותו למען ההתיישבות וההגנה בארץ ישראל. בנוסף, התצוגה משלבת בקטעי סרטים של התקופה, תמונות של צלמים ידועים ופסלי דמויותיהם של אנשי "בר גיורא" ו"השומר", שיצרו אומנים עבריים שונים.

 

לאחר הביקור במוזאון (כשעה) נמשיך ברכב למושבה מטולה ונעפיל עד לכניסה הצפונית של שמורת הטבע נחל עיון – בווייז: נחל עיון, חניון עליון (בשל מגבלות הקורונה יש צורך בתיאום מראש). כאן נצטייד בכובע, מים קרים ונעלי הליכה נוחות ונצא למסלול הליכה קליל המתאים לכל המשפחה.

 

המסלול – כשעתיים אורכו, מסומן כחול, והוא עובר בינות למפלי מים (מפל הטחנה ומפל התנור), צמחייה מיוחדת ובריכות שכשוך. המסלול מסתיים בכניסה הדרומית של שמורת הטבע. המסלול אינו מעגלי, ויש להשאיר מראש מכונית בנקודת הסיום בחניון הדרומי.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
בין אידאולוגיה להלכה

  מאמר על חליבה בשבת...

בין הסדרה לקורונה

  מאמר מאת איתי זר

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם