לדמותו של השומר האגדי Featured

 14 zion
 
"לא יצא לשום מבצע מבלי תפילין בכיסו" - לדמותו של השומר האגדי ר' אברהם שפירא
 

משה נחמני

 

ר' אברהם שפירא ("שייח' איברהים מיכה") – ראש השומרים בארץ ישראל, נולד בשנת תרל"א למשפחת רבנים.

 

שפירא התגורר בפתח תקווה ברוב שנות חייו, והיה פעיל בהגנת המושבה עוד משחר נעוריו. בצעירותו אף שימש מְלווה לברון רוטשילד. בשנות ה-90 של המאה ה-19 הקים ארגון שמירה אשר פעל בפתח תקווה ובסביבתה, בהגנה על ביטחון המושבה ובמניעת פשיעה חקלאית. בשנת 1890 מונה לראש השומרים. במהלך מלחמת העולם הראשונה נבחר ליושב ראש ועד המושבה.

 

שפירא עמד בראש השמירה וההגנה באזור פתח תקווה במשך כשלושה שנה. בתקופה זו הגן על המושבה ושדותיה מפני עשרות התקפות וניסיונות גנבה. סביב שפירא ואנשיו התפתח מוניטין של ארגון תקיף וחזק, עובדה שהרתיעה את תושבי הסביבה מלתקוף את פתח תקווה מלכתחילה.

 

למרות זאת הקפיד שפירא על יחסי שכנות טובה עם ערביי הסביבה. הוא קשר קשרי ידידות עם שכני המושבה הערבים, ואלה גילו הערכה רבה לאומץ ליבו.

 

חבריו של שפירא כינוהו בשם "ג'דע", והוא נודע גם בכינוי "זקן השומרים". סיפורי גבורה אגדיים נכרכו בשמו.

 
"התפילין תמיד שמרו עליי"
 

בתיאור עיתונאי שפורסם בשנת תרע"ב בעיתון 'הצבי', תוארה היחלצותו של שפירא להגנת המושבה הצעירה פתח תקוה מידי פורעים ערבים:

 

"מיד בא אברהם שפירא, ראש שומרי מושבתנו, הידוע היטב לכל תושבי ארץ ישראל באומץ לִבו ומרצו הרב בכל מקום שיש סכנה – הוא התאחר קצת מלבוא, כי בעת שהודיעוהו על המאורע היה עומד באמצע התפילה, וימהר ויסר את התפילין ויקפוץ על סוסתו, העומדת תמיד חבושה בחצרה ומוכנה לרכיבה, וכחץ מקשת עף עליה".

 

ואכן, ר' אברהם שפירא היה אדם ירא שמיים, והקפיד על שמירת מצוות התורה. בריאיון עימו סיפר: "הייתי בכל המקומות בארץ – לא הגעתי אליהם בטיולים, אלא ברדיפה אחרי שודדים וגנבים ערבים להחזיר את הגנבות... תמיד יצאתי וחזרתי ב"ה בשלום. בלא תפילין ובלא תפילה לא יצאתי אף פעם מן הבית. מאז בר המצווה שלי ועד היום הזה, לא הפסקתי אפילו פעם אחת מלהניח תפילין. אני בטוח, במאה אחוז, שהתפילין תמיד שמרו עליי" ('הצופה', כ"ו בתמוז תשכ"ה).

 

בספר 'בנתיבי חסידות איזביצא-ראדזין' מסופר כי "פעם אחת נסע ר' אברהם שפירא בדיליז'נס מפתח תקווה ליפו, ונתגלגלה השיחה בין הנוסעים מי לובש טלית קטן. אז הוציא ר' אברהם שפירא את טלית קטן שלו, והייתה תכלת בציציותיו".

 

גם העיתון החרדי 'שערים' (משנת תשט"ו) הדגיש את הקפדתו של שפירא על שמירת המצוות:

 

"קרבה נפשית מיוחדת אנו מרגישים לר' אברהם שפירא לרגלי נאמנותו למסורת ישראל. הוא יהודי השומר שבת כהלכתו, מניח תפילין כל יום ונזהר ממאכלות אסורות. בכל עת של סיכון נפשו – והם כה רבים בחייו – זכר את שם ה', ואחרי הינצלו מסר תמיד שבח והודאה להשי"ת, המציל אותו מכף כל אויב ולסטים".

 

השוטר וההיסטוריון דוד תדהר סיפר על אברהם שפירא, "גיבור פתח תקוה", שהיה "למופת גם בגבורת הרוח, בנאמנות לתורה ולמצוות, שלא יצא לדרכיו בשבת בלי שאלת חכם מהרב, אם מותר על פי הדין (במקרים של פיקוח נפש), שבכל הסעודות שנכבדי הערבים ערכו לכבודו קידש את השם ולא התגאל במאכלות אסורות, ואפילו על שולחן הברון רוטשילד ז"ל התעניין בשמירת הכשרות, ולא יצא לדרך רחוקה בלי תפילין בילקוטו".

 
סמל גבורה ומופת
 

במעמד הנחת אבן הפינה למושבה החרדית-ציונית בני ברק (תמוז תרפ"ד), הוזמן אברהם שפירא כאורח הכבוד של המושבה.

 

"באותו מעמד סיפר לנו שפירא מעשי פגעים ועלילות גבורה, בהתנגשות עם ליסטים ערבים שהסתתרו בקִניהם בין גבעות בני ברק, והיו מתנפלים על עוברים ושבים בדרך זו", סיפר לימים הרב יצחק גרשטנקורן מייסד המושבה.

 

גם לאחר קום המדינה המשיך שפירא להיות סמל של גבורה לאומית, והפך לדמות מרכזית בחגיגות ובאירועים שנערכו בעירו פתח תקווה, כמו למשל במצעדי צבא ובחגיגות יום העצמאות. ביתו של שפירא, אשר נתרם על ידו לעיריית פתח תקווה, עומד עד היום ברחוב הרצל 20 בעיר. כיום הוא משמש ספרייה ומרכז תרבות, ובחזית הבית ניצב פסלו של שפירא רכוב על סוסתו. תצוגה על חייו ופועלו, כולל חפצים אישיים, נשקו האישי ותמונות, מוצגת באחד מחדרי הבית.

 

אברהם שפירא נפטר בה' בטבת תשכ"ו. על מצבתו, בבית הקברות סגולה, נחרתו השורות הבאות: "מראשוני הישוב, ההגנה והשמירה, בחייו סמל גבורה ומופת לעם ישראל כולו ולפתח תקוה עירו".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
עצמאות הרבנות

  מאמר מאת הרב אברהם...

תחפושות לכל עת אמת

  סיפור מאת מיכל

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם