Print this page

קורונה באנדרדוסית Featured

 11 underdos
החבורה הכי מצחיקה במגזר לא מתייאשת מהמצב ומעבירה את מרכז הבמה אל הרשת. בשיחה עם נדב גדליה הם מגלים את דעתם בנוגע למחאת האומנים וחושפים מה עשתה להם הקורונה

 

נדב גדליה

 

אם גם לכם הקורונה בלעה את ההומור, רביעיית המצחיקנים אנדרדוס כאן להשיב הומור לגבולו כדי שתוכלו להמשיך ולחייך עד כמה שאפשר. בכל זאת, שנה חדשה בפתח, והאופטימיות זקוקה לכם. כעת החבורה משיקה את 'אנדרדוס חי' – תוכנית מערכונים חדשה המצולמת כל כולה על במה.

 

הפרק הראשון של התוכנית כבר מחכה לכם בחנות הדיגיטלית של החבורה. הוא כולל ביקור פתע של הרב יגאל מסדרת הרשת האנדרדוסית 'ישיבת הנהלה' ושיעור מוסר מופרע של הרב פריינטה, שנודע בשער בת רבים כדמות מופת חתרנית. "בתחילת הקורונה עוד הייתה לנו איזו תקווה שהיא תחלוף בתוך חודשיים-שלושה ונחזור לשגרה", אומר נדב נווה, "אבל הגל השני הבהיר מעל לכל ספק שצריך לפתוח את הראש ולחשוב מחדש איך אפשר להמשיך ליצור ולתחזק את הקשר עם הקהל, שחשוב לנו כל כך".

 

"אנחנו מצליחים ב"ה להתקיים כאנדרדוס גם בתקופה לא פשוטה כלכלית וליצור", מרגיע מתן צור, "אבל עדיין חסר לנו מאוד החיבור עם הקהל. בתקופת הקורונה התבטלו הופעות, ולמעשה לא הופענו מאז פורים".

יאיר יעקבי: יש ממד של מותרות בתחום הזה. אני מבין את ההיגיון שלא צריך אוטומטית לפתוח את ההופעות גם אם זה חשוב. כאב לי שלא הייתה התייחסות. קטורזה אמר את זה: בסדר, אנחנו מבינים שצריך לסגור, אבל תדברו, תבנו תוכנית. לא ככה עד שנגיע למצב של שלטים ברחובות ואז תיזכרו בנו

 

מה דעתכם על מחאת האומנים: האם באמת כולם במצוקה גדולה יותר מיתר המשק, שאף הוא נפגע?

 

"כמי שעוסק בתחום התרבות אני לא חי באשליה שהתחום שלי הכרחי כמו מקצועות אחרים", אומר יאיר יעקבי. "יש ממד של מותרות בתחום הזה. אני מבין את ההיגיון שלא צריך אוטומטית לפתוח את ההופעות גם אם זה חשוב. כאב לי שלא הייתה התייחסות. קטורזה אמר את זה: בסדר, אנחנו מבינים שצריך לסגור, אבל תדברו, תבנו תוכנית. לא ככה עד שנגיע למצב של שלטים ברחובות ואז תיזכרו בנו".

 

"אני לא נכנס למה נכון ומה לא נכון במחאה", אומר מתן, "יש היי-ליסט של אומנים שמרוויחים בסדר, ומן הסתם הם לא מתלוננים".

 

"אבל גם אומנים שיש להם חסכונות נפגעו", אומר נדב, "אין שאלה בכלל. נכון שאומנים גדולים יכולים להסתדר, אבל זה אומר שאומנים גדולים פחות, ויש המון מהם – דרג ביניים – נפגעו הרבה יותר. האומנים לדעתי צועקים את צעקת עובדי הבמה. שורש המחאה נכון גם אם יש מי שלוקחים את זה למקום פוליטי".

 

"אישית אנחנו לא בהיי-ליסט, ובמגזר לא עושים כסף כמו בשאר המקומות. ברור שנפגענו, אבל אני חושב שהמחאה היא על האנשים שמסביב – אנשי הבמה, הסאונד, התאורה, הקופות, הפרסום. מאות אנשים. קח למשל מחזמר לחנוכה: מאות אלפי שקלים הולכים רק על האנשים שאנחנו מעסיקים. לאנשים האלה אין עכשיו פרנסה בכלל. אני אישית מתפרנס בסדר ב"ה מעוד דברים, אבל איש סאונד זה מה שהוא עושה, ואם אין הופעות, אין לו כסף בכלל. וכן, המדינה מעניקה רשת ביטחון לשכירים, והאנשים האלה שקופים. כעת הם צריכים את הכסף, הם משלמים ביטוח לאומי כל החיים, והמחאה שלהם מוצדקת".

 

המדינה אשמה?

 

"אי אפשר להאשים את המדינה", אומר מתן, "מוצדק לסגור את מופעי התרבות, אבל נראה שכל הפתרונות מגיעים מאוחר מדי ובצורה גרועה, וזה לגמרי על הידיים שלהם. ביבי ושר הבריאות כשלו ללא ספק. היינו בהסגר וסבלנו, והם היו צריכים לעצור את ההתפרצות הבאה. הם לא עשו את זה. תחום התרבות חטף חזק, אבל גם התיירות ועוד עסקים כמו מסעדות, שזה גם ככה תחום קשה, וזו לגמרי אשמת ההנהגה. זה עצוב, ונקווה שבע"ה זה יעבור מהר".

 

"האומנים אולי מרוויחים יותר לשעה", אומר יאיר, "אבל לא בכל יום הם עובדים, ויש עוד כל מיני הוצאות, כך שהאיזון הופר, וצריכים את ההופעות האלה לפרנסה היומיומית".

נדב נווה: קח למשל מחזמר לחנוכה: מאות אלפי שקלים הולכים רק על האנשים שאנחנו מעסיקים. לאנשים האלה אין עכשיו פרנסה בכלל. אני אישית מתפרנס בסדר ב"ה מעוד דברים, אבל איש סאונד זה מה שהוא עושה, ואם אין הופעות, אין לו כסף בכלל. וכן, המדינה מעניקה רשת ביטחון לשכירים, והאנשים האלה שקופים

 

לראשונה: תוכן מקורי וחדש בתשלום

 

זו הפעם הראשונה שחבורת אנדרדוס מציעה לקהל תכנים חדשים בתשלום. "בגל הראשון של הקורונה זיהינו התעוררות מבורכת ברכישות תכנים שלנו בחנות הדיגיטלית", מספר אשר בן אבו מהיכן התעוזה לגבות תשלום בעבור תוכן אנדרדוסי שהורגלנו לצרוך בחינם דרך יוטיוב. "שני מופעי המערכונים הראשונים שלנו ושלושה מחזות זמר שלנו נמכרו בקורונה במספרים מכובדים בחנות הדיגיטלית, וזה נתן לנו את הרעיון ליצור פרקים של מופעי במה ולהעמיד אותם לרשות הציבור בתשלום סמלי. זו הדרך שלנו להתחדש, להתאים את עצמנו למציאות הנוכחית ולהתפרנס.

 

"מבחינתי זה היה ממש כמו מים קרים על נפש עייפה", מצהיר אשר. "אחרי הרבה זמן של עשייה מצומצמת לעבור לכתיבת מסות של חומרים ולשחק כל מיני דמויות. זה היה כיף ממש".

 

איך עשיתם את 'אנדרדוס חי' בפועל, ובמה שונה דרך היצירה הפעם מהמערכונים הוותיקים שלכם?

 

"זה מצולם כמו מופע אבל בלי קהל, ובסוף אלו מערכונים מצולמים", מספר מתן. "זה מתחיל מהכתיבה. כתבנו מראש מערכונים מותאמי במה שלא מצריכים לוקיישנים. חומרים יותר קלילים וזורמים, בתחושה שאנחנו מופיעים לפני קהל. צילמנו את המערכונים באמצעות מולטיקמרה, יעני ניתוב של שלוש-ארבע מצלמות תוך כדי צילום, כמו בתוכנית אירוח, מה שלא קורה במערכונים רגילים שלנו".

 

"זה די שונה מפרויקטים אחרים מעוד זווית", אומר נדב, "זאת הפעם הראשונה שאנחנו עושים משהו שאין בו שיוף מוחלט של כל פאנץ'. פה הכמות גדולה יותר מבחינת החומרים, אז אין אפשרות לקחת את הכול כמו במופע לפני קהל או במערכון מצולם. יש ב'אנדרדוס חי' הרבה זרימה ואלתור, וזה שונה, מגוון וכיף מסוג קצת אחר".

 

"אנחנו קוראים לקהל לבוא להיות איתנו גם בתקופה הזאת של הקורונה", מבקש מתן צור. "יאללה בואו, הקפה עליכם".

 

 

אולי יעניין אותך גם