הלב שלנו - לקב"ה Featured

 10 limud
 

לימוד שלוקח את הלב שלנו לריבונו של עולם
 
עם החזרה למסגרות מסתיימת יוזמת הלימוד הדיגיטלי של בני עקיבא ו"מקום בעולם". בהשראת הרעיון המבורך התחדשה והתחזקה חדוות הלימוד של בני נוער רבים – ואולי מכאן יצמח חיבור איתן לתורה

 

אביגיל זית

 

הקיץ הזה היה שונה ממה שהכרנו עד היום. בני הנוער אמנם קפצו למעיינות, אבל פעילויות רבות לא היו – מחנות, סמינריונים ועוד. לא מעט חבר'ה נכנסו לבידוד ויצאו, חלקם אפילו הספיקו להידבק בנגיף הארור, ובאופן כללי זמן הבית – והמסך, שגם ככה תופס לא מעט נפח בחופש – תפחו באופן ניכר. הקיץ של "מקום בעולם" סיפק חלופת תוכן מעולה, בין השאר בפרויקט מיוחד של לימוד תנ"ך בשיתוף מכללת הרצוג ותנועת בני עקיבא.

 

בפלטפורמה של הלימוד היומי חבר'ה למדו בכל יום פרק בתנ"ך, והכירו אותו מזוויות שונות: קריאה רציפה של הפרק, חידות, רעיון מיוחד, משחקים ושאלות מנחות שמחברות את הלימוד ליום-יום וללב. בני נוער רבים מחפשים את הדרך להצליח להתפתח וללמוד גם בימי החופש הארוכים, והלימוד היומי הוא משב רוח מרענן – לימוד מעמיק, קליל, נגיש ומעניין.

 

יהודה מויאל הוא חניך בסניף אלוני שילה, ובעוד שבוע יהפוך באופן רשמי למדריך שבט הכנה בסניף. בינתיים הוא מנצל את הזמן ללמוד. הוא התחיל לימוד תנ"ך על הסדר עם אחיו עוד בימי הסגר הכללי: "למדנו יהושע ושופטים ואז אבא שלנו שאל אותנו שאלות. מי שענה נכון על 9 מתוך 10 שאלות קיבל 20 שקל. אחרי זמן מסוים אח שלי ראה בעולם קטן פרסום על הלימוד הדיגיטלי, והחלטנו ללכת על זה. אני מרגיש שזה בנה לי עוד קומה בלימוד, הבנה יותר טובה והפנמה. הייתי יכול גם סתם לפתוח תנ"ך ולקרוא, אבל זה לא אותו דבר. הלימוד כאן הרבה יותר נגיש וכיף, יש הסברים שעוזרים להבין את התמונה הרחבה, ותכלס הלימוד הופך להיות הרבה יותר קל ככה". יהודה מקווה שהוא יוכל להביא את הלימוד הזה גם לחניכים החדשים שלו. "אני אשמח ללמוד איתם אבל זה תלוי בהם וכמובן גם במדריך שאיתי, צריך לרצות ללמוד".

 

ודאות בתוך אי ודאות

 

מזכ"ל בני עקיבא יאיר שחל רואה את הלימוד הדיגיטלי כחלק מצליחת האתגר של הקיץ הזה. "היה לנו חופש שונה אבל הצלחנו לעשות הרבה מאוד דברים, אני מסיים אותו בסיפוק גדול על שהצלחנו לייצר מסגרתיות בחוסר מסגרתיות שבתוך חוסר מסגרתיות. החופש בהגדרתו הוא חסר מסגרת, עכשיו יש גם אי-ודאות כללית, ואני מרגיש שהצלחנו בוואקום הזה לייצר לחברי התנועה ודאות ויציבות. זה משמח מאוד כי בכל הרמות נתנו מענה. ועדיין יש איזו צביטה בלב, כי מה זה שנה של מזכ"ל בלי מחנות קיץ?"

 

בני עקיבא זה לא בית ספר, מה המקום של לימוד בסניפים בעיניך?
"הערך הגדול של לימוד תורה קשור מאוד בבחירה בלימוד. אפילו בברכה של לימוד התורה אנחנו אומרים 'והערב נא', תורה ערבה היא תורה שבחרת בה. יש כמובן גם הרבה עמל, אבל הבחירה מעידה על קרבה ומתיקות. לכן דווקא בסניף חייבים שתהיה קביעות ולימוד תורה, הסניף הוא מרחב של בחירה ויש ערך עצום ללימוד קבוע שם. ובחופש עוד יותר חשובה קביעת העיתים לתורה, כי בחופש אנחנו בוחרים למלא את הזמן בדברים הכי מתוקים, וכך אני בוחר למקם את התורה כדבר הכי חשוב בתוכי".

 

בחזון שלך, איך נראה לימוד תורה בתנועת נוער?
"אחת הדרכים לקנות את התורה היא לימוד בחבורה, ואין חבורה יותר חזקה מסניף. אבל מעבר לזה לכל חבר תנועה צריכה להיות קביעות אישית. אחת החוקות הראשונות של בני עקיבא היא שכל חבר בתנועה צריך שיהיה לו ספר שהוא לומד בו. האידיאל הוא שלכל אחד יהיה הלימוד הפרטי שלו ויהיה הלימוד של החבורה, ובזמן הזה של הקורונה הלימוד הווירטואלי מאוד תפס, גם האישי וגם בכללי כמו שיעורים בזום".

 

יש לך טיפ ללומדים, איך להחזיק לימוד קבוע?
"חשוב לשים את הדברים על השולחן: קשה לקבוע עיתים לתורה, לא סתם זה אחד הדברים שאנחנו נמדדים בהם בקץ הימים. מה שמחזיק אותי בקביעות הוא ההיצמדות ללימוד שרץ קדימה, מסגרת כזו מסייעת. עוזר מאוד שבלימוד הקבוע יש התחדשות של פרקים, מסכתות, ספרים, כל סיום והתחלה מחדשים את הכוחות. וכמובן, אף פעם לא להישבר, גם אם העסק מדשדש ותפסת פערים – לא להתייאש, לקפוץ קדימה ולהמשיך מנקודה חדשה. זה ערך גדול ותחושה של מסוגלות שגם פותח את היכולות להמשיך ולהגיע לעוד ספרים, 'כשם שזכיתי ללמוד את הספר הזה כן אזכה ללמוד עוד ספרים רבים'".

 

מה מיוחד בלימוד התנ"ך?
"מי שלומד תנ"ך בארץ ישראל יכול לראות את הכול מתרחש סביבו. ההתמודדויות העולמיות והאישיות קורות גם היום ואפשר דרכן לראות את הקב"ה מתגלה בפשטות בתוך העולם. זה ברכה עצומה. התנ"ך פותח את הלב להרגיש את דבר ה' נכנס אלינו בכל התחומים, בהשתפכות הנפש בתהילים, בתוכחות, בהבנה ההיסטורית – זה לוקח את הלב שלנו לריבונו של עולם, ובמקום שבו הלב נמצא אולי גם אנחנו נצליח להיות".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם