לכבוד הקורונה Featured

 12 ezer
"יש חולי קורונה שצריכים עזרה, והאחיות לא תמיד פנויות"
מה עושים כשאין כוח אדם במחלקות הקורונה העמוסות? לוקחים חולים לשעבר שפיתחו נוגדנים ומוכנים להתנדב * קבלו הצצה לחדרי האשפוז של חולי הקורונה דרך המיזם המרגש של עזר מציון

איתמר סג"ל

אנחנו רגילים לקרוא עליהם כעל מספרים, סטטיסטיקה של נדבקים, מחלימים, חולים קשים ומונשמים, אבל חשוב לזכור שמאחורי המספרים יש גם שמות, אנשים שבני משפחותיהם מאושפזים בבידוד מוחלט ומנותקים מהם לאורך שבועות, בלי יכולת לערוך אפילו מפגש חפוז.

על רקע המצוקה ולצד המחסור בכוח האדם הרפואי במחלקות הקורונה, שרובן כרגע בתפוסה גבוהה עד מלאה, יצאו בעזר מציון ביוזמה חשובה ביותר: חולי קורונה שהבריאו ועברו בדיקה סרולוגית המצביעה על רמת נוגדנים גבוהה יתנדבו במחלקות הקורונה ויסייעו לחולים ולצוות הרפואי. המיזם פועל בהצלחה בבית חולים הדסה עין כרם, ובקרוב יצטרפו עוד בתי חולים, ובהם בית חולים איכילוב בתל אביב.

לאה פיירמן מירושלים (66), אימא וסבתא, מתנדבת שנים רבות בבתי חולים דרך עזר מציון, ובארבע השנים האחרונות היא מתנדבת בחדרי היולדות של הדסה עין כרם. לאחר חג הפורים התחיל בעלה לחוש ברע. כמה ימים אחר כך התחילה גם לאה לחוש בחום ובשיעולים, ובמהרה התברר כי שניהם נדבקו בקורונה. "כמעט שבועיים לא יצאתי מהחדר ומהמיטה. רק אחר כך התחלתי קצת לאכול ולהסתובב בדירה. השרירים כאבו, והרגשתי רע מאוד", היא מספרת.

"שבעה שבועות עברו עד שקיבלתי תשובה שלילית, ובזמן הזה הייתי חסרת אונים. לא היה לי כוח לקום בבוקר. קיבלתי עליי התחייבות: אם אני יוצאת מזה, אלך בעצמי להתנדב במחלקות הקורונה. ובאמת לפני כחודש וחצי פנו אליי מהדסה".

 

בהדסה גייסו את המתנדבים שעברו בדיקת התאמה לפי רמת הנוגדנים, והם הודרכו הדרכה מלאה בפעילות המחלקה ובסדר לבישת מדי ההתמגנות. מדי חודש עובר כל מתנדב בדיקה סרולוגית נוספת לבדיקת רמת הנוגדנים. לאה התחילה בהתנדבות אחת בשבוע, עברה לפעמיים ומקווה שיהיה לה כוחות ליותר. "עזר מציון מביאים אותנו בהסעה עד לבית החולים וחזור", היא מדגישה. "כשאני במחלקה אני לא יושבת דקה. אני משתדלת להגיע מוקדם כדי שהחולים, שאין להם שום בני משפחה לצידם בזמן הקשה הזה, יקבלו דבר ראשון חיוך רחב, ברכת בוקר טוב, פינוקים שהארגון מספק וכוס קפה או תה לפתיחת היום".

לאה מציינת: "יש חולים שלולא המתנדב לא יאכלו או ישתו. לאחיות המסורות אין זמן, הן לא נחות, ואנחנו שם במקומן. השבוע ישבתי ליד חולה די צעירה, אימא לשלושה ילדים קטנים שלא הצליחה להחזיק ביד אפילו פריכית אורז, והייתי צריכה לפרק לה את זה לחתיכות קטנות ולהכניס לה לפה. יש חולים שלא מצליחים לפתוח לבד את עטיפות הניילון שעל האוכל.

"הגיעה ילדה בת 12, היה לה קר כל כך, ולא היה לה ממי לבקש שמיכה. בשביל זה אני שם, כדי לספק מייד את מה שהם צריכים. לפעמים אני שם כדי לעזור במסירת דרישת שלום למשפחה וכל הזמן לחזק אותם שהם יעברו את זה כמו שאני עברתי, ומי יודע, אולי הם עצמם יצטרפו למערך המתנדבים".

לאה מספרת כי יש מתנדבים, ובהם היא עצמה, המשמשים כוננים בחדרי לידה ליולדות חולות קורונה. "היולדות מגיעות לבד, נמצאות לבד בלידה אך יכולות להישאר אחר כך עם התינוק, ולכל יולדת כזו מוצמדת מתנדבת שעוזרת לה בכל מה שהיא צריכה במקום המשפחה".

לאה מבקשת לסיים במסר הקורא לכל מי שהבריא ויש לו האפשרות לבוא ולתרום את חלקו במערך מתנדבי מחלקות הקורונה. "יש המון מה לעשות. הצוות הרפואי לא יכול לעשות הכול לבד, החולים מחכים למתנדבים".

ישראל שפריצר הוא מנהל מערך מחוברים לחיים בעזר מציון, רשת של 400 קבוצות בכל הארץ ובחו"ל שמטרתה לשנע חולים, תרופות וציוד רפואי בעת הצורך. הרשת מטפלת בכל יום במאות מקרים: "יש לנו ארבעה עשר אלף מתנדבים, ובכל יום יש 400 פניות. בחודש וחצי של הגל הראשון טיפלנו במאה ושלושים אלף מקרים שונים".

לדברי שפריצר, מטרת הארגון היא להרחיב את היוזמה שהחלה בהדסה עין כרם: "באיכילוב כבר התחלנו בגיוס ובבדיקה של המתנדבים, ובהמשך יהיו בתי חולים נוספים. החיים הם כמו גלגל, היום אתה נזקק, מחר נותן. במקרה הזה זה מדהים, כי רק החולים לשעבר שחשו על בשרם את קושי המחלה, רק הם יכולים עכשיו להתנדב בתוך המחלקות למען חולים אחרים. המתנדבים מספרים שזה ממלא אותם אושר, שמחה וסיפוק".

עמותת עזר מציון תערוך בשבוע הקרוב קמפיין גיוס המונים לפעילויותיה הרבות. לתרומות היכנסו לאתר עזר מציון

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם