הסכמה זה לא מספיק Featured

 10 ramon

"החברה המתירנית מכניסה נשים למצבים שלא מתאימים לפיזיולוגיה ולפסיכולוגיה שלהן"

הערבוב בין פגיעות מיניות כלפי ילדים לבין פגיעות מיניות מהסוג שהתפרסם באילת, בקפריסין ובפרשת הכדורגלנים בעקבות מתירנות מינית הוא עוול מתמשך כלפי נשיות וגבריות * ד"ר עינת רמון טוענת שבחברה מתירנית המילה 'הסכמה' כמעט ריקה מתוכן, בפרט כשיש ברקע אלכוהול וסמים: "רק כך נשים מצליחות לעמעם את הורמון ההתקשרות שבגופן" * המדאיג ביותר בעניין הוא שכל הקטסטרופה הנפשית הזאת ממשיכה להתרחש כל עוד לא הופעלה מצלמה

 

איתמר מור

 

פרשת האונס באילת שבה והעלתה לדיון את השאלה הנוגעת לתפיסת המיניות בקרב בני נוער וצעירים, בדגש על גברים. סוגיית איה נאפה בקיץ שעבר ופרשת הכדורגלנים לפני כמה חודשים הולידו שלל מאמרים וקריאות לחשבון נפש. גם בציבור הדתי התגייסו בהמוניהם מטפלים, מנחי התבגרות ומרצים למיניות בריאה ופרסמו פוסטים, ראיונות וניירות עמדה בנוגע למצבו המזעזע של הנוער הדתי מבחינת מודעות מינית.

 

לפי קצב ההכאה על חטא של מחנכים ומדריכים בציבור הדתי אולי היה אפשר לחשוב שמצב הנוער הדתי אינו שונה משל זה החילוני. לכן נפגשנו עם ד"ר עינת רמון, מרצה בכירה וחוקרת בתחומי האישה ביהדות, מחשבת ישראל וליווי רוחני לשיחה בשאלה אם פגיעות מיניות הן עניין רוחבי או תלויות במשתנים כמו תרבות, מגזר וליברליות.

 

"אתחיל בקביעה שפגיעות מיניות בתוך המשפחה קיימות בכל החברות ובכל המגזרים", היא אומרת כבר בתחילת השיחה. "המנגנון שמאפשר פגיעה מינית במשפחה איננו תלוי תרבות אלא עניין פסיכולוגי נטו. גם מקרי ניצול ילדים רווחים באותה מידה. הבעיה העיקרית היא שבכל המגזרים רוב המקרים אינם מדווחים. כשאין דיווח גם אין נתונים שעל פיהם אפשר לחקור שכיחות לפי מגזר".

 

אך מעבר לאלה טוענת רמון: "לא רק שהטענה שליברליות היא תעודת ביטוח מפגיעות היא זריית חול בעיניים, אלא שמה שראינו כעת באילת או בקיץ הקודם באיה נאפה יכול לצמוח רק על רקע מתירני-ליברלי. בחברה שמרנית לא הייתה נוצרת מציאות פומבית שכזו. סיפור כמו זה שהתרחש באילת לא היה קורה אילו היה מדובר בבחורי ישיבה.

 

"לחברה הדתית יש בעיות משלה, והן שונות. אני מכירה את השיח של בנות דתיות על שהחינוך הדתי דיכא את דימוי הגוף שלהן. עם זאת גם בנות חילוניות מדברות באותם מונחים, רק על תופעה הפוכה:של חברה שמדרבנת כל הזמן החצנה של מיניות, הקשורה אגב בשאיפה לגוף נשי רזה מאוד, לפי סטנדרטים נוקשים מאוד. מה שבטוח הוא שבשני המגזרים יש בנות שאינן מרגישות טוב עם הגוף שלהן".

 

התשובה המצערת היא שברוב המקרים מה שגורם לבחורה להגיש תלונה הוא הידיעה שצילמו אותה והפחד שלה שהסרטונים ידלפו לרשת. במילים אחרות: הפגיעה בשמה הטוב גורם להגשת התלונה. אם לא היה תיעוד מצולם, ייתכן שהאירוע לא היה מגיע לתלונה וממילא לא מוגדר כפגיעה. אני מכירה מקרים רבים של נשים ובנות שנוצלו בדרך הזו, לא התלוננו והעדיפו לשתוק ולהשתיק את הפרשה

 

 

 

מה בכל זאת השתנה בשנים האחרונות, שבהן אנחנו רואים יותר מקרים מהסוג הזה?

 

"אנחנו יודעים שמקרים כמו זה שקרה כעת באילת התרחשו כל העת מאז המצאתה ותפוצתה של הגלולה למניעת היריון (בשנות ה-60 של המאה ה-20) אך זוכים לחשיפה רק בשנים האחרונות. זה מעלה את השאלה מה השתנה. האם נעשינו מודעים יותר, או שאולי קרה משהו אחר?

 

"התשובה המצערת היא שברוב המקרים מה שגורם לבחורה להגיש תלונה הוא הידיעה שצילמו אותה והפחד שלה שהסרטונים ידלפו לרשת. במילים אחרות: הפגיעה בשמה הטוב גורם להגשת התלונה. אם לא היה תיעוד מצולם, ייתכן שהאירוע לא היה מגיע לתלונה וממילא לא מוגדר כפגיעה. אני מכירה מקרים רבים של נשים ובנות שנוצלו בדרך הזו, לא התלוננו והעדיפו לשתוק ולהשתיק את הפרשה".

 

כלומר, ייתכן שהייתה הסכמה, ורק הסרטונים הם שגורמים למעשה להיחשב פגיעה?

 

"לכאורה ברגע שמפגש אינטימי כולל אלכוהול או סמים, לרבות כאלו שמוגדרים 'קלים', לא ברור איך אפשר בכלל לדבר על הסכמה. אין דבר כזה הסכמה בשכרות.

 

"אבל אני רוצה לטעון שמושג ההסכמה חמקמק במיוחד בחברה מתירנית שרואה במפגש מיני מזדמן דבר תקין לחלוטין. לא מדברים על זה, אבל בחברה החילונית יש עיקרון חברתי, שגם אם איננו רשמי הוא בלתי ניתן להכחשה, ולפיו חובה להתנסות ביחסים אינטימיים לפני גיל 18 ואולי אפילו קודם. אפשר לומר שזה אפילו עיקרון מקודש. בן שלא עושה זאת עד לגיוס נחשב 'לא גבר'. בת שלא עשתה את זה נתפסת 'בעייתית'.

 

"הלחץ הזה משפיע באופן ברור על הבחירה המושכלת, מה שממילא מעלה את השאלה מה ערכה של הסכמה באווירה כזאת. שים לב שלא דובר במקרה של אילת על גיל הנערה. אפילו לא מדברים על 'הסכמה בין בוגרים' אלא על הסכמה בלבד, מה שמכשיר באופן סמוי את הפדופיליה".

 

הטענה ברורה, אבל בסופו של דבר חייבים להגדיר 'הסכמה' הגדרה ברורה מבחינה משפטית. לחץ או השפעה חברתית לא יכולים להימדד.

 

"הבעיה אינה משפטית אלא עקרונית בתפיסה התרבותית של החברה בנוגע למה נחשב נאור ונכון. החוקרת הרופאה הפסיכיאטרית מלוס אנג'לס ד"ר מרים גרוסמן מראה שקיום יחסים אינטימיים ללא מחויבות נעשה בהדרגה בעשורים האחרונים לנורמה בחברות מערביות, בין היתר בשל תפיסת המיניות הפוסט-מגדרית והתעלמות מייחודה של המיניות הנשית. יחסי מין הפכו מעניין ערכי לעניין טכני. פתאום אהבה איננה רגש מחייב, ולכן גם יחסי מין מזדמנים זכאים להיקרא 'מיניות בריאה'. הדור הפוסט-מודרני לא רואה בחברות תנאי למגע אינטימי קרוב, ולכן זה יכול לקרות במסיבה או בהיכרות אקראית של רגע. האמת היא שאפילו לא צריכה להיות שום היכרות או התוודעות מוקדמת כדי להצדיק מגע מיני בחברה ה'נאורה'.

 

"גרוסמן טוענת שסוג כזה של יחסים אינו מתאים לנשים מבחינה פיזית וגם לא פסיכולוגית. גוף האישה מפריש במגע מיני את ההורמון אוקסיטוצין, שנועד בטבע להתקשרות האם עם תינוקה, ועל כן יוצר גם התקשרות רגשית עם בן הזוג שנוגעים בו. כתוצאה מקיומו של הורמון זה בגוף האישה, אחרי שמפגש אינטימי מזדמן הסתיים מבחינה טכנית מנקודת מבטו של הגבר, מבחינה נפשית אצל האישה הוא בעצם לא נגמר. נשים מצפות להמשך הקשר דווקא משום שהיה לו מרכיב גופני, ורובן חוות משבר כשזה לא קורה.

שים לב שלא דובר במקרה של אילת על גיל הנערה. אפילו לא מדברים על 'הסכמה בין בוגרים' אלא על הסכמה בלבד, מה שמכשיר באופן סמוי את הפדופיליה

 

 

"נכון שיש היום נשים, בעיקר בעולם המערבי, שהטמיעו את ערך המיניות המזדמנת, וכיוון שמיניות היא גם תופעה תרבותית ולא רק ביולוגית, הן יכולות לחיות על פי קוד התנהגות זה. ואולם לנשים רבות בעולם המערבי, כך מדווחות פסיכולוגיות, מיניות מזדמנת גוררת דיכאון. זה ניסיון רגשי שנשים בחברה המסורתית לא היו צריכות לעמוד בו משום שבאותה תקופה קשר מיני התקיים מלכתחילה רק במסגרת של מחויבות ונישואין. אפילו נשים בתקופה המודרנית היו מוגנות יותר, משום שאינטימיות נקשרה תמיד ברומנטיקה ובחברות.

 

"האם אישה שמודעת לגופה ולתהליכים ההורמונליים שמשפיעים על רגשותיה יכולה לקיים מיניות מזדמנת מתוך הסכמה? אני טוענת שלא. עובדה שבכל המקרים שבהם זה קורה מעורבת שתייה מופרזת עד כדי שכרות מאלכוהול או נטילת סמים. כלומר, חומר משנה תודעה שיטשטש ויאפשר את הדחקת הרגשות הטבעיים למען המפגש האינטימי האקראי והפרדה המיידית.

 

"ברוב המקרים המדווחים בעיתונות הייתה הבחורה או אחרי צריכת כמות נכבדה של אלכוהול או נתונה להשפעה של סם. במילים אחרות: אם היא הייתה צלולה, היא כנראה לא הייתה נכנסת למצב הזה. הגוף הנשי לא בנוי לכתחילה למיניות מנותקת מאהבה, מקרבה רגשית הכרוכה במחויבות".

 

אם החברה החילונית-ליברלית מקבלת עליה מרצון את הקודים האלה, מדוע את מתריעה בשער?

 

"כי ברור לי שבחברה החילונית הרבה מאוד בנות נפגעות, אבל אסור להן לדבר על זה. הן אפילו לא מודעות לבעיה, ואסור להעלות למודעות שלהן את האפשרות שהכללים שהחברה הליברלית מכתיבה להן באופן סמוי לא מתאימים להן. אז יש מי שנשמרות או שזכו לחבר רציני שמעניק להן גם את הצורך הרגשי. אבל יש גם הרבה בחורות תמימות שנפגעות מהנורמה של מפגשים מיניים מזדמנים, נטולי קרבה ומחויבות.

 

"לכל הפחות צריך שיהיה מוסכם על כולם שכמו שכולם מבינים שמי ששותה אלכוהול, אפילו אם אינו שיכור, מסכן את עצמו ואחרים בנהיגה, כך יש להימנע מיחסים אינטימיים אחרי שתיית אלכוהול. נטילת סמים כרגע היא מחוץ לחוק, ואני מקווה שמצב משפטי זה יימשך. במצב של שכרות 'הסכמה' ליחסים אינטימיים כלשהם, גם עם גבר אחד, היא עניין מופרך! ואגב, כנראה לא סתם הדבר הזה אסור על פי ההלכה גם בין איש ואישה נשואים כדת משה וישראל".

 

מה עם הטענה הפמיניסטית שפגיעות מיניות הן אך ורק תוצאה של חוסר חינוך של גברים?

 

"שוב מדובר בעיוות המציאות. יש חוסר חינוך אצל גברים ונשים כאחד. במקום לעסוק בעניין העקרוני, המוסרי, בשוני המשלים הגופני והפסיכולוגי שיש בין גברים ונשים, מנסים לטפול את הבעיה על צד אחד במשוואה, על הגברים. אבל הם קורבנות של תרבות מינית שקרית ואכזרית באותה מידה כמו הנשים. הניכור הליברלי לטבע האדם, שבנוי למחויבות, זקוק למכבשים של אלכוהול, סמים ושקרים מדעיים שנמסרים לנוער במערכי חינוך מיני למיניהם, באקדמיה ובתקשורת ההמונים. על הדרך גייסו גם את הסיפור הפמיניסטי, שהיה צריך לשלב כוחות עם השמרנות בסוגיה זו.

 

האמת היא שמשחר ההיסטוריה בכל החברות האנושיות חיפשו בני אדם, גברים ונשים, קשרים שיש בהם שותפות ומחויבות, ולשם כך הוקם מוסד הנישואין. המחיקה של הערכים בידי התפיסה הליברלית אגב קביעה שהם מיותרים ולא נחוצים כשמדובר ביחסי מין מזדמנים נתפסת כיום כנאורות בהתגלמותה. בעיניי מדובר בקטסטרופה. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה האנושית שבה מיניות 'בריאה' מוגדרת רק על בסיס פיזי-טכני בלבד. 100% יחסי מין ואפס יחסי אנוש.

 

"אפשר לטאטא את האמת הקשה הזאת מתחת לשטיח, להטיל אשמה שקרית שבני אדם המחויבים לערך הנישואין בין איש לאישה, כפי שעשו בהפגנות החודש, הם ולא פורקי העול והמחויבות אחראים לעוולות האלה. ואפשר להכיר בעובדה שבחסות מיניות ללא מחויבות רגשית ומוסרית ארוכת טווח כפי שמוסד הנישואין של היהדות מציע מתרחש ניצול, קודם כול של נשים".

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם