הסוד של הבילויים Featured

 17 bilu

משה נחמני

הסוף הלא מפורסם של אגדת ביל"ו

תנועת בִּיל"וּ הייתה ארגון צעירים יהודי ציוני שהוקם בא' בשבט תרמ"ב, 21 בינואר 1882, בעיר חרקוב שבאוקראינה, אז חלק מהאימפריה הרוסית. שמה מורכב מראשי התיבות של הפסוק "בֵּית יַעֲקֹב לְכוּ וְנֵלְכָה" (ישעיהו ב', ה').

מייסדי ביל"ו הציבו לעצמם למטרה להתיישב בארץ ישראל. הם קראו להתחדשות פוליטית-כלכלית ורוחנית-לאומית של העם היהודי בארץ ישראל, וכן להתחדשות השפה העברית.

בשנת תרמ"ד היו בארץ כ-50 מחברי ביל"ו, והם ייסדו את המושבה גדרה, כיישוב שיתופי.

הורגלנו לחשוב שהביל"ויים היו חילונים גמורים. רבים ביישוב הישן וגם בקרב יהודי חו"ל דיברו עליהם כעל "כופרים" להכעיס. מסיבה זו היו רבנים שתקפו אותם, והורו שלא לשתף איתם פעולה כלל.

אלא שהמציאות הייתה שונה לגמרי. אכן, חברי ביל"ו היו בראשית חייהם – קודם שהפכו לציונים – רחוקים מיהדות, על גבול ההתבוללות. אלא שרעיון העלייה ארצה חולל בהם מהפך דרמטי, והם הפכו ללאומיים.

אך כאן לא הסתיים תהליך ה"חזרה בתשובה". מי שהיה מנהיגם הרוחני היה לא אחר מהרב יחיאל מיכל פינס. הרב, שהמציא בין היתר את המילה העברית "שעון", הבין שהשעה דוחקת לעלות ארצה, ואין זמן לפלפולים וויכוחים אם מתאים לעלות כעת, ומי ראוי לעלות. הוא כתב לביל"ויים את המנונם הידוע: "חושו אחים, חושו... לארץ אבותינו".

חזרה בתשובה

פרופ' מנחם שטרן, בספרו "בין הכרזת כורש להצהרת בלפור", חושף דבר מדהים, על פי מסמכים נדירים וגם על פי ראיונות שקיים עם בניהם של הביל"ויים. מתברר שהרב פינס החזיר בתשובה את הביל"ויים. אמנם בתחילה הם היו רחוקים משמירת מצוות, אולם במשך הזמן היחס שלהם לאמונה ולתורה השתנה לחלוטין, והם הפכו לשומרי מצוות במידה מסוימת. הם שמרו שבת (לפחות במרחב הציבורי), התפללו בבית כנסת בשבתות, השתדלו לקיים את המצוות התלויות בארץ והקפידו על שחיטה כשרה.

בין היתר מביא ד"ר שטרן דברים שאמרה לו רחל ינאית בן צבי:

"אין לבוא בטענות אל אנשי העלייה הראשונה על שלא הקפידו על קיום המצוות במלואן (...) אי קיום מצוות הדת נבע מכך שמנהיגים דתיים לא עלו עם החלוצים. אם היו עולים היו יכולים להשפיע מבחינה דתית כפי שעשה זאת ר' יחיאל מיכל פינס בגדרה".

ומוסיף שטרן: "הגב' בן צבי ציינה לשבח את הרב קוק, שהעריך מאוד את החלוצים, וערך מסעות במושבות כדי לעמוד על המצב לאשורו" (עמ' 220).

במילים אחרות: אדם אחד בלבד, רי"מ פינס, הצליח להשיב את כל הביל"ויים ה"כופרים" למסורת, וזאת בדרכי נועם, ולא בהתנשאות אלא מתוך שותפות מלאה איתם.

באור ה'

כאמור, שם התנועה 'ביל"ו' מורכב מראשי התיבות "בית יעקב לכו ונלכה". רבנים והוגים חרדים ביקרו לאורך השנים את הניכור לדת בקרב רוב חברי תנועת ביל"ו, ומצאו מקום להאשימם גם בכך ש"מחקו" את סוף הפסוק שבו נופפו, שהרי הפסוק המלא הוא: "בית יעקב לכו ונלכה באור ה'".

בעקבות חיפוש שערכתי בחומרים שכתבו חברי ביל"ו באותה תקופה, מצאתי שני מכתבים רשמיים של הביל"ויים, מהשנים הראשונות להתיישבותם, שבראשם מופיע הפסוק כולו, כולל המילים "באור ה'".

אכן, הוא אינו חלק מראשי התיבות שיצרו את שם התנועה, אך ודאי שאין התעלמות מופגנת ממנו או ניסיון למחוק אותו. שם תנועה אמור להיות קצר וקליט, והם חשבו שאין צורך לכלול בו את העניין של "באור ה'".

המכתב הראשון, משנת תרמ"ה, פורסם אז בעיתון "המליץ". המכתב השני שמצאתי נכתב שנה קודם לכן, ופורסם בעיתון "דבר" בשנת תרצ"ז. בשולי המכתב העיר העיתון: "מעטות הן התעודות מימי עלייתם וראשית התיישבותם של הביל"ויים". ייתכן אם כן שגם במכתבים נוספים שכתבו, ואבדו במשך השנים, הופיע הפסוק המלא.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם