"הנגיף האמיתי זה השסע" Featured

 6 zilbershlag
"הנגיף האמיתי הורס אותנו מבפנים"
הסופר החרדי דודי זילברשלג מודאג מאוד. נכון, גם מהמצב הבריאותי, אבל הרבה יותר ממה שחוללה הקורונה למערכת היחסים בין הציבור החרדי לבין ציבור החילוני והדתי-לאומי * בשיחה איתו השבוע הוא דיבר בגילוי לב גם על חשבון הנפש של הציבור החרדי אך בעיקר על השטנה החדשה המורגשת במערכה הציבורית הנוכחית, על הציפייה שנכזבה לשותפות פוליטית בין החברה הדתית-לאומית לעולם החרדי וגם על ציפורי הנפש שעליהן כל מגזר מוכן למסור את הנפש

יוסף רוסו ונדב גדליה

"לנוכח אירועי אלימות תכופים ואכיפה בררנית אנו מכריזים בזאת על הקמת האגודה לשלום הציבור החרדי", במילים אלו בישר דודי זילברשלג לפני ימים אחדים על הקמתה של אגודה לשלום הציבור החרדי בשיתוף עם הסופר החרדי הפופולרי חיים ולדר. התגובות הקשות לא איחרו להגיע. "אולי כדאי להקים אגודה לשמירה על הנחיות משרד הבריאות", כתב מישהו בציניות, אך זילברשלג אינו מתייאש ומנסה להסביר בכנות ובשפה היהודית הקרובה ביותר לישראלית מדוברת מה מסתתר מאחורי הקלעים של הקורונה והציבור החרדי.

"רוב מניינו של הציבור החרדי ער לסכנות", הוא אומר לנו חד-משמעית. "רוב הציבור החרדי גם מציית להוראות למרות חוסר האמון הגדול בכל המערכות, ובראש חוסר האמון במערכת השלטון, שֶמוטה, וכבר לא צריך לכך אפילו הוכחות. המציאות היא שלאט לאט הייתה תחושה של מצור כלפי החרדים גם בגלל התקשורת, וגם המשטרה חצתה את הקווים. התסיסה יצרה נזק למשמעת גם במקומות שמצייתים בהם".

איך נוצר לדעתך האי-אמון במערכות בקרב הציבור החרדי?

"עזוב מה שקרה עם אומן וסיפור הפרויקטור, זה לא ייסלח, ואין לי שום רצון ללבות את העניין, אבל ברור שיש פה מטען לא פשוט. קח למשל את בני ברק, שהיא כבר לא עיר אדומה (נכון לכתיבת שורות אלו) ולמרות זאת עדיין סגורה. זה קרה גם לערים החרדיות ביתר עילית ואלעד. נראה שזה לא כי הן 'אדומות' אלא כי הן 'שחורות'. אתה מגלה אינסוף תקלות בהחלטות המוטות.

"עוד משהו שאולי הוביל לאי-אמון: כבר לפני יותר משבוע, כשדיברו על סגר כללי בארץ, הייתה הצעה חרדית על השולחן בסגנון 'תן לי יבנה וחכמיה'. הווי אומר שהערים החרדיות יתכנסו לסגר מרצון, מהבנה, ויפתחו שם את תלמודי התורה. ההצעה הזאת קיבלה הסכמה של אנשי מקצוע אך נפלה בגלל שיקולים פוליטיים. בגלל שרים מהליכוד ומכחול לבן שנלחצו מ'איך זה ייראה' מבחינה ציבורית. וגם בגלל רז ניזרי (המשנה ליועמ"ש), שהביא סיבות סרק והבל, שוב טיעונים משפטיים שמתעלמים מהמציאות המורכבת.

כבר לפני יותר משבוע, כשדיברו על סגר כללי בארץ, הייתה הצעה חרדית על השולחן בסגנון 'תן לי יבנה וחכמיה'. הווי אומר שהערים החרדיות יתכנסו לסגר מרצון, מהבנה, ויפתחו שם את תלמודי התורה. ההצעה הזאת קיבלה הסכמה של אנשי מקצוע אך נפלה בגלל שיקולים פוליטיים. בגלל שרים מהליכוד ומכחול לבן שנלחצו מ'איך זה ייראה' מבחינה ציבורית. וגם בגלל רז ניזרי (המשנה ליועמ"ש), שהביא סיבות סרק והבל, שוב טיעונים משפטיים שמתעלמים מהמציאות המורכבת

"ככה יצא שדחו את ההצעה בשתי ידיים. זה מה שהוביל לקריאה של רבי חיים קנייבסקי, שאני לא יודע לומר לך אם הוא צלל לכל הפרטים, אבל אנחנו אנשים מאמינים וסבורים שאנשים שממלאים כרסם בש"ס ופוסקים כל כך הרבה שנים אינם טועים. אנחנו גם מאמינים ב'סתירת זקנים – בניין' ומאמינים שהזמן יעשה את שלו והציבור יראה אם העמיסו עלינו עומס של פחדים או לא".

תוכל להסביר למה חשוב כל כך לציבור החרדי לפתוח את מוסדות התורה למרות הקורונה? הרי בסוף את מחיר עליית התחלואה אתם תהיו הראשונה לשלם, חלילה.

"נחלק את זה לשלוש אוכלוסיות בישראל: הציבור הכללי, הציבור הדתי-לאומי והציבור החרדי. לכל אחד מהציבורים האלה יש ציפור נפש שעליה הציבור מוסר את הנפש. ציפור הנפש של הדתיים הלאומיים בדור האחרון הייתה ארץ ישראל השלמה וההתיישבות בכל חלקי הארץ במסירות נפש מעוררת השתאות. דא עקא, היו גדולי דור שחשבו שההליכה לגור במקומות מסוימים אינה עולה בקנה אחד עם שמירה על חיי אדם. גם אנשי בלפור מוסרים את נפשם על הדמוקרטיה. הם מאמינים כל כך בדמוקרטיה שהם מוכנים להתחכך זה בזה ולסכן את חייהם. אז ציפור הנפש של הציבור החרדי היא החינוך לתורה, ללא ספק. בתורה ובחינוך, לא יעזור כלום, שם החרדים משקיעים.

"אפילו הורים חרדים שפניהם החוצה מוותרים על הרבה בשביל החינוך הטהור. אימא חרדית בהדלקת נרות שבת לא מתפללת שיהיה לה בן עו"ד כמו וינרוט, למרות שהוא היה גם חרדי ותלמיד חכם עצום, או עשיר כמו לב לבייב, אלא שהבן שלה יגדל להיות כמו החזון איש והבן איש חי. זה נקרא אפקט פיגמליון, נסיך יווני שחקק בשיש את נערת חלומותיו. ככל שאתה שואף ליותר אתה מקבל יותר. כשהחזון איש מול העיניים של האימא הזאת, לשם היא תוביל את הבן שלה".

אבל מעבר לטיעונים הערכיים זילברשלג מסביר שמדובר גם במציאות טכנית שונה לחלוטין מזו שחוות משפחות במגזרים אחרים. "אנשים צריכים להבין: מה שקורה כאן הוא לא התרסה אלא השמעת זעקה ומחאה. הנושא הזה צריך תיקון; לא סוגרים אנשים בבתים עם ילדים בלי פתרון! בבניין חרדי אחד יש ילדים כמו בכל גבעתיים. אצלנו אין חיבור לרשת כפי שיש ביתר המגזרים, ואם לא ילמדו במוסדות, החרדים לא ילמדו 'מרחוק'.

"ואתה יודע מה?" הוא מוסיף, "אני חושב שבתוך השנאה הזאת טמונה גם לא מעט קנאה בחרדים, הרי אין דבר שמקומם את החילונים יותר מזה שהילדים שלהם צריכים להישאר בבית. אני חושב שגם הילדים שלהם צריכים ללמוד, אבל באופן כללי החינוך הממלכתי סובל מכל מיני בעיות שאיני רוצה למנות כי אני לא הולך לחנך אף אחד, אבל למבנה של מערכת החינוך שלנו יש חולשות, כמו חוסר יכולת לימוד מרחוק, וגם נקודות חוזק, שבזכותן אין הרבה מאוד דברים קשים שרואים בחינוך הממלכתי. אבל יש טרף קל: החרדים, שהחינוך הוא באמת ציפור הנפש שלהם. אין לי דבר נגד החילונים – יש לכם חברי כנסת – תסדירו את העניין של פתיחת מוסדות החינוך שלכם".

אבל אתה יכול להבין שבמדינת חוק לא יכול להיות שמגזר אחד יתנהג כל כך אחרת מיתר האוכלוסייה?

"אתה יודע משהו? אני חושב שבתיווך נכון זה היה יכול לעבור. חוסר השוויון נמצא באופן שבו התקשורת מעבירה את הדברים לציבור. היא יכולה לכתוב בגנות הרב קנייבסקי בלי חשבון, אבל כשהיא מדברת על מסעדנים שאומרים שיפרו הנחיות פתאום זה תחת הכותרת 'זעקת המסעדנים'. כשמנהיג כמו ליברמן קורא להפר את סגר זה עובר בסלחנות. אבל אם הרב מבעלזא יגיד את זה, כולם עליו, ובראשם הציבור הדתי-לאומי. בסוף זה נופל על לחץ התקשורת, החלטות משפטיות שרירותיות ופוליטיקה קטנה. שלוש הרעות החולות שמסכסכת בינינו: תרבות רייטינג, מעורבות משפטית מעבר לסמכות ויצר אלקטורלי. כל המאבקים על זה עכשיו. לא על שלום ולא על שטחים".

ציפור הנפש של הדתיים הלאומיים בדור האחרון הייתה ארץ ישראל השלמה וההתיישבות בכל חלקי הארץ במסירות נפש מעוררת השתאות. דא עקא, היו גדולי דור שחשבו שההליכה לגור במקומות מסוימים אינה עולה בקנה אחד עם שמירה על חיי אדם. גם אנשי בלפור מוסרים את נפשם על הדמוקרטיה. הם מאמינים כל כך בדמוקרטיה שהם מוכנים להתחכך זה בזה ולסכן את חייהם. אז ציפור הנפש של הציבור החרדי היא החינוך לתורה, ללא ספק. בתורה ובחינוך, לא יעזור כלום, שם החרדים משקיעים

"לא אנחנו פתחנו את הגבולות לארצות הברית"

כשאנחנו מנסים להבין עם זילברשלג מה בכל זאת עומד בשורש גילויי האיבה כלפי הציבור החרדי ואם בכל זאת יש לציבור החרדי אחריות לפחות לחלקם הוא מדבר על לא פחות מדפוסי אנטישמיות מודרנית.

"נכון", פותח זילברשלג במודעות עצמית ובלי להתנצל, "אנחנו גלותיים בתפיסת העולם. אנחנו חושבים שאנחנו בגלות בארץ ישראל תחת שלטון כפרני. אבל זה לא באמת סותר את זה שחלק גדול מהציבור הזה מחובר יותר ויותר לישראליות בפועל, בלי לדבר על כך אידאולוגית. ואולי גם אני באופן אישי, האם אני יותר ישראלי מחרדי? לא יודע. אבל אני עדיין בטוח בחינוך החרדי, וזה עוגן שלא אוותר עליו לעולם. יש ודאי חיבור משמעותי לישראליות, ובכל זאת קיימת שנאה לא מוסברת.

"ההיסטוריון אבן שמואל אפיין את האנטישמיות המודרנית. היא מבוססת על פי דבריו על שלושה דברים: בדיה – המצאת סיפור מצוץ מהאצבע; החמרת יחס וענישה כלפי יהודים – ברוטליות כפולה ומכופלת כשמדובר במפרי ההנחיות במגזר החרדי; הכללה – מה שרב סעדיה גאון אמר: אתם קרויים אדם ולא אומות העולם. אנשים אומרים: 'החרדים – כולם מפיצי קורונה'. עשו לנו 'שם טוב' בכל העולם עד כדי כך שנשאי המחלה בה"א הידיעה שבאים מחו"ל מתרחקים מחרדים 'שלא ידביקו אותם'.

"אורח החיים החרדי הוא חיכוך מתמיד וצפוף. כשמדברים על משק בית חילוני מדובר בחולה, שניים או שלושה; במשק בית חרדי מדובר ב-12 נפשות.

"ברור שאנחנו מפיצים קורונה בגלל המבנה המשפחתי והקהילתי שלנו, אבל שוכחים שלא אנחנו היבואנים שלה. לא אנחנו הבאנו את הפיראט האדום או הגימנסיה, לא אנחנו פתחנו את הגבולות לארצות הברית, ואפילו קבוצת הקוריאנים שהיו פה אינם חרדים. שכחו מי היבואנים הגדולים של הקורונה. את החלק הזה מדחיקים".

איך אתה רואה את היחס של הציבור הדתי-לאומי לחרדי במערכה הנוכחית בצל הקורונה?

"הסכנה הגדולה ביותר היא המתקפה של הציבור הדתי-לאומי על החרדי ועל גדולי התורה שלהם. זאת בעיה. הרי אני רואה כיפות סרוגות ממתינים בתור אצל גדולי ישראל החרדים, והנה מגיע רגע של התנפלות מאוד בוטה. הדברים שנכתבים על גדולי ישראל החרדים לא היו נכתבים על אנשי רוח חילונים. זה כואב ומצער, וזה הנגיף האמיתי שהורס אותנו מבפנים".

זילברשלג מכיר היטב את החזון של בניית הנהגה פוליטית אמונית שרוחש בציבור הדתי-לאומי ומדגיש שגם כאן המערכה הנוכחית אינה משאירה רִיק: "ההשתלחות וחוסר האמפתיה מצד הציבור הדתי-לאומי לצערי הורס שותפות פוליטית עתידית לבניית הנהגה אמונית והופך אותנו לקבוצת סיכון אחת גדולה".

אבל חטאנו

האם אתה חושב שהחברה החרדית תצא מהקורונה אחרת? הציבור החרדי ישתנה לדעתך?

"אין לי ספק שכן. אני רוצה לעשות בידול ברור בין איך שחרדי לוקח את הקורונה לבין העולם בכלל. שאלו יהודי אחרי מלחמת העולם: איך זה שהיהודים יוצאים מופרדים והגרמנים מתאחדים למרות הנזקים שהם ספגו אחרי המלחמה? והוא אמר ככה: היהודים כפרט הם עם חכם ונבון. כל אחד חכם ונבון לעצמו. אך ככלל אני מסופק מאוד. מנגד, אצל הגרמנים כל פרט הוא לא ממש נבון וחכם, אבל ככלל, באיחוד כוחות, הם חכמים יותר.

"אין לי ספק שקרה פה משהו. אחרי מלחמת העולם התברך הציבור החרדי בדמויות של גדולים. היה קשה לכנס את ה'צאן', אבל ב"ה הצלחנו ונבנה העולם החרדי דהיום. הפרט החרדי מצוי בחשבון נפש רחב מאוד, מהכלל החרדי אני עדיין לא שומע את הקולות האלה".

מה הקב"ה אומר לדעתך בסיפור פה?

"הציבור החרדי, ואני אומר את זה בדמע, הוא לב ליבה של המגפה הזאת. אנשי אמונה צריכים להבין שהקב"ה מתכוון אלינו, כי המצור עלינו והסכנות אצלנו והצלקות בנו. קרה לנו משהו, התפרקו אצלנו ערכים מהותיים.

"איך אמר הרבי שלי מסערט ויז'ניץ? לא סתם סתמו לנו את הפה במסכות, כנראה פגמנו בדיבור. לא סתם הוציאו אותנו מבתי הכנסת, אולי לא היה לנו מורא מקדש. לא סתם הפרידו את היחד שלנו, לא נהגנו מספיק כבוד זה בזה.

"אנשים ב"ה עושים שינויים גדולים, ואני רואה את זה קורה בשיעורים הקטנים, אבל לצערי השינויים האלה וחשבון הנפש לא מקרינים החוצה, בוודאי לא על המנהיגות הפוליטית החרדית, שלדעתי קרסה וכשלה. היא לא סיפקה את הסחורה כלל.

"אנחנו מחויבים לחשבון נפש נוקב, ואין לי ספק שהציבור החרדי יצא מזה מחוזק. אבל אני אגיד לך עוד משהו: לדעתי גם בציבור החילוני והדתי-לאומי יקרה מה שקרה אחרי ששת הימים ויום הכיפורים. לדעתי תהיה שיבה גדולה למקורות, כי ב"ה לאנשים יש זמן לחשוב ולחפש משמעות מחדש".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם