דרישת שלום מסבא רבא Featured

 9 zion
 
בספר נדיר ונשכח שקרא ליהודי הונגריה לעלות ארצה בעיצומה של השואה, התגלה שם העורך – הוא סבי-זקני, וכך גם הקריאה של הספר ושל עורכו – החזרת עטרה ליושנה בארץ הקודש

 

משה נחמני

 

רבים מאיתנו מכירים את הספר "אם הבנים שמחה", שחיבר הרב יששכר שלמה טייכטל הי"ד בימי השואה. אך מי מאתנו שמע על הספר "עורי צפון", חיבור דומה שנכתב שלוש שנים קודם לכן?

 

בשנת ת"ש (1940), בעיצומה של השואה, פרסם הרב משה שמעון הופמן, ידידו של הרב טייכטל, את "עורי צפון". בספר זה קרא הרב הופמן ליהודי הגולה לנצל את ההזדמנות האחרונה ולעלות לארץ ישראל, בטרם תבוא הפורענות.

 

איך אני הגעתי לספר השכוח הזה? במסגרת מחקר שאני עורך על יחס יהודי הונגריה לציונות ולרעיון העלייה ארצה, חיפשתי ספרים שנדפסו בהונגריה בשנות השואה, ובתוך כך התוודעתי ל"עורי צפון". קריאתו של המחבר ליהודי אירופה לקום ולעלות ארצה, בעיצומה של השואה, טלטלה אותי. באותו שלב עדיין לא ידעתי שהספר הזה קשור אליי באופן אישי.

 

באותם ימים רבבות מיהודי אירופה כבר נספו בידי הנאצים. אולם בעיר בודפשט שבהונגריה, שבה התגורר הרב הופמן, המצב היה סביר יחסית. יהודי הונגריה עדיין קיוו – וחלקם גם האמינו – שהסכנה לא תתקרב אליהם.

 

הרב הופמן עסק במסירות בהפצת ספרו ברחבי הונגריה. על חלק מהעותקים שהדפיס הופיעה חותמת מיוחדת: "בבקשה לפרסמו!" הוא שלח את הספר גם לרבנים ואישי ציבור משפיעים, כדי לסחוף אותם לרעיון העלייה ארצה.

 

ארבע שנים עברו מאז כתב הרב הופמן את ספרו "עורי צפון". בשנת תש"ד (1944) פלש הצבא הגרמני להונגריה ,ובתוך כמה חודשים נרצחו 564,500 מיהודי הונגריה, ובהם הרב הופמן, אשתו ובניו.

 

בדפי הספר ביאר הרב הופמן בהרחבה את גודל המצווה לעלות לארץ ישראל ולהתיישב בה. נוסף על כך תיאר על פי מקורות תורניים את סדרי התפתחותה של הגאולה – שתהיה על פי דרך הטבע, ותדרוש את הפעילות המעשית שלנו בהפרחתה של הארץ ויישובה.

 

"מוטל עלינו החוב הקדוש, על כל אחד מבני הגולה, לאסוף כסף כדי לקנות, ליסוד ולנטוע גנים ופרדסים ולבנות יישובים וכפרים, בעבור ישיבה ויישוב ארץ ישראל שגם בזמן הזה הוא דאורייתא" (מתוך הספר).

 

יש לציין כי עמדתו החיובית בייחס לעלייה ארצה הייתה חריגה בקרב האורתודוקסיה בהונגריה. הרבנים בסביבתו, רובם ככולם, התנגדו בחריפות לציונות, ובמידה רבה גם לעלייה ארצה.
במחקר שאני עורך על יחס יהודי הונגריה לציונות, חיפשתי ספרים שנדפסו בהונגריה בשנות השואה, וכך התוודעתי ל"עורי צפון" שכתב הרב משה שמעון הופמן. קריאתו לעלות ארצה, בעיצומה של השואה, טלטלה אותי. באותו שלב עדיין לא ידעתי 

 

סגירת מעגל מרגשת

 

במהלך השואה אבדו כמעט כל העותקים מהספר "עורי צפון", ורק עותקים בודדים שרדו. מסיבה זו החיבור לא נודע לרבים, למרות חשיבותו התורנית וההיסטורית.

 

בדרך מקרה הגיע אליי עותק נדיר של הספר, וכשעיינתי בשער שלו נכונה לי הפתעה מרגשת: התברר לי שעורך הספר – שעד אז כלל לא הכרתי – הוא לא אחר מאשר סבא-רבא שלי, ר' דוד שמואל נחמני.

 

בשער הספר נכתב כי הוא יוצא לאור בהוצאת הע"ל – ראשי התיבות "החזרת עטרה ליושנה". לפי מאגרי המידע ברשת, כמו קטלוג הספרייה הלאומית, "עורי צפון" הוא הספר היחיד שיצא בהוצאה זו. מה שאומר שלחוקרי הספר העברי שם ההוצאה "הע"ל" לא תורם דבר.

 

אבל אותי הסיסמה הזאת ריגשה מאוד. נזכרתי שסבא שלי, ר' דב נחמני ז"ל, היה מספר לי שוב ושוב:

 

"הע"ל – זו הייתה החתימה של אבי, ר' דוד שמואל נחמני. כך היה חותם על מכתביו ועל ספריו".

 

סיסמת חייו של סבא-רבא שלי, מראשי "המזרחי" בהונגריה וידידו של הרב הופמן, הייתה החזרת עטרה ליושנה, כלומר עלייה המונית של עם ישראל לארץ ישראל.

 

ובכן התברר לי שהספר המדהים והמרגש הזה, שרק במקרה הגיע אליי, יצא לאור על ידי זקני...

 

בהמשך המחקר שערכתי התברר לי כי זקני היה חברו הקרוב של הרב הופמן, ובמסגרת זו היה מעורב לא רק בהוצאת הספר "עורי צפון" אלא גם בכתיבתו ובהפצתו, ואולי אף בתרגומו להונגרית.

 

כדי להמשיך את מפעלו של המחבר הקדוש, שנספה בשואה עם כל משפחתו, החלטנו להוציא לאור מחדש את הספר "עורי צפון" ולהפיצו ברחבי העולם היהודי. לשם כך הקמנו מיזם גיוס המונים (באתר הדסטארט), לגיוס עלויות ההדפסה וההפצה. ברוך ה', בכל יום נרתמים עוד ועוד אנשים שרוצים להשתתף ולתמוך בהוצאת הספר, ובכך לתת במה לקריאתו של הרב הופמן ליהודי הגולה:

 

עלו לארץ ישראל!

 

שהספר קשור אליי באופן אישי

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם