ארצות הברית המתעתעת Featured

 4 usa
 
מנכ"ל מרכז ירושלים–ושינגטון גדעון ישראל חזה את האהדה של טראמפ לישראל עוד לפני הצהרותיו בבחירות הקודמות. כעת, פחות משבוע לפני הבחירות הקרובות, הוא מהמשוכנעים שחברת הסקרים היחידה שניבאה את ניצחונו של טראמפ בסבב הקודם תצדק גם הפעם בתחזיותיה * לטענתו הפער בין מדיניות המועמד הדמוקרטי לבין מדיניות המועמד הרפובליקני רק הולך וגדל עם השנים, ובכל זאת, גם אם ייבחר ג'ו ביידן, יש לישראל הרבה מה לעשות בכל הקשור ליחסיה עם ארצות הברית

 

רועי אהרוני

 

ביום שלישי הקרוב ייערכו הבחירות בארצות הברית בין הנשיא המכהן והמועמד הרפובליקני דונלד טראמפ לבין המועמד הדמוקרטי ג'ון ביידן. נכון לזמן ירידת הגיליון לדפוס, ברוב הסקרים ביידן מוביל על טראמפ בכמה אחוזים. מכיוון שרוב מדינות ארצות הברית צבועות בצבע מובהק – רפובליקני או דמוקרטי – עיני כול נשואות אל עשר המדינות המתנדנדות. כרגע יש לביידן במדינות הללו יתרון קל לפי רוב הסקרים.

 

"חברת הסקרים שנחשבת המקצועית ביותר היא של הסטטיסטיקאי נייט סילבר", טוען גדעון ישראל, מומחה לפוליטיקה אמריקנית. "סילבר חזה במדויק את תוצאות בחירות 2008 ו-2012. אבל סילבר, כמו כמעט כל חברות הסקרים, טעה ב-2016 כשחשב שטראמפ יפסיד בבחירות".

 

ישראל מספר על חברת סקרים אחת שחשבה אחרת ב-2016 וחושבת אחרת גם היום: Trafalgar. "החברה הזו הייתה די מדויקת בתחזיות הניצחון שלה לגבי טראמפ גם בבחירות לנשיאות וגם בבחירות האמצע ב-2018", הוא מספר. "החברה ידעה להגיד במדויק שטראמפ יקבל 306 אלקטורים, והיא הייתה היחידה שטענה שטראמפ ינצח בפנסילבניה ומישיגן, מדינות שבהן מועמד רפובליקני לא ניצח זה כמה עשורים".

 

Trafalgarמנבאת ניצחון לטראמפ גם בבחירות הקרובות. "חשוב לזכור שחלק לא מבוטל מהסקרים שנותנים ניצחון לביידן מדברים על יתרון של 3–4 אחוזים", מוסיף גדעון. "כלומר, גם הם סבורים שהמרוץ צמוד מאוד".

 

"טראמפ מבחין בין טובים לרעים"

 

ישראל הוא מנכ"ל מרכז ירושלים–ושינגטון, המקדם שיתופי פעולה בין ארצות הברית לישראל, ומחבר הספר Broken Values, על ההקצנה של המפלגה הדמוקרטית, הרואה אור בימים אלו. כמה ימים לפני הבחירות בארצות הברית ב-2016 הוא פרסם מאמר שכותרתו "טראמפ עשוי להיות הנשיא הכי פרו-ישראלי אי פעם", אולם גם הוא לא תיאר לעצמו עד כמה.

 

"לא הסתמכתי אז על אמירותיו הפרו-ישראליות אלא על ניתוח האישיות והאופי שלו", אומר ישראל. "הוא מבחין בין טובים לרעים, אוהב בעלי ברית חזקים ורואה בישראל נקודה של אור בתוך ים של בלגן ורוע. נוסף על כך הוא חימש את עצמו ביועצים מאוד פרו-ישראלים, הרבה מהם היו מוצאים את עצמם בקלות ברשימת הליכוד או ימינה".

 

כידוע, התחזית של ישראל התבררה כנכונה. "פתאום ראינו ממשל שלא מנסה לרצות את הפלשתינים כדי לקבל את התמיכה הערבית", אומר ישראל, "ראינו את טראמפ בערב הסעודית דורש מ-55 מדינות מוסלמיות להקיא מקרבן את הפנטים והרדיקלים. הממשל אמר בקול ברור למדינות הערביות: לא מקובל עלינו שאתם אומרים שאין לישראל זכות קיום בכלל ובארץ ישראל בפרט".

טראמפ מגיע לקדנציה השנייה שלו עם הרבה יותר ניסיון. לוקח זמן להבין איך דברים עובדים. אני חושב שבקדנציה הבאה הוא ידע אילו אנשים לשים סביבו ובאילו תפקידים, ולכן הוא יצליח לקדם את המדיניות שלו בקלות רבה יותר

 

אתה יכול לשער איך תיראה הקדנציה השנייה של טראמפ, אם ייבחר?

 

"אני מניח, כמו שרואים בדיווחים למיניהם, שיותר מדינות מוסלמיות ייכנסו למעגל השלום עם ישראל, במיוחד אלו שהאיום האיראני מרחף עליהן. הממשל לוחץ עליהן להיכנס להסכמי שלום עם ישראל אם הן רוצות את המטרייה האמריקאית מול איראן. בכלל, אני חושב שממשל טראמפ יטיל סנקציות נוספות על איראן ויחתור להביא תוכנית שתכריע את איראן עד סוף הקדנציה.

 

"ייתכן שנראה את ארצות הברית מנסה עם ישראל יחד לחתור להסדר עם הפלשתינים, אבל אם הם יתמידו בסירובם, תתמוך ארצות הברית בהחלת הריבונות הישראלית בכל מיני חלקים של יהודה ושומרון. נוסף על כך אני מעריך שהפעילות של ארצות הברית נגד יוזמות אנטי-ישראליות ואנטישמיות באו"ם תלך ותגבר.

 

"טראמפ מגיע לקדנציה השנייה שלו עם הרבה יותר ניסיון. לוקח זמן להבין איך דברים עובדים. אני חושב שבקדנציה הבאה הוא ידע אילו אנשים לשים סביבו ובאילו תפקידים, ולכן הוא יצליח לקדם את המדיניות שלו בקלות רבה יותר".

 

ישראל סבור שהחשיבות של היבחרות טראמפ מחדש למדינת ישראל היא לא רק בשביל הדברים שהוא יכול לעשות בקדנציה השנייה אלא בשביל לשמר את מה שעשה בקדנציה הראשונה. "כשמדיניות עדיין טרייה קל יותר לממשל חדש לבטל אותה", מסביר ישראל. "דוגמה לכך היא העובדה שטראמפ ביטל את חתימת ארצות הברית על הסכמי האקלים בפריז כיוון שהם נחתמו רק זמן קצר לפני עלייתו לשלטון.

 

"לכן, אם טראמפ ייבחר לארבע שנים נוספות, יהיה קשה יותר לממשל שיבוא אחריו לבטל את ההכרה בגולן ובירושלים בירת ישראל ואת מעבר השגרירות לירושלים. ככל שהזמן עובר ההישגים של טראמפ נעשים יותר ויותר בלתי הפיכים".

 

יש הטוענים שטראמפ תומך בישראל רק כדי להיבחר בקולות האוונגליסטים, אולם לאחר שייבחר הוא עלול להפוך את עורו.

 

"אני ממש לא חושב כך", אומר ישראל, "טראמפ רואה בישראל בעלת ברית בגלל האישיות שלו, והיא לא עתידה להשתנות. היועצים שלו ממשיכים להיות אוהבי ישראל. חוץ מזה, למי שחושב שהוא פועל כך רק בגלל האוונגליסטים, גם אחרי הבחירות הוא ירצה את התמיכה האוונגליסטית. טראמפ עשה את רוב הדברים שהבטיח בקמפיין 2016; אני לא חושב שהוא ישנה את גישתו למזרח התיכון בקדנציה השנייה. לכן אני חושב שהקדנציה השנייה שלו תהיה מצוינת לישראל; מתנה משמיים".

 

מוכנים לאפשרות מספר שתיים

 

ואולם אם רוב הסקרים יצדקו הפעם, הרי שטראמפ עלול לפנות את הבית הלבן ליריבו ג'ו ביידן. "אנחנו עלולים לראות ירידה רצינית בתמיכה במדינת ישראל", ישראל מתאר איך לדעתו יתנהג הממשל האמריקאי בניצוחו של ביידן. "זה לא רק ביידן במקום טראמפ; זו עלייתה של המפלגה הדמוקרטית. וזו לא המפלגה הדמוקרטית שהכרנו בתקופת ביל קלינטון ואפילו לא אותה מפלגה דמוקרטית שהכרנו לפני עשור. לכן צפויים שינויים רציניים.

 

"לטראמפ היו יועצים פרו-ישראליים, ואילו לביידן יהיו כנראה יועצים כמו ג'רמי בן עמי, נשיא ג'יי סטריט, או ג'יימס זוגבי, יו"ר המכון הערבי-אמריקאי. בתקופת אובמה עוד היו יועצים ותיקים מממשל קלינטון שהיו יותר תומכי ישראל, אבל בממשל ביידן כבר לא יהיה כנראה שום יועץ פרו-ישראלי מהז'אנר המסורתי של הדמוקרטים בבית הלבן.

 

"אנחנו כנראה נראה את הנושא הפלשתיני חוזר לשולחן כבעיה המרכזית של המזרח התיכון. גם הסיוע לפלשתינים שקומץ בכהונת טראמפ ככל הנראה יוחזר להם.

 

"נוסף על כך ביידן מצהיר שהוא רוצה לחזור להסכם עם איראן. אומנם הוא טוען שהוא ישיג הסכם טוב יותר מאובמה, אבל עדיין לא נראה שזה יהיה הסכם שיכריע את האויב האיראני".

 

מה עם תמיכת ארצות הברית בישראל באו"ם?

 

"אני חושב שעדיין נראה תמיכה של ארצות הברית בישראל, אבל לא בכל הסוגיות הקשורות ליהודה ושומרון".

 

"סכנה פוליטית בקונגרס"

 

ואולם לא כל הכוח נמצא בידיה של הרשות המבצעת (הממשל); יש כוח לא מבוטל לרשות המחוקקת (הקונגרס).

 

"אני מבחין בין שני סוגים של תמיכה בישראל בקונגרס האמריקאי", מסביר ישראל. "בכל הנוגע לשיתופי פעולה בנושאים רפואיים, טכנולוגיים וכדומה, שם יש תמיכה כמעט מוחלטת. לעומת זאת בנושאים מדיניים כמו הבי-די-אס, יהודה ושומרון והיחס של ישראל לעזה, שם התמיכה הדמוקרטית נחלשת. בנושאים האלה תהיה לנו סכנה פוליטית בקונגרס".

 

ועדיין, לפחות בכל הקשור לקונגרס, ישראל פסימי פחות גם במקרה שביידן ייבחר. "יש 195 רפובליקנים חברי קונגרס, וצריך רוב של 218. בנושאים המסורתיים, כמו הסיוע הביטחוני לישראל, בוודאי שיהיה רוב, ואני חושב שאפילו בנושאים שנויים במחלוקת יהיה אפשר למצוא 40 דמוקרטים שיתמכו בישראל. כלומר, אנחנו יכולים לצפות לתמיכה בישראל בקונגרס אפילו אם מדובר ברוב דמוקרטי מצד הסנאט ובית הנבחרים".

אם טראמפ ייבחר לארבע שנים נוספות, יהיה קשה יותר לממשל שיבוא אחריו לבטל את ההכרה בגולן ובירושלים בירת ישראל ואת מעבר השגרירות לירושלים. ככל שהזמן עובר ההישגים של טראמפ נעשים יותר ויותר בלתי הפיכים

 

"לחזק את הקשר עם הדמוקרטים בנושאים דתיים"

 

יש כ-200,000 בעלי זכות הצבעה לבחירות בארצות הברית החיים בישראל, הקהילה השלישית הגדולה בעולם מחוץ לארצות הברית (ואחרי קנדה ובריטניה). מלבדם אין לישראל יותר מדי איך להשפיע על תוצאות הבחירות, אולם היא יכולה לבחור איך להגיב על התוצאות.

 

"אם ייבחר ממשל טראמפ, ישראל צריכה להמשיך לחפש כל מיני דרכים לשיתוף פעולה עם ארצות הברית, כי ממשל טראמפ באמת פתוח לזה", אומר ישראל. "ואם ביידן ינצח, ישראל תצטרך לעבור לעבודת שכנוע רצינית בקונגרס.

 

"יהיה עליה להסביר לחברי הקונגרס הדמוקרטים איך הקשר עם ישראל מחזק את ארצות הברית, איך הסיוע הביטחוני לישראל מסייע למקומות עבודה במחוזות שמהם באים חברי הקונגרס. זו עבודה רצינית שאני בספק אם מדינת ישראל ערוכה לה כראוי כרגע.

 

"כמו כן חשוב לזכור שהעובדה שבמפלגה הדמוקרטית יש אגף אנטי-ישראלי לא אומרת שכל המפלגה היא נגד ישראל. אפשר ליצור קשר עם מצביעים דמוקרטים דרך נושאים אחרים, למשל הנושא הדתי. במפלגה הדמוקרטית יש לא מעט הנחשבים שמרנים מבחינה דתית ומבחינת הנושא של התא המשפחתי המסורתי. ישראל צריכה להדגיש את הנקודות המשותפות ולהשקיע את הזמן להגיע לקהלים האלה. בין שטראמפ ינצח ובין שביידן, בקונגרס עוד יש הרבה עבודה לעשות".

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם