הרב הברון Featured

 3 saks
הנה חלקנו הדל בהעלאת זכרו של הרב יונתן זקס זצ"ל שהלך לעולמו השבוע. קטעים חשובים מהריאיון שזכינו לערוך איתו בפסח לפני ארבע שנים

אילת כהנא, עולם קטן

"אני לא אומר שאנו צריכים לקבל את הדתות האלה כאמת, אנחנו חולקים עליהן, בהרבה כבוד. הלידה של האנטישמיות האירופית הייתה זו שהובילה את משה הס ויהודה לייב פינסקר ותיאודור הרצל להתחיל את תנועת הציונות. והם האמינו, הרצל לפחות, שברגע שתהיה מדינת ישראל, האנטישמיות תיעלם מהעולם. אנחנו יודעים שלמעשה כל מה שקרה הוא שהאנטישמיות עברה מוטציה, והיא היום מתבטאת כאנטי-ציונות כלפי קיומה של מדינת ישראל. זו האנטישמיות החדשה. אז אני לא ליברל שחושב שכל דת שקר היא אמת. אני יהודי שדואג מפני סכנה רצינית שהולכת להיות רצינית אף יותר".

"תשאלי כל סטודנט יהודי אמריקניאם ישראל פופולרית בקמפוס האוניברסיטה שלו. לא תמצאי אחד שאומר כן. זה לא קורה בגלל דעת הקהל העולמית ולא מפני שישראל לא עושה מה שצריך. זה קורה משום שיש בעיות פנימיות בתוך העולם המוסלמי שפוליטיקאים מתמודדים אתן בכך שהם מאשימים את ישראל. אין לזה קשר לישראל או ליהודים אבל אנחנו השעיר המשתלח. וכך זה היה לאורך ההיסטוריה. בדיוק בנקודה שבה חשבנו שהנצרות ריפאה עצמה מאנטישמיות, גילינו שהעולם של האסלאם נגוע בזה".

"מדינת ישראל היא החזרה של היהודים להיסטוריה.זה הדבר הכי חשוב שקרה לנו ב-2,000 השנים האחרונות, אבל עדיין לא קראתי את הפרק האחרון של הסיפור כך שאינני יכול להגיד לך כיצד הוא מסתיים. כל מה שאני יודע הוא שיהודים גרו בכל מקום בעולם. הם גרו שם בזמנים טובים ובזמנים רעים. אבל תמיד היה בכל העולם רק מקום אחד שבו הם יכלו לכונן חברה בהתאם לאידיאלים של עמנו, והמקום הזה הוא ארץ ישראל. אני עומד עכשיו בניו יורק, באמצע מנהטן היהודית, ולמרות זאת אני לא מדבר עברית ולא מתנהל מול לוח שנה עברי. בישראל יהדות היא באוויר שנושמים, בנוף שאתה רואה, בלוח השנה שלפיו אתה חי ומתנהל. בכל מקום אחר זה עשירית מזה. הרמב"ן צדק כשכתב 'עיקר כל המצוות ליושבים בארץ ה''. בכל מקום אחר החיים היהודיים הם השתקפות חיוורת".

אז למה לא להגיע לכאן?

"אגיע בעזרת ה'. אבל קודם יש לי עבודה לעשות כאן. אסור שישראל תהיה בלי מגינים בחוץ לארץ. זה מסוכן מאוד.

"מדינת ישראל היא הדבר הכי חשוב בחיים היהודיים, בין אם אתה גר בלונדון, בניו יורק או בירושלים. יהדות בלי מדינת ישראל היום היא דבר שלא מתקבל על הדעת. ובעוד ישראל עסוקה בדברים שהיא חייבת לעשות, אנשיה לא תמיד מודעים לכמה מאמץ מוקדש ברחבי העולם לעשות לה דה-לגיטימציה".

"מבין יהודי העולם, אלו המחויבים לישראל ולמורשת שלה הם שגדלים ורבים. לעומתם, היהודים הפחות מחויבים לישראל נעלמים. בעוד הקהילה האורתודוקסית גדלה ומתחזקת, שאר הקהילות נהיות חלשות יותר וחבריהן מתבוללים מאוד. בקרב הקהילה הלא אורתודוקסית יש נישואי תערובת בשיעור של 70 אחוז, לעומת שני אחוזים בקהילה האורתודוקסית".

האם ההתבוללות העולמית היא קרב אבוד?

"לצערי נראה שכן, אני חושב שהם טרם הבינו את ההשלכות של זה כמו שצריך".

איך הרב רואה את מצב היהודים בעוד 50 שנה?

"יעקב אבינו אסף את בניו בסוף ימיו ואמר להם 'היאספו ואגידה לכם את אשר יקרא אתכם באחרית הימים'. ועל זה רש"י אומר בשם חז"ל: ביקש יעקב לגלות את הקץ ונסתלקה ממנו שכינה. כשיהודים מנסים לחזות את העתיד השכינה לפתע עוזבת אותם. כך שאם אתה יהודי, תצפה לבלתי צפוי".

אולי נשאל זאת אחרת. לאן לדעתך היהדות היום צריכה לחתור? לאיזה עתיד?

"ליהדות יש בשורה של ממש לעולם. בדתות אחרות חושבים על העולם הבא. אנחנו חושבים על העולם הזה. על ריפוי החולים, על עזרה לעניים ועל לשנות את העולם. אנחנו לא מנסים להמיר את דתו של אף אחד, אבל מי שעיניו בראשו מבין שאנחנו כוח אדיר לחיים".

"בשבילי הקשר בין האקדמיה לבית המדרש הוא אך טבעי. היום, הגישה הזאת לא קיימת אצל הרבה אנשים. קיימת יותר הפרדה בין לימודי קודש ולימודי חול, ואילו אני אומר – כבודו מלא עולם. בכל דבר שאני מסתכל בו בעולם, שם אני מוצא את בורא העולם".

הקשר הזה נעשה בקלות?

"לא. העולם האקדמי לא נותן מקום לאלוקים כל כך, אבל עובדים קשה ומצליחים לעשות את הקשר".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם