נער עם פאות Featured

 8 ahuvya
הקלות הבלתי נתפסת של מותו של נער עם פאות
עד לסגירת הגיליון משטרת ישראל לא הציגה ראיות לכך שאהוביה סנדק ז"ל וחבריו אכן זרקו אבנים על ערבים, אבל זה לא הפריע לכלי התקשורת לדווח על כך ככותרת סיפור. במצב מתוקן אירוע כזה היה מזעזע את המדינה: מרדף נדיר של ניידת משטרה אחרי רכב של צעירים – וככל הנראה גם "ניגוחו" – הביא להתהפכות הרכב; עדויות חמורות על עיכוב המשטרה בטיפול הרפואי, וחמור מכול – שעה וחצי של חוסר תשומת לב לאהוביה ששכב מתחת לרכב * חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', שהמשטרה ניסתה למנוע ממנו להגיע לאירוע בניגוד לחוק: "החטא הקדמון היה כשבוגי יעלון הגדיר את נערי הגבעות טרוריסטים. יש לסגור את המפלג הלאומני שרק מעודד ומרחיק נוער שזקוק לעזרה והכוונה" * תמונת מצב עד כה: ארבעת הנערים עצורים לפחות עד יום חמישי. שום שוטר לא נעצר

ארנון סגל

לפי הודעת הדוברות המשטרתית היבשה, ביום שני בשעות הבוקר המאוחרות דווח לה על זריקות אבנים בידי יהודים באזור מעבר מכמש. מניסיון העבר סביר להניח שאם היה למשטרה תיעוד ממשי של חבורת הנערים היהודים משליכה אבנים היא הייתה מפרסמת זאת מיד. כך או אחרת, היא מיהרה לפרוס חסמים באזור. לדברי עורך הדין נתי רום מ"חוננו" המייצג את ארבעת הנערים שנעצרו באירוע הטראגי: "המכונית ובה חמשת הצעירים הגיעה לחסם המשטרתי. הרכב המשטרתי היה סמוי, כלומר ללא סימני זיהוי משטרתיים. ביו"ש לא עוצרים לכל רכב שמורה לך לעצור. אגב, לא ברור אפילו אם השוטרים הורו לנהג לעצור.

"בכל אופן, בעקבות זאת התנהל מרדף לא קצר שלפי חלק מהגרסאות ארך כמה דקות. המכונית של הצעירים פנתה לכביש שמוביל לבסיס צבאי, דרך ללא מוצא. כלומר, לא הייתה שום דחיפות מיוחדת לעצור אותה כי גם כך היא הייתה נעצרת לבסוף בעצמה. אם השלכת האבנים שהמשטרה טוענת לה מתועדת, אפשר גם לחקור את נוסעיה אחר כך כפי שחוקרים כל פשע. למרות זאת בלשי המשטרה החליטו לנגח את המכונית של הצעירים ומכיוון שהיא נסעה במהירות גבוהה היא התהפכה כמה פעמים.

"בתחילה דווח על ארבעה פצועים, אבל הבלשים לא התייחסו למה שאירע כתאונה ומיד הסתערו על המכונית ההפוכה והחלו במעצר אלים. ממילא הם גם לא הבחינו באהוביה סנדק שנלכד מתחת למכונית. הם אזקו את ארבעת הנערים האחרים וגררו אותם על הרצפה. את אחד מהנערים גם היכו. הם המשיכו בכך עד שהפראמדיקים התעקשו שיש להסיר מהצעירים את האזיקים כדי לחבר אותם לקרש-גב ולמדוד דופק, ורק אז אפשרו זאת. לצוותי הרפואה לא ניתנה יד חופשית לפעול כרגיל בתאונות מעין אלה וזו גם הסיבה שרק לאחר שעה וחצי, כשהבלשים שבו לרכב כדי לאסוף ממנו ראיות בתקווה להפליל את הנערים, הם גילו את סנדק ז"ל לכוד ללא רוח חיים מתחת למכונית".

עבירה גוררת עבירה, והמרדף האומלל שנולד בחטא נמשך בסדרה ארוכה של הפרת חוקים בידי כחולי המדים. עו"ד רום: "בתוך שעה מתחילת המקרה פרסמה המשטרה הודעה לעיתונות שלפיה לא היה כל ניגוח של רכב הצעירים בידי הבלשים (שבינתיים הוכח בתמונות מהשטח, א"ס). כדי למנוע כל ערעור על הגרסה שלהם הם בודדו את הזירה ולא אפשרו לצלמים ולעיתונאים, אפילו לא מ'הארץ', להיכנס לזירת התאונה – לא לעורכי דין, לא לבוחן תנועה מטעמנו, וכידוע גם לא לח"כ בצלאל סמוטריץ' שמתחת למכוניתו אף הוכנסו דוקרנים וניסו למנוע ממנו בכוח גישה למקום. השוטרים השאירו את הגופה במקום במשך שבע שעות. אין לזה אח ורע".

"הופכים את הנערים לאויבים"

כאן ראוי להפנות את האצבע לבעיה הבסיסית בעצם דרך פעולתו של המפלג הלאומני ביחידה המרחבית של מחוזר שומרון ויהודה במשטרה (ימ"ר ש"י). תארו לעצמכם שיום אחד מדינת ישראל תקים מפלג מיוחד, משומן בכסף, המיועד להתמודד אך ורק עם נוער עבריין מקרב קהילת עולי אתיופיה, והכול במטרה מוצהרת להביא לכמה שיותר כתבי אישום ולשים כמה שיותר מצעירי העדה מאחורי סורג ובריח. ובכן, זה בדיוק מה שקורה במפלג הלאומני בימ"ר ש"י ביחס לנוער אחר, נוער הגבעות.

"המפלג הלאומני בימ"ר ש"י הוא יחידת עילית שממומנת בתקציבי עתק של יותר מ-50 מיליון שקלים", מרחיב רום. "בירור מעמיק העלה שהיחידה הזאת כמעט לא מטפלת בעבירות לאומניות המבוצעות בידי ערבים, אף על פי שזה רוב מוחלט של הפשיעה בשטח. 99% מעיסוקיה הם בפשיעה לאומנית יהודית. הם מתנכלים לכל בעל פאות ארוכות, נכנסים לבתי כנסת, מטרידים באמצע הלילה את נוער עמיחי ואת נוער עדי עד. דופקים על הדלת בשלוש לפנות בוקר כדי לוודא שמי שקיבל צו הרחקה מנהלי לא ישן במקום שאסור לו לשהות בו. חלק מההתנכלות מתבטא בהצקה בפרטים קטנים כמו וידוא שיש לאדם חגורת בטיחות מתאימה ברכבו.

"מדובר במקצוענים, חוקרים טובים מאוד, ואם מכניסים קומנדו כזה שהתפקיד שלו הוא להביא לתוצאות ולכתבי אישום ופועלים בשיטות שבהן מקובל לפעול רק כלפי פשיעה מסוכנת כמו רצח – זה מתכון להתנגשות. המשטרה מתעלמת מחוק הנוער ומנסה לבצע דמוניזציה של נוער הגבעות. משדרים לנוער הזה שהוא אויב, וכך המדינה במו ידיה הופכת אותו לכזה.

"זו פגיעה אנושה. הנער הַסביר שם רואה שבעניינו מותר למדינה להפר את חוקיה שלה, שמזלזלים בזכויותיו, הוא רואה שאחרי פיגועי טרור אסלאמיים המדינה לא עושה דבר וכל הזמן רק מחפשים את היהודים ומעמידים ניידת מול היישוב שלו כדי לצוד אותו, וזה גורם לתסכול הולך וגובר. כבר שנים אנחנו מתריעים שמתרחשת פגיעה קשה מאוד בנוער הזה, ובכלל פגיעה בהתיישבות. ביקורת שיפוטית לאורך השנים לא עוזרת לפתור את הבעיה. את המשטרה לא מעניין כלל שהשופט אומר שמה שהיא עושה לא תקין. היא ממשיכה בשלה.

"זה האבסורד", מוסיף רום. "ביום האירוע התרחשו כידוע פיגועים ומקרי זריקות אבנים בידי ערבים ובהם לא בוצע כל מרדף דומה. לא ראינו במקרים מקבילים מרדפים כאלה, פשוט כי לשוטרים אסור לעשות זאת. דרושה ועדת חקירה חיצונית שתבדוק לעומק את הפרשה. יש להדיח את השוטרים המעורבים בעבירת ההמתה ואשמים באדישות ובעצימת עיניים, ממש כפי שהם אדישים כבר שנים לזכויותיהם של הנערים הללו. זה סוף טראגי להתנהלות שאנחנו מתריעים בעניינה כבר שנים. צריך לסגור את המפלג הלאומני בימ"ר ש"י. אנשי ציבור ורבנים צריכים לדרוש זאת. את כל עשרות המיליונים שיתפנו יש להשקיע בחינוך הנערים האלה ובסיוע להם בהתמודדות עם החיים באזורים מוכי טרור".

יש לציין שארבעת הצעירים האחרים עודם עצורים בעת כתיבת הדברים ומובאים לבית המשפט, וזאת על אף טענות הגורמים הרפואיים שהם זקוקים לטיפול רפואי ולאשפוז. חשוב גם להזכיר שאסור למשטרה למנוע גישת עיתונאים או חברי כנסת למקום האירוע. לפי חוק חסינות חברי הכנסת, "שום הוראה האוסרת או המגבילה את הגישה לכל מקום במדינה שאינו רשות היחיד לא תחול על חבר הכנסת, אלא אם היה האיסור או ההגבלה מטעמים של ביטחון המדינה או של סוד צבאי".

***

ח"כ בצלאל סמוטריץ' משוכנע גם הוא ש"את ימ"ר ש"י היה צריך לסגור מזמן. זה גוף שעסוק אך ורק ברדיפת המתיישבים. הוא לא חוקר פשיעה לאומנית. הדרך שמדינת ישראל מנסה להתמודד בה עם נוער הגבעות – אגרוף ברזל של אכיפה – נכשלת כישלון מוחלט. ימ"ר ש"י והמחלקה היהודית בשב"כ לא רק נכשלים אלא מעצימים את התופעה של תג מחיר. הם יוצרים כעס וניכור ומעניקים דלק ולגיטימציה לתחושות הניכור. הבעיה הקשה באירוע השבוע היא שזה מכה גלים ויוצר תחושות קשות במקומות שרחוקים מאוד מנוער הגבעות. ההתנהלות המטומטמת של מדינת ישראל, המשטרה ושב"כ אל מול התופעה הזאת – מלבה אותה. החטא הקדמון הוא המונח 'למגר'. לא ממגרים נוער. לא מדובר במחבלים. זה נוער שהוא בסך הכול טוב, בעל אהבת הארץ ואהבת העם ומסירות עצומה, ואמנם טועה בדרך טעויות קשות אבל אסור להתייחס אליו כאויב.

"אי אפשר לנתק את האירוע השבוע מהתחושה הכללית הרווחת בימ"ר ש"י שמול החבר'ה מהגבעות הכול מותר", הוא מוסיף. "העובדה שאנחנו חוששים שהניידת נגחה אותם בכוונה היא לאור הרבה שנים של היכרות עם הגוף הזה. זה מתיר להם לנהל מרדפים אף על פי שהנהלים לא מאפשרים מרדפים במצב כזה, ובכל אופן לא מאפשרים להתנגח ברכב הנמלט. התפיסה הזאת ביחס לתושבי המאחזים החלה בדו"ח שמגר אחרי טבח גולדשטיין שבעקבותיו הכשיר שי ניצן את צוות האכיפה המיוחד בפרקליטות ואת הנהלים המיוחדים לטיפול במתיישבים.

"קיימת מערכת שלמה שפועלת במוסר כפול לרעת המתיישבים אבל חטא חמור בעניין הזה הוא בוגי יעלון, שכשר ביטחון, תוך אובדן עשתונות ערכי ופשיטת רגל מוסרית, הגדיר פעולות תג מחיר כטרור. אני לא אסלח לו על כך. זו שחיתות מוסרית. הנערים היקרים האלה טועים וצריך לחנך ולשקם אותם, אבל הוא התייחס אליהם כמחבלים.

"ומלבד זאת, כתב לי בכיר לשעבר במח"ש שאם השוטרים היו פוגעים בבדואי ולא בנער בעל פאות הם היו נתונים כעת במעצר. אתה מכיר אדם אחד שחשוד בהריגה ולא נעצר ליום, יומיים או שלושה? נהג שמעורב בתאונת דרכים שהיו בה הרוגים נעצר, אז איך ייתכן שהשוטרים לא נעצרו לחקירה, אפילו אם זה בשוגג גמור? התשובה המצערת היא שמבחינתם זה לא נורא. לשיטתם המעוותת זה בסך הכול מחבל שנהרג בתאונה מבצעית".

ממשטרת ישראל נמסר:

בעקבות דיווח שהתקבל במוקד המשטרה על יידוי אבנים לעבר רכב בצומת מכמש, צוות בלשים שהיה סמוך למקום ביצע חסימה של ציר הנסיעה ברכב המשטרתי. משזיהו את הרכב עם החשודים הורו לו לעצור, אולם נהג הרכב לא נענה להוראת השוטרים והמשיך בנסיעה מהירה תוך שהוא עוקף את החסימה בנסיעה על שולי הכביש וממשיך במנוסתו. הבלשים החלו בנסיעה בעקבותיו וסמוך לצומת רימונים התרחשה תאונה שבמהלכה התהפך הרכב האזרחי. במקום נקבע מותו של אחד הנוסעים, וארבעה מנוסעי הרכב נפצעו באורח קל ופונו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי.

חוקרי מז"פ, בוחני התנועה וגורמי חקירה נוספים הגיעו לזירת התאונה לאיסוף ממצאים, ונפתחה חקירה לבירור נסיבות האירוע ביסודיות ובמקצועיות במטרה להגיע לחקר האמת.

באשר לחבר הכנסת:

לאחר האירוע נפרסו כוחות המשטרה בזירה לצורך איסוף הראיות והממצאים ע"י גורמי החקירה. מבירור ראשוני עולה כי במפגש עם חבר הכנסת טעה השוטר בשיקול דעתו כשלא אִפשר לו הגעה עד לזירת האירוע. המקרה ייבדק ויופקו הלקחים הנדרשים בהתאם.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם