זה דוס להיות מצחיק Featured

 10 tov
אחרי שכבשו את המגזר במערכוני יוטיוב, מופעי בידור והצגות חנוכה, חברי 'אנדרדוס' ממציאים את עצמם שוב בתוכנית דוקו-ריאליטי חדשה שבה הם מנסיםלמצוא את המצחיקנים הבאים בדמותם ובצלמם: נקיים, ערכיים ואף פעם לאמעליבים * מפיקי הסדרה והיזמים מטעם ספקי תוכן הטלוויזיה הדתי TOV מדברים על פריצת דרך בעולם התוכן הערכי

נדב גדליה

אומרים שהציבור הדתי חיי בהשהיה, דיליי בלעז. בכל הנוגע לחדשנות טלוויזיונית, שרשרתהמזון עובדת ככה: קודם כול אמריקה, אחר כך ישראל הקטנה ורק לבסוף הציבורהדתי. סוגת הדוקו-ריאליטי הפכה ללחם והחמאה של הטלוויזיה בעולם. מאפייניה הבולטים המשלבים תחרותיות, מציאות וקלילות הפכו אותו ליצור כלאים שיוצר תחושה של מוצר אמיתי ומתוסרט בו זמנית.

אחרי הצלחת הז'אנר בישראל, היה זה רק עניין של זמן עד שהציבור הדתי יקבל את מנת הדוקו-ריאליטי שלו כשהיא עשויה מחומרי גלםכשרים למהדרין: עם אותנטיות וידוענים שומרי מצוות מיקירי המגזר והומור רב,ובלי הרדידות, הצהבהבות והעגבניות הנזרקות על פניהם של המתמודדים ההופכיםללעג וקלס ברשתות החברתיות רק כי העזו לנסות להגשים את חלומם בפומבי.

ובכן, עכשיו זה קורה סוף סוף: דוקו-ריאליטי עם חותמת כשרות. אחרי שסיפרנו לכם על הקמת הערוץ הייעודי TOV מבית היוצר של ישראל זעירא ("ראש יהודי") וטלברקאי ("ערוץ אורות" וערוץ 20), שנועד לספק תכנים מצונזרים למבקשי חומר לצפייה שנמצא מעבר לקו הרקיע של ערוץ מאיר בואכה הידברות, הגיע רגעהשיא של הערוץ שבימים כתיקונם עוסק בייבוא תוכן וצנזורו. "אנדרדוס מחפשים את הדבר הטוב הבא" – הנה תוכנית מקורית לגמרי ראשונה שעולה ב-TOV. במסגרת התוכנית מטיילים חברי אנדרדוס - נדב נוה, מתן צור, אשר בןאבו ויאיר יעקבי - ברחבי הארץ ומחפשים את הקומיקאי או הקומיקאית הבאים. יותר מצחיק מזהלא יכול להיות. שני פרקים ראשונים כבר עלו לצפייה חופשית ביוטיוב וזכו לעשרות אלפי צפיות בתוך זמן קצר. הקהל מצביע בנקישת עכברורוצה עוד מהחומר הזה, המופק לעילא ובפעם הראשונה בזכות גוף שידור גדול יחסית כמו TOV, שפרס את החסות על התוצר המוגמר.

יצחיקו הנערים לפנינו

ארץ ישראל יפה וגם פורחת, ומתברר שמתחת לפני השטח הרציניות של המגזר, נמצאים לא מעט מצחיקנים שחיים כדי לעשות שמח, והמסע של אנדרדוס לחפשם בא להם בהפתעה וממש בטוב. לפני כמה חודשים יצא הערוץ בקריאה המזמינה אתכל מצחיקני המגזר להגיע לאודישן מול חברי אנדרדוס, לקראתתוכנית ריאליטי שתקבע מי יהיה איש ההומור הבא של המגזר. זה לא היה פשוט, אך הודות לכימיה ולניסיון של חברי אנדרדוס בעבודה יחד – התוצאות הפתיעו אפילו אותם.

"הצורה שבה אנחנו עובדים באה לנו באופן טבעי גם כאן", מסביר יאיריעקבי, חבר אנדרדוס שזו לו הפעם הראשונה שבה הוא ניצב כשופט שמשתדל לא להעליב מתמודדים, ושומר אמונים לפני הכול למצוות, שעליהן הואחתום מסיני. "אנחנו משחקים בתוך הגבולות שאנחנו קובעים לעצמנו וממילא גם המגזר מתחבר", מסביר יעקבי את כל תורת אנדרדוס על רגל אחת.

"יצאנו לפגוש את הקהל שלנו", מתרגש אשר בן אבו, שופט אף הוא. "האווירה על הסט הייתה ממש טובה והתוצר הסופי יצא מוצלח בעיניי. חלק מהעניין היה גם להציגאת הדינמיקה שלנו כצוות ואיך אנחנו עובדים יחד. אמנם היו מצלמות אבל אניחושב שיצא די טבעי. לדעתי חשוב שאנשים יראו את הדבר הטוב שיש בעצם ההפקה הזאת,שיבינו שיש פה בשורה. אנחנו מאוד מאוד מקווים שזה יצליח ויתפוס ושבעזרת ה' יהיו עוד עונות לדבר הטוב הזה".

"זה לא ערוץ מגזרי וזה יפה", אומר נדב נוה. "פגשנו לא מעט קומיקאים מתחילים והיה מאוד כיף. זה קצת מחזיר אותי בזמן לתקופת ההתחלה שלנוכאנדרדוס. היינו צעירים ולא בשלים לגמרי, אבל הייתה לנו המון אמביציה.כיף לראות כל כך הרבה אנשים מוכשרים שמתקדמים במקצועיות משלב לשלב וממשמיישמים כל מיני הערות שנתנו להם. באופן כללי, להתעסק במשהו הומוריסטי שאני לא צריך 'לייצר' אותו אלא 'משפריצים עליי בדיחות' ואני פסיבי - זה מאוד נחמד".

מאחורי הקלעים: דתיים שמחפשים רגע מצחיק

במאי התוכנית הוא טל ברקאי, בוגר סם שפיגל שחצה את הקווים אל מגזר שומרי המצוות לפני שנים רבות. אחרי הפקה של לא מעט סרטונים קצרים ואיכותיים במסגרת ערוץ "אורות" זוכה ברקאי להגשים חלום ולביים סדרת טלוויזיה כשרה ועדכנית באורך מלא."TOV הוא ערוץ שעוסק יותר בייבוא תוכן והתאמתו לקהל שומרי העיניים, כךשחשבנו הרבה על ההפקה המקורית הראשונה שנעשה בעצמנו", מספר ברקאי. "בסופושל דבר היה טבעי ללכת לחיבור עם אנדרדוס. הם מאוד מתאימים לרוח של הערוץ- היכולת שלהם לייצר בידור נקי, איכותי ועדכני שפונה לקהל הצעיר אבל נשאר בגבולות של ההלכה - דיבר אלינו מאוד".

למה דווקא הומור?

"המחשבה הייתה לתת את ההומור המגזרי ולבנות את הדור הבא של הקומיקאים של המגזר כי ההומור שיש היום בטלוויזיה, לצערי, ממש לא מותאם למה שאנחנומאמינים בו. מצד שני, הומור הוא דבר נצרך. אנשים מאוד אוהבים לצחוק – לכןהיה חשוב לנו לתת דווקא את העניין של ההומור אצלנו ולעשות את זה בצורההטובה ביותר, ואני מקווה שבעזרת ה' נעשה ונצליח גם מבחינת הרייטינג".

יש קומיקאים דתיים?

"ברור, אבל מה שבעיקר מדהים אותי הוא היצירתיות של הנוער שלנו. יש המון יצירתיות ורצון. יש הומור פנימי שהוא מאוד חביב בעיניי. נתקלנו בתוכנית בכל מינימתמודדים בכל מיני מקומות, שמחוברים לעולם העכשווי, ומצד שני –השורשים שלהם נטועים במקום החיובי הזה של לעשות טוב ולהצחיק בגבולות.היו הרבה סיפורים מרגשים מאחורי הקלעים. הבאנו הרבה אנשי מקצוע מהציבורהכללי, ואחד הדברים המהנים היא לראות אנשי הפקה לאו דווקא דתיים שמתגלגלים מצחוק מכל מיני בדיחות של צעירים דתיים".

כבמאי, איך הייתה העבודה עם אנדרדוס שזו תוכנית הדוקו-ריאליטי הראשונה שלהם?

"הדבר שאני הכי אוהב בסדרה הוא הרגעים שאחרי שהמתמודדים אומרים את הבדיחה שלהם ונעמדים מול השופטים – אנדרדוס. תשמע, זאת תחרות; כמו בכלתחרות כזאת - יש דברים לא מצחיקים או 'לא אפויים' וזה טבעי. אבל דווקאפה גיליתי את היכולת של אנדרדוס – למצוא את הטוב שיש בכל מתמודד ובלילהתחנף. לזהות באמת את הטוב, לפרגן על כישרון אחד ולהעיר על משהו אחרבעדינות. באו אנשים שלי אישית לא היה מה לומר להם חוץ מזה שהם לא מתאימים, ובמקום הזה נכנסו אנדרדוס והעין הטובה שלהם ויצרו רגעים חיוביים ומרגשים ממקום מפתיע. בסוגה התחרותית הזאת לפעמים מקובל 'לרדת' קצת עלמתמודדים וכדומה, ואנדרדוס נמנעו מזה. זה היה משהו מאוד יפה ומרגש בעיניי. אני חושב שמעבר לשפה הנקייה, זה מהשמבדיל בינינו לבין העולם שבחוץ – ההסתכלות החיובית, העין הטובה".

מקפצה לעתיד

שי הדר (24) ודביר לויטס (23) הם שניים מהצעירים שהשתתפו בתוכנית החדשה"הדבר הטוב הבא". שי, רווק מנתניה (במקור), גר באריאל ולומד חינוךופסיכולוגיה. בשאר הזמן הוא "מובטל באושר", כהגדרתו, ומסביר לי שככהזה בחיים. "ביטוח לאומי לצידך ברגעים החשובים של החיים", הוא מחייך.לצידו חברו, דביר, אף הוא מנתניה, קופירייטר במקצועו. "אני כתבתי את 'ביטוח לאומי לצידך ברגעים החשובים של החיים'", הוא צוחק.

ועכשיו ברצינות, איך הגעתם לתוכנית?

"רועי, חבר שהיה שליח איתי באוסטרליה, שלח לי הודעה שמחפשים אנשים מצחיקים לתוכנית כלשהי", מספר שי. "באותו זמן דביר ואני היינו בסופר, וצילמנוסרטון בסדרה שאנחנו עושים כבר כמה שניםוכשמה כן היא: שי ודביר עושים 'משחקי מילים בסופר'".

וואלה, שלח לי קישור. תכננתם על טלוויזיה בכלל?

"החלום שלנו תמיד היה להגיע לסוף של ארץ נהדרת", אומר דביר ברצינות לרגע (או שלא?), "איפה שכל הכוכבים הגדולים באמת, רועי כפרי, ערוץ הכיבוד ונירוגלי, אז כששמענו על התוכנית החדשה של אנדרדוס לא יכולנו להתעלםמההזדמנות למקפצה העתידית לארץ נהדרת. כתבנו קטע, הגענו לאודישן ומיד כשנכנסנו הרגשנו בבית, עשינו דוש קצר, שטפנו כלים ופשוט התחלנו לעשות כיף".

"אחרי שהתוכנית התפרסמה קיבלנו הרבה פידבקים חיוביים ופרגונים, מחברים, מבני משפחה ואפילו מאנשים שאנחנו לא מכירים", אומר שי. "זה היה מקסים. דודהשלי הגיבה 'אין על שי וסביר'", מגלה דביר את דבר המסרונים החסויים והבלתיקריאים שלו. "והמד"שית שלי הגיבה: 'שי ודביר לגמר'", מחזיר לו שי.

איך הייתה החוויה להשתתף בתוכנית בפעם הראשונה?

"התוכנית הזכירה לנו את ההצגות הסניפיות שהיינו עושים", אומר שי, "נתניה עין התכלת כבוד!"

"כן, כשזייפת בשיר", עוקץ דביר.

אם אתם רבים, אני אתן לכם להמשיך מכאן לבד.

שי: "כן, כתבנו שיר והצגנו אותו בשבת ארגון מול כל ההורים והחניכים, ובסוף קלטתי שרק לי יש מיקרופון ביד ולא ידעתי את המנגינה בכלל, אמיתי!"

דביר: "באותו רגע הבנתי שאסור לי לתת לו להתקרב למיקרופון בלי השגחה, וזהו, מאז אנחנו בלתי נפרדים, דביר ומשה".

שי: "שי"

דביר: "שי".

להתבשל בסיר הצחוקים של אנדרדוס

שיל"ת רוזיליו, בת 22 מפתח תקווה, נמצאת עמוק בלימודי תיאטרון וחינוך במכללתאמונה. במהלך חייה היא הספיקה לשחקבכל מקום שהשיגה ידה. "שיחקתי כמעט בכל מקום שיכולתי, בבית הספר, בחוגים, באולפנה, בקורס משחק,בשירות, וגם סתם, בלי מסגרת", היא מספרת. "איכשהו, רוב התפקידיםשלי הם קומיים. זה ממש רודף אותי, וכמו שאמר חכם סיני עתיק שעכשיוהמצאתי: רודפים אחריך – תיקח".

כיצד הגעת לתוכנית החדשה "הדבר טוב הבא"?

"הגעתי דרך הפייסבוק של אנדרדוס שבו פנו לאנשים שחולמים לעמוד עלהבמה ולהצחיק, וביקשו לשלוח קטע. הרגשתי ממש שמדברים אליי ורק שכחולציין שם פרטי, אז לא שלחתי כלום. אמרתי לעצמי שאולי אני לא מספיקטובה ואני לא מעוניינת להביך את עצמי לעיני כל ישראל, אמרתי שאולי זהעדיין לא הזמן, שאני באמצע תקופת מבחנים ומתי אספיק ליצור קטע מספיק טוב.העניין לא עזב אותי וחשבתי כל הזמן שאם אראה את התוכנית מהבית ולא אשתתף בה ארגיש החמצה גדולה, ואם יש הזדמנות כדאי לנצל אותה כי איאפשר לדעת אם תהיה כזאת שוב.

"החלטתי פשוט לשלוח סרטון הומוריסטי שצילמתי בעבר ואם לאיקבלו אותי הם יפתרו לי את ההתלבטות, ואם כן – אז אני כבר אחשוב מה הלאה.הייעוד המקורי של הסרטון היה בכלל ברכה לרגל ההצטיינות של אחיבצבא. בסרטון גילמתי את 'ציונה' שמנסה לצלם סרטון ברכה לבן היקר שסוףסוף מצטיין במשהו בחיים. זה עבד! אחרי תקופה מסוימת חזרו אליי מההפקהובישרו לי שהתקבלתי לתוכנית".

איפה זה פגש אותך?

"הייתי בעיצומן של הגשות סוף סמסטר, לכן הגעתי לאודישנים שעתיים-שלוש אחרי שסיימתי לכתוב את הטקסט. עליתי בכל זאת, שוב, לארציתי לפספס את ההזדמנות, ואלתרתי מה שיכולתי במסגרת ההכנה המעטה שלי.השופטים צחקו כמו ימי החורף בישראל: פעם אחת ולזמן קצר. בצדק כמובן. מתןונדב נתנו לי טיפים לשיפור, ולמרות הבוסריות של הקטע, לאחר קצת לחץ מצידי, מתן אמר שהוא חושב שאני יכולה להיות מצחיקה, ועברתי ברוך ה' לשלב הבא".

מעבר לתוכן הנקי והאיכותי, גם שיל"ת מציינת את ההפקה ש"התנהגה יפה" מאחורי הקלעים. ואולי זה לא פחות חשוב מהתכנים עצמם, ודי לחכימא.

"אני חייבת לציין את ההפקה ואת כלל הצוות, שהיו נעימים ורגועים, העניקו לנו יד חופשית ביצירת הקטעים ונתנו לי מילים טובות והתייחסות מקצועית", אומרתשיל"ת.

"אני באופן אישי שמחה מאוד להשתתף בתוכנית כזו, כי חוץ מתהילת העולם שהיא מעניקה לי, יש בי תשוקה גדולה ליצור הומור טוב, והתוכנית פותחת לי פתחגדול ליצירה הזאת. מוזמנים לצפות ולרכל חופשי, אני גם ככה קוראת הכול".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
החזון הלאומי של עמ"י

  מאמר מאת הרב שלום...

אורים ותומים

  מאמר מאת הרב איל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם