קורונה – לא סוף העולם Featured

 13 bat mizva

 

איך נערות אמורות לחגוג כניסה תחת כנפי השכינה כשהן תחת כנפי המסכה? מגזין 'מקום בעולם' העניק את הסדנה של סיון רהב מאיר לכמה נערות כדי ליצור חגיגה פנימית יותר

 

נדב גדליה

 

בדיוק כמו בימי טרום קורונה (זוכרים?), שבה היה לכל כאב לימונדה משלו, כך גם בימים מאתגרים אלו לכל רגש ואירוע חשוב ניתנת התשובה הדיגיטלית שלו.

 

קחו את הנערות בנות המצווה שחגגו את כניסתן למצוות תחת כנפי המסכה. קשה להתבגר כשעצובים. היה אפשר בקלות להתכנס תחת צילה של גברת קורונה ולהתבאס עד דמעות. במקום זאת נמצאה התשובה הדיגיטלית בדמותה של סיון רהב מאיר, שהפכה בן סגר ממרצת אצטדיונים למרצה של בנות המצווה בתוכנית המפגשים האינטרנטית החדשה שלה – נפגשות. במסגרת התוכנית סיון עורכת סדנת זום לבנות מצווה ומארחת בה אישים מעוררי השראה. כך הפכו חגיגות הקונפטי המוגזמות לערב של אימהות ובנות מול הזום מתפוצץ ממשמעות והשראה.

 

כעת, בחסות מגזין הנוער 'מקום בעולם' מבית 'עולם קטן', הקו המנחה של 'נפגשות' משלב כוחות עם האגף לתרבות יהודית במגוון רשויות מקומיות שיזמו והעניקו לתושבותיהן הצעירות במתנה את הסדנה המבוקשת.

 

בהמשך מתכננים באגף לתרבות היהודית ברשויות סדרת נוספת של פעילויות לאורך חצי השנה הקרובה.

 

"כמו כולם גם אנחנו שינינו תוכניות בגלל הקורונה", מספרת לנו סיון. "היינו בשליחות בארצות הברית מטעם תנועת המזרחי, הפעילות הייתה בשיאה, ואז הגיע הברקס הזה. כל הטיסות וההרצאות בוטלו, בתי הספר נסגרו, וחזרנו לארץ לבידוד בערב פסח.

 

"אז נולד בי הרעיון לסדנת בת מצווה. התחלתי לקבל פניות ממשפחות שחוגגות בסגר, בסלון, בחצר, והבנתי שיש פה שנתון שעלול לפספס חוויה חשובה. פניתי לצוריאל גביזון, ובתוך כמה ימים פתחנו סדנת זום לבנות מצווה.

 

"מאז זה כבר נעשה חוג שבועי, כי לצערנו הקורונה לא נגמרת. שמחתי שגם רשויות מקומיות רוצות לתת סדנה כזו לילדות ולנערות, ועשינו להן רצף מפגשים מיוחד. היה כיף ללמד אותן אבל גם ללמוד מהן ולנסות להפוך את התקופה הזו למשמעותית. כיף לראות נערות שקורים להן גם דברים כיפיים בתקופה הזאת. זו בעצם המטרה". לאור הצלחת הסדנה היא התפתחה לחוג שבועי ששמו 'נפגשות', ובו הנערות מראיינות אנשים מעוררי השראה ולומדות מיומנויות תקשורת (חפשו בגוגל 'נפגשות עם סיון רהב מאיר').

 

קבר רחל במקום קונפטי ובלונים

 

אחת ממשתתפות הסדנה היא מיקה בת ה-12 מזיכרון יעקב, האחות הצעירה משלושה."פרסמו בקבוצה של ההורים הודעה על המפגשים שסיון עושה והמליצו בחום, אז החלטנו לנסות", מספרת מיקה. "הצטרפתי למפגשים, והיה ממש נחמד, מעניין ומסקרן. זה לימד אותי הרבה על איך להתמודד עם התקופה של הקורונה ועם זה שאירוע הבת מצווה לא יתקיים.

 

"אני מרגישה שזה נתן לי ממש כלים לחיים. מעבר לזה הסדנה מאוד תרמה לי בנושא של דיבור לפני קהל. בעתיד אני רוצה לעבוד בכל מיני מקומות שדורשים עמידה טובה מול קהל, ודרך הסדנה קיבלתי הרבה מיומנויות שייתנו לי את הכלים לעשות את זה טוב יותר".

 

"אני דווקא נחבאת אל הכלים", צוחקת שרה רחל, אימה של מיקה, "אבל מיקה מממשת את הרצונות החבויים שלי לדבר לפני קהל. אני מסופקת מאיך שהיא מדברת. היא עושה את זה יפה מאוד ב"ה. יש לה את זה, ועכשיו עוד יותר בזכות המפגשים של סיון. מכל שיחה עם סיון היא יצאה עם ידע והייתה ממש מאושרת".

 

מה תכננתן לחגיגות בת המצווה, ואיזה תחליף מצאתן?

 

"תכננו אירוע יפה עם כל המשפחה והחברות, ובעקבות הקורונה הכול התבטל כמעט לגמרי. רוב הדברים לא יקרו לצערנו. במקום זה נעשה בעזרת ה' משהו קטן עם המשפחה".

 

אבל כבר סיכמנו שלכל קורונה יש לימונדה משלה, ומתברר שהדברים מגיעים גם מעבר למסך הדיגיטלי ולסדנת בת המצווה המדוברת. "עשינו גם טיול לקבר רחל", מספרת האם, שרה רחל, "היינו שם לאחרונה כחלק משנת הבת מצווה של מיקה.

 

"זה מקום משמעותי מאוד בשבילנו, כי אני קרויה על שמה של רחל אימנו. אימי נדרה שאם הכול יהיה בסדר בהיריון שלה איתי, היא תקרא לי שרה על שם סבתי ורחל על שמה של רחל אימנו, וכך היה. הסיפור הזה מלווה את מיקה ומרגש אותה מאוד, וזה מה שהיא ביקשה: טיול לקבר רחל.

 

"נוסף על כך טיילנו בגוש עציון. דרך התקופה הזאת למדנו לקחת את הכול בצניעות ובפשטות יתרה, וזה מאוד מרגש. הלוואי שנעבור את התקופה הזאת מהר".

 

מה תעשו מייד אחרי הקורונה?

 

"אנחנו מתכננות לחוות בירושלים יום שלם", מספרת שרה רחל, "נלך לכותל ולעוד כמה מקומות יפים, ובעזרת ה' נעשה עוד כמה טיולים במסגרת המתאפשרת בקורונה, בשמירה על ההנחיות".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם