קדושה במשכן Featured

 11 kahana

 

רועי אהרוני

 

השבוע:חבר הכנסת מתן כהנא, ימינה

 

מה הפסוק האהוב עליך בתנ"ך?

 

"'וְאָכַלְתָּ וְשָׂבָעְתָּ וּבֵרַכְתָּ אֶת ה' אֱ‑לֹהֶיךָ עַל הָאָרֶץ הַטֹּבָה אֲשֶׁר נָתַן לָךְ' (דברים ח, י), מפרשת בר המצווה שלי. הפסוק הזה מדגיש את הכרת הטוב, תכונה חשובה מאוד לבניין האישיות. כמובן, הוא מזכיר לי גם את הנס שאנו חיים בו – חזרת עם ישראל לארצו".

 

ספר מארון היהודי שאתה אוהב ללמוד?

 

"לפני יותר משנה הצטרפתי למעגל הלומדים של הדף היומי (ותודה לאורי בריליאנט!). מעיין החכמה של התלמוד ממלא אותי בהתפעלות כל יום מחדש. זה לא קל, אני לא מבין הכול, אבל כיהודי אני רוצה לדעת שלפחות פעם בחיים עברתי על הש"ס".

 

למי היית נותן פרס בתחום קידום היהדות במדינת ישראל?

 

"לרב יעקב מדן. אני חושב שהיוזמה של הרב מדן יבדל"א עם פרופ' רות גביזון ז"ל לכתוב אמנה שתסדיר את המתחים בענייני דת ומדינה היא הדרך הנכונה לקירוב היהדות לכלל הציבור".

 

איך נראה שולחן השבת שלך?

 

"לשמחתי, ארוחות השבת שלנו נמשכות הרבה מאוד זמן, ובמהלכן יושבים כל בני המשפחה ביחד ומשלימים פערים על כל מה שעבר כל אחד מבני המשפחה השבוע. יש לנו נוהל שאני ממליץ לכולם לאמץ, שבו כל אחד מבני המשפחה אומר משהו אחד טוב שקרה לו במהלך השבוע ומחמיא למי שיושב לימינו. במהלך הארוחה שרים שירי שבת ואומרים דברי תורה, בדרך כלל אשתי".

 

מהו הערך היהודי שעל פיו אתה מחנך את ילדיך?

 

"'מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך'. נהיה טובים בזה, השאר כבר יסתדר".

 

מהי המצווה האהובה עליך?

 

"אני מקפיד מאוד על מצוות ציצית. מאז שאני זוכר את עצמי לא היה יום אחד שלא לבשתי ציצית. למדתי פעם ב'חפץ חיים' שכדאי מאוד לבחור מצווה אחת ולהקפיד מאוד עליה כדי שהיא תהיה 'תעודת הביטוח' שתחבר אותך לכל השאר, ואני שמח לראות שזה עזר לי גם בשאר המצוות".

 

האם היה רגע שבו התחדד לך מה זה להיות יהודי?

 

"מלבד החיים היומיומיים, כאירוע יחיד אציין את המסע לפולין. הכניסה לאושוויץ במדי צה"ל הייתה חוויה מיוחדת מאוד, והיא לוותה בתחושת החמצה אדירה – תחושה שאיחרתי בשבעים שנה".

 

עם מי היית רוצה ללמוד חברותא?

 

"עם החתם סופר. אני הנין של הנין שלו. הוא חי בתקופה מיוחדת מאוד והתמודד עם הרוחות החדשות של הרפורמה. מעניין אותי לדעת איך הוא היה בוחר להתמודד עם אתגרי הדור שלנו".

 

איזו מוזיקה מחברת אותך לקדושה?

 

"שירי ארץ ישראל הישנה והטובה גורמים לי לצאת לרגע מהבלי העולם הזה ולחשוב על דברים גבוהים ונשגבים יותר".

 

איך מכניסים יותר יהדות למדינת ישראל?

 

"בהסכמות חברתיות רחבות. כפייה רק מרחיקה אנשים מהיהדות. אני מאמין שאפשר במסגרת ההלכה למצוא פתרונות שיאפשרו לכל אחד מאיתנו חיים התואמים את אורח חייו. אני מתכוון להבנות ברוח אמנת גביזון–מדן וברוח הדברים שאמר לאחרונה הרב אליעזר מלמד. חזקה על הרבנים מדן ומלמד שכל כוונותיהם לקדש שם שמיים ולהאדיר את דרך התורה".

 

איך יכולה עבודת הכנסת להיות קדושה יותר?

 

"אני חושב ששיח מכבד יותר בין חברי הכנסת יתרום רבות לשיח הציבורי בישראל. אגב, כשאין מצלמות בסביבה חברי הכנסת מסתדרים מצוין זה עם זה".

 

האם אתה מרוצה מהאופן שבו נפגשים תלמידי ישראל עם זהותם היהודית?

 

"לצערי, בגלל אווירת ה'אנטי' הרווחת כיום בכמה ציבורים בארץ, אנשים בורחים מהיהדות, וזה כמובן משפיע על התכנים הנלמדים בבתי הספר. אני משוכנע שכל ילד במדינת ישראל צריך להכיר את היהדות, את ערכי היסוד שלה ואת ארון הספרים היהודי וחושב שאפשר לעשות שינויים בנושא בלי כפייה. כואב לי לדעת שילד יהודי במדינת ישראל לא פגש דף גמרא מימיו".

 

מה הקשר שלך לריבונו של עולם?

 

"הקשר שלי לקב"ה מתבטא באמונה שלמה שהוא קיים, שהוא בחר בנו מכל העמים, שיש השגחה פרטית ושהציפיות שלו ממני באות לידי ביטוי בתרי"ג מצוות, ואני משתדל מאוד להקפיד עליהן. אני מאסכולת 'אין לנו אלא ד' אמות של הלכה'. פחות מתחבר לסגנון הרוחני (במלעיל)".

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם