תודה, חבר Featured

 8 trump
תחשבו מה שתרצו על הנשיא היוצא של ארצות הברית דונלד טראמפ, כשסוקרים מה חולל האיש הזה בשנות כהונתו בהקשר של מדינת ישראל נראה כמעט כאילו במיוחד בשביל זה הגיע לוושינגטון, סיים והלך. בתוך הבליץ של חמש השנים האחרונות נראה שלא באמת הספקנו לקלוט את מלוא משמעותן * תודה לה' ובהחלט תודה גדולה גם לחבר שהיה שם

איתמר מור

ב-20 בינואר 2017, בדיוק לפני ארבע שנים, הושבע דונלד טראמפ לתפקיד הנשיא ה-45 של ארצות הברית של אמריקה. כך החלה כהונתו של אחד הנשיאים יוצאי הדופן והשנויים במחלוקת בהיסטוריה של מנהיגת העולם החופשי.

דונלד טראמפ היה מאז ומתמיד דמות צבעונית וחריגה המנהלת אורח חיים שאין מילה שמתארת אותו חוץ מראוותני. טראמפ הוא הבעלים של תאגיד טראמפ, המאגד חברות בנייה, הפעלת בניינים, בתי קזינו, מתקני תרבות ובתי מלון בכל רחבי העולם. לטראמפ הייתה גם תוכנית טלוויזיה אישית בהנחייתו, 'המתמחה'. הוא שיחק בעברו בכמה סרטי קולנוע; אחד המפורסמים שבהם הוא שכחו אותי בבית 2.

טראמפ נחשב לאחד האנשים העשירים ביותר באמריקה. היקף הונו המדויק אינו ידוע עד היום, אך מוסכם על הכול כי טראמפ הוא הנשיא המיליארדר הראשון של ארצות הברית, ובוודאי האדם העשיר ביותר שכיהן בבית הלבן. מבחינות רבות רמת החיים שטראמפ רגיל לה ירדה מאוד בעקבות בחירתו לנשיא. המעונות הפרטיים שלו מפוארים בהרבה מהבית הלבן. האייר פורס 1, המטוס הרשמי של נשיא ארצות הברית, מחוויר לעומת מטוסו הפרטי של טראמפ, שעליו נאלץ לוותר במהלך כהונתו. רק כדי להבהיר עד כמה עשיר האיש נספר כי מלון טראמפ שבבעלותו, השוכן בלאס וגאס, מצופה מבחוץ, על כל 50 קומותיו, בזהב 24 קראט. גם בבואינג 757 הפרטי שלו הברזים הכיורים, האסלות ואפילו עוגני חגורות הבטיחות עשויים זהב טהור.

שמו של טראמפ נקשר לאורך השנים גם בכמה שערוריות, חלקן בעלות אופי כלכלי והאחר מיני. הדבר הבולט ביותר בנשיא הפורש הוא צורת הביטוי נטולת העכבות שלו. טראמפ אמר לא פעם כי כללי התקינות הפוליטית אינם חלים עליו. זה אולי סוד קסמו וגם חולשתו. רבים הרוויחו מהנחישות הזאת של הנשיא הטראמפ, והעם בישראל הוא ללא ספק אחד מהם.

רגע אחרי שהתיישב בבית הלבן נשיא חדש לארבע השנים הקרובות החלטנו לסקור את התחנות הרבות שהשפיעו עלינו בעקבות הקדנציה היחידה של דונלד טראמפ. פעולות שאת חלקן אולי אפילו לא ידעתם ושאת חלקם אולי כבר הספקתם לשכוח.

  1. מינוי ניקי היילי לשגרירת ארצות הברית באו"ם
  2. החלטה לבוא דווקא לישראל בביקור הראשון כנשיא
  3. ממשל טראמפ מודיע על הכרה בחוקיות ההתנחלויות
  4. ההכרזה על תנועת החרם ארגון אנטישמי
  5. הפרישה מהסכם הגרעין, הטלת עיצומים על איראן ותיאום ביטחוני עם ישראל בנושא האיראני
  6. הכרה בירושלים בירת ישראל והעברת השגרירות לעיר
  7. ההכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן

מייד לאחר בחירתו אך עוד בטרם החלה כהונתו הרשמית הכריז הנשיא טראמפ כי ימנה את ניקי היילי לכהן כשגרירת ארצות הברית באו"ם. המינוי אושר ארבעה ימים אחרי שהחלה כהונתו של טראמפ, ומאותו רגע החל עידן חדש באו"ם בעיקר בכל הקשור למעמדה של ישראל.

כבר בנאום הבכורה שלה הודיעה השגרירה האמריקנית החדשה כי תקדיש חלק מרכזי מפעילותה למאבק בהטיה הבוטה של הארגון נגד ישראל. היילי לא רק אמרה, מהר מאוד היא עברה למעשים. כמעט לא עבר שבוע שלא גינתה בו בחריפות פעולות והתבטאויות של האו"ם כנגד ישראל. היילי, בתמיכת טראמפ, השתמשה שוב ושוב בזכות הווטו השמורה לארצות הברית במוסדות האו"ם כדי לדחות ולהוריד מסדר היום הצעות גינוי נגד ישראל. בשלב מסוים הודיעה היילי כי אם תימשך ההטיה נגד ישראל, תפסיק ארצות הברית את הסיוע הכלכלי לאו"ם (ארצות הברית היא המממנת העיקרית של פעילות הארגון). טראמפ חזר על האיום בקולו הוא.

בהוראת הנשיא טראמפ טרפדה היילי את מינויו של סלאם פיאד, לשעבר ראש הממשלה ברשות הפלשתינית, לשליח האו"ם ללוב. היא סייעה לגנוז דו"ח של האו"ם שהאשים את ישראל באפרטהייד וגרמה גם להתפטרותה של תת-מזכ"ל האו"ם, שהייתה אחראית לדו"ח ההוא. היילי גם החרימה את המושב המיוחד של מועצת האומות המאוחדות לזכויות אדם המתנהל מדי שנה כנגד ישראל.

מייד לאחר הכרזת הנשיא טראמפ על כוונתו להכיר בירושלים בירת ישראל הדפה היילי את הביקורות באו"ם בטענה כי ההכרזה מבטאת את "רצון העם האמריקאי". לנוכח החלטת העצרת המרכזית של האו"ם לגנות את ארצות הברית על הכרזת ירושלים הודיעה היילי כי ממשלו של הנשיא טראמפ רואה בהחלטת הגינוי ביקורת על החלטה ריבונית והבעת זלזול בארצות הברית וכי כל מדינה שתצביע בעד ההחלטה תיפגע כלכלית בידי ארצות הברית. לאחר שעברה ההחלטה ברוב גדול הודיע הנשיא על קיצוץ של 285 מיליון דולר מהתמיכה של ארצות הברית באו"ם.

בדיוק ארבעה חודשים לאחר כניסתו לתפקיד המריא הנשיא טראמפ לביקור ראשון מחוץ לארצות הברית. המסע החל בביקור של יומיים בסעודיה, ושם נאם טראמפ לפני מנהיגים מוסלמים רבים שהוזמנו לרגל ביקורו. בנאומו הביע הנשיא תקווה כי האומות הערביות יתאחדו למטרת מלחמה באיראן ובטרור האסלאמי. מסעודיה המריא טראמפ לביקור ממלכתי מהיר בישראל.

במהלך ביקורו בארץ הגיע טראמפ לכותל המערבי, דבר שאף אחד מהנשיאים הקודמים לא עשה בזמן כהונתו בתפקיד. הביקור בכותל סחף גל של ביקורת בעיקר מהצד הפלשתיני. את מורת רוחו מהביקורת הביע טראמפ במישרין במפגש קצר עם אבו מאזן בבית לחם. טראמפ הטיח באבו מאזן מילים קשות וכינה אותו תומך טרור ומסית.

את ביקורו חתם טראמפ ביד ושם בנאום ישיר שנשא לעם בישראל ובו גינה בחריפות את חמאס וחיזבאללה והבטיח כי במשמרת שלו לעולם לא תהיה לאיראן האפשרות לתקוף את ישראל או להשיג נשק גרעיני.

לפני פחות משנה וחצי, בנובמבר 2019, הודיע הנשיא טראמפ על כוונתו להכיר בחוקיות ההתיישבות ביהודה ושומרון ולתת ביטוי רשמי לעמדת ארצות הברית בעניין. בה-בעת הודיע הנשיא טראמפ על דחיית מוחלטת של גישת הממשל הקודם, של הנשיא אובמה, שסבר כי ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי. בכך קיבל הממשל האמריקני את חוות הדעת שניסחו פרקליטות המדינה והיועץ המשפטי לממשלה, המגינה על זכותה של מדינת ישראל לבנות בהתנחלויות.

כמו כן קיבל ממשל טראמפ את עמדת משרד החוץ הישראלי ולפיה אין בסיס לחוסר החוקיות של ההתנחלויות במשפט הבינלאומי, והוא נובע משיקולים פוליטיים.מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אף הדגיש: "התנחלויות הישראליות בגדה המערבית חוקיות גם לפי החוק הבינלאומי וגם לפי ההסכמים בין ישראל לפלשתינים, ומאחר שמדובר בחבלי ארץ מולדתו של העם היהודי, זכותו של עם ישראל להתנחל ביהודה ושומרון".

לפני חודשיים, בנובמבר 2020, רגע לפני הגל השלישי של הקורונה, ביקר כאן (שוב) מזכיר המדינה פומפאו. בביקורו הוא נפגש עם שר החוץ גבי אשכנזי, עם נשיא המדינה, עם ראש הממשלהנתניהו ועם שר החוץ של בחרין, שאף הוא הגיע לירושלים.

בסוף הביקור הודיע המזכיר פומפאו כי ממשל טראמפ החליט להכריז על תנועת ה- BDSתנועה אנטישמית וכי ארצות הברית תפסיק את התמיכה בכל קבוצה שיש לה קשר עם ה-BDS.

כדי להמחיש את העניין הגיע מזכיר המדינה לביקור ביקב פסגות שבשער בנימין, ובכך היה למזכיר המדינה האמריקני הראשון שביקר אי-פעם בהתנחלות. אחרי שהחמיא על היין הודיע פומפאו כי מוצרים מהתנחלויות יסומנו מעתה והלאה בארצות הברית בכיתוב "תוצרת ישראל".

ב-8 במאי 2018 הודיע הנשיא טראמפ על פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין ועל חידוש הסנקציות על איראן. בחודשים שלאחר מכן הוטלו על איראן עיצומים, והם דרדרו את הכלכלה באיראן לשפל שטרם נראה כדוגמתו.

בשנת 2019 הורה הנשיא טראמפ להחמיר את הסנקציות ולהרחיב אותן גם על ארגונים שתומכים בממשל האיראני ופועלים מטורקייה ומאיחוד האמירויות. לפני שלושה חודשים עלה הלחץ האמריקני מדרגה נוספת בהטלת סנקציות גם על גורמים וגופים פרטיים באיראן המעורבים בתוכנית הגרעין והנשק.

הלחץ האמריקני לצד המשבר הכלכלי שנגרם בו-בזמן בשל מגפת הקורונה גרם לריאל האיראני שפל של כל הזמנים לעומת הדולר: 273,000 ריאל לדולר אחד. על אף לחץ של האיחוד האירופי, סין ורוסיה סירב הנשיא טראמפ להסיר אפילו חלק מהסנקציות.

ב-15 ביולי 2018 פרסם העיתונאי רונן ברגמן בניו יורק טיימס פרטים שעולה מהם לכאורה כי ארצות הברית שיתפה פעולה עם ישראל במבצע שהוביל המוסד לפריצת ארכיון תוכנית הגרעין האיראנית ולהעברתה מטהרן לישראל.

לפי הפרסום, קדם לפריצה מעקב שנמשך יותר משנה, ובו למדו סוכני המוסד את תוכנית המבנה, את סדר היום של המאבטחים האיראנים וכיצד לנטרל את האזעקה. ישראל חילקה את המידע שנחשף עם ארצות הברית טרם חשיפתו הפומבית ותיאמה את החשיפה עם הנשיא טראמפ ועם שר החוץ האמריקאי. בנאום החשיפה סיפר ראש הממשלה נתניהו כי המודיעין האמריקאי אישר את אמינות החומר שחשפה ישראל.

בתחילת דצמבר 2017 הודיע הנשיא טראמפ על ההכרה של ארצות הברית בירושלים בירת ישראל ועל העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. ההצהרה, שזכתה לכינוי 'נאום ירושלים', התקבלה בהתלהבות בישראל ובהתנגדות עצומה באו"ם. שני שלישים מהמדינות החברות באו"ם הצביעו בעד גינוי להצהרה האמריקנית. מנגד הודיעו גוואטמלה ופרגוואי כי גם הן תעברנה את השגרירויות שלהן לירושלים.

טקס העברת השגרירות האמריקנית התקיים למחרת יום ירושלים במעמד ממלכתי ובנוכחות אנשי ממשל, איוונקה טראמפ בתו של הנשיא ובעלה ג'ארד קושנר. בהצהרתו הרשמית של הנשיא על ההכרה במעמד ירושלים אמר בין היתר: "כשנכנסתי לתפקידי הבטחתי להביט באתגרי העולם בעיניים פקוחות ובחשיבה רעננה. איננו יכולים לפתור את הבעיות שלנו בחזרה על אותן הנחות כושלות ואסטרטגיות כושלות של העבר. ההכרזה שלי היום מסמנת את תחילתה של גישה חדשה לסכסוך בין ישראל לפלשתינים.

"ב-1995 אימץ הקונגרס חוק שמעודד את הממשל הפדרלי להעביר את שגרירות ארצות הברית לירושלים ולהכיר בעיר זו כבירת מדינת ישראל. חוק זה עבר ברוב עצום בקונגרס ואושר מחדש בהצבעה פה אחד בסנאט, אך טרם מומש. כל הנשיאים מאז עבר החוק ניצלו את סמכותם לעכב את ביצוע ההחלטה מתוך אמונה שעיכוב זה יתרום לקידום השלום בין ישראל לפלשתינים. המציאות מוכיחה כי לאחר עשרים שנה קו זה של פעולה לא הראה את כוחו, ולכן אין מקום להנחה שהמשך דחיית המהלך יניב תוצאות שונות.

"זאת ועוד, ישראל היא מדינה ריבונית בעלת זכות, כמו כל מדינה ריבונית אחרת, לקבוע את בירתה. הכרה בעובדה הזאת היא תנאי הכרחי להשגת שלום... הגיע הזמן להכיר רשמית בירושלים בירת מדינת ישראל. נשיאים קודמים הבטיחו זאת בקמפיינים שלהם אך כשלו במימוש הבטחתם, והיום אני מממש זאת".

בעקבות הכרזתו של הנשיא טראמפ הודיעו מדינות נוספות על כוונתן להעביר גם הן שגרירויות או לפתוח נציגויות בירושלים, ובהן רומניה, פנמה, סלובקיה, הונגריה, אוקראינה, הולנד, יוון, מולדובה, אוגנדה, סרביה, מלאווי, צ'אד, איי פארו וקוסובו.

ב-17 בנובמבר 2018 הצביעה שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי נגד הצעת גינוי לישראל בנוגע לשליטתה ברמת הגולן. זו הייתה הפעם הראשונה ששגריר ארצות הברית באו"ם מתנגד לגינוי ישראל בעניין הגולן, לאחר שנים ששגרירי ארצות הברית נהגו להימנע מהצבעה בנושא זה.

מהלך זה היה בגדר רמז מטרים למה שקרה ארבעה חודשים אחר כך, ב-21 במרץ 2019, כשהכריז הנשיא טראמפ כי ארצות הבריתמכירהבאופן מלא בריבונות הישראלית ברמת הגולן. הצו הנשיאותי המאשרר הכרזה זו נחתם ארבעה ימים אחר כך בטקס צנוע בבית הלבן במעמד ראש הממשלה נתניהו, בכירי ממשל אמריקנים והשגריר דייוויד פרידמן.

בהכרזתו אמר הנשיא טראמפ: "לאחר 52 שנים הגיע הזמן שארצות הברית תכיר באופן מלא בריבונות הישראלית ברמת הגולן, מאחר שהדבר חשוב מבחינה אסטרטגית וביטחונית לישראל וליציבות האזורית". מועצת הביטחון של האו"ם התנגדה למהלך, ושורה של מדינות גינו את הצהרתו של טראמפ, ובהן בריטניה, פולין, גרמניה, בלגיה, ספרד, צרפת, קנדה, סין, רוסיה וכמעט כל מדינות ערב.

8. פרישת ארצות הברית ממועצת האומות המאוחדות לזכויות אדם

ביוני 2018 הורה הנשיא טארמפ לשגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי להוביל להליך פרישה של ארצות הברית ממועצת האומות המאוחדות לזכויות אדם. בהודעת הפרישה ציינה היילי כי המועצה עצמה היא "מוקד של הפרת זכויות אדם והטיה פוליטית המכוונת בעיקר נגד ישראל". את הודעת הפרישה מסר שר החוץ פומפאו במסיבת עיתונאים שבה אמר: "ממשל טראמפ מחויב לקדם את החופש של כל האנשים, אולם הנשיא טראמפ אמר מהיום הראשון כי יש מוסדות שאומרים דבר אחד ועושים דבר אחר, וזה בדיוק מה שקורה במועצת זכויות האדם.

"המועצה לזכויות אדם של האו"ם היא ארגון צבוע המתעלם מההפרות הקשות ביותר של זכויות האדם ומנגד מגנה את מי שלא עברו שום עבירה, במיוחד כשמדובר בישראל. במועצה עברו יותר הצבעות נגד ישראל משעברו נגד כל העולם יחד. היום אנחנו אומרים 'עד כאן'".

9.הסכמי אברהם

לפני ארבעה חודשים, ב-15 בספטמבר, נחתמו בבית הלבן 'הסכמי אברהם', המסדירים את נרמול היחסים בין ישראל לשורת מדינות ערביות. בשונה מהסכמים קודמים בין מדינות ערב לישראל, שכללו ויתורים טריטוריאליים מצד ישראל, קידמו את הסכמי אברהם הנשיא טראמפ וחתנו ג'ארד קושנר במתווה של שלום תמורת שלום.

שתי המדינות הראשונות שחתמו על ההסכם היו איחוד האמירויות ובחרין. אחר כך נוספו אליהן סודאן ומרוקו, וההערכה היא שבמהלך 2021 יצטרפו להסכם סעודיה ואולי גם קטאר.

בבסיס ההסכם עומדת דחיפתו של הנשיא טראמפ לשיתוף פעולה אזורי נגד איראן, המאיימת גם על ישראל וגם על מדינות המפרץ. בחודשים שחלפו מאז חתימת ההסכם החלו לפרוח החלפות מידע, סחורה ועסקים בין המדינות, והן עתידות רק לגדול במהלך השנה הקרובה.

10. הבאתו יונתן פולארד לארץ

פרשת פולארד הייתה אחת הקשות ביחסים בין ישראל לארצות הברית, והמאבק לשחרורו היה אחד המאתגרים שידעה ישראל. בסופו של דבר, אף שלא הוענקו לפולארד חנינה או המתקת העונש, בשנת 2015, אחרי ששהה מאחורי סורג ובריח כשלושים שנה, החליטה ועדת השחרורים כי הוא רשאי להשתחרר בציות לכמה מגבלות תנועה. על פולארד נאסר לצאת מתחומי ארצות הברית, הגבילו את יכולתו לדבר עם התקשורת ונוסף על כך אסרו עליו כל גישה לאינטרנט שאינה מבוקרת.

בישראל תהו רבים אם תנאי כליאתו הקשים במיוחד, שהיו שונים מתנאי כליאתם של מרגלים שפעלו למען ידידות אחרות של ארצות הברית, היו למעשה נקמה ותו לו. לפני כחודשיים הוסרו סופית מגבלות התנועה. רבים בארץ קיוו שבכך תיסלל הדרך לעלייתו ארצה, ואכן, יומיים אחרי שפגו ההגבלות פרסם פולארד וידאו שבו אמר כי הוא מתכוון להגיע לארץ בקרוב.

בפועל התעכבו בני הזוג בארצות הברית כחודש וחצי נוספים. הסיבה הרשמית הייתה מצבה הרפואי של אסתר פולארד, אולם יש גורמים הטוענים כי עזיבת ארצות הברית נעשתה רק אחרי שהנשיא טראמפ אישר את המהלך. פולארד ואשתו אסתר הגיעו ארצה לפני כשלושה שבועות במטוסו הפרטי של המיליארדר היהודי אמריקאי שלדון אדלסון ז"ל, שהלך לעולמו לפני כשבוע וחצי.

***

ובכן, למה למרות הכול חלקנו אוהבים לשנוא את טראמפ?

באתרי החדשות הישראליים חגגו את הכתרתו של הנשיא ה'נכון' השבוע. באחד העיתונים הגדילו לעשות בכותרת "ברוך שפטרנו". מתברר שלדעת חלק מהאנשים בישראל אפילו בהכרה בירושלים וברמת הגולן, בהעברת השגרירות, בהטלת וטו מוחלט על החלטות אנטי-ישראליות באו"ם, בפרישה מהסכם הגרעין האיראני ובהובלת ארבעה הסכמי שלום עם מדינות ערב במתכונת של שלום תמורת שלום אין כדי לפטור את טראמפ מגינוי.

חמי שלו אפילו הסביר בטור מיוחד בעיתון הארץ שטראמפ רע לישראל. ממש כך: רע לישראל. כשקוראים את טורו של שלו (המכונה בוויקיפדיה 'פרשן בכיר לענייני ארצות הברית') מתבררת הסיבה: "אלמלא טראמפ, יתכן שנתניהו כלל לא היה ראש ממשלה; ידידותם המופלאה ללא ספק חיזקה אותו בשעותיו הקשות. טראמפ אף התערב פעמיים להצלת בעל בריתו – הכיר בריבונות בגולן רגע לפני בחירות אפריל 2019 וחשף את 'תוכנית המאה' דקה לפני פתיחת הקלפיות במארס 2020 – וייתכן שנתן לנתניהו את הדחיפה הנוספת שהותירה אותו בשלטון עד שיחמוק ממשפטו. אז עם חברים שכאלה, מי צריך בכלל אויבים?"

הבנתם? התועלת הלאומית, הביטחונית, הדיפלומטית או הכלכלית אינן נחשבות כהוא זה כל עוד הדבר משרת את נתניהו. במילים אחרות, אילו היה פה ראש ממשלה אחר בארבע השנים האחרונות, הייתה כותרת הטור "טראמפ – הטוב ביוץר לישראל". לא משנה עם כמה מדינות ערב תחתום ישראל הסכמי שלום. כל עוד נתניהו עומד בראש מדובר במחדל, בכלום, במשהו שנועד להסיט את תשומת הלב הציבורית ממשפטו.

כל זה מזכיר את אותם יהודים אדוקים וטובים שיצאו לפני 120 שנה בשצף קצף נגד העיתונאי היהודי וינאי שזכה לימים בכינוי חוזה מדינת היהודים. מבחינתם האפשרות שבשורת הגאולה תבוא מפיו של יהודי 'חופשי', אוכל שרצים ונבלות, מחלל שבתות ומועדים שלא מל את בנו ואף העלה בשלב מסוים את רעיון ההתבוללות באמצעות התנצרות כפתרון לאנטישמיות אינה עולה על הדעת. רבים מניניהם של אותם מתנגדים סיימו את חייהם בתאי הגזים של אושוויץ, טרבלינקה ומיידנק כששילמו את מחיר האידאולוגיה של אבותיהם. חלק אחר מאותם נינים מתגורר כיום במדינה שחזה אותו כופר, אך זה לא מפריע להם להמשיך ולבזות אותו ואת דמותו.

זה מביא אותנו לשירה הידוע של רחל 'יום בשורה', שבו היא מתכתבת עם סיפור במלכים (ב ז) על אודות ארבעה מצורעים שבישרו לעיר שומרון על סיומו המפתיע של המצור של צבא ארם דמשק על העיר, שגרם לרעב כבד. בשיר מצהירה רחל כי תסרב לשמוע בשורת גאולה אם זו לא תגיע מאיש טהור, כלומר ממי שמעשיו טהורים ולכן רק הוא ראוי לגאול את העם. "מצורע", לפי פרשנות זו, הוא אדם מנודה מהחברה עקב מעשיו:

בְּשֶׁכְּבָר הַיָּמִים הָאוֹיֵב הַנּוֹרָא

אֶת שֹׁמְרוֹן הֵבִיא בְּמָצוֹר;

אַרְבָּעָה מְצֹרָעִים לָהּ בִּשְּׂרוּ בְּשׂוֹרָה.

לָהּ בִּשְּׂרוּ בְּשׂוֹרַת הַדְּרוֹר.

כְּשֹׁמְרוֹן בְּמָצוֹר – כָּל הָאָרֶץ כֻּלָּהּ,

וְכָבֵד הָרָעָב מִנְּשׂא.

אַךְ אֲנִי לֹא אֹבֶה בְּשׂוֹרַת גְּאֻלָּה,

אִם מִפִּי מְצֹרָע הִיא תָבוֹא.

הַטָּהוֹר יְבַשֵּׂר וְגָאַל הַטָּהוֹר,

וְאִם יָדוֹ לֹא תִמְצָא לִגְאֹל

אָז נִבְחָר לִי לִנְפֹּל מִמְּצוּקַת הַמָּצוֹר

אוֹר לְיוֹם בְּשׂוֹרָה הַגָּדוֹל.

הפרשנות המקובלת לשיר רואה בו את עמדתה של רחל בנוגע לביקורת ביישוב נגד התנועה הרוויזיוניסטית של זאב ז'בוטינסקי (הליכוד של היום). הרוויזיוניסטים נחשבו למוקצים ביישוב, שזיהה בהם סממנים פשיסטיים, ולפיכך היו מצורעים. בדיעבד אימץ פרשנות זו גם עיתון הארץ, ולאחר מותה של רחל הדפיס את השיר כמאמר מערכת בגיליון שלמחרת פיצוץ מלון המלך דוד על ידי האצ"ל.

ובכן, מסתבר שכלום לא השתנה ובטהרנות הכול נותר אישי. זה אף פעם לא קשור למי שיושב בבית הלבן, זה קשור לשאלה אם הוא מצורע או טהור. אין ספק שברמה המוסרית טראמפ רחוק מלהיות דגם לחיקוי. התנהלותו סביב הבחירות בארצות הברית, התלונות נגדו בדבר הטרדת נשים והשפה הבוטה שהוא נוקט מדי פעם מעידות על צדדים נעימים פחות בדמותו. האם הם הופכים את כל פעולותיו, בפרט אלו שקשורות בתמיכה במדינת ישראל, למוקצות, שכן באו מפיו של מצורע? דומה שלפחות בעיני האליטה הפרוגרסיבית הישראלית, זו השולטת באמצעי התקשורת, התשובה היא בהחלט כן.

Leads:

טראמפ אמר לא פעם כי כללי התקינות הפוליטית אינם חלים עליו. זה אולי סוד קסמו וגם חולשתו

במוסדות האו"ם הודיעה היילי כי אם תימשך ההטיה נגד ישראל, תפסיק ארצות הברית את הסיוע הכלכלי לאו"ם. טראמפ חזר על האיום בקולו הוא

במהלך ביקורו בארץ הגיע טראמפ לכותל המערבי, דבר שאף אחד מהנשיאים הקודמים לא עשה בזמן כהונתו בתפקיד. הביקור בכותל סחף גל של ביקורת בעיקר מהצד הפלשתיני. את מורת רוחו מהביקורת הביע טראמפ במישרין במפגש קצר עם אבו מאזן בבית לחם. טראמפ הטיח באבו מאזן מילים קשות וכינה אותו תומך טרור ומסית.

פומפאו: "התנחלויות הישראליות בגדה המערבית חוקיות גם לפי החוק הבינלאומי וגם לפי ההסכמים בין ישראל לפלשתינים, ומאחר שמדובר בחבלי ארץ מולדתו של העם היהודי, זכותו של עם ישראל להתנחל ביהודה ושומרון"

כדי להמחיש את העניין הגיע מזכיר המדינה לביקור ביקב פסגות שבשער בנימין, ובכך היה למזכיר המדינה האמריקני הראשון שביקר אי-פעם בהתנחלות. אחרי שהחמיא על היין הודיע פומפאו כי מוצרים מהתנחלויות יסומנו מעתה והלאה בארצות הברית בכיתוב "תוצרת ישראל"

הלחץ האמריקני לצד המשבר הכלכלי שנגרם בו-בזמן בשל מגפת הקורונה גרם לריאל האיראני שפל של כל הזמנים לעומת הדולר: 273,000 ריאל לדולר אחד. על אף לחץ של האיחוד האירופי, סין ורוסיה סירב הנשיא טראמפ להסיר אפילו חלק מהסנקציות

טראמפ: "ישראל היא מדינה ריבונית בעלת זכות, כמו כל מדינה ריבונית אחרת, לקבוע את בירתה. הכרה בעובדה הזאת היא תנאי הכרחי להשגת שלום... הגיע הזמן להכיר רשמית בירושלים בירת מדינת ישראל. נשיאים קודמים הבטיחו זאת בקמפיינים שלהם אך כשלו במימוש הבטחתם, והיום אני מממש זאת"

טראמפ: "לאחר 52 שנים הגיע הזמן שארצות הברית תכיר באופן מלא בריבונות הישראלית ברמת הגולן, מאחר שהדבר חשוב מבחינה אסטרטגית וביטחונית לישראל וליציבות האזורית"

את הודעת הפרישה מסר שר החוץ פומפאו במסיבת עיתונאים שבה אמר: "ממשל טראמפ מחויב לקדם את החופש של כל האנשים. המועצה לזכויות אדם של האו"ם היא ארגון צבוע המתעלם מההפרות הקשות ביותר של זכויות האדם ומנגד מגנה את מי שלא עברו שום עבירה, במיוחד כשמדובר בישראל. במועצה עברו יותר הצבעות נגד ישראל משעברו נגד כל העולם יחד. היום אנחנו אומרים 'עד כאן'"

את הסכמי אברהם קידמו הנשיא טראמפ וחתנו ג'ארד קושנר במתווה של שלום תמורת שלום. שתי המדינות הראשונות שחתמו על ההסכם היו איחוד האמירויות ובחרין. אחר כך נוספו אליהן סודאן ומרוקו, וההערכה היא שבמהלך 2021 יצטרפו להסכם סעודיה ואולי גם קטאר

הסיבה הרשמית להתעכבות יונתן פולארד הייתה מצבה הרפואי של אסתר פולארד, אולם יש גורמים הטוענים כי עזיבת ארצות הברית נעשתה רק אחרי שהנשיא טראמפ אישר את המהלך

כל זה מזכיר את אותם יהודים אדוקים וטובים שיצאו לפני 120 שנה בשצף קצף נגד העיתונאי היהודי וינאי שזכה לימים בכינוי חוזה מדינת היהודים. מבחינתם האפשרות שבשורת הגאולה תבוא מפיו של יהודי 'חופשי' אינה עולה על הדעת. רבים מניניהם של אותם מתנגדים סיימו את חייהם בתאי הגזים כששילמו את מחיר האידאולוגיה של אבותיהם. חלק אחר מאותם נינים מתגורר כיום במדינה שחזה אותו כופר, אך זה לא מפריע להם להמשיך ולבזות אותו ואת דמותו

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם