הצפון הפרוע Featured

 6 police
משטרת ישראל מעלה הילוך: המלחמה בפשיעה המשתוללת בגליל
תושבי הגליל בכלל והיישובים הסמוכים לטובא זנגרייה בפרט למדו על בשרם איך מתנהלים העניינים בצפון הפרוע: פשיעה חקלאית, גנבות, החזקת כלי נשק בלתי חוקיים, הצתות וסחיטת דמי חסות (פרוטקשן). משטרת ישראל סוף סוף קפצה ראש למיטה החולה הזאת והחלה לפעול בטובא זנגרייה נגד הכנופיות – חשפה מצבורי כלי נשק והחרימה אותם, עצרה חשודים בסחיטת דמי חסות והחרימה כסף – אולם זה רק קצה הקרחון; אילו עוד אתגרים עומדים בפני המשטרה בדרכה להשיב את החוק לצפון הפרוע?

הדס צורי

ד', חקלאי מאחד היישובים הסמוכים לטובא זנגרייה, מבקש לשמור על עילום שמו וטשטוש מקום מגוריו פן יבולע לו. "באופן אישי, תמיד סירבתי להצעות הפרוטקשן שהציעו לי כמה אחים מטובא", הוא אומר. "הזהרתי אותם שלא ייכנסו לשטח שלי. תושבים אחרים מהכפר שעבדו איתנו אמרו לי: 'איך אתה בכלל מעז לדבר איתם? הם מסוכנים!' ברבות השנים נהרג אחד מהאחים בקרב יריות, השני נהרג במהלך גנבת רכב והשלישי נהיה נכה עקב מלחמת כנופיות בכפר".

מכיוון שסבל מפגיעה בחלקות שלו התחיל ד' ללמוד קצת את שיטות הפעולה של העבריינים וגילה שכשעבריין ניגש לברר בנוגע לסחיטת דמי חסות, מלווה אותו מאחור חוליית עומק. "דיווחנו למשטרה שמדובר בכנופיות רציניות, ולא כל כך האמינו לנו", מספר ד'. "רק אחרי שגילינו מקום מסתור של שקים שאוחסן בהם נשק התחילה המשטרה לעקוב אחרי הכנופיות בצורה יותר רצינית".

העבריינים גרמו לד' נזקים אדירים בשטח: "שברו לי מערכות השקיה, גנבו כל ציוד שנשאר בשטח, ובעונת הקטיף נגנבים מאות קילוגרמים של פרי".

זה כי לא הסכמת לשלם דמי חסות?

"הם מאוד מתוחכמים ויודעים איך לא להיתפס. תמיד פנו אליי בצורה ידידותית: 'אח שלי, בוקר טוב, כולם פה גנבים. אתה רוצה שאעזור לך ואשמור על השטח?' כיון שהצעת הפרוטקשן לא ישירה, קשה לשייך ישירות את הנזקים אליהם. החלקות שלנו מוקפות גדר, תלתלי תיל ומצלמות אבטחה למרות שאנחנו חקלאים שמתפרנסים בקושי".

ד' ספקן מאד בנוגע ליכולת של משטרת הצפון לשנות מדיניות ולאכוף את החוק על הכנופיות האלה. "הלוואי שאני טועה", הוא נאנח, "אבל לדעתי אין לה יכולת או רצון לטפל בכל הפשיעה. נכון לעכשיו עשו פשיטה בטובא, אבל האם יש יכולת לשמר את האכיפה הזאת? אני ממש לא בטוח. עכשיו הם פגעו במשטרה אז פועלים נגדם. אבל מה יהיה בעוד חצי שנה? לא מקצים לזה מספיק כוחות.

"כמויות הנשק שיש בכפרים אסטרונומיות: אני עובד עם תושבי הכפרים, והם מראים לי תמונות של חדרי נשק במרתפי בתים. אדם פרטי יכול להחזיק שלושים וגם ארבעים כלי נשק, טילי לאו ורימוני יד ורסס. בונקר צבאי. הם מספרים לי שמי שמחזיק בונקר זוכה לכבוד בכפר. אם המשטרה באמת רוצה לאכוף את החוק באזור, יש לה עוד דרך ארוכה לעשות".

ד' מספר שעל סניף ארומה בכניסה לקיבוץ עמיעד ירו בתקופה האחרונה כמה פעמים כיוון שהם אינם מוכנים לשלם דמי חסות. "לפני כשנה השתחרר מהכלא בן למשפחת פשע מהכפר. חגגו את שחרורו מהכלא בתהלוכה של עשרות מכוניות שנסעו מצומת עמיעד ועד טובא, וכל הדרך ירו באוויר. מסביב עמדו ניידות משטרה ולא נקפו אצבע!"

לוחמים במשטרה

"בפרשת הרי גולן, בסוף 2016, עצרה המשטרה עשרות חברי כנופיות פשע מטובא זנגריא", אומרת דוברת המשטרה במחוז צפון סגן ניצב לאה לשם. "בזמן שהם ריצו עונשי מאסר הפשיעה באזור ירדה באופן ניכר".

ובכל זאת, חקלאים, בעלי עסקים ותושבים בכפרים סובלים מאוד מנחת ידן של משפחות הפשע בכפר.

"נכון ולכן לאחרונה פתחה המשטרה בחקירה סמויה שנמשכה יותר מחצי שנה בנושא חשד לדמי שמירה פיקטיביים במסווה של חברות שמירה חוקיות שעושות, על פי החשד, כנופיות מטובא זנגרייה, מעראבה ומזרזיר", היא אומרת. "ברגע הפרוץ (שבו החקירה עוברת ממצב סמוי לגלוי עם הבאת חשודים לחקירה, ה"צ) עצרנו חשודים, תפסנו מסמכים וראיות, כלי נשק, סמים וציוד טכנולוגי והקפאנו חשבונות ורכוש. זה גרם לאותם ארגוני פשע להבין שהטבעת מתהדקת סביב צווארם וכי הראיות קושרות אותם לעבירות של הלבנת הון, סחיטה וקבלת דבר במרמה. הפגיעה הכלכלית בעבריינים היא הפגיעה הכי קשה להם".

בעקבות הפעולות האלה החלו העבריינים לפעול נגד המשטרה, לירות לעבר ניידות ולהציתן. "כעת הם מפנים את הפעולות שלהם כנגדנו", אומרת לשם. "זו הסיבה שמפקד המחוז ניצב שמעון לביא העביר את לשכתו אל תחנת ירדן בראש פינה, ומשם הוא מנהל את כל ענייני המחוז. כוחות רבים נמצאים באזור, ולא נרתע ונאכוף את החוק. זהו תפקידנו".

טיפול שורש

"אנחנו עובדים צמוד עם המשטרה ויודעים שהיא משקיעה שם הרבה כוחות", אומר לי גורם בשומר החדש, גם הוא מעדיף שלא להזדהות בשל הנושא הנפיץ. "בחודשים האחרונים הגבירו אכיפה ויש הרבה עשייה, חלקה גלויה וחלקה נעשה מתחת לפני השטח. החקלאי או בעל העסק לא בהכרח מרגיש את זה עדיין, אבל אני יכול להעיד שהמשטרה משקיעה באזור הרבה מאוד כוחות. מכיוון שהייתה הזנחה של שנים נדרש טיפול שורש עמוק".

אתה אופטימי בנוגע ליכולת שינוי המדיניות והאכיפה של המשטרה?

"מהיכרות עם מפקד המחוז והמפכ"ל החדש, אני חושב שיהיה שינוי מדיניות. זה לא ייגמר במבצע אחד. שניהם מוטרדים מאוד מהמצב הפשיעה בגליל ואני מאמין שיהיה שינוי, אבל ייקח זמן עד שהחקלאים ובעלי העסקים בשטח ירגישו את השיפור במצב".

שיתוף הפעולה בין המשטרה לבין ארגון השומר החדש הדוק, וגם דוברת המשטרה ביקשה לשבח את פעילות אנשי השומר החדש והדגישה את הסיוע שלהם לחקלאי הצפון.

שיטור ומשפט

כפי הנראה, יש כוונה ועשייה חיובית לשיפור מצב הפשיעה בגליל בכלל ובכפר טובא זנגרייה בפרט. המשטרה ממקדת מאמצים וכוחות בנושא ופועלת יותר מבעבר, אלא שהמאמצים של הגורמים בשטח פוגשים בצוואר הבקבוק של מערכת המשפט, שאליה מגיעים העצורים מפשיטות המשטרה. על העצורים מוטלים עונשי מאסר קצרים וקלים למדי, ולכן אינם מורתעים דיים.

האם השינוי שמתחיל במשטרה ישפיע גם על מערכת המשפט? האם ישתפר המצב הקשה של החקלאים, הקבלנים ובעלי העסקים בסביבה?

"השוטרים חשים שיש להם גיבוי ותמיכה של המשרד לביטחון הפנים", אומר לי גורם משטרתי, "אבל אם אנחנו מתאמצים למגר את הפשיעה ואילו מערכת המשפט מקילה בעונשם ואינה יוצרת הרתעה, קשה לנו מאוד לפעול. אני חושב שלתקשורת יש כוח להשפיע גם בנושא הזה. אם יהיה לחץ ציבורי והתקשורת תביא את הנושא למודעות, זה ישפיע גם על השופטים".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם