30 ימים למות אהוביה Featured

 4 ahuvya
מות אהוביה סנדק ז"ל: כרגע נראה שזה פשוט עלול לקרות שוב – סיכום ביניים
בחודש שחלף מאז נהרג אהוביה סנדק ז"ל במהלך מרדף משטרתי בבנימין השתדלנו כאן להיות לפֶה לזעקה שעלתה מהשטח. טרחנו להעביר הלאה, אל הרשויות למיניהן, את הטענות המציקות שנשמעו בעניין. דיווחנו גם על התנהלות מזעזעת, מקוממת, של מדינת ישראל כלפי אזרחים יהודים ברחבי יהודה ושומרון, כלפי קטינים שלא הואשמו בדבר ומעולם לא הורשעו. שבוע אחרי שבוע סיפרנו בהרחבה על ימ"ר ש"י ורשויות אחרות הרודפות נערים בעלי פאות וכיפה גדולה ללא סיבה מוצדקת ועל ההתעלמות הגורפת בימ"ר הזה מעבריינות נרחבת ללא שיעור המגיעה מהצד הערבי * יותר מחודש עבר, ושום תשובה עוד לא ניתנה

ארנון סגל

האמת היא שעוד לפני שמזכירים את הפרטים שנאספו עד כה בפרשה הזאת, לא מיותר להזכיר שלציבור הכואב את מות אהוביה לא ניתנה אפילו האפשרות למחות כראוי. מכת"זיות, בואשיות, גז פלפל ואגרופים – כל האמצעים שנחסכו מהפגנות השמאל – הושבו לזירה כדי לדכא את גל ההפגנות המתמשך ברחבי הארץ, לפטור בלא כלום את זעם הציבור. תדרוכים משמיצים שהתגלו פעם אחר פעם רצופי שקרים הועברו לעיתונאים כדי להשחיר את דמותם של המוחים, כדי לטאטא מתחת לשטיח את הפרות החוק של הגופים האמונים לשמור עליו, כדי להסתיר את הריקבון.

הודעת המשטרה הראשונית על מותו של אהוביה דיברה על כמה צעירים שיידו אבנים על ערבים בנקמה על הרצח של אסתר הורגן הי"ד באותו הבוקר בשומרון וטענה שרכבם התהפך כתוצאה מנסיעה מהירה בעיקול דרך כשנמלטו מהמשטרה, שדלקה אחריהם. צרכן תקשורת ממוצע הסיק בשלב הזה שמדובר בטרגדיה איומה ושהאחריות כולה מוטלת על כתפי הנערים הבלתי מחונכים, פורעי החוק. אלא שאחרי שעה קלה התברר שעל פי הנערים ששהו ברכב הייתה הסיבה להתהפכות נגיחה רבת עוצמה של רכב הבלשים במכונית שנסעו בה.

התגלה גם שהדרך כולה מרושתת במצלמות ושגם רכבי הבלשים שדלקו אחרי הנערים מצוידים במצלמות. ובכל זאת, ראו זה פלא, המשטרה לא פרסמה בכל השבועות שחלפו מאז התקרית אף לא סרטון אחד שיצדיק את גרסתה – לא לאופן המרדף ולא לתקרית האבנים שקדמה לו כביכול

 

בינתיים, בשטח, סגרה המשטרה את הזירה ובמשך שש שעות מנעה מעיתונאים, מעורכי הדין של חוננו ומבוחן תנועה מטעמם להגיע למקום האירוע ולבדוק באופן בלתי אמצעי מה למען ה' אירע שם. בניגוד גמור לחוק ניסה שוטר למנוע גם מחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' להגיע למקום ואף הניח דוקרנים מתחת לרכבו והחזיק בו פיזית לבל יעז להתקדם ברגל לנקודה. כשהגיעו סוף סוף תמונות ראשוניות ממקום ההתהפכות התגלה שרכב הבלשים אכן פגוע בחלקו הקדמי. משמע: גרסת הנערים היא הנכונה. בשטח התברר גם שרכב הנערים לא התהפך בעיקולים שבכביש אלא דווקא בחלק שבו הוא ישר כמו סרגל.

בירור העלה שנהלים פנימיים של המשטרה אוסרים לנהל מרדפים כאלו אלא בתנאים מחמירים מאוד (שכמובן לא התקיימו במקרה הזה), וזאת בשל הסכנה העצומה הנשקפת לחיי אדם במהלכם. התגלה גם ששום נוהל איננו מתיר למשטרה לנגוח ברכב החשוד, ושלמרות זאת ניגוח רכבים חשודים הוא בגדר התנהלות משטרתית קבועה. לכך יש להוסיף את העובדה שהדרך שבה התנהל המרדף היא ללא מוצא ומסתיימת בבסיס צבאי של בעל חצור. כלומר, גם ללא מרדף פרוע היו הצעירים נלכדים בתוך זמן קצר. התגלה גם שהדרך כולה מרושתת במצלמות ושגם רכבי הבלשים שדלקו אחרי הנערים מצוידים במצלמות. ובכל זאת, ראו זה פלא, המשטרה לא פרסמה בכל השבועות שחלפו מאז התקרית אף לא סרטון אחד שיצדיק את גרסתה – לא לאופן המרדף ולא לתקרית האבנים שקדמה לו כביכול.

תושבת כוכב השחר שהייתה עדה למרדף סיפרה שרכב הבלשים נסע באופן מסוכן במיוחד וכמעט התנגש בה עצמה והוסיפה שלפחות תחילתו של המרדף הייתה ללא צ'קלקות ובלי שברור לאדם הסביר שמדובר בכוחות משטרה. רק עשרה ימים אחרי האסון פרסם עורך דינו של אחד הבלשים את גרסתו באוזני עיתונאי מעריב קלמן ליבסקינד, ושם נטען שההתנגשות וההתהפכות אירעו עקב נסיעה מהירה ומזגזגת של מכונית הצעירים מהגבעות בעת שרכב הבלשים ניסה לעוקפה. לטענת חוקר תאונות שהביאה חוננו לשטח (והורשה כאמור להגיע לזירה רק שעות רבות אחרי התרחשותה), זהו שקר וכזב: המכונית של הנערים התהפכה עקב התנגשות מכוונת.

בכתבה גם טען הבלש שהוא וחבריו סייעו לכוחות מד"א לפנות את חבריו הפצועים של סנדק, אולם גם בעניין הזה נודע במהרה שהדברים רחוקים מהאמת. איש מד"א שהגיע לשטח העיד שביקש מהשוטרים להתיר את אזיקיהם של הנערים, שהיו כבולים כשידיהם לאחור, כיוון שרצה לבדוק את פציעותיהם, בין השאר פגיעת ראש, אולם השוטרים סירבו לעשות זאת לאורך זמן ממושך ואף לא סייעו בפינוי הפצועים לאמבולנס על אף בקשתם של החובשים במקום.

למרבה התדהמה, המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) אפילו לא עצרה את השוטרים המעורבים בתקרית, והם ממשיכים בתפקידם כתמול שלשום. רק השבוע פורסם שהבלש שנגח ברכבו את הרכב שהתהפך עם אהוביה ז"ל עצר עוד נער גבעות. כל אדם שמעורב בתאונה שיש בה הרוגים נעצר, ודאי אם יש חשד כבד שמה שאירע כאן חמור בהרבה מתאונה. סגן ראש מח"ש משה סעדה כתב בעקבות ההתרחשות לממונים עליו שלדעתו היה כאן ניסיון שיבוש מכוון של החקירה בידי המשטרה ובגיבוי ראש מח"ש. בה-בעת, מי ששוב ושוב הוארך מעצרם הם דווקא ארבעת הנערים המעורבים, שבמשטרה חותרים ככל הנראה להגיש נגדם, דווקא נגדם, כתבי אישום חמורים באשמת 'המתה בקלות דעת'. הם שוחררו לבסוף ממעצרם רק כשהתברר לבתי המשפט שלמשטרה אין חומר של ממש המצדיק את גרסתה. על פי הדיווחים, בכוונת הפרקליטות לסגור את תיק החקירה נגד הבלשים המתנגשים מ"חוסר ראיות" – חוסר ראיות הנובע כמעט ללא ספק מהעובדה שהוענק להם זמן בלתי מוגבל לטשטש ראיות.

פעם אחר פעם פנינו בתהיות למח"ש, לדוברות משטרת ישראל, לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה וללשכת ראש הממשלה. הקשינו מדוע (עד עצם היום הזה!) טרם נעצרו הבלשים שככל הנראה לעין גרמו בהתנגשותם למותו של אהוביה, למעט מעצר קצר של אחד מהם מסיבה שולית (אותו ריאיון לליבסקינד) ומדוע כל האשמה מוטחת בנערים. שאלנו מדוע אותם שוטרים לא הושעו מהמשטרה עד לבירור עניינם. ניסינו להבין מדוע בניגוד לחוק הפריעה המשטרה לח"כ סמוטריץ' להגיע לזירה ומדוע בכלל המשטרה מקדישה את מבחר משאביה לטיפול ביד ברזל בנוער שזקוק יותר מכול דווקא לחיבוק, והכול על חשבון התגייסות של כחולי המדים לבעיות הבוערות בשטח באמת: ידויי אבנים בסיטונאות, בקבוקי תבערה, אירועי שוד רכב ואינספור דרכי התנכלות אחרות של ערבים כלפי יהודים כי הם יהודים.

תשובה ברורה לא קיבלנו. זכינו לזלזול, לנפנוף ולהתעלמות. ציבור רחב יכול להרגיש בצדק ששום צדק לא נעשה כאן, שהרשויות מצפצפות עליו ועל החוקים הבסיסיים ביותר ושאין להן שום כוונה לשנות פסיק בהתנהלותן גם להבא.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם